Od początku wojny 173 tysiące uchodźców wojennych z Ukrainy dotarło do Mołdawii. 27 tysięcy z nich to dzieci. Większość Ukraińców ruszyło już dalej do innych państw – podało mołdawskie MSZ.
Jak wyjaśniają urzędnicy, uchodźcy przeważnie traktują Mołdawię jako kraj tranzytowy. Kilkaset dzieci, które z powodu wojny musiały opuścić Ukrainę, zostało włączonych do zajęć w szkołach i przedszkolach.
Kary dla urzędników nawołujących do nienawiści
Prezydentka Mołdawii Maia Sandu ogłosiła w piątek, że mołdawscy urzędnicy administracji państwowej i inne osoby pełniące urzędy publiczne będą karani za rozpowszechnianie informacji nawołujących do nienawiści wobec uchodźców z Ukrainy lub krytykujących ich napływ do kraju.
Jak wyjaśniła podczas konferencji prasowej w pałacu prezydenckim w Kiszyniowie Sandu, sankcjom zostaną poddane również osoby, które "celowo wykorzystują i manipulują napięciami pomiędzy ludźmi na granicy państwa w warunkach wojny".
Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?
W relacjonowanym przez telewizję TV8 przemówieniu prezydent wezwała też obywateli Mołdawii do wyrozumiałości wobec uciekinierów wojennych oraz do zachowania dystansu wobec licznych materiałów w mediach społecznościowych, przedstawiających uchodźców w sposób negatywny.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP