Media: strach na Krymie. "Wyjeżdżają do Rosji pociągami nocnymi i rezerwowymi" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie
Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie Telegram/Nazars_look
wideo 2/24
Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie Telegram/Nazars_look

Piątek jest 422. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Na zaanektowanym Krymie rośnie niezadowolenie i strach mieszkańców z powodu wysokiego tempa mobilizacji prowadzonej przez przedstawicieli administracji okupacyjnej - informuje portal ukraińskich sił zbrojnych Centrum Narodowego Sprzeciwu. "W szczególności znacznie wzrosła liczba osób wyjeżdżających do Rosji pociągami nocnymi i rezerwowymi. Rosjanie sprzedają nieruchomości na półwyspie i odwołują rezerwacje hoteli w okresie wakacyjnym" - podał portal. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:23

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo - 22 kwietnia 2023

  • 4:33

    Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie nadal posuwały się naprzód w Bachmucie i wokół niego, chociaż nie udało się im wykonać manewru obejścia.

  • 4:03

    Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie użyły nowej dostawy dronów Shahed do uderzenia na Ukrainę. Po raz pierwszy od 25 dni zostały skierowane na Kijów.

  • 3:31

    Kilkaset osób, głównie członków Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii, wzięło udział w proteście pod ambasadą Brazylii w Lizbonie przeciwko stanowisku prezydenta tego kraju Ignacio Luli da Silvy wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Demonstracja zbiegła się z rozpoczęciem wizyty brazylijskiego przywódcy w portugalskiej stolicy.

  • 3:03

    We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskiego biznesmena Artioma Ussa, który uciekł z aresztu domowego w Lombardii po tym, gdy sąd w Mediolanie zdecydował o jego ekstradycji do USA. Uss, syn gubernatora Kraju Krasnojarskiego, jest podejrzany w USA o łamanie sankcji przez nielegalny zakup wojskowych technologii i przekazywanie ich Rosji.

  • 2:33

    Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane pociski przeciwlotnicze Stinger - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece podczas obrad grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.

    Minister dodała, że Łotwa będzie dalej szkolić żołnierzy ukraińskich i zamierza przeszkolić ich dwukrotnie więcej niż było to w 2022 roku. Do końca bieżącego roku Łotwa przeszkoli około 3 tys. wojskowych ukraińskich sił zbrojnych - oceniła minister.

  • 1:22

    Dom modułowy dostarczony przez unijne organizacje humanitarne we wsi Horenka

    Graffiti Banksy'ego na ścianie zniszczonego budynku we wsi Horenka

    Zniszczenia we wsi Moszczun

  • 0:38

    Rosyjski wywiad wojskowy GRU wykorzystuje do swych celów sportowy rajd terenowy Silk Way Rally, którego trasa przebiegała do momentu wybuchu pandemiii COVID-19 z Rosji do Azji wschodniej - podał niezależny rosyjski portal The Insider. Dziennikarze uważają, że kontakty z GRU utrzymuje szef Stowarzyszenia Silk Way Rally Bułat Janborisow.

    Insider zwraca uwagę, że Janborisow, obywatel Rosji i Cypru, został odznaczony orderem Aleksandra Newskiego przez wiceszefa GRU gen. Władimira Aleksiejewa. Janborisow, którego portal określa jako "oficjalnego dyrektora" rajdu, powiedział dziennikarzom, że nie ma związków z GRU, a order otrzymał za pomoc okazaną ministerstwu obrony Rosji w dostarczeniu z Chin sprzętu do walki z koronawirusem.

    Zapewnił też, że po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę nie kontaktował się z gen. Aleksiejewem, który - według Insidera - brał aktywny udział w organizacji pierwszego etapu inwazji. Insider podaje zaś, że billingi rozmów telefonicznych potwierdzają ich kontakty.

  • 23:58

    Najmłodszy członek ukraińskiego rządu, 32-letni wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, skutecznie walczy z Rosją na wielu wirtualnych frontach za pomocą technologii - pisze amerykański dziennik "The Hill".

    W ubiegłym roku młody minister, który przed karierą polityczną założył informatyczny start-up, stworzył liczącą 200 tys. wolontariuszy armię hakerów, którzy zaangażowali się z "cyberwojnę z Rosją" - pisze "The Hill".

  • 20:47

    Na zaanektowanym Krymie rośnie niezadowolenie mieszkańców z powodu wysokiego tempa mobilizacji prowadzonej przez przedstawicieli administracji okupacyjnej - informuje portal ukraińskich sił zbrojnych Centrum Narodowego Sprzeciwu.

    "W szczególności znacznie wzrosła liczba osób wyjeżdżających do Rosji pociągami nocnymi i rezerwowymi. Rosjanie sprzedają nieruchomości na półwyspie i odwołują rezerwacje hoteli w okresie wakacyjnym" - podał portal.

    Rosyjskie pociągi na zaanektowanym Krymie

  • 19:50

    Zobowiązuję się pracować jeszcze lepiej - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, odnosząc się do wydanego w Rosji zaocznego nakazu jego aresztowania.

    - Pracuję już tak długo i było mi nieswojo, że dotychczas nie podjęto tam (w Rosji) w mojej sprawie żadnych decyzji - ironizował Budanow w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda.

    Wcześniej w piątek ukraińskie media podały, że sąd w Moskwie "aresztował" Budanowa w związku z organizacją domniemanego "ataku terrorystycznego" na most Krymski w październiku ubiegłego roku. Według tych doniesień strona rosyjska zamierza podjąć starania, by ścigać szefa ukraińskiego wywiadu na podstawie międzynarodowego listu gończego.

    Kyryło Budanow (na zdjęciu z prawej)

  • 19:17

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w piątek obrady partnerów Kijowa w formacie Ramstein, wyraził wdzięczność pomagającym Kijowowi państwom, których determinacja - jak ocenił - "w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki".

    W wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski podkreślił, że poświęcił "maksymalną uwagę komunikowaniu się w formacie Ramstein" w związku z trwającymi obradami.

    - Dziękuję tym partnerom, których determinacja w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki - oświadczył.

    Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein. Relacja Macieja Sokołowskiego

  • 19:16

    Grupa republikańskich kongresmenów i senatorów wystosowała list do prezydenta USA Joe Bidena, wzywając go do zrezygnowania z "nieograniczonej" pomocy dla Ukrainy, która ich zdaniem nie służy interesom Waszyngtonu - pisze dziennik "The Hill".

    Autorzy listu oceniają, że udzielanie Ukrainie pomocy "grozi dalszą eskalacją i nie opiera się na jasnej strategii, która byłaby bardzo potrzebna", a ponadto prowadzi "jedynie do przedłużania konfliktu, eskalacji i dalszej przemocy".

  • 19:14

    Sąd w Moskwie nakazał zaoczne aresztowanie dziennikarza portalu śledczego Bellingcat Christo Grozewa - poinformowało radio publiczne w Sofii.

    Portal badał m.in. sprawę zestrzelenia w 2014 roku nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego oraz nagłaśniał zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie.

  • 19:02

    Rosjanie koncentrują swoje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach: bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim. Na obszarach tych przypuścili około 30 ataków - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    "Epicentrum działań bojowych" pozostaje miasto Bachmut - dodali ukraińscy wojskowi.

  • 18:55

    Rosyjski pilot, który omyłkowo zrzucił bombę na miasto Biełgorod, prawdopodobnie nacisnął niewłaściwy przycisk. Wojskowy próbował skontrolować ładunek, zamiast tego dokonał bombardowania - ocenia ukraiński ekspert do spraw lotnictwa Wałerij Romanenko.

    W czwartek wieczorem rosyjski samolot wielozadaniowy Su-34 zgubił bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod. W wyniku tego zdarzenia zostały ranne trzy osoby. W miejscu uderzenia ładunku powstał krater o średnicy 20 metrów.

    Moment eksplozji w Biełgorodzie

    Rosyjski myśliwiec "zgubił" bombę w Biełgorodzie

  • 18:42

    Obecnie w Niemczech szkoli się 2,5 tysiąca ukraińskich żołnierzy, zaś szkolenie przeszło już 8,8 tysiąca - powiedział w bazie Ramstein generał Mark Milley. Wyraził przekonanie, że szkolone i wyposażane przez Zachód ukraińskie brygady odniosą sukces na polu walki.

    Jak zaznaczył przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, poza programem szkoleń dla nowo tworzonych ukraińskich jednostek, 65 ukraińskich żołnierzy ukończyło niedawno szkolenie z obsługi systemów Patriot.

    Milley stwierdził, że celem koalicji jest wyszkolenie i wyposażenie dziewięciu pancernych brygad, by "prowadzić albo ofensywne, albo defensywne operacje".

  • 18:07

    W Kijowie odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego deputowanego Ołeha Barny i dowódcy oddziału, walczącego pod Wuhłedarem, Walerija Dorochowa. Po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Barna (polityk związany z ugrupowaniem byłego prezydenta Petra Poroszenki i działacz na rzecz praw człowieka) wstąpił w szeregi ukraińskich sił zbrojnych.

    56-letni Barna i 31-letni Dorochow zginęli w czasie walk o Wuhłedar w obwodzie donieckim.

    Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czasie uroczystości pogrzebowych Ołeha Barny i Walerija Dorochowa

    Uroczystości pogrzebowe Ołeha Barny i Walerija Dorochowa w Kijowie

    Uroczystości pogrzebowe Ołeha Barny i Walerija Dorochowa w Kijowie

  • 17:40

    Przyspieszyliśmy harmonogram dostarczania czołgów Abrams Ukrainie i już w ciągu najbliższych tygodni trafią one do Niemiec na potrzeby szkolenia ukraińskich żołnierzy - ogłosił sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.

    Austin dodał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy państwa grupy kontaktowej wysłały Ukrainie ponad 230 czołgów i ponad 1,5 tys. pojazdów opancerzonych, m.in. na potrzeby tworzonych dziewięciu ukraińskich brygad pancernych.

    Sekretarz obrony USA Lloyd Austin

  • 16:48

    Ukraina wymieniła księdza cerkwi moskiewskiego patriarchatu, podejrzewanego o kolaborację z Rosją, na 28 ukraińskich żołnierzy - powiedział agencji Interfax-Ukraina szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk.

    Maluk przypomniał, że od początku inwazji zbrojnej wszczęto postępowania karne przeciwko ponad 60 promoskiewskim duchownym. Ukraińskie sądy wydały siedem wyroków przeciwko księżom, którzy stanęli po stronie Rosjan.

  • 16:29

    Minister obrony Niemiec Boris Pistorius potwierdził zawarcie porozumienia w sprawie utworzenia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2.

    Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO niemiecki minister odparł, że wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni co do tego, że Kijów powinien zostać przyjęty do NATO, ale najpierw należy skoncentrować się na tym, co najpilniejsze, czyli na wspieraniu ukraińskich sił w walce.

    Podpisanie listu intencyjnego w sprawie centrum serwisowego czołgów Leopard 2 w Polsce

  • 16:18

    Kanada przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 39 mln dolarów kanadyjskich, w tym środki na zakup paliwa oraz broń dla snajperów – poinformowała minister obrony Anita Anand po jedenastym spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

    - Rok po pierwszym spotkaniu grupy kontaktowej w bazie lotniczej Ramstein nasze wspólne postanowienie, by wspierać Ukrainę, jest silniejsze niż kiedykolwiek. Na dzisiejszym spotkaniu dokonaliśmy znacznego postępu w reagowaniu na najpilniejsze potrzeby Ukrainy oraz jej długoterminowe priorytety obronne - oświadczyła Anand.

  • 16:13

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, komentując w piątek podpisanie listu intencyjnego w sprawie centrum serwisowego czołgów Leopard 2 w Polsce, podziękował za "niezachwiane wsparcie" ministrom obrony Polski i Niemiec: Mariuszowi Błaszczakowi i Borisowi Pistoriusowi.

    "Odbyło się spotkanie 'koalicji czołgowej'. Jestem wdzięczny moim kolegom: Borisowi Pistoriusowi i Mariuszowi Błaszczakowi za ich niezachwiane wsparcie dla Ukrainy" - napisał Reznikow na Twitterze.

    Reznikow wyraził przekonanie, że utworzenie w Polsce centrum serwisowego "przyczyni się do wzmocnienia współpracy i rozszerzenia możliwości ukraińskich obrońców".

    "Stworzona wspólnym wysiłkiem 'pancerna pięść' powstrzyma agresję reżimu terrorystycznego przeciwko Europie i całemu wolnemu światu. (...) Nowoczesne technologie zachodnie przyczynią się do pokonania Moskwy. Im szybciej to nastąpi, tym prędzej zapanuje pokój" - dodał ukraiński minister.

  • 16:03

    3. Samodzielna Brygada Szturmowa, walcząca o Bachmut, opublikowała zdjęcia ukazujące zniszczenia w tym mieście. "Bachmut: panorama pozostałości miasta. Kilka miesięcy intensywnego rosyjskiego ostrzału i ataków" - napisali wojskowi.

    Zniszczenia w Bachmucie

    Zniszczenia w Bachmucie

    Zniszczenia w Bachmucie

  • 15:55

    Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein.

    W bazie NATO w Ramstein w Niemczech odbywa się w piątek kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.

    Jens Stoltenberg

  • 15:46

    W okupowanym Melitopolu, na środku drogi, przewrócił się pojazd, przewożący rosyjski system obrony przeciwlotniczej - przekazał proukraiński mer tego miasta Iwan Fedorow.

    "Nieprzyjacielski sprzęt z zestawem przeciwlotniczym nie zmieścił się w zakręcie: przewrócił się na drodze wzdłuż alei Bohdana Chmielnickiego – w samym centrum Melitopola" - napisał w serwisie Telegram Fedorow, dodając zdjęcie dotyczące tego zdarzenia.

    Melitopol

  • 15:33

    Premier Węgier Viktor Orban krytycznie zareagował na Twitterze na słowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który powiedział w Kijowie, że miejsce Ukrainy jest w NATO.

    Szef węgierskiego rządu napisał krótko na Twitterze: "Co?!".

    Jak zapewnił w piątek na konferencji prasowej przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein Stoltenberg, wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny zaprosił ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na lipcowy szczyt NATO w Wilnie, a ten przyjął zaproszenie.

    W czwartek niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO.

  • 14:52

    Mieszkaniec miasta Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim został skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach ukraińskich sił obrony powietrznej. Zdrajca kontaktował się ze swoim synem, żołnierzem rosyjskiej armii - powiadomiła w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  • 14:25

    Dostawy sprzętu wojskowego z Rosji do Indii zostały wstrzymane z powodu amerykańskich sankcji. Od około roku Delhi nie może zapłacić Moskwie ponad 2 mld dolarów za uzbrojenie – podała agencja Bloomberga, cytując anonimowe źródła w Indiach.

    Według tych źródeł Rosja zaprzestała finansowania kredytu na części uzbrojenia warte około 10 mld dolarów oraz na dwie baterie systemu rakiet ziemia-powietrze S-400, które nie zostały jeszcze dostarczone.

    Rosja jest największym dostawcą uzbrojenia dla Indii, które toczą spory terytorialne z Chinami i Pakistanem. Dostawy zmalały jednak w ostatnich pięciu latach o 19 proc. w związku z sankcjami i konkurencją ze strony innych krajów produkujących broń.

  • 14:02

    W miejscowościach znajdujących się bezpośrednio na linii frontu przebywa 56 dzieci – powiadomiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W ostatnich dniach z objętych walkami terenów obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować 70 dzieci.

    Wereszczuk przekazała, że w 21 miejscowościach obwodu prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci. W ubiegłym tygodniu przebywało tam 126 dzieci.

  • 13:12

    Ochotnicy 3. Brygady Operacyjnej Gwardii Narodowej Ukrainy podczas szkolenia w obwodzie charkowskim

    Ochotnicy 3. Brygady Operacyjnej Gwardii Narodowej Ukrainy podczas szkolenia w obwodzie charkowskim

  • 12:25

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow odbył rozmowę ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem.

    "Odbyliśmy owocne spotkanie dwustronne z naszymi amerykańskimi odpowiednikami. To była szczera rozmowa we wspólnym języku. Jestem wdzięczny wielkim przyjaciołom Ukrainy, ​@SecDef​ Sekretarzowi Obrony USA Lloydowi Austinowi i Markowi Milleyowi, za ich przywództwo we wzmacnianiu antykremlowskiej koalicji. Skutecznie i przejrzyście wykorzystujemy pomoc udzieloną przez naród amerykański. Wróg odczuje konsekwencje naszych umów" - napisał ukraiński minister na Twitterze.

  • 12:19

    W najbliższych tygodniach Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji czołgów Abrams - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA.

    Według agencji AP, 31 Abramsów zostanie przywiezionych do bazy szkoleniowej Grafenwoehr w RFN pod koniec maja, a ukraińscy wojskowi rozpoczną szkolenie kilka tygodni później. Potrwa ono ok. 10 tygodni.

    Czołgi Abrams wykorzystywane do szkolenia nie będą jedynymi, jakie zostaną przekazane Ukrainie do walki z Rosją. Kolejnych 31 czołgów M1-Abrams jest obecnie modernizowanych w Stanach Zjednoczonych i trafią na linię frontu, gdy będą gotowe do użycia.

    Według zamierzeń władz USA, jakie ujawniły źródła agencji AP, w momencie, gdy modernizowane obecnie czołgi będą gotowe, ukraińscy żołnierze mają być już wyszkoleni do ich obsługi. W treningu weźmie udział ok. 250 Ukraińców - część z nich będzie się uczyć obsługi czołgów, a część ich naprawy i konserwacji.

  • 11:43

    Spotkanie w Ramstein w sprawie Ukrainy. Jens Stoltenberg: wszystkie kraje NATO zgadzają się, by Ukraina stała się członkiem

  • 11:29

    Władze Rosji z obawy o bezpieczeństwo nie zamierzają likwidować posterunków na granicy pomiędzy terytorium swojego kraju a nielegalnie anektowanymi terenami Ukrainy, co świadczy o tym, że tereny te nie są traktowane jako równoprawne podmioty, a ich mieszkańcy jako pełnoprawni obywatele - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Według analityków think tanku rozkazy umocnienia i rozbudowania posterunków na granicy z anektowanym obwodem ługańskim na wschodzie Ukrainy świadczą o tym, że Rosja zamierza utrzymać kontrole ze względów bezpieczeństwa.

    ISW odnotowuje, że po swojej podróży do okupowanego obwodu ługańskiego Władimir Putin skrytykował urzędników za stan posterunku na granicy Rosji i okupowanego regionu i polecił wzmocnienie go, w tym zwiększenie jego przepustowości, obsługi i poprawienie infrastruktury drogowej.

    Amerykański think tank zwraca również uwagę, że rosyjscy tzw. blogerzy wojenni wskazywali posterunki i kontrole celne jako jedną z przyczyn opóźnienia zaopatrzenia dla armii agresora na Ukrainie. ISW ocenia, że niezdolność do zintegrowania okupowanych terytoriów jest przeszkodą dla frontowej logistyki.

    "Putin prawdopodobnie próbuje zmniejszyć te opóźnienia przez zwiększenie personelu i przyspieszenie kontroli, jednocześnie nie rozważając możliwości usunięcia tych przeszkód" - pisze ISW, przypominając, że wcześniej Rosja zaostrzyła kontrole bezpieczeństwa na moście Krymskim, łączącym ją z okupowanym Krymem.

    Utrzymanie posterunków może też mieć na celu "zapobieganie masowemu odpływowi mężczyzn, uciekających przed przymusową mobilizacją z terytoriów okupowanych".

    "Istnienie posterunków jest kolejnym potwierdzeniem, że rosyjskie władze nie postrzegają mieszkańców okupowanej Ukrainy jako swoich obywateli i rządzą się tam jak siła okupacyjna, którą są w istocie, pomimo nieustannych zapewnień, że nielegalnie okupowane tereny to część Rosji" - podkreśla ISW.

  • 10:58

    Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO w TVN24: z punktu widzenia języka dyplomacji, to formuła, że państwo "powinno" należeć do NATO nie oznacza, że zostanie zaposzone. Będzie jeszcze dużo problemów, które się pojawią.

    Nowak: są państwa w NATO, które są niechętne członkostwu Ukrainy w Sojuszu.

  • 10:16

    Szef Pentagonu Austin: na spotkaniu z sojusznikami w Ramstein skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy.

  • 10:04

    Ukraiński resort obrony opublikował informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 185 tys. żołnierzy (+630 ostatniej doby), 3668 czołgów (+1) oraz 2827 jednostek artylerii (+2).

  • 9:24

    Stoltenberg: potrzebujemy dyskusji na temat ram dla przyszłości ukraińskiego bezpieczeństwa.

  • 9:22

    Stoltenberg: koncentrujemy się na tym, by wygrać z Rosją.

  • 9:22

    Stoltenberg: wszystkie kraje członkowskie zgadzają się, że Ukraina kiedyś zostanie członkiem Sojuszu.

  • 9:20

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem w Ramstein: będziemy stać z Ukrainą ramię w ramię teraz i w przyszłości.

  • 8:56

    Rosja. Bombowiec Su-34 zrzucił uzbrojenie nad Biełgorodem. Na ulicy powstał krater, dwie osoby są ranne

  • 8:50

    W związku z rozmokłym gruntem na większości obszaru Ukrainy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że głębokie błoto spowolni działania obu stron konfliktu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie serwisy internetowe prawdopodobnie jednak wyolbrzymiają ogólny wpływ błotnistych terenów na siły ukraińskie w ramach operacji informacyjnej mającej na celu podniesienie rosyjskiego morale w świetle spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy i zniechęcenie zwolenników Ukrainy.

    Jak dodano, można oczekiwać, że w najbliższych tygodniach warunki terenowe ulegną poprawie, natomiast ważniejszym czynnikiem ograniczającym manewrowanie wojsk nadal będzie zagrożenie minami.

  • 8:40

    W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 29 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22 tys. osób - podała Straż Graniczna.

    "W dn. 20.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 29 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,246 mln os." - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

    Dodała też, że w czwartek z Polski do Ukrainy odprawiono 22 tys. osób, a łącznie od 24 lutego 2022 - 9,494 mln osób.

  • 8:27

    Ukraina. Ekspert o obronie Bachmutu: zatrzymamy ich, nowa linia obrony jest nie do przebicia

  • 8:24

    W ciągu ostatniej doby w wynku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a jedna została ranna - poinformował szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko.

    "Obecnie nie można ustalić dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze" - dodał.

    Od początku wojny w wyniku rosyjskiej agresji zginęło tam 1478 osób, 3415 zostało rannych.

  • 8:12

    Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby ponad 60 rosyjskich ataków - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

    "Najbardziej zacięte walki toczą się o miasto Bachmut” w obwodzie donieckim - przekazano w porannym komunikacie.

    Ponadto w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 23 ataki lotnicze, w tym przy użyciu dziesięciu dronów Shahed, osiem z nich zestrzelono.

    Siły ukraińskie przeprowadziły sześć ataków lotniczych na wojska przeciwnika. Wojska rakietowe i artyleria raziły pięć punktów dowodzenia sił rosyjskich.

  • 8:02

    W Połtawie w wyniku wrogiego ataku zniszczony został obiekt infrastruktury cywilnej, wybuchł pożar.

    "Ratownicy pracują nad ugaszeniem pożaru. Według wstępnych ustaleń nikt nie ucierpiał" - powiadomił szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

    Po północy w szeregu regionów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. Media informowały o odgłosach eksplozji m.in. w Kijowie, w obwodach charkowskim, chmielnickim i żytomierskim.

  • 7:43

    Mieszkanka Chersonia przed Izbą Reprezentantów. Opowiedziała o rosyjskich torturach

  • 7:26

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 21 kwietnia 2023

  • 7:05

    W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zestrzeliły około ośmiu rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy - powiadomiła administracja wojskowa Kijowa.

    "Po 25 dniach ciszy stolica Ukrainy doświadczyła kolejnego ataku powietrznego ze strony wroga. Z kierunku północnego państwo-terrorysta wysłało drony. Według wstępnych informacji agresor wykorzystywał nową partię bezzałogowców Shahed produkcji irańskiej" - podały władze stolicy w piątek rano.

    Jak uściślono, w pobliżu miasta wykryto i zestrzelono ok. ośmiu wrogich celów powietrznych. Wstępnie - obyło się bez ofiar i zniszczeń.

  • 4:28

    Rosyjscy policjanci są zatrzymywani w związku z domniemanymi wyciekami danych na rzecz Ukrainy – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank wyjaśnia, że sprawa ma związek z "wyciekiem danych z rosyjskich sił bezpieczeństwa".

  • 4:27

    Instytut Studiów nad Wojną: Kreml zdegradował dowódcę rosyjskiej Floty Pacyfiku w ramach niespodziewanej kontroli gotowości.

  • 4:27

    Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.

  • 4:27

    Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył w czwartek szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO. - Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz - powiedział w programie publicznego nadawcy ZDF.

    Pistorius powiedział, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót".

    Ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO lub Unii Europejskiej nie będzie w piątek omawiane na czwartym spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech - dodał minister.

  • 4:26

    Minister obrony Estonii Hanno Pevkur powiedział, że jego kraj, w ramach unijnego planu dostarczenia miliona pocisków artyleryjskich, wyśle Ukrainie pociski kalibru 155 mm – przekazał The Kyiv Independent. Ponadto Estonia dostarczy ukraińskiej armii noktowizory i amunicję kalibru 5,56 mm – dodano.

  • 4:25

    Ćwiczenia ukraińskich wojsk pod Charkowem

    Ćwiczenia ukraińskiego wojska pod Charkowem

    Ćwiczenia ukraińskiego wojska pod Charkowem

  • 4:24

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że jego czwartkowe rozmowy w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem były poświęcone obronie Ukrainy.

    Przekazał, że Kijów przygotowuje się również do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. - Ani większość Ukraińców, ani większość Europejczyków, ani większość mieszkańców całej przestrzeni NATO nie zrozumie liderów Sojuszu, jeśli na szczycie w Wilnie nie wybrzmi zasłużone polityczne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu - powiedział Zełenski.

  • 4:24

    "Dziś wszelkie stosunki handlowe z Rosją traktowane są jako wsparcie grupy terrorystycznej, której przywódca jest poszukiwany jako międzynarodowy przestępca za zbrodnie wojenne i ludobójstwo Ukraińców. Całkowita blokada eksportu z Rosji to jedyny sposób ukarania Moskwy za te zbrodnie "tu i teraz'" - oświadczył w czwartek na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

  • 4:23

    "Od 19 kwietnia strona internetowa Eurocontrol jest atakowana przez prorosyjskich hakerów. Atak powoduje zakłócenia strony i dostępności sieci. Nie ma wpływu na europejskie lotnictwo" - przekazała w komunikacie agencja, cytowana przez "Wall Street Journal".

    Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) to organizacja zajmująca się koordynacją współpracy państw europejskich w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego. Należy do niej 41 państw, w tym Polska.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: