"Duża wymiana jeńców" między Ukrainą i Rosją. "Do domu wraca 100 naszych ludzi"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjska wyrzutnia Buk w Mariupolu
Rosyjska wyrzutnia Buk w Mariupolut.me/andriyshTime
wideo 2/27
Rosyjska wyrzutnia Buk w Mariupolut.me/andriyshTime

Poniedziałek jest 411. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. "Udało nam się przeprowadzić kolejną dużą wymianę jeńców. Do domu wraca 100 naszych ludzi - są to żołnierze, marynarze, straż graniczna, gwardia narodowa" - poinformował w poniedziałek szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak. Wśród uwolnionych Ukraińców są m.in. obrońcy Mariupola, Azowstalu i Hostomela. Niektórzy są poważnie ranni i chorzy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:25

    412. dzień inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl.

  • 4:32

    Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuowały zdobycze terytorialne w Bachmucie i jego okolicach – prawdopodobnie nadal ponosząc znaczne straty, natomiast siły Grupy Wagnera w dalszym ciągu popełniają zbrodnie wojenne i dopuszczają się ścinania głów ukraińskich żołnierzy w Bachmucie.


  • 4:17

    Amerykańska administracja uznała zatrzymanie przez Rosję dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha za "bezprawne aresztowanie". Poinformował o tym Departament Stanu w Waszyngtonie.

  • 3:15

    Instytut Studiów nad Wojną: Pojawiają się pogłoski, że finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn rozwija swoje aspiracje polityczne, starając się przejąć kontrolę nad rosyjską partią polityczną.

  • 2:39

    Co najmniej 5000 specjalistów potrzebnych jest Ukrainie do rozminowania kraju; całkowite oczyszczenie terytorium z niebezpiecznych ładunków może zająć nawet 30 lat - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  • 1:40

    Ukraińskie wojsko pod Bachmutem

    Ukraińskie wojsko pod Bachmutem

    Ukraińskie wojsko pod Bachmutem

  • 0:44

    W poniedziałek w położonym w centrum Estonii mieście Turi usunięto wykonany z brązu pomnik sowieckiego żołnierza - poinformowała telewizja ERR. Został przeniesiony do Muzeum Wojny w Viimsi.

    Rzeźba przedstawiająca żołnierza Armii Czerwonej trzymającego flagę i broń automatyczną jest uznawana za obiekt o dużej wartości artystycznej, dlatego trafiła do muzeum. Betonowe części pomnika rozebrano. We wtorek rozpocznie się wydobywanie szczątków żołnierzy pochowanych we wspólnej mogile pod pomnikiem.

    Pomnik żołnierza został wzniesiony w 1986 roku przez Allana Murdmaa i Edgara Viiesa i jest pomnikiem bojowników 10. Korpusu Piechoty Armii Czerwonej.

  • 0:13

    Para dwudziestolatków płynących łódką pod Berysławiem w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy została zaatakowana przed rosyjski dron, który zrzucił granat na ich łódź; oboje są ciężko ranni - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

    Прокудін Олександр - Офіційна сторінка

    ❗️На Херсонщині росіяни атакували човен з цивільними. В одному з населених пунктів Бериславської громади 20-річний хлопець та 20-річна дівчина, нехтуючи обмеженнями щодо виходу маломірних плавзасобів, запровадженими в рамках воєнного стану, ігноруючи загрози обстрілу окупантами з лівого берега, спробували вийти на човні в затоку. Човен негайно був атакований росіянами – з безпілотника на нього скинуто розривну гранату. Обидва місцевих жителі отримали важкі поранення і були терміново евакуйовані нашими військовими до лікарні, де їм надається медична допомога. Звертаю увагу жителів Херсонщини, що обмеження використання водного транспорту і будь-яких плавзасобів, в першу чергу спрямовані на збереження ваших життів. Не нехтуйте режимними правилами воєнного стану, не наражайте на небезпеку ані себе, ані тих, хто рятуватиме вас.

  • 23:55

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że do armii ukraińskiej mogliby przyłączyć się cudzoziemscy lotnicy latający na myśliwcach F-16, które Ukraina chciałaby w przyszłości pozyskać od swych sojuszników.

  • 21:06

    Dania zacznie jeszcze przed latem przekazywać Ukrainie czołgi Leopard-1 i w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na Ukrainę może trafić prawie 100 tych pojazdów - powiedział w poniedziałek w Odessie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen.

    - Jeśli chodzi o czołgi Leopard 1, to dwa miesiące temu Dania podpisała umowę z Niemcami. Oczekujemy, że przed latem zaczniemy dostawy czołgów. W perspektywie pół roku na Ukrainę będzie można dostarczyć prawie 100 czołgów Leopard 1. Będziemy mogli dyskutować o dostarczaniu czołgów Leopard 2, których Dania nie ma zbyt wiele. Będziemy rozważać inne możliwe sposoby dostaw - powiedział p.o. ministra obrony. Duński polityk wypowiadał się na wspólnym briefingu dla mediów z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, jego słowa przekazał portal Ukraińska Prawda.

    Troels Lund Poulsen poinformował także, że w maju Kopenhaga chce dostarczyć Ukrainie haubice samobieżne Caesar, które - jak dodał - teraz są na poligonach w Danii.

    Czołgi Leopard

  • 20:07

    Ukraina nie czeka na "magiczne daty" w sprawie kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim, a "działa spokojnie" i "konsekwentnie niszczy" okupantów - oświadczył w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

    "Kontrofensywa ukraińska odbywa się codziennie. Nie czekamy na magiczne daty, działamy spokojnie, systematycznie i konsekwentnie niszczymy rosyjskich okupantów" - napisał Daniłow na Twitterze. Podkreślił, że "rozgłos informacyjny" nie jest korzystny dla planów armii ukraińskiej.

  • 19:02

    Ukraina dokonała z Rosją wymiany dużej liczby jeńców wojennych - poinformował w poniedziałek szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak. Według agencji Reutera do swojego kraju wróciło 100 Ukraińców, Kijów Z kolei oddał 106 Rosjan.

    "Udało nam się przeprowadzić kolejną dużą wymianę jeńców. Do domu wraca 100 naszych ludzi - są to żołnierze, marynarze, straż graniczna, gwardia narodowa" - napisał Jermak w mediach społecznościowych.

    Wśród uwolnionych Ukraińców są m.in. obrońcy Mariupola, Azowstalu i Hostomela. Niektórzy są poważnie ranni i chorzy. "Zrobimy wszystko, co konieczne, aby każdy z nich otrzymał wszelką niezbędną pomoc" - zapewnił Jermak.

    Według agencji Ukrinform wśród uwolnionych przez Kijów rosyjskich jeńców było pięć osób ciężko rannych. "Zgodnie z normami konwencji genewskich strona ukraińska repatriowała na terytorium państwa agresora pięciu ciężko rannych jeńców okupantów, w tym jedyną kobietę, która przebywała w niewoli ukraińskiej” – napisano w komunikacie sztabu koordynacyjnego ds. jeńców wojennych.

  • 17:34

    Rosyjskie wojsko zaczęło opracowywać "ochronę północno-zachodnich granic" po przystąpieniu Finlandii do NATO - powiedział w rozmowie z gazetą resortu obrony "Krasnaja Zwiezda" generał Andriej Diomin, dowódca sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Nie ujawnił przy tym żadnych szczegółów.

    Finlandia zdecydowała się na członkostwo w Sojuszu po agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

    Finlandia w NATO. Reakcje w Rosji. Andriej Diomin o "ochronie północno-zachodnich granic"

  • 16:15

    Co najmniej 34 pomniki i symbole upamiętniające poetę Aleksandra Puszkina zdemontowano w Ukrainie w ciągu roku od czasu agresji rosyjskiej na ten kraj - poinformował Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej.

    W komunikacie cytowanym przez portal Suspilne instytut oświadczył, że istnieje zapotrzebowanie na usunięcie z przestrzeni publicznej symboli związanych z imperialną polityką Rosji.

    Pierwszy demontaż pomnika Puszkina po inwazji rosyjskiej z 24 lutego 2022 roku nastąpił w Mukaczewie na Zakarpaciu - przypomina Suspilne.

    W późniejszych miesiącach media ukraińskie informowały m.in. o zniszczeniu pomnika Puszkina w Kijowie, demontażu popiersia rosyjskiego poety w Charkowie i usunięciu pomnika Puszkina w mieście Dniepr.

    Zdemontowany pomnik T-34 w Mukaczewie (materiał z 11.04.2022)

  • 15:49

    Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24 na kierunku awdijiwskim - poinformowała 110. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. Wojskowi przekazali, że "rosyjskie wojsko nie powstrzymuje prób działań ofensywnych" na wspomnianym obszarze, ale otrzymuje "przyzwoite odparcie, odnotowując duże straty w ludziach i sprzęcie wojskowym".

  • 15:18

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 670 rosyjskich żołnierzy - poinformował w najnowszym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę rosyjska armia straciła 178 820 żołnierzy - dodał sztab.

  • 14:14

    Gdybyśmy działali ściśle według protokołów bezpieczeństwa, połowa naszego ministerstwa mogłaby trafić do rosyjskiej niewoli, ponieważ bunkier, do którego mieliśmy się udać, znajdował się w Hostomlu – powiedział w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, wspominając początek inwazji Kremla na Ukrainę.

    24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję zbrojną na Ukrainę, atakując ten kraj z kilku kierunków. Rosyjska armia przeprowadziła natarcie na wschodzie, północy (w tym w kierunku Kijowa z terytorium Białorusi) i południu. Pierwszego dnia wojny Rosjanie podjęli próbę desantu na lotnisko wojskowe w Hostomlu pod Kijowem, która ostatecznie okazała się nieudana dzięki skutecznej obronie Ukraińców i błędom wojsk agresora.

    Walki o lotnisko w Hostomlu (nagranie z 25 marca)

  • 12:56

    Życie w okupowanym Mariupolu zamieniło się w istne znęcanie się nad ludźmi. Mieszkańcy wciąż są zmuszeni do otrzymywania jałmużny w postaci gorącej kaszy i chleba. Jednak żeby to dostać, trzeba stać w kolejce przez kilka godzin - poinformowała w serwisie Telegram podległa władzom w Kijowie mariupolska rada miejska.

    "Takie są 'zalety ruskiego miru'. Życie w zrujnowanych domach i ciągłe znęcanie się. W ukraińskim Mariupolu ludzie żyli godnie" - dodali radni.

    Kolejki po jedzenie w okupowanym Mariupolu

  • 12:50

    Do domu wróciło 24 ukraińskich dzieci, które zostały wcześniej nielegalnie wywiezione do Rosji – przekazał szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

    Urzędnik powiadomił, że była to jedna z najtrudniejszych misji ratunkowych, ponieważ dzieci przesłuchiwano przez 13 godzin, a potem musiały wystąpić w propagandowym reportażu rosyjskich mediów.

    "Ale najważniejsze, że teraz są (już) w domu, ze swoimi bliskimi" – dodał Prokudin.

    Wicepremier Iryna Wereszczuk oznajmiła, że na terytorium Rosji przetrzymywanych jest blisko 4,4 tys. ukraińskich sierot.

    Ewakuacja dzieci z miasteczka Siewiersk

  • 12:43

    Sąd w rosyjskim Jekaterynburgu skazał na karę 19 lat pozbawienia wolności muzyków z zespołu rockowego Room 32, Romana Nasryjewa i Aleksieja Nurijewa. W ubiegłym roku podpalili oni siedzibę komisariatu wojskowego, czyli wojskowej komendy uzupełnień - informuje niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia (Current Time).

    Jest to wyjątkowo surowy wyrok nawet jak na realia putinowskiej Rosji. Sąd zdecydował się na tak drakońską karę prawdopodobnie dlatego, że obaj młodzi mężczyźni byli wcześniej związani z resortami siłowymi. Nurijew pracował w strukturach Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Nasryjew - jako kierowca w służbie ochrony związanej z Gwardią Narodową (Rosgwardią) - podała telewizja.

    Muzycy spędzą pierwsze cztery lata w więzieniu, a resztę wyroku - w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

  • 10:50

    Pod Mariupolem okupanci wywożą całą wieś. Na jej miejscu ma powstać baza dla rosyjskiego wojska – przekazał Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.

    - W pobliżu wsi Nikolske, w samym środku lasu, znajduje się wioska Lisne. Bardzo wygodna dla rozmieszczenia wojskowych. Po pierwsze, znajduje się w środku lasu, z dala od wścibskich oczu. Po drugie, jest położona obok głównej lokalizacji okupantów w samym Nikolskim – poinformował Andriuszczenko, dodając, że okupanci, z pomocą miejscowej kolaborantki, już rozpoczęli wywozić ludzi.

  • 9:53

    Rosyjskie wojska omal nie zestrzeliły brytyjskiego samolotu zwiadowczego niedaleko wybrzeży okupowanego Krymu – powiadomił amerykański dziennik "Washington Post”, powołując się na dokumenty, które miały wyciec z Pentagonu. Do incydentu doszło we wrześniu 2022 roku.

  • 9:29

    Rosyjskie wojska atakujące Bachmut na wschodzie Ukrainy stosują "syryjską" taktykę spalonej ziemi – oświadczył dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.

    "Wróg niszczy domy i pozycje przy użyciu lotnictwa i ognia artylerii. Obrona Bachmutu trwa. Sytuacja jest trudna, ale pod kontrolą" – zacytowało wypowiedź Syrskiego centrum prasowe ministerstwa obrony.

    Wojskowy zaznaczył, że "po obu stronach walki są bardzo zacięte". Z powodu strat, jakie armia ukraińska zadała walczącym pod Bachmutem najemnikom z Grupy Wagnera, strona rosyjska jest zmuszona do włączania do walki oddziałów wojsk specjalnych i desantowo-szturmowych.

    W komunikacie powiadomiono, że Syrski w niedzielę po raz kolejny był na "najbardziej gorących odcinkach frontu na kierunku bachmuckim".

    Walki o Bachmut. Generał Syrski, dowódca ukraińskich sił lądowych: Rosjanie stosują syryjską taktykę spalonej ziemi

  • 9:18

    Wojenna ścieżka Władimira Putina nie prowadzi z punktu A do punktu B, ale jest okrężną drogą, która prowadzi z punktu A z powrotem do punktu A. Precyzyjna metoda unikania porażki, wojenny putinizm, posiada wszystkie cechy ślepego zaułka - ocenili na łamach magazynu "Foreign Affairs" badacze Michael Kimmage i Maria Lipman.

  • 8:57

    W ciągu ostatnich siedmiu dni rosyjska armia prawdopodobnie nasiliła ataki z użyciem ciężkiego sprzętu wojskowego wokół miasta Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, 20 km na południowy zachód od okupowanego przez Rosjan Doniecka - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że o Marjinkę walczono od 2014 roku. Miasto, które zostało w dużej mierze zniszczone w wyniku wymiany ognia artyleryjskiego, ma istotne znaczenie ze względu na kontrolę nad przedmieściami Doniecka i kluczową drogą wiodącą m.in. w kierunku Zaporoża.

    "Rosja nadal nadaje wysoki priorytet wzmacnianiu operacji w szerszym sektorze donieckim, w tym w rejonie Marjinki i Awdijiwki, przeznaczając (na ten cel) znaczące środki, lecz osiągając niewielkie sukcesy" - oceniono.

  • 8:41

    W Brukseli prace nad sankcjami UE wobec Białorusi utknęły w martwym punkcie. Wiele krajów UE nie kryje rozczarowania biernością szwedzkiej prezydencji, która odpowiada za ich koordynację. - Szwedzi praktycznie nic nie robią w tej sprawie - powiedział PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  • 7:42

    W okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy trwa przymusowa paszportyzacja naszych obywateli. Rosjanie żądają okazywania ukraińskich dokumentów tożsamości – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii.

    "M.in. w Tokmaku (obwód zaporoski) tzw. 'władze' okupacyjne ogłosiły, że w celu otrzymania rosyjskiego paszportu (dowodu) potrzebne są dowód ukraiński, świadectwo urodzenia i odciski palców" – oznajmił sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku. Władze okupacyjne przekonują przy tym, że oryginały ukraińskich dokumentów zostaną zwrócone właścicielom.

    Na froncie armia rosyjska kontynuuje działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Jak podano, w ciągu doby siły ukraińskie odparły na tych kierunkach 58 ataków.

    Najbardziej intensywne walki toczą się w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim.

  • 7:23

    Zełenski: tak państwo-terrorysta obchodzi tę Niedzielę Palmową

  • 6:06

    W nocy z soboty na niedzielę rosyjska armia ostrzelała rakietami S-300 Zaporoże na południu Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu. Jak dodał, trafiony został budynek mieszkalny, w ataku zginęli mężczyzna i 10-letnia dziewczynka o imieniu Iryna. W ostrzelanym domu była też kobieta, która została ranna."

    - Tak państwo-terrorysta obchodzi tę Niedzielę Palmową. Tak Rosja przenosi się do jeszcze większej izolacji od świata, od ludzkości - powiedział Zełenski.

    Jak dodał ukraiński prezydent, każde chrześcijańskie święto uczy, że "możemy nie wiedzieć, jak, ale musimy być pewni, że zło przegra".

  • 3:06

    W tym tygodniu do swoich rodzin powróciło kolejnych 31 dzieci, uprowadzonych z Ukrainy przez Rosjan w czasie wojny. Była to już piąta tego typu akcja – poinformował w niedzielę portal dziennika Welt".

    Mykoła Kułeba, założyciel organizacji Save Ukraine, potwierdził w Kijowie, że ukraińskie rodziny otrzymały pomoc przy organizacji podróży i transporcie (członkowie ukraińskich rodzin muszą odebrać dziecko w Rosji osobiście - red.).

  • 3:04

    Wojna w Ukrainie [Relacja na żywo 9 kwietnia 2023]

  • 3:02

    W okupowanym obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojsko prowadzi przeszukania w domach osób, które podejrzewają o proukraińskie stanowisko, i wywożą je w nieznanym kierunku - poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Rosyjskie wojsko nadal koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na czterech odcinkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby ukraińscy obrońcy odparli ponad 40 wrogich ataków - pisał sztab.

  • 3:01

    Wojna w Ukrainie. "Całkowite fiasko" ataków na infrastrukturę energetyczną. "Rosja najwyraźniej zrezygnowała z tych wysiłków"

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Mariupolska rada miejska/Telegram

Tagi:
Raporty: