ISW: Rosjanie wywozili ukraińskie dzieci pod pretekstem "specjalnej opieki medycznej"

Autor:
momo//now
Źródło:
ISW
Zełenski: Rosja ma rakiety i przewagę w artylerii, ale my mamy to, czego okupant nie ma
Zełenski: Rosja ma rakiety i przewagę w artylerii, ale my mamy to, czego okupant nie maTelegram/V_Zelenskiy_official
wideo 2/20
Telegram/V_Zelenskiy_officialZełenski: Rosja ma rakiety i przewagę w artylerii, ale my mamy to, czego okupant nie ma

Rosyjscy okupanci kontynuowali przymusowe wywożenie do Rosji ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim pod pretekstem, że wymagają one specjalnej opieki medycznej - poinformował we wtorek Instytut Badań nad Wojną (Institute for the Study of War). Przedstawił także aktualną sytuację na froncie.

Siły rosyjskie nadal bronią swoich pozycji wzdłuż linii Swatowo-Kreminna. Rosjanie kontynuują postępy w okolicach Bachmutu, ale wciąż jeszcze nie zdołały otoczyć miasta - donosi Instytut Badań nad Wojną (Institute for the Study of War), podsumowując aktualną sytuację na froncie. Jak dodaje, wojsko rosyjskie przeprowadziło także operacje ofensywne w okolicach Doniecka. Źródła ukraińskie, na które powołuje się ISW, donoszą, że niewielkie rosyjskie oddziały szturmowe próbują spenetrować ukraińskie pozycje w regionie.

ISW o wywożeniu ukraińskich dzieci przez Rosjan

5 grudnia siły rosyjskie przeprowadziły kolejną falę ataków rakietowych na infrastrukturę cywilną i energetyczną Ukrainy. Agresor uderzył w obwodach kijowskim, odeskim, winnickim i zaporoskim. Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 60 z ponad 70 pocisków wystrzelonych pocisków. Wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko przekazał, że rosyjskie naloty uszkodziły linię energetyczną w obwodzie sumskim - czytamy w najnowszym raporcie amerykańskiego think tanku.

Instytut podaje również, że rosyjscy okupanci kontynuowali przymusowe wywożenie do Rosji ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim pod pretekstem, że wymagają one "specjalnej opieki medycznej".

Ataki na rosyjskie bazy lotnicze

Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły w poniedziałek ataki na dwie rosyjskie strategiczne bazy lotnicze, zadając niewielkie uszkodzenia, ale demonstrując jednoczenie zdolność do uderzenia w rosyjskie tyły i przerwania trwającej kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę - pisze ISW.

Rosyjskie ministerstwo obrony i kilku blogerów podało, że do uderzenia na bazy lotnicze Engels-2 oraz Diagilewo siły ukraińskie użyły dronów. ISW zwraca uwagę, że w obu bazach znajdują się rosyjskie bombowce strategiczne, które Rosja od początku wojny wykorzystuje do ataków na Ukrainę. Według rosyjskiego resortu celem ataku były rosyjskie samoloty dalekiego zasięgu.

Niezależne media: dwie eksplozje w Rosji, nie żyją trzy osoby >>>

"Siły ukraińskie prawdopodobnie starały się przerwać rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną i zademonstrować zdolność Ukrainy do atakowania rosyjskich zasobów strategicznych" - ocenia ISW. Jak dodaje, ukraińskie władze nie przyznały się na razie do przeprowadzenia uderzeń na wspomniane bazy.

Rosyjskie wozy bojowe Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images

Fala krytyki i obawy rosyjskich blogerów

Instytut Badań nad Wojną donosi, że ze strony rosyjskich blogerów spadła fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa za to, że nie przewidziano i nie zapobieżono ukraińskim atakom na dwie strategiczne bazy wojskowe.

Kilku znanych blogerów twierdziło, że ukraińskie grupy dywersyjne i rozpoznawcze musiały rozpocząć atak na bazę lotniczą Engels-2 z terytorium Rosji. Ich zdaniem albo ukraińskie grupy sabotażowe i rozpoznawcze są aktywne w Rosji, albo – jeśli drony zostały wystrzelone z terytorium Ukrainy - Moskwa również jest w zasięgu ukraińskich uderzeń.

Niektórzy blogerzy oceniają, że ataki na bazy lotnicze Engels i Diagilewo zagrażają rosyjskiej pozycji jako potęgi nuklearnej, gdyż w ich wyniku uszkodzone zostały samoloty zdolne do przenoszenia wielu rodzajów broni jądrowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: ISW

Źródło zdjęcia głównego: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images

Pozostałe wiadomości