Informacje wywiadowcze wskazują na możliwość użycia przez wojska rosyjskie broni chemicznej w Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Zaznaczył jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić doniesień o użyciu broni chemicznej w Mariupolu. Zaniepokojenie tymi doniesieniami wyraziła Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej.
W poniedziałek dowództwo pułku Azow broniącego Mariupola poinformowało, że rosyjskie wojsko użyło przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującej substancji nieznanego pochodzenia, która została zrzucona z drona. We wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Maliar w wystąpieniu w telewizji państwowej poinformowała, że władze Ukrainy sprawdzają doniesienia o możliwym użyciu broni chemicznej przez siły rosyjskie w obleganym Mariupolu.
Pentagon: staramy się ustalić, co się wydarzyło
- Nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić. Oczywiście podchodzimy do tego poważnie i monitorujemy to. Staramy się zrobić to, co możliwe, by ustalić, co się wydarzyło, jeśli wydarzyło się cokolwiek - oświadczył we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do informacji podanych przez ukraiński pułk Azow o użyciu przez Rosję nieznanej substancji chemicznej w Mariupolu.
Wcześniej wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony przyznał, że potwierdzenie użycia zakazanej broni w mieście w dużej części kontrolowanym przez Rosjan może być niemożliwe.
Kirby stwierdził jednocześnie, że zdobyte przez USA informacje wywiadowcze wskazują, że Rosja może użyć broni chemicznej zmieszanej z gazem łzawiącym.
Kirby o amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy
Rzecznik poinformował też, że we wtorek szef Pentagonu Lloyd Austin odbył kolejną rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem na temat sytuacji na Ukrainie oraz amerykańskiej pomocy wojskowej.
Kirby powiedział też, że większość z pierwszej transzy 100 dronów-kamikadze Switchblade trafiła już na Ukrainę. Reszta z nich, wraz z całym ostatnim pakietem pomocy obronnej, zawierającym między innymi dodatkowe dostawy pocisków przeciwpancernych Javelin, ma zostać przekazana jeszcze do połowy kwietnia.
Rzecznik Pentagonu zaprzeczył też, by USA prowadziły rozmowy na temat przyspieszenia wysyłki myśliwców F-16 na Słowację w zamian za przekazanie przez Bratysławę swoich MiG-ów-29 Ukrainie.
OPCW "zaniepokojona" doniesieniami z Mariupola
Rzecznik Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej przekazał we wtorek w Hadze, że OPCW jest zaniepokojona ostatnią niepotwierdzoną informacją o użyciu broni chemicznej w Mariupolu. Dodał, że Organizacja uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie.
Rzecznik poinformował również, że OPCW nieprzerwanie monitoruje sytuację wokół znajdujących się na jej liście przemysłowych zakładów chemicznych na Ukrainie, która od końca lutego jest atakowana przez Rosję.
Źródło: PAP