"Rosyjski prezydent osobiście wydaje polecenia generałom". CNN: kłótnie i narzekania, Kreml szuka winnych

Autor:
momo//now
Źródło:
CNN, PAP

Kreml robi wszystko, by winę za porażki na froncie w Ukrainie odsunąć od Władimira Putina i zrzucić ją na dowództwo rosyjskiej armii - ocenił wysoki rangą urzędnik NATO, cytowany przez CNN. Amerykańska stacja, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze, zwraca tymczasem uwagę, że to właśnie rosyjski prezydent osobiście odpowiada za działania podejmowane przez rosyjskie wojsko w Ukrainie.

"Rosyjski prezydent osobiście wydaje polecenia generałom na polu walki. Wskazuje to na niezwykle niekonwencjonalne podejście do zarządzania w nowoczesnej armii i wyjaśnia przyczyny niefunkcjonowania struktury dowodzenia wojsk rosyjskich" - podała w czwartek CNN, powołując się na źródła bliskie wywiadom USA i innych państw zachodnich.

Wysoki rangą urzędnik NATO powiedział stacji, że w Moskwie trwają poszukiwania winnych złej passy rosyjskich wojsk na froncie w Ukrainie. - Urzędnicy na Kremlu i eksperci na antenach państwowych mediów dyskutują o przyczynach rosyjskich niepowodzeń w Charkowie. Kreml zdaje się próbować przerzucić winę z Putina na rosyjskie wojsko - powiedział informator amerykańskiej stacji.

Putin obserwuje ćwiczenia Wostok 2022MIKHAEL KLIMENTYEV/KREMLIN.RU/EPA/PAP

Przetasowania w strukturach dowodzenia, kłótnie i narzekania

CNN przypomina, że w odpowiedzi na porażki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy doszło już do przetasowań na najwyższym szczeblu dowodzenia armii rosyjskiej. Oficer dowodzący większością jednostek w obwodzie charkowskim sprawował funkcję przez jedynie 15 dni, po czym został zdjęty ze stanowiska - powiedział cytowany przez CNN anonimowy urzędnik NATO.

Według źródeł stacji między rosyjskimi oficerami dochodzi często do kłótni i narzekania na decyzje podejmowane w Moskwie. Rosyjscy wojskowi nie mogą się też zgodzić co do kierunku strategii prowadzenia wojny i co do miejsc, w których powinni skupić się na obronie zajmowanych terenów.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że przemieszcza oddziały w kierunku Charkowa na północnym wschodzie, gdzie Ukraina odnosi największe sukcesy. Tymczasem źródła w zachodnich wywiadach donoszą, że większość rosyjskich żołnierzy nadal pozostaje na południu kraju, w pobliżu Chersonia, gdzie również trwa kontrofensywa sił ukraińskich - podaje CNN.

Miejsca, w których dochodzi do największych bitew między siłami ukraińskimi a rosyjskimi. Mapa przygotowana przez Instytut Studiów nad Wojną (ISW)understandingwar.org
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MIKHAEL KLIMENTYEV/KREMLIN.RU/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości