Banksy w zrujnowanych ukraińskich miastach. Artysta potwierdził stworzenie serii murali

Źródło:
The Art Newspaper, CNN, Instagram/@banksy

Banksy potwierdził w rozmowie z "The Art Newspaper", że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance i Irpieniu. Murale powstały na zniszczonych przez Rosjan budynkach, których gruzy artysta wykorzystał jako elementy prac. Wcześniej Banksy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie jedynie jednego z tych dzieł.

W piątek, 11 listopada, Banksy opublikował na Instagramie zdjęcie muralu przedstawiającego gimnastyczkę balansującą na zniszczonym budynku. Post podpisał "Borodyanka, Ukraine", czym potwierdził pojawiające się już kilka dni spekulacje, że przebywa w Ukrainie i jest autorem tego dzieła.

Cztery dni później, 15 listopada, na łamach "The Art Newspaper" Banksy przyznał, że w ukraińskich miastach stworzył nie jeden, ale całą serię murali. Według brytyjskiego artysty w ciągu kilku dni stworzył on w sumie siedem malowideł w Kijowie i dwóch pobliskich miastach, które zostały w dużym stopniu zniszczone przez Rosjan - wspomnianej Borodziance oraz Irpieniu.

Murale na ruinach

Najczęściej komentowany z murali stworzonych przez Banksy'ego przedstawia małego judokę rzucającego na ziemię zdecydowanie większego od siebie przeciwnika, również ubranego w strój zawodnika judo. Szybko pojawiły się skojarzenia, że większa postać ma symbolizować Władimira Putina, który posiada czarny pas w judo i do lutego był honorowym prezydentem i ambasadorem Międzynarodowej Federacji Judo. Banksy nie potwierdził jednak tego powiązania.

Na innym z murali widać dwójkę dzieci namalowanych obok miejsca, w którym stoi metalowy element barykady. Wygląda to tak, jakby dzieci wykorzystywały ten element jako huśtawkę. Inny mural przedstawia natomiast mężczyznę z siwą brodą siedzącego w wannie i szorującego plecy.

Kolejny mural przedstawia kobietę o kręconych włosach - z maską gazową na twarzy i gaśnicą w ręku. Po sieci krąży również drugi mural anonimowego artysty, którego bohaterką jest baletnica - tym razem tańcząca ze wstążką w ręku na gruzach jednego z budynków.

Banksy w Ukrainie

Pseudonim Banksy'ego po raz pierwszy przewinął się w kontekście wojny w Ukrainie pod koniec marca. Poinformowano wówczas, że anonimowy właściciel wystawił na aukcję antywojenne dzieło jego autorstwa. Praca została sprzedana za 81 tysięcy funtów. Pieniądze te trafiły do największego ukraińskiego szpitala dziecięcego - Ohmatdyt w Kijowie.

ZOBACZ TEŻ: Rakiety uderzyły w dwa budynki w Kijowie. Wybuchy w co najmniej siedmiu obwodach Ukrainy

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: The Art Newspaper, CNN, Instagram/@banksy