Waszyngton szykuje kolejne miliardy dla Ukrainy. Biały Dom złożył wniosek do Kongresu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Pożar po uderzeniu w budynek mieszkalny w Kijowie
Pożar po uderzeniu w budynek mieszkalny w Kijowietwitter.com/StratcomCentre
wideo 2/21
Pożar po uderzeniu w budynek mieszkalny w Kijowietwitter.com/StratcomCentre

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 265 dni. Biały Dom zwrócił się we wtorek do Kongresu o uchwalenie dodatkowego pakietu wydatków w związku z wojną na Ukrainie. 21,7 miliarda dolarów miałoby zostać przeznaczone na pomoc wojskową dla Ukrainy i uzupełnienie amerykańskich arsenałów, 14,5 miliarda na bezpośrednią pomoc finansową dla Kijowa, a kolejne 900 milionów dolarów - na pomoc medyczną dla Ukraińców. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 1:55

  Po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy we wtorek ok. 10 mln Ukraińców zostało pozbawionych dostępu do prądu. Przywrócono już dostawy do 8 mln z nich, ekipy naprawcze będą pracowały cała noc - przekazał we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 23:50

  Rosja zabija wszędzie tam, gdzie może dotrzeć, a we wtorek dotarła do Polski. Zginęli ludzie. To atak na bezpieczeństwo zbiorowe w obszarze euroatlantyckim - przekazał we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Złożył też kondolencje i podkreślił o solidarności narodu ukraińskiego z polskim.

 • 23:11

  Biały Dom zwrócił się we wtorek do Kongresu o uchwalenie dodatkowego pakietu wydatków w związku z wojną na Ukrainie.

  Jak napisała w liście szefowa Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) Shalanda Young, środki mają "zapewnić, by Ukraina miała finanse, broń i wsparcie, jakiego potrzebuje, by się bronić i by narażeni ludzie nadal otrzymywali ratującą życie pomoc".

  Jak powiedział podczas telefonicznej konferencji wysoki przedstawiciel administracji USA, Biały Dom chce, by Kongres uchwalił dodatkowe 21,7 mld dolarów dla budżetu Pentagonu na pomoc wojskową Ukrainie oraz uzupełnienie magazynów USA, 14,5 mld dolarów na bezpośrednią pomoc budżetową dla Kijowa, zakup broni oraz pomoc humanitarną oraz związaną z bezpieczeństwem żywnościowym na całym świecie. Dodatkowe 626 mln dolarów miałoby zostać przeznaczone na wsparcie bezpieczeństwa jądrowego oraz modernizację amerykańskich rezerw naftowych, zaś kolejne 900 mln dolarów na opiekę medyczną dla Ukraińców.

 • 20:24

  Rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski, zabijając dwie osoby - podaje agencja AP

 • 19:35

  Wojna w Ukrainie. Rosyjskie ataki rakietowe. Biały Dom: pogłębią obawy wśród państw grupy G-20

 • 19:05

  To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego Ukrainy od początku wojny – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko po wtorkowym ataku rakietowym sił rosyjskich na ukraińskie obiekty infrastruktury. Prądu pozbawionych jest 7 mln użytkowników sieci - dodał wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

  Wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko powiadomił, że Rosjanie wystrzelili 90 rakiet, z których ponad 70 zestrzeliła obrona powietrzna.

  Rosyjski atak na Kijów

 • 18:20

  Wiele gmin w Mołdawii pozbawionych jest dostaw prądu w efekcie ostrzału rakietowego ukraińskiej infrastruktury energetycznej przeprowadzonego przez wojska rosyjskie we wtorek. Ataki zerwały kilka połączeń energetycznych między Ukrainą i Mołdawią - informują lokalne media.

 • 17:40

  Ministrowie obrony UE byli zgodni, że Ukrainę należy wspierać – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak we wtorek w Brukseli po rozmowach ze swoimi odpowiednikami z pozostałych krajów unijnych.

  Minister przekazał dziennikarzom, że posiedzenie dotyczyło uruchomienia szkolenia ukraińskich wojsk, wspólnych unijnych zakupów sprzętu wojskowego i sytuacji na Ukrainie. W tej sesji uczestniczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 17:37

  Rosja strzela śmiercionośnymi pociskami w cele cywilne w ukraińskich miastach, burzy domy mieszkalne i obiekty infrastruktury energetycznej. Czekam na zdecydowaną reakcję państw zgromadzonych na szczycie G20 - napisał we wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w reakcji na wtorkowy zmasowany ostrzał Ukrainy przez Rosję.

 • 17:31

  85 rosyjskich rakiet trafiło dziś w Ukrainę, w nasze miasta, w większości w infrastrukturę energetyczną. Wiemy, co wróg chce tym osiągnąć, ale nie osiągnie tego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku w reakcji na wtorkowy ostrzał ukraińskich miast przez Rosję.

  - Jeszcze leci do nas 20 rakiet, dlatego proszę wszystkich, by na siebie uważali, przebywajcie w schronach przez jakiś czas. Wiem, że w wielu miejscach rakiety wyłączyły naszą infrastrukturę energetyczną. Działamy, wszystko naprawimy, przeżyjemy, chwała Ukrainie. Jesteście dzielni! - powiedział Zełenski.

 • 16:51

  Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek rekordową liczbę ok. 100 rakiet, z których 20 jest jeszcze w powietrzu – powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. To najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę - dodał.

 • 16:26

  Z powodu rosyjskiego ataku rakietowego przebywający w Kijowie minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra musiał ewakuować się do schronu - informuje agencja prasowa ANP. Rzecznik MSZ potwierdza, że minister i reszta delegacji są bezpieczni.

 • 16:24

  Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny powołać odrębny trybunał wojenny do osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie, a zamrożone środki finansowe Rosjan należy przeznaczyć na gospodarczą odbudowę Ukrainy – powiedziała premier Estonii Kaja Kallas podczas wizyty w Helsinkach.

 • 16:16

  Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Kijowie – powiadomił mer Witalij Kliczko.

 • 16:06

  Bezsilność staje się znakiem rozpoznawczym Rosji w kręgach dyplomatycznych, wróg potrafi tylko "dobrowolnie" uciekać i "bohatersko" bombardować domy cywilów - ocenił we wtorek szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija, odnosząc się do kolejnego zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę.

 • 16:00

  Niemcy i Hiszpania planują wyszkolić tysiące ukraińskich żołnierzy w ramach unijnego programu, który ma wesprzeć Kijów w walce z Rosją – podaje agencja AFP, powołując się na przedstawicieli władz obu krajów.

 • 15:36

  W części Lwowa po rosyjskim ataku rakietowym nie ma prądu – powiadomił mer miasta Andrij Sadowy. Podobna sytuacja jest w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, a także w Żytomierzu i innych miastach. Rosja znowu przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę.

 • 15:28

  Do eksplozji doszło w obwodach lwowskim, rówieńskim, wołyńskim na zachodzie kraju, ale także m.in. w żytomierskim, odeskim, charkowskim, winnickim.

 • 15:27

  Wyzwolenie Chersonia przez ukraińskie wojska zmieniło charakter rosyjskiej inwazji na Ukrainę; siły najeźdźcy nie prowadzą tam już operacji ofensywnej, lecz obronną - podaje agencja Reutera za anonimowym źródłem we władzach jednego z krajów NATO.

 • 15:26

  Kliczko przekazał, że kolejna rosyjska rakieta trafiła w blok wielopiętrowy. Media informują o wybuchach w szeregu regionów, m.in. w obwodach rówieńskim i lwowskim na zachodzie kraju.

 • 15:10

  Nagranie, na którym widać budynek mieszkalny w Kijowie płonący po trafieniu rosyjską rakietą, opublikował w internecie wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Nieoficjalnie poinformowano też o wybuchach w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim.

 • 15:05

  Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, opublikowała na Twitterze krótkie nagranie z zaatakowanego Kijowa.

 • 14:57

  "Rosja odpowiada na mocne przemówienie prezydenta Zełenskiego na G20 nowym atakiem rakietowym. Czy ktoś poważnie myśli, że Kreml naprawdę chce pokoju? Chce posłuszeństwa. Ale ostatecznie terroryści zawsze przegrywają” – napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

 • 14:48

  "Atak na stolicę. W dzielnicy peczerskiej są trafienia, według wstępnych informacji, w dwa budynki mieszkalne"- napisał Kliczko na Telegramie.

 • 14:47

  Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że kilka rakiet lecących na ukraińską stolicę udało się zestrzelić.

 • 14:42

  W Kijowie było słychać było co najmniej dwie eksplozje, a nad miastem widać było unoszący się dym - poinformował korespondent Reutera w stolicy Ukrainy.

 • 14:39

  Mer Kijowa Witalij Kliczko: rosyjskie rakiety uderzyły w dwa budynki mieszkalne

 • 14:33

  Władze Rosji celowo opóźniły ogłoszenie decyzji o wycofaniu swoich wojsk z Chersonia na południu Ukrainy, ponieważ obawiały się, że taka wiadomość może wpłynąć na lepszy wynik demokratów w wyborach do amerykańskiego Kongresu - poinformowała stacja CNN, powołując się na źródła w służbach wywiadowczych USA.

 • 14:21

  Na Ukrainie ogłoszono po południu alarm przeciwlotniczy. Media i sieci społecznościowe przekazują doniesienia o odgłosach wybuchów w Kijowie.

 • 14:10

  Rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol w obwodzie donieckim - uważa Pawło Kyryłenko, gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy.

 • 13:57

  Nie należy bać się prawdy, dlatego trzeba powiedzieć wprost, że Rosja nie może dłużej istnieć w tym kształcie i z tymi elitami rządzącymi - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Im szybciej wszyscy to zrozumieją, tym mniej ludzi zginie w przyszłości - dodał.

 • 13:29

  Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, związany z najemniczą firmą wojskową Grupą Wagnera, planuje założyć patriotyczny ruch konserwatywny, który w przyszłości może przekształcić się w partię - pisze rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na źródła.

 • 13:28

  Przedstawiony na szczycie G20 plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zostanie zrealizowany w całości i zgodnie z harmonogramem – napisał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 • 12:39

  Jednostki kadyrowców, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, a także zarządzaną przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, utworzono głównie po to, by przeciwdziałać ruchom odśrodkowym w Rosji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak.

  Chociaż obie formacje walczą w szeregach wroga na Ukrainie, właściwy cel ich istnienia jest zupełnie inny - przekazał Czerniak w rozmowie z portalem RBK-Ukraina. "Prigożyn i Kadyrow to ludzie, którzy mają prawo tworzenia własnych armii w celu ochrony władzy Putina. Te armie powstały przede wszystkim po to, by przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym buntom w Rosji" - wyjaśnił przedstawiciel HUR.

 • 12:37

  Musimy znaleźć drogę powrotu do rozwiązań dyplomatycznych, które pozwoliłyby zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą - oświadczył we wtorek premier Indii Narendra Modi podczas szczytu G20 odbywającego się na indonezyjskiej wyspie Bali. Słowa szefa rządu przytoczył indyjski dziennik "Times of India".

 • 12:34

  Tak wygląda sytuacja w Chersoniu, który wrócił pod kontrolę Ukrainy (14.11.2022)

 • 12:31

  Rosyjskie wojsko, uciekając z Chersonia, wypuściło z aresztu więźniów. Trwają ich poszukiwania - przekazała we wtorek ukraińska policja. Dotychczas zatrzymano prawie 170 osób.

  Jak przekazał główny komendant policji Ukrainy Ihor Kłymenko, cytowany przez Interfax-Ukraina, weryfikowana jest tożsamość i liczba osób wypuszczonych z aresztu. Wśród zbiegłych są skazani na dożywocie.

 • 12:28

  Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek podczas trwającego w Indonezji szczytu grupy G20, że Rosja musi "wycofać się z Ukrainy i zakończyć tę barbarzyńską wojnę". Zapewnił, że Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne.

 • 12:17

  Kreml wysyła obywateli krajów afrykańskich uwięzionych w Rosji na wojnę na Ukrainie - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dzień wcześniej Reuters poinformował o tym, że na wojnie zginął obywatel Zambii, który odbywał karę więzienia w Moskwie.

 • 12:16

  Rosyjska armia nie zabiera ciał poległych i nawet porzuca swoich rannych żołnierzy w obwodzie ługańskim - powiedział we wtorek gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  Gubernator napisał także w Telegramie, że niedoświadczeni zmobilizowani do rosyjskiej armii "nie mogą przeżyć nawet jednej walki". Mimo tego - jak kontynuował - armia Rosji ściąga do obwodu rezerwy.

 • 11:12

  - Hipotetycznie przeciwnik może zagrozić Chersoniowi (i ostrzeliwać to miasto), ponieważ odległość (od rosyjskich pozycji do stolicy obwodu) pozwala na wykorzystanie różnych rodzajów uzbrojenia. Siły zbrojne Ukrainy też jednak nie stoją w miejscu i prowadzą walkę. Dlatego obserwujemy wycofywanie jednostek wroga z lewego brzegu (Dniepru) w głąb lądu - powiedziała Humeniuk na antenie telewizji Espreso.

  Jak dodała, agresorzy wycofują się nawet z pozycji nad Dnieprem, które zostały wcześniej ufortyfikowane z myślą o obronie przed ukraińską kontrofensywą.

 • 11:12

  Rosyjskie pozycje obronne na linii Dniepru, w lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, znajdują się pod kontrolą ogniową ukraińskich wojsk. Wiedząc o tym, wróg przesuwa swoje jednostki na wschód, na odległość 15-20 kilometrów od rzeki - poinformowała we wtorek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

 • 10:17

  W ostatnich miesiącach rosyjskie wojska zazwyczaj utrzymywały na wodach Morza Czarnego od trzech do pięciu fregat lub korwet wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr. Zmieniło się to w listopadzie, gdy dyżury bojowe pełnił najczęściej tylko jeden okręt rakietowy, a niekiedy nie było ich tam wcale - zauważył izraelski dziennik "Jerusalem Post".

  W najnowszym komunikacie dowództwa Południe, opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku, powiadomiono o dyżurze bojowym jednego rosyjskiego podwodnego okrętu rakietowego, przenoszącego cztery pociski typu Kalibr.

 • 9:42

  Po wycofaniu się z Chersonia Rosja zapewne przeniesie jednostki dowodzenia wojskowego w okolice Heniczeska nad Morzem Azowskim - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że do 12 listopada wojska rosyjskie niemal na pewno zakończyły wycofywanie sił, które zajmowały terytorium na zachód od Dniepru, a wraz z opuszczeniem Chersonia Rosja uczyniła Heniczesk, portowe miasto nad Morzem Azowskim, "tymczasową stolicą" okupowanego regionu.

  Heniczesk w obwodzie chersońskim

  "Rosja prawdopodobnie również przesunie jednostki dowodzenia wojskowego w okolice Heniczeska. Wybór tego obszaru jako węzła dowodzenia wskazuje na priorytety i obawy rosyjskich dowódców, którzy konsolidują swoją obronę na południu Ukrainy. Jest on dobrze usytuowany, aby koordynować działania przeciwko potencjalnym zagrożeniom ukraińskim zarówno z miasta Chersoń na zachodzie, jak i przez Melitopol na północnym wschodzie, oraz aby otrzymywać posiłki z Krymu. Przede wszystkim znajduje się obecnie poza zasięgiem ukraińskich systemów artyleryjskich, które zadały ciężkie straty rosyjskim polowym stanowiskom dowodzenia" - oceniono.

 • 9:28

  Ukraińskie wojska wkroczyły do Kachowki i Nowej Kachowki, czyli miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które są położone na wschodnim brzegu Dniepru - przekazał w nocy z poniedziałku na wtorek lojalny wobec Kijowa przedstawiciel rady Chersońszczyny Serhij Chłań. Tych doniesień nie potwierdził jak dotąd sztab generalny ukraińskiej armii.

 • 8:51

  Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do przywódcy Chin Xi Jinpinga o "złączenie sił" w sprawie międzynarodowych kryzysów, takich jak wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. Obaj przywódcy spotkali się we wtorek w kuluarach szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

  Według komunikatu Pałacu Elizejskiego Macron zaapelował o wkład Chin w wysyłanie Władimirowi Putinowi sygnałów, aby "uniknąć eskalacji i powrócić na poważnie do stołu negocjacyjnego". Przywódca Chin wyraził natomiast poparcie dla deeskalacji, zawieszenia broni i negocjacji pokojowych oraz sprzeciw wobec użycia broni nuklearnej – przekazała agencja AFP.

 • 8:09

  Właśnie teraz trzeba i można zatrzymać niszczycielską wojnę Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w formie online na rozpoczętym we wtorek szczycie G20 na Bali. Zaznaczył przy tym, że Kijów nie zgodzi się na żadne kompromisy.

  - Nie warto proponować Ukrainie kompromisów dotyczących sumienia, suwerenności, terytorium i niepodległości - oznajmił prezydent Ukrainy. - Jeśli Rosja chce zakończenia wojny, niech udowodni to działaniami - dodał.

 • 8:03

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w kuluarach rozpoczętego we wtorek szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali podkreślił, że Europa musi wykorzystać szczyt, by przekonać członków grupy G20, aby wywierali większą presję na Rosję za wywołanie globalnego kryzysu energetycznego i żywnościowego za sprawą wojny w Ukrainie.

 • 8:00

  Prezydent Indonezji Joko Widodo w przemówieniu otwierającym G20 zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki mimo głębokich podziałów w sprawie wojny w Ukrainie.

  Szczyt G20 na na Bali

 • 6:49

  Ukraiński sztab informuje też o potwierdzeniu informacji o ukraińskim uderzeniu na rosyjskie siły w obwodzie ługańskim w ostatnich dniach. W miejscowości Miłuwatka ukraińskie wojsko zniszczyło sztab rosyjskiej jednostki. Wiadomo o 30 zabitych i ponad 20 rannych rosyjskich wojskowych.

 • 6:46

  Na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy armia Rosji poszukuje pustych domów, by zakwaterować w nich wojskowych, którzy przybyli tam, by uzupełnić straty - przekazał we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W miejscowości Nowoajdar rosyjscy żołnierze rozdają miejscowym mieszkańcom wezwania do stawienia się w tzw. administracji w celu sprawdzenia danych. W rzeczywistości wojsko chce w ten sposób zweryfikować informacje o pozostawionych przez mieszkańców domach - czytamy w porannym komunikacie.

 • 6:00

  Polska spodziewa się w zimie nowej fali uchodźców z Ukrainy w związku ze zniszczeniami systemu energetycznego – powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z kanadyjską Polonią sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

 • 6:00

  ISW zwraca uwagę na komunikat Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, które poinformowało, że siły rosyjskie zakończyły 13 listopada zdobywanie Majorska (20 km na południe od Bachmutu) i 14 listopada Pawłówki (45 km na południowy zachód od Doniecka), po kilku tygodniach walk, w których nie odnotowywały zdobyczy terytorialnych.

  "Rosyjskie Ministerstwo Obrony prawdopodobnie liczy na konkretne zdobycze terytorialne, aby stworzyć warunki informacyjne dla podkreślania rosyjskich sukcesów w obwodzie donieckim i zmniejszyć niezadowolenie ze strat w obwodzie chersońskim" — uważają analitycy ISW.

 • 5:59

  Według wtorkowego raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW) dowództwo rosyjskie przerzuca swoje wojska do obwodu donieckiego po opuszczeniu części obwodu chersońskiego, aby zintensyfikować działania wokół Bachmutu i Doniecka, licząc na zdobycie nowych terenów.

  "Siły rosyjskie prawdopodobnie osiągną zyski na tych obszarach w nadchodzących dniach i tygodniach, ale jest mało prawdopodobne, aby miały one znaczenie operacyjne" - piszą analitycy ISW. Celem ich działań jest podkreślenie, że wojska rosyjskie intensyfikują działania w obwodzie donieckim po wycofaniu się z prawego brzegu obwodu chersońskiego.

 • 4:55

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dodatkowe dekrety usprawniające protokoły mobilizacyjne i rozszerzające przepisy dotyczące rekrutacji wojskowej, prawdopodobnie w ramach ciągłych prac na rzecz wzmocnienia rosyjskich wysiłków wojennych – przekazał Instytut Badań nad Wojną.

 • 4:54

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że nie planuje spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na marginesie szczytu przywódców G20.

 • 4:53

  Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, co jest reakcją na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. - Nie może być normalizacji zachowania Putina, na które nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej. Działania Rosji narażają nas wszystkich na niebezpieczeństwo – powiedział. - Gdy udzielamy narodowi ukraińskiemu wsparcia, którego potrzebuje, wykorzystujemy również szerokość i głębokość brytyjskiej wiedzy specjalistycznej, aby chronić nas samych i naszych sojuszników - oświadczył.

 • 4:53

  USA badają możliwość przekazania Ukrainie zmodyfikowanych nowoczesnych dronów Gray Eagle, z których zostaną usunięte wrażliwe technologie i komponenty - informuje CNN, powołując się na urzędników administracji i Kongresu.

 • 4:53

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

 • 4:53

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenia Stanów Zjednoczonych i Chin ze spotkania Grupy 20 w sprawie niedopuszczalności gróźb użycia broni jądrowej. - Szczególnie ważne jest, że Stany Zjednoczone i Chiny wspólnie podkreśliły, że groźby użycia broni jądrowej są niedopuszczalne. Wszyscy rozumieją, do kogo skierowane są te słowa - powiedział prezydent Ukrainy.

 • 4:52

  Agresja Rosji wobec Ukrainy była jednym z głównych tematów obrad szefów dyplomacji państw UE w Brukseli, z udziałem ministra Zbigniewa Raua. Szef MSZ spotkał się też z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską.

 • 4:52

  Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny rozmawiał z najwyższym rangą dowódcą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem. "Zapewniłem, że będziemy walczyć, póki starczy nam sił. Nasz cel to wyzwolenie całej ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji. Nie zatrzymamy się na tej drodze pod żadnym warunkiem. Ukraińscy wojskowi nie zaakceptują żadnych negocjacji, uzgodnień czy kompromisowych rozwiązań. Warunek do (podjęcia) negocjacji jest jeden: Rosja ma opuścić wszystkie zajęte terytoria" - napisał gen. Załużny w komunikatorze Telegram.

 • 4:50

  "Od wyzwoleńczego zwycięstwa w Chersoniu do dyplomatycznego zwycięstwa w Nowym Jorku - Zgromadzenie Ogólne ONZ dało właśnie zielone światło dla utworzenia mechanizmu w sprawie reparacji za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Agresor zapłaci za to, co zrobił!" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

 • 4:49

  We wrześniu mer Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił, że władze stolicy planują otwarcie rekrutacji w centrum migracyjnym Sacharowo dla cudzoziemców chcących uzyskać obywatelstwo rosyjskie w ramach uproszczonego systemu. Według mera cudzoziemcy, którzy zawrą roczny kontrakt na służbę w rosyjskich siłach zbrojnych, będą mogli otrzymać rosyjskie obywatelstwo "bez długiego oczekiwania i innych biurokratycznych przeszkód" - pisze "Nowaja Gazieta. Jewropa" i zwraca uwagę, że również w poniedziałek w Dumie Państwowej (niższej izbie rosyjskiego parlamentu) pojawił się projekt ustawy o pozbawieniu nabytego obywatelstwa rosyjskiego za poddanie się i uchylanie się od służby poprzez "udawanie choroby". Putin zaproponował także pozbawienie nabytego obywatelstwa rosyjskiego za "dyskredytowanie" armii lub wzywanie do naruszenia integralności terytorialnej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: