Dziewięć osób nie żyje, dwóch rosyjskich generałów ciężko rannych. Szef ukraińskiego wywiadu o ataku na Sewastopol

Źródło:
PAP

W piątek Ukraińcy ostrzelali sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Jak przekazał szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow, zginęło co najmniej dziewięć osób, a 16 odniosło obrażenia. Dwaj wysocy rangą generałowie wroga zostali ciężko ranni.

Wśród rannych są między innymi dowódca rosyjskiego zgrupowania na zaporoskim odcinku frontu generał Aleksandr Romanczuk i dowódca 200. samodzielnej brygady strzelców zmotoryzowanych sił obrony wybrzeża Floty Północnej generał Oleg Cekow. Stan zdrowia pierwszego z nich jest oceniany jako bardzo poważny, a drugi pozostaje nieprzytomny - poinformował Budanow w rozmowie z ukraińską redakcją Głosu Ameryki.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Szef HUR nie potwierdził pojawiających się w mediach pogłosek, że w ostrzale Sewastopola zginął dowódca Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow.

Budanow dał do zrozumienia, że podczas planowania operacji strona ukraińska korzystała z danych wywiadowczych przekazanych przez mieszkańców okupowanego Krymu i ukraiński ruch oporu, który działa na okupowanym półwyspie. - Zbieramy informacje z różnych źródeł. Co zrozumiałe, źródła agenturalne są jednymi z najważniejszych"- przyznał.

Generał odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Ukraińcy wykorzystali do uderzenia na sztab Floty Czarnomorskiej pociski rakietowe przekazane przez państwa zachodnie. - Muszę powstrzymać się od odpowiedzi. Myślę, że powinniście mnie zrozumieć - powiedział Budanow.

ZOBACZ: Zdjęcie rakiety tuż przed jej uderzeniem w rosyjski sztab w Sewastopolu

Wybuchy w Sewastopolu

W piątek ukraińskie media poinformowały o wybuchach w Sewastopolu. W mieście rozległy się trzy silne eksplozje, słychać było przelot rakiety - podała miejscowa redakcja Radia Swoboda.

Michaił Razwożajew, gubernator miasta z nadania Moskwy, powiadomił, że doszło do ataku rakietowego na sztab Floty Czarnomorskiej. Rosyjski resort obrony przekazał, że na skutek ostrzału jeden rosyjski żołnierz zginął (później zaktualizowano informację i stwierdzono, że wojskowy zaginął).

Według telewizji Sky News w ukraińskim ataku na sztab rosyjskiej floty użyto brytyjskich rakiet Storm Shadow.

KrymPAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:ads

Źródło: PAP