"W dyktaturach jak rosyjska, pieniądze są największą wartością". Zełenski chce aktywów Rosjan jako reparacji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Nagranie ze zniszczenia Sołncepioka w pobliżu Wuhłedaru
Nagranie ze zniszczenia Sołncepioka w pobliżu Wuhłedaru Siły Lądowe Ukrainy/Telgram
wideo 2/24
Nagranie ze zniszczenia Sołncepioka w pobliżu Wuhłedaru Siły Lądowe Ukrainy/Telgram

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 477 dni. Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił, że jego kraj powinien otrzymać rosyjskie aktywa w charakterze reparacji za rosyjską agresję. Według niego rosyjska klasa rządząca "nie ceni ludzi i jest gotowa do tracenia ludzkich istnień setkami tysięcy". - A pieniędzy - tych, które przywłaszczyli - jest im szkoda. Swoje aktywa cenią - mówił na wieczornym nagraniu. Projektu ustawy w sprawie przeniesienia zamrożonych aktywów Rosjan jako reparacji zaproponowali niedawno amerykańscy senatorzy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:38

    Ukraiński wywiad poinformował, że siły rosyjskie zaczynają wycofywać ze służby wyspecjalizowane jednostki szturmowe wielkości kompanii i przenoszą swój personel do formacji ochotniczych – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank wyjaśnia, że siły rosyjskie zdecydowały się na ten krok ze względu na problemy kadrowe oraz fakt, że rosyjskie wojska w dużej mierze bronią się przed ukraińskimi operacjami kontrofensywnymi na obszarach wiejskich.

  • 4:27

    "Kanada zwiększa wsparcie dla Ukrainy, inwestując dodatkowe 500 mln dolarów kanadyjskich w pomoc wojskową, przedłużając operację UNIFIER i przekazując więcej rakiet i amunicji. Powiedziałam ministrowi obrony Oleksijowi Reznikowowi, że może nadal liczyć na pomoc Kanady" – napisała na Twitterze minister obrony Kanady Anita Anand.

  • 3:36

    Hiszpania wyśle Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zorganizuje szpital wojskowy - oświadczyła minister obrony Hiszpanii Margarita Robles na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Rammstein, poinformowała Ukraińska Prawda.

    Rables podkreśliła, że wsparcie Hiszpanii dla Ukrainy "w dążeniu do wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju pozostanie niezłomne tak długo, jak będzie to konieczne".

  • 2:27

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:54

    - Bez dostaw z Rosji nie bylibyśmy dziś w stanie zaopatrzyć naszego kraju w energię - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto, przebywający na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

    W jego ocenie dostawy energii powinny być traktowane "nie jako kwestia ideologiczna, a jako fizyczna". Rząd w Budapeszcie popiera rozwój nowych szlaków dostaw energii do Europy, ale uważa, że dywersyfikacja nie polega na zastąpieniu jednego, „niezawodnego” dostawcy innym.

    Szijjarto na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu

  • 22:41

    Ukraina powinna otrzymać rosyjskie aktywa w charakterze reparacji za rosyjską agresję - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do projektu ustawy amerykańskich senatorów w tej sprawie.

    Zełenski powiedział na nagraniu, że rosyjska klasa rządząca "nie ceni ludzi i jest gotowa do tracenia ludzkich istnień setkami tysięcy". - A pieniędzy - tych, które przywłaszczyli - jest im szkoda. Swoje aktywa cenią - podkreślił.

    Według prezydenta rosyjscy rządzący powinni stracić aktywa w pełni, "na korzyść tych, którzy ucierpieli z powodu ich agresji, tej terrorystycznej wojny: na korzyść naszego państwa, naszych ludzi".- W takich dyktaturach jak rosyjska to właśnie pieniądze są największą wartością - ocenił Zełenski.

    Szef państwa odniósł się w ten sposób do projektu ustawy ponadpartyjnej grupy senatorów USA, która pozwoliłaby prezydentowi Joe Bidenowi przejąć i przenieść na Ukrainę w charakterze reparacji zamrożone w USA rosyjskie aktywa państwowe.

  • 22:31

    Kanada przekaże Ukrainie pociski rakietowe dla obrony powietrznej i amunicję oraz przedłuży szkolenia dla ukraińskiej armii – poinformowała minister obrony Anita Anand w komunikacie po czwartkowym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

    Przekazywana Ukrainie pomoc dla obrony powietrznej to 288 pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-7 Sparrow, które będą zmodyfikowane tak, by mogły być używane jako pociski ziemia-powietrze. Ponadto do Ukrainy trafi 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm – napisano w komunikacie przypominającym o złożonym podczas weekendowej wizyty w Kijowie zobowiązaniu premiera Kanady Justina Trudeau do uruchomienia nowej transzy pomocy wojskowej o wartości 500 mln CAD.

  • 21:42

    Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. tortur, Alice Jill Edwards, alarmowała w czwartek, że rosyjskie wojsko na Ukrainie dopuszcza się "powszechnego "stosowania fizycznych i psychicznych tortur wobec cywilów i jeńców wojennych.

    Według Edwards ONZ jest w posiadaniu raportów i zeznań, które wydają się wskazywać, że rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie konsekwentnie i celowo zadają ciężki fizyczny i psychiczny ból i cierpienie ukraińskiej ludności cywilnej i jeńcom wojennym.

    Te tortury, jej zdaniem, są rzekomo przeprowadzane w celu wydobycia informacji wywiadowczych lub wymuszenia zeznań od zatrzymanych osób lub z powodu ich wcześniejszego członkostwa lub wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych.

  • 20:56

    Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek w Warszawie z ukraińskimi medykami, którzy szkolą się w Polsce. Przedmiotem kursu jest m.in. terapia traumy wojennej i następstw stresu bojowego oraz rehabilitacja rannych.

  • 19:36

    Transparent proukraiński przed szwajcarskim parlamentem

  • 19:26

    Na wszystkich kierunkach ofensywy ukraińskie siły posunęły się naprzód o około kilometr - poinformowała w czwartek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    Działania ofensywne trwają m.in. na kierunkach bachmuckim, berdiańskim i mariupolskim.

  • 19:15

    W ramach projektu Armia Dronów przeszkolono już na Ukrainie 10 tys. operatorów bezzałogowców, kolejnych 10 tys. osób rozpoczyna szkolenie - poinformował w czwartek ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow. Większość kursantów już działa na froncie.

  • 17:55

    Rosjanie skoncentrowali się na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim - poinformował w sprawozdaniu dotyczących sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    W ciągu doby doszło na tych odcinkach do 26 starć bojowych - przekazali ukraińscy dowódcy.

  • 17:51

    Pewne wskaźniki zanieczyszczenia wody w Dnieprze po wysadzeniu tamy przewyższyły normę 28 tysięcy razy - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.

    Minister podkreślił, że skutki zniszczenia przez rosyjskie siły tamy w Nowej Kachowce dopiero będą oceniane, ale już można stwierdzić, że będą bardzo poważne, zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzi.

    Laszko zaprzeczył też doniesieniom niektórych mediów o wykryciu w kraju przypadku cholery, jednak ostrzegł, że ryzyko pojawienia się tej, jak i innych chorób istnieje.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie

  • 17:41

    Misja MAEA na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

    Teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

    Misja MAEA na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

  • 17:30

    Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa NATO do dotrzymania zobowiązań wobec Ukrainy i zaproszenia jej w swoje szeregi - poinformowano w komunikacie na stronie PE.

    Rezolucja przyjęta została 425 głosami za przy 38 przeciw i 42 wstrzymujących się. W dokumencie eurodeputowani podkreślają, że oczekują, iż "proces akcesyjny rozpocznie się po zakończeniu wojny i zostanie sfinalizowany tak szybko, jak to możliwe".

    "Do czasu osiągnięcia pełnego członkostwa UE i jej państwa członkowskie, wraz z sojusznikami z NATO i podobnie myślącymi partnerami, muszą ściśle współpracować z Ukrainą w celu opracowania tymczasowych ram gwarancji bezpieczeństwa" - poinformowano w oświadczeniu.

  • 17:28

    Mamy środki, by kontynuować wysyłanie kolejnych zdolności wojskowych i uzupełniać straty sprzętu ponoszone przez Ukrainę w trakcie jej kontrofensywy - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy w siedzibie NATO w Brukseli.

    Najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley ocenił, że Ukraińcy dowodzą, że są w stanie "metodycznie" wyzwalać terytorium.

    Jens Stoltenberg, Mark Milley i Lloyd Austin na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy

  • 17:21

    Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia i Dania będą współpracować w wysyłaniu na Ukrainę sprzętu obrony powietrznej, w tym setek pocisków, aby pomóc jej w walce z siłami rosyjskimi - poinformowały cztery kraje we wspólnym komunikacie.

    Według komunikatu, wydanego przez rząd brytyjski, dostawa sprzętu obronnego już się rozpoczęła i powinna zostać zakończona "w ciągu kilku tygodni".

    Niemiecki dziennik "Handelsblatt" poinformował, powołując się na źródła w NATO, że Ukraina otrzyma od zachodnich partnerów kolejne 14 czołgów Leopard-2, sfinansowanych przez Danię i Holandię.

  • 17:20

    Z polskiej perspektywy Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w kwaterze głównej NATO minister obrony Polski Mariusz Błaszczak, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu.

    - Z naszej polskiej perspektywy Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego, że stanowi ona dowód naszego wspólnego bezpieczeństwa. Oczywiście musimy być zjednoczeni (w ramach NATO - red.), dlatego jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat. W mojej opinii powinniśmy zaoferować (Ukrainie) ścieżkę wiodącą do tego celu. Mam nadzieję, że podczas szczytu natowskiego w Wilnie (11-12 lipca) ta ścieżka zostanie przedstawiona. Może nawet harmonogram - powiedział Mariusz Błaszczak.

    Jak dodał, sojusznicy doceniają rolę Polski we wsparciu Ukrainy.

  • 16:21

    Co najmniej 32 obiekty, w tym stacje benzynowe, magazyny i rafinerie zostały zalane w Ukrainie w wyniku zniszczenia przez Rosję kachowskiej hydroelektrowni - podał portal telewizji Suspilne, powołując się na komunikat organizacji Greenpeace.

    Greenpeace alarmuje, że zniszczenie zapory na Dnieprze może doprowadzić do wycieku chemikaliów, ropy i benzyny używanych w obszarach mieszkalnych, rolniczych, przemysłowych i handlowych.

    Organizacja podała, że według wstępnych informacji, w pierwszych dniach zniszczenia zapory, do wody wyciekło co najmniej 150 ton oleju silnikowego.

  • 16:12

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar opublikowała zdjęcia bojowego wozu piechoty Bradley po trafieniu z rosyjskiej wyrzutni Grad.

    Malar napisała, że "załoga bezpiecznie się ewakuowała, a kierowca mechanik ugasił pożar". Jeden z żołnierzy ukraińskich został lekko ranny.

    Ukraina. Bradley trafiony z rosyjskiej wyrzutni Grad. Opublikowane zdjęcia

  • 16:05

    Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) namawia kolonie karne w Rosji, by nie prowadziły werbunku więźniów do najemniczej Grupy Wagnera - przekazał przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Ołeksij Hromow.

    - Funkcjonariusze FSB przekazują administracji (kolonii) ustne rekomendacje, by zakończyć werbunek kontyngentu specjalnego do Grupy Wagnera, tłumacząc to brakiem współpracy tej najemniczej firmy wojskowej z jednostkami rosyjskich sił zbrojnych na froncie - poinformował Hromow, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Najemnicy Grupy Wagnera opuszczają Bachmut

  • 15:57

    Usłyszeliśmy dziś ważne wieści, że koalicja myśliwcowa rozpocznie szkolenia ukraińskich pilotów - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy w Brukseli. Jak dodał, swoje myśliwce do testów udostępni też Szwecja.

    - Dziś otrzymaliśmy zobowiązanie naszych partnerów, że kursy szkoleniowe się rozpoczną i że zbudujemy razem konsorcjum myśliwców - powiedział Reznikow podczas krótkiego oświadczenia z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

    Jak dodał, konsorcjum przewodzą Dania i Holandia i dołączą do niego inne państwa. Podkreślił też, że choć sprawa zaczęła się od F-16, to swoje myśliwce do testów udostępni także Szwecja.

    Ołeksij Reznikow i Jens Stoltenberg

  • 15:37

    Prezydent Wołodymyr Zełenski, zwracając się do szwajcarskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo, oświadczył, że niezbędne jest zezwolenie Szwajcarii na reeksport broni własnej produkcji na Ukrainę.

    Ukraiński przywódca dodał, że byłoby to kluczowe w walce z rosyjską inwazją. - Wiem, że w Szwajcarii toczy się dyskusja na temat eksportu sprzętu wojennego w celu ochrony i obrony Ukrainy. To byłoby konieczne - powiedział Zełenski. - Potrzebujemy broni, aby przywrócić pokój na Ukrainie - podkreślił.

    Wołodymyr Zełenski zwrócił się do szwajcarskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo

    Wołodymyr Zełenski wystąpił w szwajcarskim parlamencie za pośrednictwem łącza wideo

  • 15:29

    Ukraińskie wojska posunęły się naprzód pod Wuhłedarem w obwodzie donieckim - poinformował generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda.

    "Niszczenie wrogich sił trwa" - napisał generał na kanale Telegram.

    Służby prasowe wojsk obrony odcinka taurydzkiego poinformowały, że w okolicach miasta Wuhłedar ukraińskie siły "posunęły się w stronę przeciwnika" na odległość do jednego kilometra.

    Na początku lutego tego roku rosyjskie wojsko prowadziło na kierunku wuhłedarskim, uznawanym za kluczowy bastion ukraińskiej obrony w Donbasie, intensywne szturmy, okupione dużymi stratami. Zdziesiątkowane zostały tam przez siły ukraińskie dwie elitarne brygady rosyjskiej piechoty morskiej.

    Miasto Wuhłedar jest położone w południowo-zachodniej części obwodu donieckiego

  • 14:51

    Mieszkańcy okupowanych przez Rosję terenów na południu Ukrainy są zmuszani do przyjmowania paszportów wroga pod groźbą deportacji. Cywile z miejscowości Kyryliwka na wybrzeżu Morza Azowskiego zostali uprzedzeni, że mają tydzień na uzyskanie rosyjskich dokumentów - zaalarmował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

    Współpracujący z agresorem kolaboranci nachodzą mieszkańców w domach i żądają okazania rosyjskich paszportów. Wszyscy ci, którzy ich nie posiadają, są wpisywani na listę osób przeznaczonych do deportacji. Około 20 cywilów z Kyryliwki zostało 9 czerwca zatrzymanych na punktach kontrolnych i przewiezionych na komisariat samozwańczej "policji" - oznajmił rządowy serwis.

  • 14:07

    Myśliwce MiG-29, dostarczone Ukrainie w tym roku przez Słowację i Polskę, w czerwcu "weszły do służby" w składzie ukraińskich sił powietrznych - poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow.

    Generał podziękował zachodnim partnerom za wsparcie i wyraził oczekiwanie, że na ukraińskim niebie pojawią się także myśliwce F-16.

    Media w Kijowie piszą, że "słowackie i polskie MiG-29, wykorzystywane przez ukraińskie siły obronne, są już na polu walki".

    Słowackie myśliwce MiG-29

  • 14:01

    Moskwa podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na okupowanym Krymie - informuje amerykański portal morski Naval News. Ssaki mogą dzięki temu częściej patrolować większy obszar wokół bazy..

    Delfiny - wyjaśnia portal - są jednym z wielu elementów złożonego systemu ochrony baz wojskowych. Ich zadaniem jest wykrywanie nurków, którzy mogliby przedostać się na chroniony obszar.

    Drony zaatakowały rosyjskie okręty w Sewastopolu

  • 13:39

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 580 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 217,9 tys. osób - dodano w sprawozdaniu sztabu.

  • 13:29

    Po pierwszym tygodniu ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim okupantom można ocenić, że najważniejsze bitwy dopiero nastąpią. Dowództwo w Kijowie wykorzystało na razie tylko trzy spośród 12 brygad przygotowanych do działań zaczepnych - podała agencja Reutera, powołując się na analityków ds. wojskowości z krajów zachodnich, w tym z Polski.

    Ukraina gromadziła siły z myślą o kontrofensywie przez co najmniej pół roku. Niezależni obserwatorzy przypuszczają, że armia utworzyła na potrzeby tej operacji 12 brygad, w tym dziewięć wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód. Brygada zazwyczaj składa się z co najmniej 3,5-4 tys. żołnierzy. Ponadto władze w Kijowie informowały, że sformowały też osiem brygad szturmowych podporządkowanych resortowi spraw wewnętrznych i liczących łącznie 40 tys. wojskowych - przypomniał Reuters.

    Ukraińska armia odbija kolejne tereny

  • 13:27

    Rosja mówi o odparciu kontrofensywy ukraińskiej, choć ta jeszcze się nie zaczęła. Armia ukraińska obecnie testuje drugą linię frontu - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Na tej linii - jak stwierdził Podolak - "Rosja skoncentrowała wszystko, co tylko mogła i próbuje się utrzymać, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jeśli front zostanie w jakimś miejscu przerwany - na jednym czy drugim kierunku, to doprowadzi to do załamania".

  • 12:02

    Wojny toczą się zgodnie z własną dynamiką, a nie kalendarzem politycznym, dlatego sukces ukraińskiej kontrofensywy przeciwko Rosji zależy nie tylko od sytuacji na froncie, ale też od cierpliwości sojuszników Kijowa - pisze portal Politico.

    Władze Ukrainy obawiają się, że oczekiwania Zachodu wobec ich armii mogą okazać się nadmierne - dodaje.

  • 11:41

    Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przybył do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - poinformował w czwartek ukraiński operator energii jądrowej Enerhoatom.

    Grossi miał przyjechać do elektrowni już w środę, jednak wizyta została przełożona ze względów bezpieczeństwa. Dyrektor MAEA jest w Ukrainie od wtorku, spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

    Podczas wizyty zaplanowano między innymi przeprowadzenie rotacji stacjonującej tam misji MAEA i zwiększenie liczby jej członków z czterech do sześciu.

    Rafael Grossi w Ukrainie

  • 11:29

    - Wojna w Ukrainie to maraton, nie sprint - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin, otwierając w kwaterze głównej NATO spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

    Austin zapewnił w imieniu sojuszników, że "będą zjednoczeni i będą wspierać Ukrainę (w odpieraniu rosyjskiej inwazji) tak długo, jak będzie trzeba". - Wojna znajduje się w historycznym i krytycznym punkcie - stwierdził szef Pentagonu, przypominając, że wojna toczy się o "zlikwidowanie prawa Ukrainy do egzystencji jako państwa".

    - Jesteśmy z Ukrainą na długi dystans - oświadczył Austin, podkreślając, że Kijów jest w dobrej pozycji, by sprostać przyszłym wyzwaniom.

    Spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w kwaterze NATO

  • 10:12

    Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zaapelował do mieszkańców zaanektowanego Krymu, by informowali ukraińskie służby o działaniach rosyjskich okupantów na półwyspie.

    Służby proszą między innymi o zgłaszanie miejsc dyslokacji rosyjskich wojsk, sprzętu wojskowego, magazynów amunicji i paliw, punktów rozmieszczenia środków wywiadu radioelektronicznego i walki radioelektronicznej, a także adresów zakwaterowania dowódców.

    Mieszkanka Sewastopola na przystanku autobusowym

  • 9:57

    Szkolenia około 200 ukraińskich żołnierzy na amerykańskich czołgach Abrams, trwające od trzech tygodni w Niemczech, zakończą się pod koniec lata. Ten termin zbiegnie się w czasie z planowaną dostawą Abramsów na Ukrainę - powiadomiła telewizja CBS News za anonimowymi przedstawicielami Pentagonu.

  • 9:44

    Wsparcie NATO udzielane Ukrainie od wielu miesięcy realnie zmienia sytuację na polu bitwy - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania Rady Północnoatlantyckiej.

  • 9:27

    Ołeh Biłecki o ukraińskiej kontrofensywie

  • 9:23

    Spór właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna z rosyjskim ministerstwem obrony zbliża się do krytycznego momentu w związku z wymogiem, by członkowie grup najemniczych podpisywali kontrakty bezpośrednio z tym resortem - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Retoryka Prigożyna ewoluuje w kierunku sprzeciwu wobec szerszej części rosyjskiego establishmentu. 1 lipca 2023 roku, termin podpisania kontraktów przez ochotników, będzie prawdopodobnie kluczowym punktem odniesienia w tej waśni" - napisano.

  • 8:51

    Środowa rozmowa prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego dotyczyła sytuacji na Ukrainie, działań dyplomatycznych oraz zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie - powiedział prezydencki minister Marcin Przydacz.

    Zapytany o szczegóły tej rozmowy powiedział, że dotyczyła ona "oczywiście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, także sytuacji bezpośrednio na Ukrainie", a prezydent Zełenski "wskazywał na konkretne wydarzenia, jakie dzieją się na froncie".

  • 7:58

    Rosyjscy tak zwani blogerzy wojskowi powiadomili, że w pobliżu okupowanej Kreminnej na wchodzie Ukrainy zginęło około 100 żołnierzy agresora, których zgromadzono w jednym miejscu w oczekiwaniu na przemówienie dowódcy; ukraińskie wojska miały ostrzelać zgrupowanie wroga z wyrzutni rakietowych HIMARS - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Formacją, która poniosła straty, jest prawdopodobnie rosyjska 20. armia ogólnowojskowa. Żołnierze mieli przez dwie godziny oczekiwać na przybycie dowódcy tej jednostki generała Suchraba Achmedowa, o czym dowiedziała się strona ukraińska i przeprowadziła skuteczny atak. Oprócz około 100 zabitych, po stronie najeźdźcy odnotowano również około 100 rannych - przekazał ISW. Ośrodek zaznaczył, że nie jest w stanie zweryfikować tych doniesień, przekazywanych przez komentatorów związanych z Kremlem.

  • 7:52

    Szwecja przekaże Ukrainie 250 wykrywaczy min, by pomóc uporać się ze skutkami powodzi po wysadzeniu zapory na Dnieprze; Sztokholm wyśle również na Ukrainę misję saperów - podały ukraińskie agencje informacyjne powołując się na oświadczenie rządu szwedzkiego.

  • 7:31

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 7:31

    - Już osiągnęliśmy znaczące wyniki w walce przeciwko Rosji dzięki naszej współpracy z krajami członkowskimi Sojuszu. Już zgromadziliśmy niezwykle różnorodny arsenał broni i sprzętu. Zbudowaliśmy trasy logistyczne z państw NATO do naszego kraju i są to bardzo skomplikowane szlaki logistyczne. Zorganizowaliśmy programy szkoleń w krajach NATO. Będziemy wzmacniać taką współpracę również w przyszłości - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.

  • 6:24

    Wojska rosyjskie zaatakowały w nocy dronami Shahed Odessę, ukraińskie miasto portowe nad Morzem Czarnym. Jak poinformował rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk ataku dokonano 13 dronami. Wszystkie zostały zniszczone.

  • 5:42

    - Kontynuujemy z partnerami komunikację w sprawie rosyjskiej produkcji rakiet. Dziś Rosjanie rozpoczęli kolejny atak rakietowy na Odessę za pomocą pocisków Kalibr – poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy.

    Wołodymyr Zełenski podkreślił, że dziesiątki komponentów tych pocisków zostały dostarczone do Rosji z innych krajów. – Oczywiście każdy taki szlak zaopatrzeniowy jest sposobem na wzmocnienie terroru – ocenił.

  • 5:33

    Instytut Studiów nad Wojną przekazał – powołując się na rosyjskich blogerów prowojennych – że siły rosyjskie wprowadziły rezerwy na pozycje na południe od Wielkiej Nowisilki, aby powstrzymać ukraińskie postępy w tym rejonie, a wojska rosyjskie przeprowadzają obecnie kontratak na południe i południowy zachód od Makariwki.

  • 4:45

    Podczas konferencji polskich i amerykańskich ekspertów Transatlantic Lookout eksperci z PISM i amerykańskich think-tanków dyskutowali m.in. na temat potencjalnych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie oraz członkostwa tego kraju w NATO.

    Były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried przekonywał, że choć Rosja wojnę przegrała, to niekonieczne oznacza to zwycięstwo Ukrainy. Dodał, że administracja Bidena przygotowuje grunt dla scenariusza, gdyby Ukraina nie uzyskała pełnego zwycięstwa.

    Fried porównał przy tym obecną debatę na temat akcesji Ukrainy do debaty nad wstąpieniem Polski do Sojuszu. Wspomniał, że mimo początkowego oporu w Waszyngtonie, udało się m.in. za sprawą presji i argumentów polskich i czeskich władz doprowadzić do pomyślnego finału. Dodał, że podobnie może stać się w przypadku Ukrainy.

  • 4:28

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie zaatakowały rosyjską dywizję w pobliżu Kreminnej w obwodzie ługańskim, gdy te czekały na przemówienie jej dowódcy, wywołując wśród prowojennych blogerów niezadowolenie z powodu działań rosyjskich dowódców.

  • 3:56

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywę w co najmniej trzech kierunkach i 14 czerwca odbiły terytoria. Siły rosyjskie skupiły się na atakach z użyciem rakiet i dronów.

  • 3:45

    Jak relacjonuje portal Ukraińska Prawda, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne na kilku kierunkach, ale Rosjanie prowadzą podobne działania na innych odcinkach frontu. - Tak więc w obecnej chwili prowadzimy zarówno działania obronne, jak i kontrofensywę, po prostu na różnych frontach. Trwa bardzo poważna konfrontacja - powiedziała Malar.

    Dodała, że Rosjanie zintensyfikowali też ataki przy użyciu artylerii, moździerzy, dronów i samolotów próbując zatrzymać ukraińską kontrofensywę. Podkreśliła, że na wielu odcinkach frontu, w tym na południu, żołnierze ukraińscy muszą forsować gęste pola minowe, co bardzo utrudnia posuwanie się naprzód, ale "postęp jest stały".

    Malar powiedziała też, że w Bachmucie w poniedziałek i we wtorek Rosjanom nie udało się posunąć naprzód.

    Najemnicy Grupy Wagnera opuszczają Bachmut

  • 3:26

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:05

    Rosyjski żołnierz Rusłan Anitin powiedział w wywiadzie dla gazety "The Wall Street Journal", że oddał się do ukraińskiej niewoli po tym, gdy został sam na polu bitwy, bo jego ranni towarzysze popełnili samobójstwo. Mężczyzna poddał się krążącemu nad okolicą ukraińskiemu dronowi.

  • 2:58

    Były ukraiński sędzia Mykoła Czaus został skazany za korupcję na 10 lat więzienia i konfiskatę mienia. Sąd zakazał mu także pełnienie jakichkolwiek funkcji w wymiarze sprawiedliwości przez trzy lata. Czaus uciekł z kraju w 2016 roku do Mołdawii skąd został w tajemniczych okolicznościach "porwany" i przywieziony na Ukrainę.

  • 2:50

    Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmowa z Andrzejem Dudą poświęcona była obecnej sytuacji na polu walki, a także broni i amunicji dla ukraińskich wojskowych. "Podziękowałem za wykonanie poprzednich obronnych uzgodnień" - dodał.

    Oczywiście podczas każdej rozmowy poświęcamy znaczną uwagę długoterminowemu bezpieczeństwu i gwarancjom pokoju - i nie tylko dla nas. I zawsze efektywnie" - podkreślił Zełenski.

    Jak wskazał, Polska "realistycznie odbiera potrzebę członkostwa Ukrainy w NATO i jest to obiektywna potrzeba".

    "Razem opracowujemy konkretną treść na szczyt Sojuszu w Wilnie. To właśnie ten moment, kiedy mają zostać całkowicie zniszczone rosyjskie przypuszczenia na temat tego, że rzekomo ktoś w NATO do tej pory boi się Rosji" - powiedział prezydent. Ocenił, że "takie przypuszczenia wzmacniają rosyjskie agresywne ambicje".

    Zełenski podziękował Polsce "za wsparcie Ukrainy i (dla) prawdziwego wzmocnienia NATO".

  • 2:37

    Zamiast ewakuować ludzi z zatopionych po wysadzeniu tamy na Dnieprze terenów po okupowanej stronie tej rzeki, Rosjanie wręczają im swoje paszporty i proponują wywózkę do Woroneża – powiedział szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin.

    "Po drugiej stronie rzeki sytuacja jest gorsza. Nasza, prawa strona Dniepru położona jest wyżej, więc tutaj jest spokojniej. Tam sytuacja jest o wiele bardziej tragiczna, bo jest więcej zalanych terenów" - wskazał.

    Według urzędnika po stronie kontrolowanej przez władze Ukrainy woda zalała 32 proc., podczas gdy po stronie zajętej przez Rosjan jest to aż 68 proc. całkowitej powierzchni.

    Zalany Chersoń po zniszczeniu zapory na Dnieprze

  • 1:55

    "Zakończyła się rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci przeprowadzili konsultacje w zakresie sytuacji bezpieczeństwa w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainie" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

  • 1:24

    W wyzwolonej wsi Błahodatne rosyjscy najeźdźcy zniszczyli 80 procent domów, reszta została uszkodzona - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    - W wiosce znajdowało się 370 domów, z nich ocalało nie więcej niż 20 procent. Ale nawet te 20 procent zostało częściowo uszkodzonych, a 70 procent domów zostało faktycznie całkowicie zniszczonych przez artylerię wroga – powiedział Kyryłenko.

    Ukraińska flaga w odbitej wiosce. 68. brygada publikuje nagranie

  • 0:49

    Na lipcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie może pojawić się nowy format współpracy, Rada Ukraina-NATO, ale Kijów odbiera ten pomysł z dystansem, ponieważ liczy na tak zwaną mapę drogową dotyczącą przystąpienia kraju do organizacji - napisał portal RBK-Ukraina.

    Nie wszyscy partnerzy opowiadają się za przyspieszonym przyjęciem Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił serwis.

    W maju portal Euractiv napisał, że NATO zaproponuje Ukrainie podwyższenie statusu partnerskiego, a tzw. mapa drogowa pozostanie w odległej perspektywie.

    Nowy format współpracy to Rada Ukraina-NATO, który ma zademonstrować polityczne poparcie dla Kijowa i jego wniosku o członkostwo - twierdzi RBK-Ukraina.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: