Węgry blokują 18 miliardów dla Ukrainy. Czeski minister: będziemy szukać rozwiązania wspieranego przez 26 państw

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Wtorek jest 286. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis przyznał dziś, że żałuje braku decyzji ministrów finansów unijnych państw w sprawie wypłaty 18 miliardów euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Wypłatę środków blokują Węgry. - Nie zniechęcamy się. Naszą ambicją jest, aby w styczniu rozpocząć udzielanie pomocy Ukrainie - skomentował minister finansów Czech Zbynek Stanjura. Oznacza to, że będziemy szukać rozwiązania wspieranego przez 26 państw - zapowiedział. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:49

    800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz obowiązek przygotowania raportu Pentagonu na temat przesunięcia znaczących sił USA na wschodnią flankę NATO znalazły się w opublikowanym we wtorek ostatecznym projekcie nowego budżetu obronnego USA.

  • 3:38

    Absolutnie nie powstrzymujemy Ukrainy, by pozyskała własną broń dalekiego zasięgu - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Jednocześnie szef dyplomacji Antony Blinken dodał, że USA nie zachęcają, ani nie pomagają Ukrainie dokonywać ataków na terytorium Rosji.

  • 3:19

    Rosja rozważa trzy opcje, w tym zakaz sprzedaży ropy do niektórych krajów i ustalenie maksymalnych rabatów, po jakich sprzedawałaby ropę, aby przeciwdziałać pułapowi cenowemu narzuconemu przez zachodnie kraje – przekazała w środę agencja Reutera, powołując się na dziennik "Wiedomosti".

  • 2:50

    Aktualne mapy przedstawiające sytuację na froncie w Ukrainie.

  • 1:07

    Premierzy Ukrainy Denys Szmyhal i Mołdawii Natalia Gavrilita ogłosili w Kijowie, że oba kraje porozumiały się w sprawie uruchomienia nowych linii kolejowych łączących oba kraje.

    Jak podali szefowie rządów obu państw, dzięki wspólnym inwestycjom uruchomione zostanie połączone towarowe pomiędzy Ukrainą a Mołdawią na linii Berezino-Basarabeasca. Wskazali, że może ono ożywić stosunki handlowe, w tym szczególnie usprawnić przesył ukraińskiego zboża.

  • 0:02

    Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za uderzenia nie zostały potwierdzone.

  • 23:25

    Przechodzień mija bariery przeciwczołgowe na jednej z ulic w Kijowie

    Mieszkańcy miasta szukają zasięgu telefonii komórkowej w jednym z przejść podziemnych

    Mieszkańcy miasta korzystają z awaryjnego żródła zasilania

  • 20:22

    Nie wetowaliśmy żadnego wsparcia dla Ukrainy, nie popieramy tego, by źródłem pomocy był kredyt; z własnego budżetu damy Ukrainie pomoc - powiedział dziś w Bratysławie szef MSZ Węgier Peter Szijjarto pytany o doniesienia o zablokowaniu przez jego kraj pomocy finansowej UE dla Ukrainy.

    Wcześniej cytowany przez portal Euronews minister finansów Węgier Mihaly Varga, poinformował, że Budapeszt zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro. Węgierskie władze już wcześniej zapowiadały, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

    Na konferencji w Bratysławie po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej dziennikarze zapytali Szijjarto o zablokowanie przez jego kraj pomocy finansowej dla Ukrainy.

  • 19:23

    Ministerstwo zdrowia Ukrainy wezwało we wtorek do przełożenia zaplanowanych operacji do czasu ustabilizowania się dostaw energii. W ostatnich tygodniach rosyjskie ataki poważnie uszkodziły infrastrukturę energetyczną Ukrainy i doprowadziły do przerw w dostawach prądu.

    Szpitale nadal zapewniają opiekę medyczną w nagłych przypadkach, ale planowe operacje powinny zostać tymczasowo zawieszone, by odciążyć system ochrony zdrowia w związku z możliwymi przyszłymi przerwami w dostawach prądu - przekazało ministerstwo w komunikacie.

    Zaplanowane operacje zostaną przeprowadzone, kiedy dostawy prądu zostaną ustabilizowane - zapewniono. Dodano, że lekarze powinni indywidualnie oceniać, czy dany zabieg można przełożyć na późniejszy termin.

  • 18:34

    Rosja celowo stwarza kryzys humanitarny na Ukrainie, co stanowi zbrodnię wojenną - powiedział dziś ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa.

    Szczerski zabrał głos na posiedzeniu RB ONZ poświęconym sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Jak podkreślał na początku spotkania zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths, rosyjska agresja zmusiła do ucieczki z domów ponad 14 mln Ukraińców, z czego 6,5 mln to uchodźcy wewnętrzni, zaś 7,8 mln opuściło Ukrainę i przedostało się do Europy.

    - W przeciwieństwie do większości konfliktów, gdzie kryzysy humanitarne towarzyszą agresji wojskowej, w przypadku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, kryzys humanitarny jest bronią celowo używaną przez agresora - powiedział Szczerski. - Jedynym celem agresora na tym etapie jest stworzenie i dalsze pogłębienie kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Takie działania Federacji Rosyjskiej stanowią zbrodnię wojenną - dodał.

    Ambasador wymieniał sposoby, w jakich Polska - zarówno władze, jak i społeczeństwo - pomaga Ukraińcom od początku wojny. Zaznaczył, że w pomoc Ukrainie i uchodźcom angażowało się 77 procent Polaków, w polskich szkołach uczy się ponad 200 tys. ukraińskich dzieci, zaś Polska zapewnia opiekę medyczną i schronienie uchodźcom, także wewnątrz Ukrainy. Powołał się też na szacunki OECD, według których Polska wyda na pomoc humanitarną równowartość ok. 1,5 proc. swojego PKB.

  • 17:55

    Rosja. Riazań i Engels - eksplozje na lotnisku i w bazie lotniczej. "New York Times": to najbardziej zuchwała ukraińska operacja od początku wojny

  • 17:34

    Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił "kontrowersje tam, gdzie ich nie ma" po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

    Macron: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji


    Prezydent Macron odniósł się do tej krytyki na szczycie UE-Bałkany Zachodnie w stolicy Albanii - Tiranie.

    - Myślę, że nie powinniśmy robić wielkiej sprawy z tego, co powiedziałem (…) Zawsze mówiłem to samo, to znaczy, że w końcu w rozmowach pokojowych będą tematy terytorialne dotyczące Ukrainy i należą one do Ukraińców oraz będą tematy bezpieczeństwa zbiorowego i architektury bezpieczeństwa w całym regionie – dodał Macron.

    Prezydent Francji podkreślił, że w sobotę rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem w USA na temat "architektury bezpieczeństwa". "Jednym z istotnych punktów jest obawa Rosji, że NATO zapuka do jej drzwi, a rozmieszczenie broni może zagrozić Rosji" - stwierdził Macron w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1.

  • 16:49

    Iran jak na razie nie dostarczył Rosji rakiet balistycznych i najprawdopodobniej tego nie zrobi, ponieważ władze w Teheranie znajdują się pod silną presją międzynarodową, a dodatkowo są zajęte tłumieniem antyrządowych protestów - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Iran znajduje się pod silnym naciskiem dyplomatycznym, a protesty również wzmocniły presję na rząd (...). Rząd zaczyna tracić kontrolę nad irańskim społeczeństwem, narastają problemy wewnętrzne. Dlatego po prostu nie mają czasu na to, by zajmować się Rosją. To nie jest ich priorytet" - powiedział Podolak w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".

  • 16:37

    Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapowiedział dziś, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje Unia Europejska.

  • 15:43

    Władze wykonawcze miasta Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy podjął decyzję o przeniesieniu pomników Puszkina, Łomonosowa, Gorkiego i innych postaci rosyjskiej kultury na teren miejskiego schroniska dla zwierząt - poinformował mer miasta Borys Fiłatow.

    "Dziś komitet wykonawczy rady miejskiej Dniepru niezależnie postanowił przenieść pomniki Puszkina, Łomonosowa, Gorkiego i innych (rosyjskich twórców kultury) na terytorium przedsiębiorstwa komunalnego Zookontrol (schronisko dla zwierząt). Niech na razie tam zostaną. Będzie bezpieczniej" - napisał Fiłatow na Facebooku.

    Mer Fiłatow dodał, że demontaż i przeniesienie pomników rozpocznie się w najbliższych dniach.

  • 15:03

    We wtorek w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli odbyło się seminarium na temat strategicznego partnerstwa UE-Ukraina. Obecny na nim ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow został zapytany przez dziennikarzy o dotychczasowe wnioski płynące ze współpracy jego kraju i Unii w warunkach wojny.


    "Jesteśmy w innej sytuacji, kiedy porównamy stanowiska państw członkowskich sprzed dziewięciu miesięcy, sprzed roku. Dziś nie słyszymy eufemizmów o wspólnym sąsiedztwie, sytuacji na Ukrainie i wokół niej, o budowaniu odporności. Nasi partnerzy wreszcie zrozumieli, co jest prawdziwym wyzwaniem: że jest nim Rosja, a nie Ukraina. Zagrożenie dla bezpieczeństwa i pokoju pochodzi ze strony rosyjskiego, autokratycznego reżimu" - oświadczył ukraiński dyplomata.

    Podkreślił przy tym, że jego zdaniem Europa - mimo pewnych wahań - jest zjednoczona.

  • 14:43

    Zniszczony blok z muralem Banky'ego we wsi Horenka w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim

  • 14:24

    Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć "słabe miejsca" w ochronie granicy. Stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych - ostrzegły dziś ukraińskie władze.

    Celem Białorusinów jest wyszukanie wrażliwych, niedostatecznie zabezpieczonych odcinków granicy. Te działania nie przynoszą, jak dotąd, oczekiwanych efektów, ponieważ dobrze chronimy granicę. Czujność zachowują też przedstawiciele białoruskiego podziemia, którzy pomagają monitorować ruch wojsk wroga - czytamy na łamach portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzonego przez ukraińskie władze.

    Analogiczną taktykę Białoruś stosuje również w działaniach hybrydowych na granicy z Łotwą - dodano w komunikacie Centrum.

  • 13:56

    Rosyjska rakieta uderzyła w targ w Doniecku. Mieszkaniec przedziera się przez dym

  • 13:43

    Rosyjskie zasoby precyzyjnych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu powoli się wyczerpują, dlatego wróg będzie w stanie przeprowadzić jeszcze tylko kilka zmasowanych ataków na Ukrainę. Później zapasy tych rakiet po prostu się skończą - oznajmił dziś szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

    "Arsenał rosyjskich pocisków już dawno osiągnął stan krytycznego minimum. Widzimy jednak, że postanowili iść do samego końca, czyli dosłownie do zera (wyczerpania zapasów). W istocie jest to bardzo zła wiadomość dla samej Rosji. (...) Oni wprawdzie przez cały czas produkują nowe pociski rakietowe, lecz ilość wytwarzanego uzbrojenia jest znikoma w porównaniu z ogromną liczbą rakiet wystrzeliwanych podczas ataków na Ukrainę" - powiedział Budanow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

    Jak dodał, należy pamiętać również, że produkcja nowych pocisków dalekiego zasięgu w Rosji nie dotyczy wszystkich typów tego uzbrojenia, lecz tylko wybranych. Jest to kolejny czynnik powodujący osłabienie siły militarnej wroga.

  • 13:23

    Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 49 poległych żołnierzy – powiadomiło dziś ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

    "Biuro pełnomocnika ds. zaginionych wspólnie ze strukturami siłowymi kontynuuje działania na rzecz sprowadzenia do domu poległych żołnierzy. Dzisiaj odbyło się kolejne przekazanie ciał bohaterów – na Ukrainę powraca 49 poległych" – podano w komunikacie resortu.

  • 12:54

    Przedstawiciele opozycji z pięciu rosyjskich sejmików wystosowali apel do prezydenta Władimira Putina, wzywając go do wydania dekretu kończącego częściową mobilizację, która została zarządzona we wrześniu - donosi Reuters.

    31 października ministerstwo obrony Rosji ogłosiło zawieszenie wszystkich działań związanych z częściową mobilizacją, w tym dostarczania wezwań do rezerwistów. Resort informował, że jednostki wojskowe będą od tej pory przyjmować wyłącznie ochotników i żołnierzy kontraktowych. Kreml oświadczył wówczas, że nie jest potrzebny żaden formalny dekret o odwółaniu mobilizacji.

    Agencja Reutera przypomina, że ogłoszenie mobilizacji wywołało chaos i doprowadziło do ucieczki z kraju setek tysięcy Rosjan.

    Emilia Słabunowa, opozycyjna radna z Karelii w północnej Rosji, powiedziała, że brak formalnego dekretu w tej sprawie oznacza m.in., że osoby już powołane do wojska nie będą mogły opuścić sił zbrojnych.

  • 12:27

    Wołodymyr Zełenski opublikował we wtorek nagranie ze Słowiańska w obwodzie donieckim, ważnego miasta w strefie przyfrontowej.

    Z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy prezydent złożył życzenia żołnierzom. "Jesteśmy dumni z całych naszych sił zbrojnych" – powiedział Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, dziękując ukraińskim wojskowym za obronę kraju.

    "Dzisiaj jest dzień SZU, teraz jest rok SZU, czas SZU, kiedy wszyscy widzą, kim są obrońcy i obrończynie Ukrainy" – zaznaczył.

    Składając życzenia wojskowym, Zełenski przypomniał wszystkich, którzy zginęli w walce. "Znajdźcie dzisiaj minutę, by uczcić ich minutą milczenia" – zaapelował.

    "Będziemy świętować Dzień SZU pod bezpiecznym niebem, w centrum naszej stolicy, na Majdanie Niezałeżnosti" – mówił Zełenski.

    Три десятиліття, вісім років, дев'ять місяців, 285 днів ви бороните нашу державу. Ми будемо завжди пам'ятати про ваш подвиг! ____ For 3 decades, 8... | By Володимир ЗеленськийFacebook

    Три десятиліття, вісім років, дев'ять місяців, 285 днів ви бороните нашу державу. Ми будемо завжди пам'ятати про ваш подвиг! ____ For 3 decades, 8...

  • 11:36

    24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, a zaledwie kilka dni wcześniej kanclerz Olaf Scholz gościł na Kremlu u rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. W wywiadzie dla tygodnika "Stern", opublikowanym dziś z okazji rocznicy urzędowania jego rządu, socjaldemokrata bronił tej wizyty, przedstawiając ją jako ważną próbę zapobieżenia atakowi na Ukrainę.


    "Miałem wielką nadzieję, że nadal możliwe będzie zapobieżenie tej bezsensownej i brutalnej wojnie. Wyszło inaczej".


    Scholz opisał też okoliczności swojego blisko czterogodzinnego spotkania z szefem Kremla. "Było ono ważne, ponieważ dało mi możliwość omówienia - i obalenia - wszystkich pretekstów, których Putin używa do teraz, aby usprawiedliwić tę wojnę" – wyjaśnił Scholz.

    Jak wspomina, podczas swojej wizyty zadał Putinowi pytanie: "Czy to możliwe, że kiedy wystartuje (mój samolot), to rosyjskie myśliwce również wystartują - w kierunku Ukrainy?. Putin nie zaprzeczył. Pamiętam to do dziś" – podkreślił kanclerz Niemiec.

  • 10:54

    Kreml oświadczył we wtorek, że zgadza się ze Stanami Zjednoczonymi co do potrzeby trwałego pokoju w Ukrainie. Zaznaczył jednak, że nie widzi na razie perspektywy negocjacji.

    - Z tym, że (konflikt) powinien zakończyć się sprawiedliwym i trwałym pokojem, można się zgozić. Ale jeśli chodzi o perspektywy jakichś negocjacji, to w tej chwili ich nie widzimy - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że aby rozmowy z potencjalnymi partnerami doszły do skutku, Rosja musi zrealizować cele swojej "specjalnej operacji wojskowej", jak rosyjska propaganda określa zbrojną inwazję na Ukrainę.

  • 9:34

    Poniedziałkowe eksplozje w bazie lotniczej pod miastem Engels i na lotnisku Diagilewo w pobliżu Riazania miały miejsce głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie takie zdarzenia od rozpoczęcia jej inwazji na Ukrainę - zauważyło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w poniedziałek liczne otwarte źródła poinformowały o eksplozjach w bazie lotniczej pod Engelsem w obwodzie saratowskim oraz na lotnisku Diagilewo pod Riazaniem, na południowy wschód od Moskwy. W Engelsie miały zostać uszkodzone dwa ciężkie bombowce Tu-95, a w Diagilewie miały zginąć trzy osoby, gdy eksplodował zbiornik paliwa.


    "Przyczyny wybuchów nie zostały potwierdzone. Jeśli jednak Rosja oceni, że były to celowe ataki, to prawdopodobnie uzna je za jedne z najbardziej znaczących strategicznie niepowodzeń w ochronie sił od czasu (rozpoczęcia) swojej inwazji na Ukrainę".

    Miejsca te znajdują się znacznie głębiej wewnątrz Rosji niż miejsca poprzednich podobnych eksplozji: Engels jest położony w odległości ponad 600 km od terytorium kontrolowanego przez Ukrainę.

  • 9:24

    Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego; jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku - ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik "Wall Street Journal".


    "Dopóki Rosja nie pokaże, że jest zainteresowana rzeczywistą dyplomacją, nie może wycofać się. Musimy ujrzeć sprawiedliwy i trwały, a nie pozorowany pokój".

    - W pewnym momencie to się skończy. I skończy się niemal na pewno poprzez dyplomację, poprzez negocjacje. Ale to, co musimy zobaczyć, to trwały pokój, nie pozorowany pokój. Chodzi mi o to, że jeśli Rosjanie nie zdołają zmusić Ukraińców do poddania się, co im się nie uda, bo opór Ukraińców jest niezwykły, oni walczą za swoją ziemię, za swój kraj, swoją ojczynę, swoją przyszłość, Rosjanie - nie - i to jest największa różnica - mówił Blinken.

    Jak ocenił, "można sobie wyobrazić, że Rosjanie będą próbować doprowadzić do zawieszenia broni, które byłoby fałszywym zawieszeniem broni: przerwijmy działania zbrojne, zostawmy wszystko tak, jak jest, zamroźmy konflikt, nigdy nie negocjujmy o terytorium, które zajęli i które dalej kontrolują". Jego zdaniem strategia Rosji wyglądałaby wówczas następująco: "odetchnąć, przegrupować się, zaatakować ponownie".

  • 8:23

    Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly ogłosiła w poniedziałek, że Kanada przeznaczy 15 mln dolarów kandyjskich (CAD) (11,4 mln USD) na sprzęt dla Ukrainy do wykrywania i likwidacj min lądowych i innych materiałow wybuchowych.

    Kanada dostarczy też specjalne kombinezony dla ukraińskich saperów oraz nowoczesne zdalnie kierowane systemy rozminowujące, pozwalające oczyścić z min duże przestrzenie, np. pola uprawne.

  • 7:27

    "W Kursku pożar na lotnisku wojskowym, władze mówią o ataku bezzałogowca" – napisał portal Ukraińska Prawda, powołując się na rosyjskie media.

    Kursk znajduje się około 100 km od granicy ukraińsko-rosyjskiej.

    Według gubernatora obwodu kurskiego Romana Starowojta "w wyniku ataku bezzałogowca zapalił się zbiornik z ropą. Nikt nie ucierpiał. Pożar jest lokalizowany" – powiadomił urzędnik.

  • 6:54

    Rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego z czołgów i helikopterów - opowiedzieli PAP mieszkańcy tej miejscowości, która dawniej zamieszkana była głównie przez Polaków i nazywała się Polackie.

  • 4:09

    Rosyjscy okupanci kontynuowali przymusowe wywożenie do Rosji ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim pod pretekstem specjalnej opieki medycznej – poinformował we wtorek Instytut Badań nad Wojną.

  • 4:09

    Instytut Badań nad Wojną: siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły ataki na dwie rosyjskie strategiczne bazy lotnicze, powodując niewielkie straty materialne, ale demonstrując zdolność do uderzenia w rosyjskie tyły i przerwania trwającej kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę.

  • 4:08

    Po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną mniej więcej połowa regionu otaczającego stolicę Ukrainy pozostanie bez prądu przez najbliższe dni – poinformowała agencja Reutera, powołując się na szefa regionu kijowskiego Ołeksija Kułebę.

  • 4:08

    Według dziennika "New York Times", powołującego się na anonimowe źródło ukraińskie wysokiej rangi, drony wystartowały z terytorium Ukrainy. Kilka godzin później Rosja dokonała zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. Według komunikatu strony ukraińskiej większość rakiet została zestrzelona, ale zniszczenia infrastruktury energetycznej, m.in. w rejonie Kijowa, są poważne.

  • 4:07

    Pogrążone w ciemnościach po odłączeniu dopływu energii elektrycznej centrum Odessy

  • 4:07

    Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że zestrzelono ukraińskie drony, które zaatakowały dwie bazy lotnictwa wojskowego w głębi Rosji - w rejonie Saratowa i Riazania. Według komunikatu dwa samoloty zostały uszkodzone, trzech żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych. Kijów nie potwierdził dotychczas, że to siły ukraińskie dokonały tego ataku.

  • 4:07

    W Bachmucie w obwodzie donieckim, który znajduje się na linii frontu, pozostaje 12 tysięcy mieszkańców. Miasto jest bez prądu i gazu – przekazał w poniedziałek wieczorem szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  • 4:07

    "Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Lloydowi Austinowi, który autentycznie troszczy się o sytuację na Ukrainie. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej, tuż po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, omówiliśmy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękuję USA za nieustające wsparcie!" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

  • 4:06

    U wybrzeży Turcji zaczyna się tworzyć korek, w którym czekają tankowce, ponieważ po wprowadzeniu limitu cen na rosyjską ropę tureckie władze domagają się nowych dowodów pełnego ubezpieczenia wszystkich statków - podaje w poniedziałek "Financial Times".

  • 4:06

    Podpisywanie czegokolwiek z terrorystami nie przyniesie pokoju. Jedynie demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

    - Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji – powiedział Zełenski, komentując kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

  • 4:06

    Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie, że rosyjskie wojsko próbuje poprawić pozycję taktyczną na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim, prowadząc działania ofensywne. Ukraińscy wojskowi poinformowali także, że w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali 26 miejscowości, zaatakowali także w rejonie miasta Wuhłedar.

Autorka/Autor:asty, momo, akw //now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/zelenskiy.official

Tagi:
Raporty: