Sobota jest 255. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Radio Swoboda informowało dziś, że w Kazaniu, głównym mieście Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Rosji, kilkudziesięciu żołnierzy zmobilizowanych na wojnę zorganizowało protest. "Zmobilizowani są niezadowoleni z powodu braków wody, żywności, drewna do ogrzewania, a także przydzielonej im zardzewiałej broni" - opisano. Wcześniej minister spraw zagranicznych Iranu potwierdził, że jego kraj dostarczył "pewną liczbę dronów Rosji w ciągu kilku miesięcy przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 0:41
Mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko powiedział w sobotę, że władze Kijowa nie wykluczają, że miasto może pozostać bez prądu, ogrzewania, wody i łączności.
- Robimy wszystko, by do odłączenia elektryczności nie doszło. Ale bądźmy szczerzy - wróg robi wszystko, by miasto pozostało bez ogrzewania, elektryczności i zaopatrzenia w wodę, byśmy wszyscy zginęli – stwierdził Kliczko, cytowany przez portal ZN. UA.
Przekonywał, że stolica zgromadziła zapasy żywności, wody i paliw, a także zapewniła generatory prądu. Zapowiedział też uruchomienie punktów grzewczych i pijalni.
- Jesteśmy gotowi do różnych scenariuszy. W żadnym wypadku nie będziemy opuszczać rąk, ani też ich podnosić - oznajmił Kliczko.
- 18:22
W Kazaniu, głównym mieście Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, kilkudziesięciu żołnierzy zmobilizowanych na wojnę z Ukrainą zorganizowało protest z powodu złych warunków w jednostce - poinformowało Radio Swoboda.
Zmobilizowani są niezadowoleni z powodu braków wody, żywności, drewna do ogrzewania, a także przydzielonej im zardzewiałej broni - podaje Radio Swoboda, powołując się na doniesienia kanałów informacyjnych na serwisie Telegram. Gdy do zmobilizowanych wyszedł wyższy rangą wojskowy w stopniu pułkownika, ci wygwizdali go i wyzywali, aż został zmuszony do odejścia.
Doniesienia o złych warunkach w jednostkach wojskowych i na poligonach pojawiały się od początku mobilizacji na front, ogłoszonej przez Kreml we wrześniu br. Media niezależne informowały o fatalnych warunkach zakwaterowania rezerwistów, niskiej jakości wydawanej im broni i o tym, że odzież, leki i inny ekwipunek muszą im kupować krewni. - 17:55
Na Ukrainie przestało działać 1300 terminali Starlink, powodem wyłączenia są kwestie ich finansowania - podał niezależny rosyjski portal Meduza, cytując doniesienia telewizji CNN. Do wyłączenia, według tych informacji, doszło 24 października br.
Obawy Ukrainy, że jej armia może stracić dostęp do usług zapewnianych przez system sieci satelitarnej Starlink pogłębiły się, gdy 1300 terminali przestało działać - podała CNN w piątek. Amerykańska stacja powołała się na źródła, których bliżej nie sprecyzowała. Wskazała jednak, że doszło do wyłączeń w pobliżu linii frontu.
System sieci satelitarnej Starlink należy do firmy SpaceX biznesmena Elona Muska, który zapowiadał w październiku, że nie będzie mógł bezterminowo finansować terminali satelitarnych i usług komunikacyjnych dla Ukrainy. Musk wskazywał wówczas, że ich koszt przekroczył już 80 mln dolarów. Dzień później wycofał się jednak z tych ostrzeżeń. - 17:40
- 17:22
Ukraina będzie podejmować jak najostrzejsze działania w celu wykluczenia używania przez Rosję broni z Iranu - ostrzegł dziś rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Zapewnił, że skutki dla Teheranu będą kosztowniejsze, niż korzyści płynące ze wspierania Moskwy.
"MSZ, na czele z ministrem Dmytrem Kułebą, a także w ścisłej koordynacji z innymi ukraińskimi resortami, będzie nadal podejmować maksymalnie stanowcze działania, aby wykluczyć używanie przez Rosję broni irańskiej" - oświadczył rzecznik.
W komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina, Nikołenko podkreślił, że irańska broń używana jest "do zabijania Ukraińców i niszczenia krytycznej infrastruktury" na terenie Ukrainy.
Nikołenko zaprzeczył też twierdzeniom Teheranu, że strona ukraińska nie zgodziła się na spotkanie z ekspertami irańskimi.
Podkreślił, że szef MSZ Iranu "przyznał publicznie, że Teheran przekazywał Federacji Rosyjskiej drony bojowe na kilka miesięcy przed inwazją rosyjską na pełną skalę". Wcześniej Iran "na wszelkie sposoby zaprzeczał, by dostarczał Rosji broń, którą wykorzystuje ona w wojnie" - przypomniał przedstawiciel MSZ w Kijowie.
"Teheran powinien być świadomy, że następstwa współudziału w zbrodniach dokonywanych w trakcie agresji Rosji wobec Ukrainy będą o wiele większe, niż korzyści płynące z poparcia Rosji" - oświadczył Nikołenko. - 15:51
Dostarczyliśmy pewną liczbę dronów Rosji w ciągu kilku miesięcy przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę - oświadczył na konferencji prasowej w Teheranie minister spraw zagranicznych Iranu Husajn Amirabdollahian.
"Niektóre zachodnie kraje oskarżały Iran o pomaganie w prowadzeniu wojny z Ukrainą przez przekazywanie dronów i pocisków Rosji. Część dotycząca pocisków jest całkowicie błędna. Część dotycząca dronów jest słuszna" - powiedział Amirabdollahian, cytowany w sobotę przez serwis CNN.
Wcześniej Teheran zaprzeczał przekazywaniu Moskwie broni używanej przez nią przeciwko Ukrainie. - 15:43
- 15:22
Do dziesięciu ataków na dobę przypuszczają oddziały rosyjskie na poszczególnych odcinkach frontu w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; najcięższe walki toczą się koło miejscowości Kreminna i Swatowe - ocenił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
"W obwodzie ługańskim dwa odcinki są najtrudniejsze: koło Kreminnej i Swatowego. Tutaj Rosjanie zdążyli ściągnąć świeżo zmobilizowanych. Liczba ostrzałów w ciągu doby idzie w setki. Każdej doby Rosjanie do dziesięciu razy próbują przerwać obronę ukraińskich sił zbrojnych" - oświadczył Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.
Szef obwodu przekazał też, że w okupowanym Siewierodoniecku Rosjanie nie prowadzą żadnej odbudowy. W pustych mieszkaniach okupanci rozmieszczają wojskowych. Z domów, gdzie pozostał jakiś wartościowy dobytek, Rosjanie wywożą to mienie w kierunku Ługańska. - 15:03
Rosjanie wywieźli dwanaścioro dzieci z ośrodka opieki w miejscowości Oleszki w okupowanym obwodzie chersońskim - poinformował rzecznik praw dziecka Ukrainy Dmytro Łubinec. Jak przekazał, grupa dzieci w wieku od 9 do 17 lat trafiła na anektowany Krym.
Łubinec napisał w komentarzu na serwisie Telegram, że wywożenie dzieci jest "jawnym ludobójstwem" i naruszeniem konwencji międzynarodowych dotyczących praw dziecka i ochrony osób cywilnych podczas wojny.
Zaznaczył, że informacja o wywiezieniu kolejnej grupy podopiecznych ośrodka w Oleszkach została zweryfikowana. Dzieci zostały przewiezione do szpitala psychiatrycznego w rejonie Symferopola na anektowanym Krymie. - 14:51
- 14:09
Rosyjskie wojsko chce zrobić wrażenie, że wycofuje się z obwodu chersońskiego, a w rzeczywistości może przygotowywać pułapkę dla ukraińskich sił - powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk, cytowana w sobotę przez RBK-Ukraina.
Humeniuk podkreśliła, że nie jest to wykluczone, że rosyjskie siły mogą przygotowywać pułapki dla ukraińskiego wojska podczas jego kontrofensywy w obwodzie chersońskim.
"Rosjanie starają się przekonywać, że 'wycofują się'. Widzimy przy tym obiektywne dane: (wojska) pozostają. Są jednostki obrony, które tam dosyć mocno się okopały, pozostawiono pewną ilość sprzętu, zorganizowano pozycje ogniowe" - zaznaczyła rzeczniczka. - 13:36
- 12:46
W okupowanym Wuhłehirsku w Donbasie przeprowadzono zamach na sędziego sądu najwyższego - dawnego ukraińskiego sędziego Aleksandra Nikulina. Jak podało Dzerkało Tyżnia, mężczyzna jest w ciężkim stanie po postrzeleniu.
Serwis podkreślił, że to właśnie ten sędzia tak zwanej donieckiej republiki ludowej wydał wyroki śmierci dla Brytyjczyków i Marokańczyka za to, że walczyli po stronie Ukrainy. Portal Meduza przypomniał, że mężczyzn później objęto wymianą jeńców.
- 11:56
Izraelski dziennik "Jerusalem post" podał, że Iran transportuje drony do Rosji czterema liniami lotniczymi i drogą morską, przez Morze Kaspijskie i innymi szlakami, na statkach należących do firm powiązanych z Korpusem Strażników Rewolucji.
- 11:47
Iran po raz pierwszy przyznał oficjalnie, że dostarczył drony do Rosji. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Hosejn Amirabdollahian, ale zastrzegł, że drony trafiły do Rosji jeszcze przed 24 lutego, czyli przed rozpoczęciem agresji na Ukrainę. Zaprzeczył, by były one wciąż dostarczane.
- 11:43
Według stanu z godz. 9, minionej doby w wyniku zbrojnej rosyjskiej agresji zginęło trzech cywilów, a ośmiu zostało rannych w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
- 9:11
Rosyjskie siły zbrojne mają problem z zapewnieniem przeszkolenia dla żołnierzy powołanych w ramach "częściowej mobilizacji", a regularny jesienny pobór jeszcze je spotęguje - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano, te problemy dawały się już we znaki w przypadku szkoleń dla około 300 tys. żołnierzy powołanych w ramach "częściowej mobilizacji", ogłoszonej 21 września, a zostaną spotęgowane coroczny jesienny pobór, ogłoszony w dniu 30 września i rozpoczynający się 1 listopada, w którym zwykle powoływanych jest dodatkowe 120 tys. personelu.
- 8:51
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,521 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5,711 miliona - poinformowała Straż Graniczna.
- 8:41
- 7:50
Minionej doby ukraińska armia odparła rosyjskie ataki w okolicach 14 miejscowości w Donbasie na wschodzie Ukrainy - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjskie wojsko minionego dnia przeprowadziło sześć rakietowych i 21 lotniczych ataków oraz ponad 60 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy w porannym komunikacie.
Sztab informuje, że w Chersoniu na południu kraju rosyjscy okupanci próbują wyszukać miejscowych mieszkańców, którzy odmówili udziału w "ewakuacji". Rosyjskie siły okradają miasto i niszczą infrastrukturę.
Poprzedniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 uderzeń w pozycje przeciwnika. Obrona przeciwlotnicza strąciła m.in. 11 dronów Shahed-136 i dwa pociski manewrujące Kalibr.
- 7:11
Ogłoszona w Rosji "częściowa mobilizacja" nie przyniosła zamierzonych efektów, a rosyjska opozycja i media informują, że przygotowywana jest druga fala poboru - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej przygotowuje warunki do tego, by kontynuować potajemną mobilizację - podkreślają analitycy. Świadczy to o tym, że dotychczasowy pobór nie poskutkował wystarczającymi siłami dla osiągnięcia maksymalistycznych celów Kremla na Ukrainie - ocenia ISW w najnowszym raporcie.
Zaznacza, że deklaracje Putina na temat pomyślnej i zakończonej mobilizacji są sprzeczne z podpisaną przez niego ustawą pozwalającą na pobór skazanych za ciężkie przestępstwa. Pozwolenie na zaciąg karanych może wskazywać na to, że Putin próbuje zapobiegać napięciom społecznym.
Rosyjska opozycja i media informują, że Kreml i rosyjski biznes przygotowują się do drugiej fali mobilizacji poprzez modernizowanie wojskowych komisji uzupełnień i tworzenie list osób do poboru. - 5:55
Nowy ambasador Ukrainy w Berlinie zaapelował do rządu federalnego, by wprowadził zakaz wjazdu dla Rosjan, a także ostrzegł przed atakami na Ukraińców w Niemczech. - Inne kraje zamknęły swoje granice przed Rosjanami - powiedział Ołeksij Makiejew w wywiadzie dla dzienników niemieckiej grupy medialnej Funke.
- 4:55
Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie wojsko próbuje wykorzystać zmobilizowanych żołnierzy do wznowienia ofensywy na Donieck, ale prawdopodobnie próby osiągniecia znaczących operacyjnych korzyści zakończą się niepowodzeniem.
- 4:54
Ministerstwo obrony Ukrainy: rosyjscy okupanci zorganizowali katastrofę ekologiczną w obwodzie charkowskim. Wycofując się, wysadzili śluzy zbiornika Oskil. Zbiornik, który przed inwazją miał 85 km długości i do 4 km szerokości, jest całkowicie płytki.
- 4:53
Hiszpania odebrała najwięcej zboża z Ukrainy po odblokowaniu w sierpniu jej portów na Morzu Czarnym. Zostały one zamknięte z powodu rozpoczętej 24 lutego br. rosyjskiej inwazji - poinformował madrycki dziennik "El Mundo". Wskazała, że w sumie w transportach wyekspediowanych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym znajdowało się ponad 10 mln ton zbóż oraz innych płodów rolnych.
- 4:53
Agencja Associated Press uzyskała materiał z kamer monitoringu z Buczy, na którym widać, jak wyglądał przebieg masakry ludności cywilnej przeprowadzonej przez rosyjskich wojskowych.
- 4:53
- Turcja ratyfikuje członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO dopiero po podjęciu przez te kraje odpowiednich środków - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
- 4:53
- 4:53
Rosja straciła już w Ukrainie więcej żołnierzy i amunicji niż w dwóch wojnach czeczeńskich razem wziętych - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szef ukraińskiego państwa podkreślił w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, że najbardziej zacięte walki przez cały tydzień toczyły się wokół miast Bachmut i Sołedar w Donbasie. - Utrzymujemy nasze pozycje - zapewnił.
- 4:52
Ziemia między miastami Swatowe i Kreminna w Donbasiejest usłana ciałami rosyjskich żołnierzy - napisał na Twitterze Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Jak dodał, za każdym razem podczas ataków Rosjanie wysyłają swoich żołnierzy na "rekonesans", którego nie mogą przetrwać. "Umierają, idą następni, i znowu i znowu" - czytamy.
- 4:52
Policja wMołdawii, sąsiadującej z Ukrainą najechaną przez Rosję, zatrzymała ośmiu członków prorosyjskiej partii Sor pod zarzutem otrzymywania pieniędzy od zorganizowanej grupy przestępczej - podał kiszyniowski portal Stiri, powołując się na źródła w prokuraturze generalnej.
- 4:52
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Monastyrze, że grupa skoncentruje się bardziej na wspieraniu Ukrainy w ochronie przed rosyjskimi atakami na jej sieć energetyczną.
Autorka/Autor:asty
Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/nexta_tv
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu