Szef gabinetu prezydenta Zełenskiego o liczbie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Ukrainie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Wtorek jest 279. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Szef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że według ustaleń prokuratury generalnej Rosjanie od 24 lutego popełnili niemal 48 tysięcy zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy. Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał na posiedzeniu rządu, że kraj pokrywa obecnie 70 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. Jak dodał, 30 procent to deficyt, który trzeba korygować poprzez ograniczenie zużycia. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:09

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo - 30 listopada 2022

  • 4:26

    Instytut Badań nad Wojną (ISW): Siły rosyjskie nadal borykają się z przestarzałym sprzętem i brakami personelu krajowego. Władze prowadzą oficjalne działania wskazujące na prawdopodobną drugą falę mobilizacji.

  • 3:21

    Włochy udzielą Ukrainie pomocy w odbudowie sieci energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały - powiedział w Bukareszcie minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.

    - Opowiadamy się za tym, aby zima przeszła bez tragedii dla narodu ukraińskiego – powiedział Tajani, który wziął udział w spotkaniu szefów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

  • 1:09

    Prezydent Ukrainy powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie. - Pomimo bardzo dużych strat okupanci nadal próbują nacierać na obwód doniecki, zdobyć przyczółek w obwodzie ługańskim, przenieść się do obwodu charkowskiego, planują coś na południu - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

  • 0:14

    Pojazdy wojskowe w miejscowości Bachmut

    Żołnierze w miejscowości Bachmut

    Zniszczony pojazd wojskowy w miejscowości Bachmut

  • 23:37

    Od lat było jasne, że rząd węgierski nie zgodzi się na formalne spotkanie Komisji NATO-Ukraina, dopóki Węgrzy z Zakarpacia nie odzyskają swoich praw - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

  • 22:50

    Polskie MSZ: W trakcie wizyty w Bukareszcie minister Zbigniew Rau spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Głównymi kwestiami poruszonymi podczas rozmowy były stosunki dwustronne, wsparcie wojskowe i humanitarne dla Ukrainy oraz kolejne sankcje na Rosję.

  • 22:48

    Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu wojny Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.

    Przemawiając w Izbie Gmin, Zełenska porównała rosyjskie bombardowanie ukraińskich miast do nalotów na Wielką Brytanii dokonywanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. W trakcie przemówienia pokazała zdjęcia przedstawiające efekty ostatnich rosyjskich ataków lotniczych.

    - Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy - zapewniła.

  • 21:57

    Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że na Ukrainie trwa wojna – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą przed jej wyjazdem do USA.

    Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją.

  • 21:07

    Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych.

    Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić Senat, a następnie podpisać ją prezydent.

  • 20:53

    Premier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie rządu przedłużające o kolejne siedem miesięcy stan zagrożenia w związku z toczącą się w Ukrainie wojną.

  • 20:25

    Niemiecka firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz estoński producent Milrem Robotics potwierdziły wysłanie 14 bezzałogowych pojazdów gąsienicowych THeMIS na Ukrainę w ramach działań finansowanych przez niemieckie ministerstwo obrony – poinformował portal "The Kyiv Independent".

  • 20:24

    Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Ukrainie - powiedział rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

  • 19:54

    Kanclerz RFN Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie – poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

    Prezydent Zełenski opisał m.in. skutki rosyjskich nalotów na infrastrukturę cywilną, efektem których są problemy z zaopatrzeniem w wodę i energię elektryczną.

    - Kanclerz potępił trwające ostrzały i zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu – potwierdził rzecznik. Przypomniał, że dotychczas rząd federalny udzielił Ukrainie krótkoterminowej pomocy finansowej na naprawę infrastruktury energetycznej w wysokości ok. 56 mln euro, ponadto Niemcy dostarczają ponad 350 generatorów.

  • 19:36

    Według ustaleń prokuratury generalnej Rosjanie od 24 lutego popełnili ponad 47,9 tys. zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy – przekazał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.

    - Zginęło ponad 8,4 tysiąca cywilów, w tym 440 dzieci. Zniszczono 46 tysięcy budynków i dziesiątki tysięcy obiektów infrastruktury cywilnej – powiedział Jermak we wtorek podczas wystąpienia online na odbywającej się w Paryżu konferencji, poświęconej "scenariuszom pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji".

    - Bestialstwo, z którym mamy do czynienia, poraża. Kiedy nasze organy ścigania przeprowadzały ekshumację w Iziumie, znaleziono ciało niepełnoletniej dziewczynki, która najpierw została zgwałcona, a potem brutalnie pobita. Znaleziono ciało chłopaka, któremu przed egzekucją obcięto genitalia. Odkrywamy takie rzeczy za każdym razem, gdy wyzwolona zostaje nowa miejscowość – mówił Jermak, cytowany na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

  • 18:18

    Pokazujemy jedność i wsparcie dla Ukrainy. Nie wycofamy się - zapewnił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

    - Zgodziliśmy się, że wesprzemy Ukrainę, by poradziła sobie ze zniszczeniami sieci energetycznej - dodał, podsumowując ustalenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO, którzy spotkali się w stolicy Rumunii.

  • 17:58

    Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do większej pomocy w związku z masowym zniszczeniem infrastruktury energetycznej w Ukrainie. - Miliony Ukraińców stoją teraz w obliczu zimy wielkich trudności, ciemności i chłodu - powiedział podczas wizyty w centrum logistycznym Niemieckiego Czerwonego Krzyża na lotnisku w Berlinie.

  • 17:57

    Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: Patrioty i transformatory. To jest to, czego najbardziej potrzebujemy

  • 17:20

    - Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - zapewnił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

    - Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do konieczności podtrzymywania pomocy zapewnianej Ukrainie - zapewnił podczas wspólnej konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.

    - Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciwko Ukrainie - ostrzegł sekretarz generalny NATO.

    - Potrzebujemy obrony przeciwlotniczej, pocisków IRIS czy Hawk, systemów Patriot, ale też transformatorów - wezwał Kułeba. - Jeśli otrzymamy transformatory i generatory, będziemy w stanie zaspokoić nasze energetyczne potrzeby. Jeśli dostaniemy systemy obrony przeciwlotniczej, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskimi rakietami - wyjaśnił.

  • 17:19

    Wojna w Ukrainie. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Bukareszcie - oświadczenie o kontynuowaniu wsparcia

  • 17:18

    Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał.

    Wyzwolony 11 listopada Chersoń znajduje się w zasięgu rosyjskiej artylerii i jest stale ostrzeliwany przez Rosjan.

  • 17:16

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 53 milionów dolarów na zakup sprzętu do sieci energetycznej. Sprzęt ma zostać dostarczony w trybie przyspieszonym.

    Jak podał Departament Stanu, Blinken ogłosił pomoc dla Ukrainy podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G7+ w Bukareszcie. Środki mają zostać przeznaczone na zakup transformatorów rozdzielczych, wyłączników automatycznych i innego sprzętu kluczowego dla działania sieci energetycznej.

    "Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony w trybie przyspieszonym, by pomóc Ukraińcom przetrwać zimę" - napisano w komunikacie.

  • 17:08

    Ukraina pokrywa obecnie 70 procent zapotrzebowania na energię elektryczną, 30 procent to deficyt, który trzeba korygować poprzez ograniczenie zużycia – poinformował na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal.

    Szef rządu zapewnił, że pomimo ciągłych ostrzałów systemu energetycznego, pozostaje on funkcjonalny. "Prąd mają wszystkie regiony oprócz obwodu chersońskiego, którego terytorium jest gęsto zaminowane i są istotne uszkodzenia" – napisał Szmyhal w Telegramie.

  • 17:07

    Grupa G7 zgodziła się na utworzenie sieci koordynującej śledztwa w sprawie zbrodni wojennych w ramach starań o ściganie podejrzanych o okrucieństwa w Ukrainie.

    "Sądowe badanie okrucieństw popełnionych w Ukrainie zajmie lata, może nawet dekady. Ale będziemy dobrze przygotowani, i wytrwamy tak długo, jak będzie trzeba" - przekazał w oświadczeniu niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

  • 16:51

    Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO we wspólnym oświadczeniu zobowiązali się do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i pomocy w naprawie jej infrastruktury energetycznej w obliczu fali rosyjskich ataków, które wielokrotnie wyłączyły dostawy prądu i ogrzewanie dla milionów Ukraińców.

  • 16:49

    Bank centralny Estonii rozpoczął emisję dwóch milionów monet o wartości dwóch euro z napisem "Slava Ukraini" - poinformowała agencja BNS.

  • 16:19

    O rozpoczęciu seryjnej produkcji pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, używanych w sowieckich systemach, powiadomił sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 16:12

    Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.

  • 16:12

    Rosyjscy okupanci sprowadzają na zajęte tereny obwodu chersońskiego na południu Ukrainy funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Celem wroga jest wzmocnienie nacisku na ludność cywilną, aby skłonić ją do wyjazdu do Rosji - zaalarmował przedstawiciel rady obwodowej Chersońszczyzny Serhij Chłań.

  • 15:33

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił projekt kandydatury Odessy do organizacji Międzynarodowej Wystawy w 2030 roku - poinformowało biuro ukraińskiej głowy państwa.

  • 15:25

    Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedstawiony przez MSWiA. Proponowana regulacja zakłada m.in. uszczelnienie systemu świadczeń wypłacanych uchodźcom wojennym i pokrywanie przez nich części kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

  • 15:17

    Czeska policja postawiła dotąd zarzuty akceptowania i wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę 49 osobom - poinformował rzecznik czeskiej policji Ondrzej Moravczik. W 86 innych przypadkach prowadzone jest postępowanie.

  • 14:52

    W okupowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, szczególnie w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej, przymusowo wcielono do armii i wysłano do walki przeciwko ukraińskim wojskom 58 proc. górników - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.

    Kolaboranci nawet zwrócili się do Moskwy o zmniejszenie tempa mobilizacji, obawiając się całkowitego załamania górnictwa węglowego na Ługańszczyźnie. Nie wydaje się jednak możliwe, by Kreml podjął taką decyzję, ponieważ dla rosyjskich władz życie Ukraińców nie ma żadnej wartości. Nawet tych, którzy walczą w ich własnych szeregach - czytamy na łamach serwisu.

    Pierwsze doniesienia o powoływaniu górników z okupowanego Donbasu na wojnę z Ukrainą pojawiły się już w lutym, kilka dni po rozpoczęciu inwazji Kremla na sąsiedni kraj. W sierpniu lojalne wobec Kijowa władze obwodu ługańskiego informowały, że górnicy z podbitych terytoriów tracą dotychczasowy status chronionej grupy zawodowej, a ich wcielanie do rosyjskiego wojska jest podyktowane poważnym niedoborem rekrutów po stronie wroga.

    Sytuacja w kopalniach stała się tak katastrofalna, że zaczęto tam ściągać do pracy ludzi z sąsiednich regionów Rosji - alarmował na początku sierpnia szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 14:49

    Ukraińska armia otrzymała pierwsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe LRU, przekazane przez Francję. Jest to wymierny dowód przyjaźni łączącej prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Emmanuela Macrona - oznajmił na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

    Nasze wojsko będzie teraz "jeszcze skuteczniejsze w powstrzymywaniu i niszczeniu wroga" - dodał przedstawiciel rządu w Kijowie, który podziękował za wsparcie ministrowi obrony Francji Sebastienowi Lecornu, a także rządowi i narodowi tego państwa.

  • 14:36

    Relacja Tomasza Kanika z Kijowa

  • 14:34

    Ukraina. Mieszkanki Kijowa o tym, jak przetrwać trudny czas

  • 13:50

    Rosjanie zaczęli usuwać z internetowych map zniszczone przez siebie budynki w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

    "Oto przykład tego, jak rosyjscy wojskowi zniszczyli budynek w Mariupolu na ulicy Azowstalskiej 33. Teraz go rozebrali. Na mapie Google jeszcze jest, a w Yandexie i w rzeczywistości już go nie ma, przestał istnieć" - napisał rzecznik w mediach społecznościowych. Yandex to największa rosyjska wyszukiwarka internetowa.

    Łubinec przekazał, że rosyjskie siły okupacyjne planują rozebrać kolejnych ponad tysiąc budynków, które nie zostały do końca zniszczone podczas ataków.

    Rzecznik podkreślił, że dach nad głową stracili ludzie z ponad 50 tysięcy mieszkań. Obecnie przygotowują jedzenie na dworze. "Nadchodzi zima, a im tylko obiecuje się, że wszystko będzie odbudowane. Praktyka pokazuje co innego" - czytamy.

    Jak napisał Łubinec, "Mariupol to miasto, w którym Rosja złamała wszystkie normy prawa humanitarnego". "I nawet usuwanie budynków z map nie pomoże winnym uniknąć kary za swoje czyny" - zapewnił.

    Дмитро Лубінець

    🗺️ Росіяни почали видаляти будинки на картах. 📌 Ось приклад того, як російські військові знищили будинок в Маріуполі на вулиці Азовстальській, 33. Нині його знесли. На карті Google ще є, а в...

  • 13:21

    Alarm przeciwlotniczy, który po południu ogłoszono na całym terytorium Ukrainy, został odwołany. Wbrew obawom nie doszło do rosyjskiego ataku bombowego. Przyczyną alarmu była najprawdopodobniej aktywność lotnictwa wojskowego Rosji.

    Pisano również o starcie samolotu rozpoznawczego Tu-214 PU z lotniska w Astrachaniu. Serwis Flightradar24 pokazuje, że maszyna ta zatoczyła kilka kręgów w okolicach Astrachania, po czym udała się w kierunku północnym.

    Do ostatniego zmasowanego ataku rosyjskiego na Ukrainę doszło 23 listopada. Jego celem stały się obiekty infrastruktury energetycznej, w tym elektrownie, elektrociepłownie i stacje elektroenergetyczne. W wyniku ostrzałów większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu.

  • 12:27

    Słowacja przekazała Ukrainie ostatnie z 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1), które Bratysława latem obiecała dostarczyć Kijowowi - poinformował minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’. W zamian za darowiznę Słowacja otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.

    Umowę o dostawie czołgów Leopard na Słowację w zamian za przekazanie przez Bratysławę transporterów BWP-1 na Ukrainę, ministerstwa Słowacji i Niemiec zawarły w połowie listopada.

    Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, Słowacja podarowała już Kijowowi m.in. amunicję, system rakietowy S-300 oraz pięć śmigłowców. Oba kraje zawarły również umowę handlową, na mocy której Ukraina zakupiła osiem samobieżnych haubic Zuzana 2. Wyprodukowanie kolejnych 16 słowackich haubic dla Ukrainy sfinansują Niemcy, Dania i Norwegia.

  • 12:12

    Rosja nie zaprzestanie ataków na Ukrainę, należy spodziewać się dalszych bombardowań - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Bukareszcie przed spotkaniem szefów dyplomacji państw Sojuszu.

    NATO. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg: nie może być trwałego pokoju, jeśli w Ukrainie wygra agresor

  • 12:01

    Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. W Kijowie jest to pierwszy alarm od pięciu dni. Wcześniej w sieciach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej na Morzu Czarnym.

    Alarm ogłoszono o godz. 12.40 czasu lokalnego (godz. 11.40 w Polsce). Władze zaapelowały do mieszkańców Ukrainy o ukrycie się w schronach przeciwlotniczych.

  • 11:42

    Znany kremlowski propagandysta i współpracownik Władimira Putina Dmitrij Rogozin pojawił się na froncie w Ukrainie. Polityk korzystał tam z wyposażenia wojskowego państw NATO o wartości około jednego miliona rubli (ok. 74 tys. zł) - poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

    Rosja. Dmitrij Rogozin, bliski współpracownik Putina na froncie w Ukrainie. Pozował do zdjęć w ekwipunku NATO

  • 11:36

    Na 15 lat pozbawienia wolności skazano agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który prowadził działalność wywrotową w Odessie na południu Ukrainy - poinformowało Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.

    Sąd uznał za winnego i skazał na 15 lat pozbawienia wolności mieszkańca Odessy, który współpracował z FSB i próbował porwać człowieka - czytamy w komunikacie.

    Po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji mężczyzna zaczął prowadzić działalność wywrotową w Odessie. 22 sierpnia wywiesił na jednym z budynków mieszkalnych flagę Rosji z napisem: "Odessa to rosyjskie miasto". Zdjęcie flagi przekazał stronie rosyjskiej, by było wykorzystywane w materiałach propagandowych.

    Mężczyzna również gromadził i przekazywał Rosjanom informacje o ukraińskich siłach zbrojnych i obiektach wojskowych w Odessie, a także dane ukraińskich patriotów. Werbował byłych ukraińskich pracowników struktur siłowych do udziału w działaniach wywrotowych.

    Skazany planował ze wspólnikami porwać lokalnego przedsiębiorcę, który zajmował się wolontariatem. W tym celu w jednej z piwnic zorganizowano salę tortur, by wymusić na przedsiębiorcy oddanie całego majątku.

    Państwowe Biuro Śledcze i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziły operację specjalną w celu zatrzymania mężczyzny i jego wspólników pod koniec września.

    Державне бюро розслідувань

    15 років за ґратами проведе викритий ДБР та СБУ агент фсб, який вивісив в Одесі російський прапор 🇺🇦 Державне бюро розслідувань продовжує системні заходи щодо виявлення колаборантів як на звільнених...

  • 11:05

    Kraje NATO muszą pilnie zwiększyć produkcję uzbrojenia. Obecnie Ukraina potrzebuje nie tylko systemów obrony powietrznej i czołgów, ale także linii produkcyjnych - zaapelował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z portalem Politico.

    - Gdy walczymy w dzisiejszych bitwach, powinniśmy myśleć również o tym, jak będziemy walczyć w bitwach przyszłości. Dlatego kraje NATO muszą już teraz rozpocząć produkcję niezbędnej broni. To proste - jeśli tak się nie stanie, nie będziemy mogli zwyciężać - powiedział Kułeba w poniedziałek wieczorem, w przeddzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie.

    Jak podkreślił, wcześniej apelował do krajów NATO głównie o dostawy broni, lecz obecnie należy zwrócić uwagę również na wytwarzanie nowego uzbrojenia, co pomogłoby na bieżąco uzupełniać wyczerpujące się zapasy. Wiąże się to też z faktem, że niektóre państwa posiadają zasoby wojskowe, które byłyby przydatne w Ukrainie, ale nie chcą wesprzeć militarnie Kijowa ze względów politycznych.

    - Zamiast liczyć na (te kraje) i spędzać miesiące na próbach ich przekonania, trzeba uruchomić produkcję. Nie można popaść w zależność od kaprysów krajów trzecich, które posiadają zapasy (broni), ale nie zamierzają się nimi podzielić - zaapelował Kułeba.

    Minister zdementował doniesienia, że zachodni partnerzy zaczęli naciskać na Ukrainę, aby jak najszybciej powróciła do negocjacji pokojowych z Rosją.

    - Pogłoski o wywieraniu na nas presji (w tej sprawie) są w dużej mierze przesadzone. Nie powiedziałbym, że (ta presja) nie istnieje, ale nie przybrała ona nawet formy miękkiego nacisku. Nazwałbym to po prostu dyskusją o tym, co dalej i jak mamy sobie z tym wspólnie poradzić - oznajmił szef ukraińskiej dyplomacji.

  • 10:18

    Armia rosyjska na Krymie kwateruje żołnierzy w prywatnych domach miejscowych mieszkańców - przekazał szef Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow, cytowany przez agencję Ukrinform.

    W miejscowości Sowieckoje rozmieszczono ostatnio ponad 600 rosyjskich żołnierzy. Ponieważ we wsi nie ma wolnych pomieszczeń, które mogłyby przyjąć tak dużą liczbę żołnierzy, rosyjskie władze okupacyjne wzywają ludność cywilną do przyjmowania rosyjskich żołnierzy na kwatery w swoich domach - napisał Czubarow.

    Dodał też, że większość "rosyjskich najeźdźców" stacjonujących w Sowieckoje to rdzenni mieszkańcy Jakucji (republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, położonej we wschodniej Syberii - red.) oraz że sprzedaż alkoholu w lokalnych sklepach gwałtownie wzrosła.

    Medżlis, na czele którego stoi Czubarow, to zdelegalizowana przez Rosję organizacja Tatarów krymskich, której zadaniem jest reprezentowanie interesów tej społeczności.

  • 10:12

    Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono wcześniej w miejscu masowych pochówków w mieście Izium w obwodzie charkowskim.

    Ukraina. Pisarz książek dla dzieci Wołodymyr Wakulenko nie żyje. Pochowany w masowym grobie ofiar Rosjan

  • 10:09

    Rosja odchodzi od rozmieszczania w Ukrainie wojsk w formie batalionowych grup taktycznych, które przez ostatnie 10 lat odgrywały ważną rolę w jej doktrynie wojennej, bo wojna ujawniła słabości tej koncepcji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Brytyjski resort obrony o słabości rosyjskiej armii

  • 9:40

    Rosyjscy okupanci kontrolujący Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy zabronili wstępu na teren obiektu pracownikom, którzy odmówili podpisania kontraktów z państwowym koncernem Rosatom - powiadomił ukraiński sztab generalny.

    Zarządzenie zaczęło obowiązywać od poniedziałku - czytamy w opublikowanym w poniedziałek wieczorem komunikacie sztabu na Facebooku.

    Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

    Оперативна інформація станом на 18.00 28.11.2022 щодо російського вторгнення Речник Генерального Штабу Збройних Сил України Олександр Штупун - youtu.be/iorLGWXuvrM Слава Україні! Триває двісті...

  • 8:57

    Rosjanie uprawiają "techniczny kanibalizm", składając nowe pociski z części sowieckich rakiet. Nie ma co liczyć na szybkie wyczerpanie podstawowych zapasów - uważa ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś.

    Ukraina - Rosja. Ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś o rosyjskich zapasach rakiet

  • 7:17

    Rozlokowanie rosyjskich sił na Białorusi nie służy przygotowaniu kolejnego ataku na Ukrainę z północy, lecz najpewniej ma zwiększyć możliwości szkolenia wojska i stanowi element operacji dezinformacyjnej - oceniają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

    Brytyjski resort obrony o słabości rosyjskiej armii

  • 6:56

    Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie ponad 50 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także dziewięć ostrzałów rakietowych i 13 ataków lotniczych - podaje we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Poprzedniego dnia ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki w okolicy 10 miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim.

    Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia w miejsca zgromadzenia składu osobowego, uzbrojenia i sprzętu przeciwnika - czytamy. Strącono rosyjskie samoloty Su-25 i Su-24.

    Na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego okupacyjne siły "nacjonalizują" majątek przedsiębiorstw rolniczych. W miejscowości Biłokurakyne wywożone są plony i sprzęt z lokalnych firm - pisze sztab.

    Fragment zniszczonego wozu bojowego w obwodzie chersońskim

  • 4:58

    Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż ponad 80 precyzyjnych pocisków rakietowych Finlandii za łączną kwotę 323 mln dolarów - ogłosił Departament Stanu.

    Fiński rząd chce nabyć 40 pocisków taktycznych i 48 bomb kierowanych, aby wyposażyć swoją flotę myśliwców powietrznych. Zakup tej wrażliwej broni musiał wcześniej zostać zatwierdzony przez rząd amerykański.

    W pakiecie dla Finlandii są rakiety AIM 9X Block II, znane jako "Sidewinder", naprowadzane na podczerwień pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, produkowane przez firmę Raytheon, a także AGM-154 JSOW - precyzyjne unoszące się w powietrzu bomby kierowane średniego zasięgu, umożliwiająca prowadzenie ognia z bezpiecznej odległości, również produkowane przez firmę Raytheon.

  • 4:40

    - Po pierwsze, będziemy nadal dostarczać siłom zbrojnym Ukrainy środki, broń, zdolności i szkolenia, których potrzebują, aby odnosić sukcesy na polu bitwy - oznajmił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

    - Po drugie, współpracujemy z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, a już na pewno współpracujemy wewnętrznie z innymi agencjami administracji, aby zapewnić Ukraińcom części zamienne, sprzęt, transformatory: to, czego potrzebują do odbudowy działania jej systemów energetycznych i przywrócenia zasilania - dodał przedstawiciel Białego Domu.

  • 4:39

    Stany Zjednoczone, a także sojusznicy i partnerzy będą nadal czynić starania, aby zapewnić Ukraińcom wszystko, czego potrzebują do odbudowania zniszczonej infrastruktury - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

  • 4:37

    ISW: Ostatnie informacje o rosyjskich zdobyczach wokół Bachmutu nie zapowiadają szybkiego okrążenia miasta. Rosyjscy blogerzy skrytykowali decyzję ministerstwa obrony Rosji o nałożeniu surowych ograniczeń celnych na import towarów podwójnego zastosowania.

  • 4:37

    Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapewnił, że jego kraj będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, a w przyszłym roku utrzyma lub nawet zwiększy wartość pomocy dla tego kraju. Wyjaśnił, że broniąc Ukrainy, Wielka Brytania broni także siebie, a reakcja na rosyjską agresję pokazała, że twierdzenia o słabości Zachodu okazały się nieprawdziwe.

    Wskazał, że wspólne wyzwania związane z tą agresją odnowiły relacje z Unią Europejską, ale nie oznacza to dostrajania się do unijnych regulacji i zapewnił, że pod jego przywództwem Wielka Brytania nigdy nie będzie się dostosowywać do prawa UE.

    - Zamiast tego będziemy rozwijać pełne szacunku, dojrzałe relacje z naszymi europejskimi sąsiadami w zakresie wspólnych kwestii, takich jak energia i nielegalna migracja - zaznaczył.

  • 4:37

    Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.

    Magazyn ze zbożem w Ukrainie

  • 4:36

    Specjalna linia między dowódcami USA i Rosji, stworzona podczas wojny na Ukrainie, by uniknąć bezpośredniego konfliktu między mocarstwami, została dotąd użyta tylko raz - donosi Agencja Reutera. USA miały jej użyć, by przekazać swoje obawy dotyczące rosyjskich operacji wokół infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

  • 4:36

    Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko i szef resortu gospodarki Francji Bruno Le Maire podpisali w poniedziałek porozumienie, na mocy którego Kijów otrzyma 100 mln euro kredytu od Francuskiej Agencji Rozwoju - poinformował na swych stronach ukraiński rząd.

    Kredyt ten zasili budżet państwa, a pochodzące z niego środki będą mogły być przeznaczone na wszelkie priorytetowe wydatki poza nakładami na obronność.

    "Jesteśmy wdzięczni rządowi Republiki Francuskiej za wsparcie Ukrainy (...). Fundusze to pozwolą nam utrzymać efektywną administrację państwową" - powiedział Marczenko, cytowany w rządowym komunikacie.

  • 4:36

    Pogrążone w ciemnościach ulice w Kijowie

  • 4:36

    W miastach Dniepr i Krzywy Róg słychać eksplozje - podała w poniedziałek wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Agencja UNIAN informuje zaś, że w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, połtawskim i charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

    Doniesienia o eksplozjach w Dnieprze i Krzywym Rogu napłynęły niemal jednocześnie. W Dnieprze odgłosy wybuchów słychać było dwukrotnie - podaje Interfax-Ukraina.

    Powołując się na doniesienia publikowane w serwisach społecznościowych, agencja UNIAN podała, że odgłosy eksplozji słychać było też w Połtawie, mieście w środkowej części Ukrainy.

  • 4:35

    Szefowie dyplomacji przypomnieli, że kraje nordyckie i bałtyckie okazały Ukrainie znaczne wsparcie polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne. Czyniły tak od samego początku inwazji rosyjskiej. "Będziemy dalej współpracować, by zapewnić zdolność Ukrainy do obrony jej niepodległości i integralności terytorialnej" - czytamy w komunikacie.

    Ministrowie podkreślili, że odpowiedzialność za spowodowane wojną cierpienia ludności cywilnej ponosi wyłącznie Rosja. Podkreślili, że ataki rosyjskie na ukraińską infrastrukturę krytyczną, w tym obiekty energetyczne, mają na celu "terroryzowanie ludności cywilnej" i stanowią zbrodnię wojenną. Zaapelowali o wsparcie międzynarodowe na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, by chronić infrastrukturę cywilną.

    "Silna, niepodległa i dobrze prosperująca Ukraina ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości bezpieczeństwa europejskiego" - podkreślili szefowie dyplomacji. Zapewnili o swym wsparciu dla integracji europejskiej Ukrainy i działań na rzecz liberalizacji handlu z tym krajem. Podkreślili, że "każdy kraj ma suwerenne prawo do wybrania swoich własnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa".

  • 4:35

    "Zgadzamy się, że należy dalej obciążać kosztami ekonomicznymi Rosję i inne kraje, osoby czy podmioty zapewniające wsparcie dla agresywnej wojny Rosji. Powtarzamy, że konieczne jest wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji i zapewnienie, by środki te były silne i skuteczne. Główne dochody Rosji z eksportu muszą zostać odcięte, aby nie mogły dłużej zasilać wojny przeciwko Ukrainie" - zaapelowali szefowie MSZ Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Szwecji i Ukrainy w komunikacie po poniedziałkowej wizycie ministrów w Kijowie.

Autorka/Autor:asty, ft, KS, pp//now

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: