Doradca mera Mariupola: partyzanci podpalili bazę rosyjskich wojsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Wtorek jest 300. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu w okupowanym Mariupolu, na południowym wschodzie kraju, przekazali, że podpalono tam bazę rosyjskich wojsk, rozmieszczoną w kombinacie metalurgicznym im. Iljicza - poinformował we wtorek proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Dodał, że spłonęło mienie zrabowane przez żołnierzy podczas wojny. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:06

    "Nasilenie presji rosyjskiej na Białoruś ogranicza pole manewru prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, aby uniknąć ustępstw wobec Kremla" – przekazali eksperci Instytutu Badań nad Wojną.

    "Długa gra prezydenta Rosji Władimira Putina w celu przywrócenia panowania nad Białorusią jest prowadzona w oderwaniu od wysiłków Putina, aby zaangażować Białoruś w inwazję na Ukrainę" – dodał amerykański think-tank.

  • 0:42

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje w środę odwiedzić Waszyngton - podała we wtorek agencja Reutera, a także amerykańskie portale Punchbowl News i Axios. W planach Zełenskiego ma być między innymi przemówienie w Kongresie USA i spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.

    USA. Media: Prezydent Zełenski planuje odwiedzić Waszyngton i wystąpić w Kongresie

  • 23:24

    Ulice Kijowa

    Ulice Kijowa

    Ulice Kijowa

  • 22:15

    Bank Światowy poinformował we wtorek, że zaaprobował kolejny pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 610 milionów dolarów. Obejmuje on 500 milionów dolarów kredytu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) gwarantowanego przez Wielką Brytanię, a pozostałe środki mają wesprzeć ukraińską służbę zdrowia.

  • 22:14

    Ten tydzień jest wyjątkowo ważny dla naszego państwa. Musimy uzyskać wsparcie, by przetrwać zimę i nadchodzący rok, aby ukraińska flaga ostatecznie zawisła na wszystkich odcinkach naszej granicy - oznajmił we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 21:37

    Na Ukrainę udało się sprowadzić troje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców i wywiezione w sierpniu do Rosji "do sanatorium" – poinformował we wtorek wieczorem ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

    Dodał, że dzieci zostały wywiezione w trakcie czasowej okupacji przez Rosjan obwodu charkowskiego.

  • 21:36

    Rosyjski sąd nakazał zajęcie luksusowego hotelu Imieretinski w Soczi należącego do Olega Deripaski, który jako jeden z nielicznych oligarchów krytykuje Kreml za inwazję na Ukrainę i nazywa ją "szaleństwem" - informuje we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

    Według dwóch osób z otoczenia Deripaski Kreml kilkakrotnie sygnalizował mu, że "powinien się uspokoić" i zaprzestać krytykowania wojny. Pierwsze ostrzeżenie miliarder otrzymał w marcu, gdy napisał na Twitterze: "Potrzebujemy pokoju tak szybko, jak to tylko możliwe".

  • 21:35

    Ukraina może wyzwolić okupowany przez Rosję Krym, ale dostrzegam tutaj cztery warunki: jednoznaczne stanowisko wspólnoty międzynarodowej w sprawie statusu półwyspu, zwiększenie pomocy wojskowej dla Kijowa, wcześniejsze wyzwolenie okupowanego południa Ukrainy i wykazanie się cierpliwością strategiczną - ocenił we wtorek australijski generał Mick Ryan.

  • 21:30

    Rosja zrobi wszystko, by pozostawić Ukraińców bez światła w Boże Narodzenie i Nowy Rok, dlatego prawdopodobnie siły rosyjskie szykują się do kolejnych ataków na nasze obiekty energetyczne - zaalarmował we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  • 19:01

    Rosja nie będzie dyktować warunków naszej pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Poinformował też, że nie ma sygnałów, by białoruskie wojska miały włączyć się do wojny przeciwko Ukrainie.

    Kirby odniósł się w ten sposób podczas wirtualnej konferencji prasowej do ostrzeżeń Kremla, który groził "nieprzewidywalnymi konsekwencjami", jeśli USA przekażą Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot. Rzecznik nie potwierdził doniesień na temat szykowanej dostawy tych rakiet, ale odrzucił sugestie Moskwy.

  • 18:14

    Przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu w okupowanym Mariupolu, na południowym wschodzie kraju, przekazali, że podpalono tam bazę rosyjskich wojsk, rozmieszczoną w kombinacie metalurgicznym im. Iljicza. Spłonęło mienie zrabowane przez żołnierzy podczas wojny - oznajmił we wtorek proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  • 17:54

    Na podbitych terenach Donbasu rosyjscy okupanci urządzają kostnice w zakładach przemysłowych. Ciała żołnierzy poległych podczas wojny z Ukrainą są przewożone do kombinatu metalurgicznego w Gorłówce nieopodal Doniecka - poinformował we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  • 17:50

    Rosja planuje dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe w zamian za tak zwane drony kamikadze - ostrzegł we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Podkreślił, że Rosja nie osiągnęła na Ukrainie żadnego ze swoich celów strategicznych.

  • 17:47

    Rosja rozpoczęła przemieszczanie nowo zmobilizowanych żołnierzy oraz sprzętu wojskowego z białoruskich poligonów w północnej i centralnej części kraju, gdzie stacjonowały, na południe, bliżej granicy z Ukrainą - poinformował we wtorek niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun.

  • 17:39

    Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,1 miliarda euro przeznaczony dla wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych szczególnie dotkniętych skutkami wojny Rosji z Ukrainą - napisano w komunikacie Komisji Europejskiej.

  • 16:58

    Na Kremlu zdania są podzielone co do nowej potencjalnej ofensywy na Ukrainie - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA, cytowany we wtorek przez agencję Reutera. Jak dodał, istnieją wątpliwości, czy Rosja jest w stanie przeprowadzić kolejny atak.

    Zaznaczył jednocześnie, że wsparcie USA dla Ukrainy będzie kontynuowane niezależnie od tego, co się zdarzy.

  • 16:40

    Uzgodniony przez negocjatorów z obydwu partii projekt nowego całorocznego budżetu USA zawiera 44,9 miliardów dolarów wydatków na wsparcie Ukrainy i innych państw dotkniętych wojną wywołaną przez Rosję. Ustawa musi zostać przyjęta do piątku.

  • 16:14

    Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który we wtorek rozmawiał telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zaapelował do niego, by użył swego wpływu na Władimira Putina, aby zakończyć wojnę na Ukrainie - podały w komunikacie służby prasowe głowy państwa niemieckiego.

  • 16:12

    Wzywam społeczność międzynarodową do uznania rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera, za organizację terrorystyczną. Wagnerowcy dopuszczają się zbrodni nie tylko w naszym kraju, ale też w zachodniej Afryce - zaapelował we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  • 16:11

    Politycy opozycyjnej CDU, specjalizujący się w sprawach międzynarodowych, skrytykowali na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę prowadzoną przez Niemcy za rządów Angeli Merkel wobec Rosji jako nie dość dalekowzroczną. Ich zdaniem Merkel wciąż stawiała na dyplomację, gdy należało obrać twardy kurs, nigdy nie chciała też całkowitej konfrontacji z Rosją.

  • 16:09

    By wyzwolić wszystkie okupowane terytoria, Ukraina potrzebuje więcej broni niż 300 czołgów, 600-700 bojowych wozów piechoty, 500 haubic, o których mówił generał Walerij Załużny – oświadczył we wtorek minister obrony Ołeksij Reznikow.

    - Doprecyzowałbym myśl generała Załużnego, bo nie wszyscy prawidłowo go zrozumieli. On powiedział, że może wygrać tę wojnę, a także, na potrzeby konkretnej operacji wskazał konkretne liczby. Chodzi o zwycięstwo w konkretnej operacji i tak, te liczby są realistyczne – powiedział Reznikow na antenie ukraińskiej telewizji.

    Wcześniej gen. Załużny, naczelny dowódca ukraińskiej armii, mówił w wywiadzie dla tygodnika "Economist", że potrzebuje 300 czołgów, 600-700 bojowych wozów piechoty, 500 haubic i że w takiej sytuacji realne będzie dojście do granic z 23 lutego br., czyli sprzed rozpoczęcia bieżącej fazy wojny – inwazji na pełną skalę ze strony Rosji.

  • 15:11

    Olbrzymi arsenał rosyjskiej broni został odnaleziony w przygranicznych rejonach obwodu czernihowskiego. Prawdopodobnie został porzucony w trakcie wycofywania się Rosjan z północnych terytoriów Ukrainy - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy SBU.

    Wśród przejętych przedmiotów znalazły się dziesiątki pudeł wypełnionych rakietami i amunicją przeciwpancerną. SBU dodała, że w rejonie meńskim, leżącym w obwodzie czernihowskim, odnaleziono prawie 300 sztuk amunicji artyleryjskiej, m.in. przeznaczonej do wyrzutni rakietowej Grad.

    "Funkcjonariusze SBU znaleźli ponad 100 ładunków do ręcznych granatników przeciwpancernych w lesie w pobliżu stolicy obwodu" - dodano. SBU odnotowała również, że znaleziono ponadto "czołgowy karabin maszynowy Kałasznikow i ponad 1,5 tysiąca sztuk amunicji".

    Odnaleziona broń i amunicja została przekazana Siłom Zbrojnym Ukrainy.

  • 14:47

    Podczas wizyty w Bachmucie, na linii frontu w obwodzie donieckim, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z żołnierzami broniącymi tego miasta i wręczył im odznaczenia państwowe - poinformował rzecznik biura (kancelarii) prezydenta Serhij Nikiforow.

    Zełenski wypowiedział się dla telewizji Freedom i nazwał żołnierzy "bohaterami z Bachmutu". Wyraził życzenie, by obrońcy otrzymali "to samo, co każdy człowiek", a ich rodziny mogły cieszyć się "ciepłem i zdrowiem". Nawiązując do wyłączeń prądu w całym kraju z powodu prowadzonych przez wojska rosyjskie ostrzałów obiektów energetycznych, dodał: "chciałbym życzyć światła, ale sytuacja jest taka, że raz ono jest, a raz go nie ma. Najważniejsze, by to światło było w środku".

  • 14:26

    Pomimo wojny i ciągłego niebezpieczeństwa rosyjskich ostrzałów w ukraińskich miastach rozpoczęto świętowanie Chanuki. Na centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości, zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie - opisał portal jewishnews.com.ua.

    W uroczystości wzięli udział ambasadorowie wielu państw, w tym Polski, USA, Japonii, Kanady, Francji, Niemiec i Węgier. Obecny był mer Kijowa Witalij Kliczko, naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman oraz przewodniczący ukraińskich gmin żydowskich Cwi Stambler.

    Na Majdanie Niepodległości zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie


    Podobne uroczystości odbyły się też w innych ukraińskich miastach, m.in. w Odessie, Berdyczowie, Użhorodzie i Czerniowcach.

    W Czerniowcach na południowym zachodzie rabin Menachem Mendel Glicensztajn wygłosił przejmującą przemowę łączącą historię Żydów z dzisiejszą sytuacją na Ukrainie.

    "Chanuka - to święto zwycięstwa dobra nad złem. Grecy chcieli zabić wiarę i kulturę Żydów. Przyszli i zbezcześcili świątynię, ale Żydzi znaleźli oliwę i zapalili świecznik. Oliwa miała wystarczyć tylko na jeden dzień, ale zdarzył się cud - wytrzymała osiem dni. W tym czasie Żydzi wyprodukowali nową oliwę. Teraz światło jest symbolem duchowości. Każdego dnia będziemy zapalać jedną świecę, aby pokazać, że dobro zatriumfuje nad złem. Obecnie taka sytuacja panuje na Ukrainie - chcemy, żeby dobro zatriumfowało nad złem" - powiedział rabin, cytowany przez jewishnews.com.ua.

    Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt judaistycznych, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika, znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

  • 14:08

    Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił, że Ukraina jest przygotowana na wszelkie ustalenia, jakie mogły zapaść na poniedziałkowym spotkaniu Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Ocenił przy tym, że nie podjęli oni żadnych kluczowych decyzji.

    "Zgodnie z posiadanymi przez nas obecnie informacjami nie podjęto na tym spotkaniu jakichś kluczowych decyzji" - powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. Podkreślił także: "jesteśmy gotowi na wszelkie scenariusze. Cokolwiek by między sobą nie ustalili, Ukraina jest na to przygotowana".

    Spotkanie Alaksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem



    Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji "Putin nadal próbuje skłonić Łukaszenkę do maksymalnego wspierania działań rosyjskich sił zbrojnych". Można uznać - ocenił Kułeba - że "wiele obiektów infrastruktury wojskowej Białorusi jest pod kontrolą Federacji Rosyjskiej, a wojskowi białoruscy zostali faktycznie odsunięci od wywierania wpływu na te procesy".

    Minister powiedział również, że prawdopodobnie planowane jest kolejne spotkanie Putina i Łukaszenki.

  • 13:44

    W położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej Republice Czuwaszji doszło dziś do wybuchu gazociągu. Trwa ustalanie przyczyn i gaszenie pożaru - poinformował Flash News, ukraiński kanał na Telegramie.

    Flash News powołał się na regionalne media w Czuwaszji, które poinformowały, że wybuch i pożar nastąpiły niedaleko wsi Kalinino w rejonie (odpowiedniku powiatu) wurnarskim. Trwa ustalanie przyczyn i gaszenie pożaru. Pożar widoczny jest z dużej odległości; jak na razie brak doniesień o ofiarach i stratach materialnych.

    Czuwaszja to republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, położona w europejskiej części kraju, w moskiewskiej strefie czasowej. Jej północną granicę wyznacza rzeka Wołga. Na zachodzie graniczy z obwodem niżnonowogrodzkim, na północy z Republiką Mari El, na wschodzie z Republiką Tatarstanu, na południu z Obwodem Uljanowskim, na południowym zachodzie z Republiką Mordwy.

  • 13:22

    Bułgarski minister obrony Dymitar Stojanow, który jest w Ukrainie, poinformował, żejego kraj przekazał Kijowowi pomoc humanitarną w wysokości 480 milionów lewów (czyli 224 milionów euro).

    Na spotkaniu ze swoim odpowiednikiem Ołeksiejm Reznikowem Stojanow skonkretyzował, że tylko jego ministerstwo przekazało w ramach pomocy humanitarnej m.in. 2000 hełmów i kamizelek kuloodpornych, 350 zestawów pomocy medycznej i 5000 kompletów zimowej odzieży i butów.

    W grudniu bułgarski parlament zdecydował o wysłaniu na Ukrainę również pomocy wojskowej. Nie ujawniono jednak listy przekazanego Kijowowi uzbrojenia i jego wartości. Strona ukraińska poinformowała, że bułgarska broń już do niej dotarła.

    Bułgarskie ministerstwo obrony wysłało także na Ukrainę generatory prądu ze swoich zapasów. Agregaty przekazuje również bułgarskie społeczeństwo. Po apelu byłego posła Manoła Peykowa w ciągu jednego tygodnia zebrano ponad 250 tys. euro, za które kupiono potrzebne Ukrainie urządzenia. Akcja zbiórki pieniędzy na ten cel nadal trwa.

    Stojanow dodał, że Bułgaria weźmie też udział w unijnej misji EUMAM, szkolącej siły zbrojne Ukrainy, a oficerowie jej armii zostaną oddelegowani do ośrodków dowództwa w Polsce i Niemczech.

    Minister potwierdził, że Bułgaria stanowczo popiera suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

    "Jestem wdzięczny za decyzję Bułgarii o dostarczeniu pomocy bezpieczeństwa Ukrainie. Liczę na dalszy rozwój współpracy obronnej między Ukrainą i Bułgarią" - przekazał z kolei Reznikow na Twitterze po spotkaniu ze Stojanowem

  • 13:07

    Władze Ukrainy osiągnęły porozumienie w sprawie otrzymania od należącej do Elona Muska firmy SpaceX kolejnych tysięcy anten Starlink - poinformowała agencja Bloomberg, cytując wicepremiera Ukrainy Mychajła Fedorowa.

    "SpaceX i Elon Musk szybko zareagowali na nasze problemy i pomogli; Musk zapewnił nas o kontynuacji pomocy udzielanej Ukrainie" - powiedział Fedorow. Dodał, że "gdy mieliśmy poważne problemy z prądem, napisałem do niego i zareagował natychmiast; Musk naprawdę rozumie sytuacje".

    "W ciągu najbliższych miesięcy na Ukrainę trafi ponad 10 tysięcy urządzeń zapewniających dostęp do internetu" - zapewnił wicepremier i minister cyfrowej transformacji. Wskazał, że część kosztów nabycia anten pokryje kilka krajów Unii Europejskiej.

    Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała około 22 tysięcy anten Starlink. Anteny są zasilane prądem, który może być dostarczony z generatorów lub power banków.

    Urządzenia Starlink odegrały ważną rolę w wojnie na Ukrainie, gdy rosyjskie wojsko skupiało się na niszczeniu komunikacji. Anteny umożliwiły ukraińskim żołnierzom utrzymanie kontaktu podczas odpierania ataków - przypomniała agencja Bloomberg.

  • 12:08

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał we wtorek w Bachmucie, na linii frontu w Donbasie - poinformował rzecznik biura (kancelarii) prezydenckiego Serhij Nikiforow. Biuro prezydenta podało, że Zełenski spotkał się z wojskowymi.

    Prezydent "rzeczywiście był tam i zapewne już odjechał". - Na razie ze względów bezpieczeństwa powstrzymujemy się od komentarzy - powiedział Nikiforow. Według biura prezydenta Zełenski "spotkał się z wojskowymi, porozmawiał, wręczył odznaczenia żołnierzom" - przekazała agencja Ukrinform.

    O wizycie prezydenta w Bachmucie, od miesięcy atakowanym przez wojska rosyjskie, poinformował też minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. "Zełenski w Bachmucie. Najodważniejszy prezydent najodważniejszego narodu" - napisał minister w komentarzu na serwisie Telegram.

  • 11:46

    Szkolenia rosyjskich samolotów wojskowych na Białorusi, zwłaszcza przenoszących pociski Kinżał, służą Rosji do precyzowania celów na Ukrainie - oznajmił we wtorek dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew.

    Generał poinformował, że na Białorusi przebywa obecnie 2. dywizja zmotoryzowana 1. armii pancernej Rosji, a także oddziały wyposażone w zestawy rakietowe Iskander. Jest to wystarczający potencjał, by stworzyć zagrożenie dla Ukrainy. "Uważnie śledzimy, jakie uzbrojenie jest przewożone z Rosji, prowadzimy odpowiednie analizy. Stopień zagrożenia wojennego wzrasta, ale podejmujemy odpowiednie środki" - powiedział gen. Najew.

  • 11:35

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony podano, że w piątek 16 grudnia Putin odwiedził Połączone Dowództwo Specjalnej Operacji Wojskowej, gdzie został sfilmowany podczas spotkania z szeregiem wyższych rangą wojskowych, w tym z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Zaprosił do składania propozycji dotyczących kolejnych kroków specjalnej operacji wojskowej, a dowódca rosyjskich sił na Ukrainie generał Siergiej Surowikin był jednym z tych, którzy przedstawili raport.

    "Poprzez to wyreżyserowane spotkanie Putin prawdopodobnie chciał zademonstrować zbiorową odpowiedzialność za specjalną operację wojskową. Ten pokaz prawdopodobnie miał na celu zrzucenie z Putina odpowiedzialności za niepowodzenia militarne, wysoki wskaźnik ofiar śmiertelnych i rosnące niezadowolenie społeczne z mobilizacji. Telewizyjny materiał filmowy prawdopodobnie miał również na celu rozwianie plotek w mediach społecznościowych o odwołaniu generała Gierasimowa" - napisano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony.

    Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i Walerij Gierasimow

  • 10:31

    Od grudnia ukraińskie siły zbrojne z pomocą dronów pomagają rosyjskim żołnierzom w dezercji. Dron, podążając nad głową żołnierza, prowadzi go w stronę ukraińskich pozycji - pisze we wtorek amerykański dziennik "New York Times".

    Twórcy tego pomysłu zainspirowali się opublikowanym w listopadzie nagraniem, na którym rosyjski żołnierz, poddając się, porzuca broń i z uniesionymi nad głową rękoma podąża za dronem prowadzącym go do oddziału ukraińskiego.

    Kilka tygodni później Sztag Generalny Ukrainy opublikował instrukcję filmową wyjaśniającą, jak rosyjscy żołnierzy mogą się poddać i opuścić swoje stanowisko z pomocą ukraińskiego drona. Metoda ta jest częścią szerszego programu "Chcę żyć", którym ukraińskie władze próbują przekonać żołnierzy wojsk agresora do dezercji. W ramach programu uruchomiono również linię telefoniczną, stronę internetową i kanał na Telegramie - wszystko to przeznaczone jest dla rosyjskich żołnierzy i ich rodzin.

  • 9:26

    Po poniedziałkowych atakach Rosji na Ukrainę jej stolica, Kijów, nadal odczuwa problemy z energią elektryczną i ogrzewaniem domów. We wtorek w godzinach porannych częściowo wstrzymano ruch metra, jednak władze zapewniły, że robią wszystko, by wznowić dostawy prądu.

    "Po ostatnich atakach powietrznych trwa likwidacja szkód w systemie energetycznym Ukrainy. Wytwarzanie energii elektrycznej jest ograniczone, dlatego stolica i inne regiony kraju otrzymują ograniczone dostawy prądu" – powiadomiła w Telegramie Kijowska Miejska Administracja Wojskowa (KMAW).

    Nie ma problemów z dostawami wody, jednak w części Kijowa są przerwy w dostawach ciepła. KMAW przypomniała, że w mieście działają ogrzewalnie, zwane "Punktami Niezłomności", w których mieszkańcy mogą ogrzać się, naładować sprzęty elektroniczne i skorzystać z telefonu.

    Panorama Kijowa podczas odłączenia dostawy prądu [19.12.2022]

  • 7:56

    Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który według resortu odwiedził "rejon prowadzenia specjalnej operacji wojskowej" był ponad 80 km od linii frontu, w rejonie Armiańska na północy Krymu - podało Radio Swoboda, powołując się na projekt GeoConfirmed.

    Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa) skomentowało w poniedziałek wieczorem kadry opublikowane przez resort obrony Rosji. Podał on w niedzielę, że Szojgu złożył "wizytę roboczą" w "rejonie prowadzenia specjalnej operacji wojskowej", jak Rosja nazywa inwazję przeciwko Ukrainie.

    Na opublikowanym przez resort nagraniu wideo widać okopy, które minister ogląda przez okno śmigłowca. Jak informuje stacja, projekt GeoConfirmed na podstawie geolokalizacji terenu zidentyfikował miejsce, nad którym leciał śmigłowiec Szojgu. Okazało się, że znajduje się ono w rejonie Armiańska, ponad 80 km od najbliższych pozycji wojsk ukraińskich.

    Siergiej Szojgu

  • 7:08

    Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) komentując poniedziałkową wizytę Władimira Putina w Mińsku ocenia, że Alaksandr Łukaszenka prawdopodobnie obronił się przed próbami zmuszenia Białorusi do dalszych ustępstw w sprawie integracji Białorusi z Rosją.

    Ośrodek zwraca uwagę, że Putin i Łukaszenka podczas wizyty nie mówili publicznie o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a twierdzili, że Białorusi zagrażają kraje zachodnie. "Łukaszenka używa retoryki bronienia granic białoruskich przed Zachodem i NATO próbując uniknąć udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - zaznaczają amerykańscy analitycy.

    W ocenie ISW "udział Białorusi w wojnie Putina przeciwko Ukrainie pozostaje mało prawdopodobny" i "fakt, iż Putin, jak się wydaje, zaakceptował temat rozmów proponowany przez Łukaszenkę, bez przekonywania do jego zmodyfikowania, potwierdza pośrednio tę ocenę".

    Analitycy zwracają też uwagę na oficjalne zaprzeczenia Kremla, który oznajmił, iż Rosja "nie jest zainteresowana wchłonięciem kogokolwiek". Oceniają je jako "próbę zatuszowania, iż Putin desperacko usiłuje wciągnąć Łukaszenkę w wojnę i - jak się wydaje - ponownie nie zdołał tego uczynić".

  • 4:48

    Eksperci ISW: Ukraina wyzwoliła 74 250 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji.


  • 4:46

    Stany Zjednoczone oskarżyły sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "wyraźne poddanie się rosyjskim groźbom". Zdaniem Waszyngtonu świadczy o tym fakt, iż Guterres nie wysłał jeszcze swoich przedstawicieli na Ukrainę w celu sprawdzenia dronów używanych przez Rosję, które według USA i kilku innych krajów zostały dostarczone tam przez Iran - podała agencja Reutera.

  • 4:46

    - Kluczowym zadaniem nas wszystkich w tej chwili, moim i każdego z naszych dyplomatów i urzędników, jest to, aby światowe poparcie dla Ukrainy w przyszłym roku nie tylko pozostało na tym samym poziomie, co w tym roku, ale także wzrosło. Dokładnie według tych wskaźników, które są niezbędne do wzmocnienia naszych działań obronnych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo..

    - To jest artyleria: potrzebujemy więcej dział, pocisków, to są nowoczesne czołgi, których jeszcze na Ukrainę nie dostarczono, to systemy dalekiego zasięgu, nowoczesna i naprawdę skuteczna obrona przeciwlotnicza - wyliczał.

  • 4:46

    Prezentacja miejskiej choinki na stacji metra w Charkowie

    Prezentacja miejskiej choinki na stacji metra w Charkowie

    Prezentacja miejskiej choinki na stacji metra w Charkowie

  • 4:44

    Zdobycie Kijowa przez Rosję byłoby "niezwykle trudne", a nie wydaje się, żeby Białoruś chciała się angażować w wojnę, żeby to ułatwić Rosji - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

    Uważa on, że jeśli Rosja będzie chciała ponownie zaatakować ukraińską stolicę, będzie to najprawdopodobniej chciała zrobić z terytorium Białorusi, ponieważ Kijów znajduje się w znaczącej odległości od granicy ukraińsko rosyjskiej i atak z terytorium Rosji wymagałby "ogromnej ilości sprzętu, ludzi i materiałów".

  • 4:44

    Podczas wizyty w Mińsku Putin naciskał na Łukaszenkę, by ten zgodził się na wysłanie wojsk białoruskich na wojnę z Ukrainą. Jednak samozwańczy prezydent Białorusi nie ma wielkiej ochoty na ten krok - tak skomentował wizytę rosyjskiego prezydenta na Białorusi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    Zapewnił, że Ukraina przygotowuje się na rozwój wszelkich wydarzeń i przypomniał, że w niedzielę odbyło się kolejne posiedzenie ukraińskiego Sztabu Naczelnego, którego tematem była sytuacja na Białorusi. - Rozumiemy, co się dzieje, na co musimy się przygotować - podkreślił Daniłow.

  • 4:44

    Słowa Władimira Putina, który oznajmił w Mińsku, odnosząc się do Białorusi, że Rosja nie chce wchłonąć żadnego kraju, to "szczyt ironii", zważywszy, że właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

    Putin, po raz pierwszy od ponad trzech lat, złożył w poniedziałek wizytę na Białorusi, gdzie spotkał się z jej przywódcą Alaksandrem Łukaszenką.

    Jak relacjonuje agencja Reutera, białoruska opozycja obawia się, że Rosja wchłonie Białoruś, do czego odnieśli się obaj dyktatorzy, zarówno Putin jak i Łukaszenka. Putin powiedział, że "Rosja nie jest zainteresowana wchłanianiem" jakiegokolwiek kraju, a współpraca z Mińskiem "to nie jest wchłonięcie", tylko zsynchronizowanie polityki obu państw.

    Price zapowiedział, że USA będą uważnie obserwować, czy Białoruś zdecyduje się dostarczyć dodatkowej pomocy militarnej Rosji i "adekwatnie odpowie" na taką decyzję.

    Mińsk. Spotkanie Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki

  • 4:43

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że przedstawiła zaocznie zarzuty urzędnikowi, który przeszedł na stronę Rosji i ułatwia dostawy wody do rosyjskich baz wojskowych na Krymie.

    "W wyniku działań śledczych i operacyjnych ustalono tożsamość urzędnika administracji okupacyjnej w okupowanej części obwodu chersońskiego, który pomaga wrogowi przywrócić dostawy słodkiej wody na Krym. Sprawcą jest były szef Administracji Zasobów Wodnych Dolnego Dniepru, który na początku inwazji na pełną skalę wspierał rosyjskich najeźdźców" - przekazała SBU na Facebooku.

  • 4:43

    W Kijowie sytuacja z zaopatrzeniem w energię wciąż jest trudna - poinformował Serhij Kowałenko, szef koncernu energetycznego Jasno.

    - Na chwilę obecną elektryczność jest dostępna dla około 20 procent mieszkańców miasta - dodał. Kowałenko przyznał, że długie przerwy w dostawie prądu, np. do 10 godzin, w stolicy Ukrainy są "realną możliwością".

    Panorama Kijowa podczas odłączenia dostaw prądu

Autorka/Autor:asty, ft, akw, js//now, adso

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Андрющенко Time/Telegram

Tagi:
Raporty: