Ukraiński wywiad: wśród pojmanych do niewoli są obywatele państw innych niż Rosja

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Sobota jest 297. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu poinformował, że wśród osób trafiających do ukraińskiej niewoli są obywatele innych państwa niż Rosja. Dodał, że część jeńców ma podwójne obywatelstwo, a część to bezpaństwowcy. - Większość z nich, to przedstawiciele tak zwanych prywatnych firm wojskowych. To wcale nie są firmy wojskowe, to odnogi okupacyjnego korpusu Putina - oświadczył. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:29

  Stany Zjednoczone próbowały przeszkodzić Ukrainie w dokonaniu zamachu na generała Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji - poinformował dziennik "New York Times" ("NYT").

  Niewymienione z nazwiska źródła "NYT" przekazały, że zamach miał mieć miejsce, gdy generał przybył do strefy specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.

  Gierasimow dokonał w kwietniu inspekcji rosyjskich zgrupowań wojsk, otrzymał od dowódców meldunki o użyciu wojsk w trakcie realizacji zadań Północnego Okręgu Wojskowego, a także od innych urzędników w kwestiach wsparcia bojowego działań wojsk rosyjskich na różnych kierunkach.

  Według źródel "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

  Ukraińcy dowiedzieli się jednak o planach generała, ale wysocy ranga urzędnicy amerykańskiej administracji po konsultacjach z Białym Domem poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku.

  "Powiedzieliśmy im, żeby tego nie robili" - powiedziało źródło "NYT".

  Nowojorska gazeta pisze, że informacja przyszła za późno, a ukraińscy wojskowi powiedzieli Amerykanom, że już rozpoczęli atak na pozycję generała.

  W ataku, według oficjalnych danych, zginęły dziesiątki Rosjan, jednak Gierasimowa nie było wśród nich.

  "NYT" zaznacza, że po tym wydarzeniu rosyjscy dowódcy wojskowi ograniczyli swoje wizyty na froncie.

 • 21:43

  - Szanowni partnerzy! Znajdźcie możliwość, by dać Ukrainie solidną ochronę nieba, niezawodną tarczę w postaci obrony przeciwlotniczej. Możecie. Możecie dać ochronę naszej ludności - stuprocentową ochronę przed rosyjskimi rakietami - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do przywódców Zachodu.

  - Gdy ją otrzymamy, wówczas podstawa rosyjskiego terroru, czyli terror rakietowy, stanie się po prostu niemożliwy. I tylko to będzie oznaczało bezpieczeństwo dla milionów ludzi i strategiczne uporządkowanie sytuacji na froncie. Im mniej Rosja będzie miała okazji do terroru, tym więcej będziemy mieli okazji do odzyskania i zagwarantowania pokoju - dodał ukraiński przywódca.

  - Rosja nie szczędzi środków na wojnę z naszym narodem. Jestem wdzięczny każdemu przywódcy i każdemu narodowi - naszym partnerom - którzy rozumieją, że na tak duże rosyjskie "inwestycje" w terror odpowiedzią musi być jeszcze większa pomoc dla ludzi, przeciwko którym ten terror jest skierowany - oświadczył Zełenski.

  Ukraiński prezydent poruszył również kwestię przywracania sprawności infrastruktury energetycznej, uszkodzonej wskutek zmasowanych ataków rakietowych ze strony Rosji: - Udało się w ciągu jednego dnia przywrócić prąd sześciu milionom ludzi - powiedział. - Przed nami jeszcze wiele pracy, aby ustabilizować system. Są problemy z dostawą ciepła, są duże problemy z dostawą wody - dodał.

  Według prezydenta najtrudniejsza sytuacja jest w Kijowie i obwodzie kijowskim, a także w obwodach lwowskim i winnickim, włączając stolice tych regionów.

  - Wyłączenia prądu na dużą skalę są w obwodach dniepropietrowskim, wołyńskim, żytomierskim, zakarpackim, odeskim, tarnopolskim i czernihowskim - podkreślił.

 • 21:13

  W Charkowie na wschodzie Ukrainy, gdzie ostatnie rosyjskie ostrzały rakietowe spowodowały znaczne zniszczenia infrastruktury, choinka miejska stanęła w metrze, na jednej ze stacji w śródmieściu - podała rosyjska redakcja BBC.

  Kursowanie metra po piątkowych ostrzałach zostało już całkowicie wznowione. Choinka stanęła na stacji metra Uniwersytet, którą ozdobiono świątecznymi dekoracjami. Na stacji znalazł się także "domek św. Mikołaja" - prawdopodobnie będą tam przyjmowane listy z prośbami o prezenty.

  Po piątkowym ataku Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, jak i cały obwód charkowski - w którym mieszka 1,2 mln ludzi - zostały całkowicie pozbawione prądu. Nie działało metro, wodociągi i ogrzewanie. Mer miasta Ihor Terechow poinformował, że zniszczenia są ogromne, głównie w sektorze energetycznym.

  Dostawy elektryczności zostały przywrócone. Nie jest jasne, jak dokładnie wygląda sytuacja z ogrzewaniem w Charkowie i całym obwodzie.

  W trakcie zmasowanego ostrzału rakietowego na Ukrainę w piątek terytorium obwodu charkowskiego zostało zaatakowane dziesięcioma rakietami z systemów S-300. Obrona powietrzna zestrzeliła dwie rakiety manewrujące.

 • 21:00

  W okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy przybywa rosyjskich wojskowych, żołnierze w pełnym ekwipunku dosłownie zapełnili centrum miasta - poinformował w sobotę Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie.

  "Przyczyna na razie nie jest znana. Po raz ostatni taką liczbę okupantów widziano tutaj tylko podczas działań bojowych" - napisał Andriuszczenko na serwisie Telegram.

 • 20:59

  Władze Mołdawii ogłosiły w sobotę, że po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii tego kraju sprowadzą do kraju gaz, który nie pochodzi od rosyjskiego koncernu Gazprom. Dodały, że nie będą już korzystać z usług tej powiązanej z Kremlem spółki.

 • 20:58

  Wśród trafiających do naszej niewoli są osoby posiadające podwójne obywatelstwo (w tym Rosji), obywatele innych państw oraz bezpaństwowcy - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

 • 20:57

  Rosja otrzymała nową partię irańskich dronów Shahed-136, mniejszą jednak od pierwszej, która umożliwiła masowe stosowanie ich przeciwko Ukrainie - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

  Irańskie pociski rakietowe jak dotąd nie są używane podczas atakach rosyjskich na Ukrainę. Niemniej wiadomo, że Rosja "dokładała wielu wysiłków, by uzyskać te rakiety" i doszło do wstępncyh porozumień - zauważył Jusow.

 • 18:33

  Bank Światowy ogłosił w piątek utworzenie nowego funduszu powierniczego, którego celem jest wsparcie rządu Ukrainy.

  Wśród ofiarodawców Funduszu Powierniczego na rzecz Pomocy Humanitarnej, Odbudowy i Reform na Ukrainie (URTF) znalazły się Szwajcaria, Austria, Islandia, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja, które przekazały początkowo 250 milionów dolarów. Kanada i Japonia również zadeklarowały wsparcie dla URTF. Oczekuje się, że do grupy darczyńców dołączą inne kraje.

 • 18:19

  "Jeśli nie będziemy rozmawiać (z Rosją), stanie się jeszcze mniej prawdopodobne, że Rosja zakończy wojnę" - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla gazety "Sueddeutsche Zeitung".

  "Naszym celem jest, aby Rosja zakończyła swoją agresywną wojnę, a Ukraina obroniła swoją integralność" - powiedział Aby to osiągnąć, "trzeba rozmawiać", czy to "przez telefon, łącze wideo czy przy długim stole", to dopiero się okaże - dodał Scholz.

  Putin musi "zakończyć wojnę, wycofać wojska i w ten sposób stworzyć możliwość wzajemnego porozumienia".

  "Nasz apel może brzmieć tylko: Putin, niech pan zakończy tę wojnę!" - podkreślił kanclerz.

 • 17:32

  Ukraiński system energetyczny wciąż jest naprawiany po dziewiątym już zmasowanym ataku rakietowym Rosji na obiekty infrastruktury. Pogoda utrudnia naprawianie sieci i deficyt energii wciąż jest znaczny - poinformował w sobotę ukraiński operator elektroenergetyczny Ukrenerho.

 • 15:50

  Oligarchowie Putina chcą odzyskać majątki, które stracili w wyniku nałożonych sankcji i pozywają Unię Europejską. Składają pozwy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – informuje w sobotę "Bild". W pozwach odcinają się od gospodarza Kremla i wojny w Ukrainie.

  Z informacji uzyskanych przez "Bild" z TSUE wynika, że pozwy takie złożyło do tej pory łącznie 61 osób oraz firm z Rosji i Białorusi. Znaleźli się oni na unijnych listach sankcji, ponieważ uznano, że wspierali finansowo lub politycznie Władimira Putina, a tym samym jego kampanię przeciwko Ukrainie.

 • 15:25

  BBC podaje, że pomysł ten wzbudził zaniepokojenie w kręgach rządowych, bo dowódcy sił zbrojnych podkreślają, że dostawy broni dla Ukrainy zimą mogą być kluczowe dla wyniku wojny.

  "Wojen się nie wygrywa poprzez tabelki. Wojny się wygrywa instynktem. Na początku było tak, że Boris (Johnson) siedział i mówił: 'Po prostu idźmy w to'. Więc Rishi musi odnaleźć swojego wewnętrznego Borisa w polityce zagranicznej - choć oczywiście tylko w niej" - mówi źródło rządowe.

 • 15:25

  Brytyjski premier Rishi Sunak poprosił o dokonanie "audytu" postępów w wojnie na Ukrainie i efektów brytyjskiego wkładu w nią, co wzbudziło obawy, że może przyjąć bardziej zachowawcze podejście - podała, powołując się na źródła rządowe, stacja BBC.

  Cytowane przez BBC źródło porównało to do badania wojny i tego w jaki sposób wykorzystywane są brytyjskie dostawy broni poprzez "tabelki z Goldman Sachs", nawiązując do tego, że przed wejściem do polityki Sunak pracował w tym banku jako analityk. "Chodzi o to, aby spojrzeć na to, co włożyliśmy, a co otrzymaliśmy" - wyjaśnia.

 • 13:51

  Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze "może prowadzić śledztwo przeciwko Putinowi - na przykład za zbrodnie przeciwko ludzkości" - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann.

  - To nie jest hipotetyczny przypadek. Bo to, co obserwujemy na Ukrainie, mogłoby zostać uznane przez sądy za zbrodnię przeciwko ludzkości - powiedział minister. Buschmann wskazał przy tym na "celowe niszczenie cywilnej infrastruktury", w wyniku którego "ludzie bez prądu i ogrzewania są narażeni na zimę z temperaturami minus 30 stopni".

 • 13:50

  Po ataku rakietowym Rosji prądu nie ma na terytorium połowy obwodu kijowskiego – poinformował w sobotę szef władz regionu Ołeksij Kułeba. Prace energetyków utrudniają warunki pogodowe.

  Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał w sobotę rano, że prądu wciąż nie ma jedna trzecia odbiorców w stolicy.

 • 13:35

  Komentując piątkowy atak rakietowy, Ihnat powiedział, że Rosjanie wykorzystali "wszystkie dostępne rodzaje broni z wyjątkiem Shahedów". Były to rakiety wystrzeliwane z ziemi, powietrza oraz z okrętów. Ogółem Rosjanie wystrzelili w czasie zmasowanego ostrzału ponad 70 rakiet, atakując obiekty infrastruktury krytycznej, przede wszystkim energetycznej.

 • 13:34

  Czwartkowy atak dronami kamikadze Rosjanie przeprowadzili, aby wykryć pozycje ukraińskiej obrony powietrznej przed zmasowanym atakiem rakietowym, do którego doszło dzień później – powiedział w sobotę rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

  "Robi się to m.in. po to, żeby ustalić, gdzie zostały zestrzelone Shahedy (irańskie drony Shahed-136-red.), gdzie działa ukraińska obrona powietrzna. Dlatego że w nocy (a wtedy przeprowadzono atak dronami) przede wszystkim wykorzystywane są przeciwlotnicze systemy rakietowe. Oni oznaczają miejsce ich lokalizacji i potem korygują plany swoich ataków już przy użyciu rakiet" – powiedział Ihnat na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go agencja Ukrinform.

 • 13:33

  W wyniku kolejnego rosyjskiego ostrzału wyzwolonego Chersonia na południu Ukrainy zginął 36-letni mężczyzna. Ranna jest 70-letnia kobieta – przekazały lokalne władze.

 • 12:36

 • 12:17

  Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział w wywiadzie dla portalu PBS, że na tym etapie wojny z Ukrainą Rosja nie wykazuje chęci do prowadzenia prawdziwych negocjacji. Jego zdaniem obecnie nie ma żadnych dowodów na to, aby Moskwa planowała użyć taktycznej broni jądrowej.

 • 11:40

 • 11:30

  Powodem alarmu lotniczego na terenie całej Ukrainy jest wylot z białoruskiego lotniska w Maczuliszczach myśliwców MiG-31K. Mogą one, według Rosjan, przenosić rakiety Kindżał, których deklarowany zasięg to 2 tys. km.

  Według białoruskiej grupy monitoringowej Biełaruski Hajun w sobotę z lotnisk na Białorusi wystartowały, oprócz dwóch MiG-ów 31K, także samolot zwiadowczy A-50 oraz jeszcze dwa myśliwce.

  Wcześniej ukraiński sztab generalny wyjaśniał, że każdy wylot MiG-31 oznacza konieczność ogłoszenia alarmu lotniczego na całym terytorium kraju, bo potencjalnie może on wystrzelić pociski w dowolne miejsce na terytorium Ukrainy.

  Samolot A-50 (na bazie Ił-76) to maszyna wczesnego ostrzegania. Służy on m.in. do lokalizowania celów i rozpoznawania pozycji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

 • 11:02

  Wojska ukraińskie nie ostrzeliwują celów cywilnych na terytoriach okupowanych. Strona rosyjska przeprowadza operacje pod fałszywą flagą, prowokacje przeciwko cywilom, by obwiniać Ukrainę – powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy, komentując sytuację w okupowanym Doniecku.

 • 10:49

  W związku z dużymi stratami na froncie władze okupacyjne przekształcają szpitale w obwodzie ługańskim w Ukrainie w szpitale wojskowe, jednocześnie odmawiają przyjmowania cywilów – powiadamił portal Sprotyw, stworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

 • 10:47

 • 10:46

  Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. "Proszę udać się do schronów!" - wezwała w Telegramie administracja wojskowa Kijowa.

 • 10:13

  Rosja zmieniła miejsce wystrzeliwania irańskiej produkcji dronów na Ukrainę z Krymu na Kraj Krasnodarski, co wynika zarówno z kwestii logistycznych, jak i z obaw o podatność Krymu na ataki ukraińskie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "W ostatnich dniach nastąpiło nasilenie rosyjskiej kampanii uderzeń dalekiego zasięgu w krytyczną infrastrukturę narodową Ukrainy. Fale ataków składały się w dużej mierze z wystrzeliwanych z powietrza i morza pocisków manewrujących, ale prawie na pewno obejmowały również dostarczone przez Iran bezzałogowe statki powietrzne (UAV) wystrzeliwane z rosyjskiego regionu Krasnodaru" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Wskazano, że wcześniej UAV były wystrzeliwane głównie z lokalizacji na okupowanym Krymie, a zmiana miejsca wystrzelenia wynika prawdopodobnie z rosyjskich obaw o podatność Krymu na ataki, a choć jednocześnie jest to dogodne ze względu na dostarczanie ich z prawdopodobnego miejsca ich dostarczania do Rosji, z Astrachania.

 • 9:23

  W sobotę wznowiono dostawy prądu w Charkowie i obwodzie charkowskim – powiadomiły władze regionu. Po piątkowym ataku rakietowym Rosji w całym obwodzie, w którym mieszka 1,2 miliona ludzi, nie było elektryczności.

  W trakcie zmasowanego ostrzału rakietowego na Ukrainę w piątek terytorium obwodu charkowskiego zostało zaatakowane dziesięcioma rakietami z systemów S-300. Obrona powietrzna zestrzeliła dwie rakiety manewrujące – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

  Oprócz tego w ciągu minionej doby ostrzeliwane były m.in. z artylerii okolice Kupiańska oraz miejscowości w powiatach charkowskim i czuhujiwskim.

 • 8:26

  Udało się przywrócić dostawy wody dla wszystkich mieszkańców Kijowa, ogrzewanie ma na razie połowa użytkowników sieci – powiadomił mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Po piątkowym ataku rakietowym Rosji w mieście nie było prądu, wody i ogrzewania.

 • 7:27

  Spod gruzów budynku mieszkalnego trafionego w piątek rosyjską rakietą w Krzywym Rogu wydobyto ciało czwartej ofiary śmiertelnej – półtorarocznego chłopczyka. Wcześniej informowano o śmierci w ostrzale jego rodziców oraz jeszcze jednej osoby.

 • 7:26

  Rosja przygotowuje się do długiej wojny z Ukrainą - powiedział w rozmowie z agencją AFP sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy z NATO muszą nadal dostarczać Ukrainie broń, dopóki prezydent Władimir Putin nie zda sobie sprawy, że nie może wygrać na polu bitwy" – podkreślił.

  "Nic nie wskazuje na to, by Putin zrezygnował ze swojego celu kontrolowania Ukrainy – ostrzegał szef Sojuszu. "Nie wolno nam lekceważyć Rosji. Ona przygotowuje się do długiej wojny. Widzimy, że mobilizują więcej sił, że są gotowi ponieść również wiele strat, że próbują uzyskać dostęp do większej ilości broni i amunicji - dodał.

  Zdaniem Stoltenberga trzeba zrozumieć, że "Putin jest gotowy do prowadzenia tej wojny przez długi czas i do rozpoczęcia nowych ofensyw".

  Mimo to szef NATO uważa, że "najprawdopodobniej ta wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, jak większość wojen". "Każde zakończenie musi sprawić, że Ukraina zwycięży jako suwerenny i niepodległy naród" – podkreślił.

 • 7:21

 • 4:54

  Eksperci ISW: Kreml stara się przekonać Zachód do zaakceptowania fałszywego "faktu dokonanego", że Ukraina nie może istotnie zmienić obecnej linii frontu i że wojna jest w rzeczywistości w impasie. Instytut ocenia, że taki wniosek jest mylny, a Kreml raczej nie złamie ukraińskiej woli walki, a także Ukraina ma duże szanse na odzyskanie znacznego obszaru w najbliższym miesiącach.

 • 4:53

  Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie będzie naciskał na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę w sprawie ustępstw w zakresie integracji rosyjsko-białoruskiej a zbliżającym się spotkaniu 19 grudnia w Miński, pierwszym spotkaniu Putina z Łukaszenką w Mińsku od 2019 roku – przekazali eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

 • 4:53

  Gabinet premiera Marka Ruttego chce, aby ukraińscy uchodźcy płacili za miejsca w schroniskach - wynika z informacji przekazanej parlamentarzystom przez ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

  "Biorąc pod uwagę obecny przebieg wojny należy się spodziewać, że wielu uchodźców z Ukrainy nie powróci w najbliższym czasie do swojego kraju, a napływ będzie się zwiększał" – czytamy w dokumencie przekazanym członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer) przez ministerstwo.

 • 4:53

  Szef grupy Wagnera oskarża Francję o próbę zamachu na dyrektora Domu Rosyjskiego w Republice Środkowoafrykańskiej. Dmitrij Syty został przetransportowany do szpitala, a późnym wieczorem rosyjska ambasada poinformowała agencję RIA Novosti, że jego stan jest poważny, ale stabilny.

 • 4:53

  Władze Mołdawii ogłosiły cofnięcie koncesji na nadawanie na terytorium tego kraju sześciu stacjom telewizyjnym. Decyzję uzasadniono rozpowszechnianiem w emitowanych przez nich programach rosyjskiej propagandy.

 • 4:52

 • 4:51

  Rosyjscy okupanci kontynuują niszczenie unikatowej kultury tatarskiej na okupowanym Krymie - ogłosiła wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa. Mamy informacje, że Rosjanie zdewastowali Pałac Chanów Krymskich w Bakczysaraju - dodała i zaapelowała o reakcję UNESCO.

 • 4:51

  Dziewięć obiektów wytwarzających energię zostało uszkodzonych na całej Ukrainie w wyniku porannego zmasowanego ostrzału rakietowego dokonanego przez Rosję - poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko w telewizji.

 • 4:50

  Rosja ma nadal wystarczającą liczbę pocisków rakietowych, by przeprowadzić kilka kolejnych zmasowanych ataków, takich jak ten z piątkowego poranka - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Eugene Titov

Tagi:
Raporty: