Piątek jest 296. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W Kijowie, który stał się celem kolejnego zmasowanego ataku rakietowego sił rosyjskich, występują problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania. Metro przestało działać, na ulicach utworzyły się korki, a w sklepach kolejki. Mieszkańcy stolicy relacjonowali, że tuż po wybuchach nagle zniknął prąd, internet, a po kilku minutach woda i ogrzewanie. Większość kijowskich teatrów odwołała piątkowe spektakle, zamknięte zostały także muzea. Szkoły i niektóre uczelnie wyższe prowadziły zajęcia zdalnie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:44
Eksperci ISW: Kreml stara się przekonać Zachód do zaakceptowania fałszywego "faktu dokonanego", że Ukraina nie może istotnie zmienić obecnej linii frontu i że wojna jest w rzeczywistości w impasie. Instytut ocenia, że taki wniosek jest mylny, a Kreml raczej nie złamie ukraińskiej woli walki, a także Ukraina ma duże szanse na odzyskanie znacznego obszaru w najbliższym miesiącach.
- 4:32
Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie będzie naciskał na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę w sprawie ustępstw w zakresie integracji rosyjsko-białoruskiej a zbliżającym się spotkaniu 19 grudnia w Miński, pierwszym spotkaniu Putina z Łukaszenką w Mińsku od 2019 roku – przekazali eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.
- 3:55
Gabinet premiera Marka Ruttego chce, aby ukraińscy uchodźcy płacili za miejsca w schroniskach - wynika z informacji przekazanej parlamentarzystom przez ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa.
"Biorąc pod uwagę obecny przebieg wojny należy się spodziewać, że wielu uchodźców z Ukrainy nie powróci w najbliższym czasie do swojego kraju, a napływ będzie się zwiększał" – czytamy w dokumencie przekazanym członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer) przez ministerstwo.
- 3:01
Szef grupy Wagnera oskarża Francję o próbę zamachu na dyrektora Domu Rosyjskiego w Republice Środkowoafrykańskiej. Dmitrij Syty został przetransportowany do szpitala, a późnym wieczorem rosyjska ambasada poinformowała agencję RIA Novosti, że jego stan jest poważny, ale stabilny.
- 2:07
Władze Mołdawii ogłosiły cofnięcie koncesji na nadawanie na terytorium tego kraju sześciu stacjom telewizyjnym. Decyzję uzasadniono rozpowszechnianiem w emitowanych przez nich programach rosyjskiej propagandy.
- 23:58
Eksperci od materiałów wybuchowych pracują w miejscu wybuchu w Charkowie
Eksperci od materiałów wybuchowych pracują w miejscu wybuchu w Charkowie
Eksperci od materiałów wybuchowych pracują w miejscu wybuchu w Charkowie
- 22:28
Rosyjscy okupanci kontynuują niszczenie unikatowej kultury tatarskiej na okupowanym Krymie - ogłosiła wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa. Mamy informacje, że Rosjanie zdewastowali Pałac Chanów Krymskich w Bakczysaraju - dodała i zaapelowała o reakcję UNESCO.
- 22:27
Na miesiąc przed inwazją na Ukrainę najważniejsi urzędnicy finansowi Rosji ostrzegali Putina przed skutkami zachodnich sankcji, które w ich ocenie cofnęłyby rozwój Rosji o kilkadziesiąt lat. Na prezydencie nie zrobiło to wrażenia - pisze "Financial Times".
- 22:25
Dziewięć obiektów wytwarzających energię zostało uszkodzonych na całej Ukrainie w wyniku porannego zmasowanego ostrzału rakietowego dokonanego przez Rosję - poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko w telewizji.
- 20:31
Rosja ma nadal wystarczającą liczbę pocisków rakietowych, by przeprowadzić kilka kolejnych zmasowanych ataków, takich jak ten z piątkowego poranka - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
- Na cokolwiek liczą czciciele rakiet z Moskwy, nie zmieni to układu sił w tej wojnie - oświadczył ukraiński przywódca. - Mamy wystarczająco determinacji i samozaparcia, aby odpowiedzieć na te ataki - dodał.
Zełenski przekazał, że naprawa uszkodzonej infrastruktury rozpoczęła się jeszcze w trakcie nalotu i podziękował wszystkim Ukraińcom, którzy pracują na rzecz "przywrócenia normalnego życia" w kraju.
Wołodymyr Zełenski
- 20:15
Rząd Kanady poinformował, że po sprzedaży obligacji na wsparcie Ukrainy przekaże na rzecz Kijowa 500 mln dolarów kanadyjskich pożyczki. - Wspieranie Ukrainy, to zapewnienie jej środków na podstawowe usługi - powiedziała wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland.
Kanada przekaże Ukrainie pozyskane środki za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pozyskane fundusze mają pomóc władzom Ukrainy zapewnić w zimie takie usługi, jak dostawy paliwa czy odbudowa sieci elektroenergetycznej, a także wypłata emerytur.
- 19:30
W Kijowie, który stał się celem kolejnego zmasowanego ataku rakietowego sił rosyjskich, występują problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania. Nie działa metro, na ulicach tworzą się korki, a w sklepach kolejki.
Mieszkańcy stolicy relacjonowali, że tuż po wybuchach nagle zniknął prąd, internet, a po kilku minutach woda i ogrzewanie. Większość kijowskich teatrów odwołała piątkowe spektakle, zamknięte zostały także muzea. Szkoły i niektóre uczelnie wyższe prowadziły zajęcia zdalnie.
Pogrążone w ciemnościach ulice w Kijowie po rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską infrastrukturę energetyczną (29.11.2022 r.)
- 18:55
Liczba rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Krzywego Rogu wzrosła z ośmiu do 13, a liczba zabitych z dwóch do trzech - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.
Urzędnik przekazał, że w wyniku ataku został doszczętnie zniszczony obiekt infrastruktury energetycznej. Rosjanie ostrzelali także budynek mieszkalny.
Zniszczony budynek w Krzywym Rogu
- 18:34
Piątkowe zmasowane ataki rakietowe Rosji na Ukrainę to zbrodnia wojenna i barbarzyństwo - oświadczył szef dyplomacji UE Josep Borrell.
"Dzisiejsze zmasowane ataki rakietowe Rosji na Ukrainę, oprócz trwającego codziennie ostrzału ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, są kolejnym przykładem masowego terroru Kremla" - podkreślił Borrell w wydanym oświadczeniu.
- 17:27
Prezydent Władimir Putin nie zrezygnował ze swoich maksymalnych celów, ale nie widzimy oznak, by miał wkrótce ruszyć na Kijów - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odniósł się w ten sposób do słów naczelnego dowódcy ukraińskiej armii generała Wałerij Załużnego, który w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "The Economist" stwierdził, że Rosjanie przygotowują nową ofensywę i mogą ponownie ruszyć na stolicę ukraińską.
Kirby zapowiedział też, że w następnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znajdzie się uzbrojenie z zakresu obrony powietrznej.
- 16:13
Brytyjski tygodnik "Economist" apeluje do Zachodu o zwiększenie pomocy wojskowej Ukrainie zanim Rosja rozpocznie kontrofensywę. "Najważniejszą odpowiedzialnością Zachodu jest sprawić, że ta kontrofensywa się nie powiedzie" - podkreśla redakcja.
Rosja gromadzi nową armię i przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny, by w pełni tę armię uzbroić. Już w styczniu, lub - co bardziej prawdopodobne - na wiosnę Moskwa może rozpocząć wielką kontrofensywę z Donbasu na wschodzie, z południa, lub nawet z Białorusi - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny.
- 15:18
Po porannych atakach rakietowych na Ukrainę metro w Kijowie do końca dnia będzie nieczynne – poinformowały stołeczne władze. Przyczyną jest uszkodzenie systemu energetycznego kraju.
Stacje kolejki podziemnej działają jako schrony – przekazała Kijowska Miejska Administracja Państwowa w Telegramie.
Władze stolicy zwróciły się do mieszkańców o korzystanie z transportu naziemnego. Poinformowały, że na drogi skierowane zostały autobusy, które mają kursować według schematu metra.
Mieszkańcy Kijowa chronią się przed rosyjskimi atakami w metrze
- 15:16
Rosyjski parlament przyjął projekt ustawy znoszącej odpowiedzialność karną żołnierzy za zbrodnie popełnione w Ukrainie, jeśli stało się to w obronie "interesów Rosji". Nie ma wątpliwości, że to prawo zostanie wkrótce uchwalone, a najeźdźcy uzyskają obietnicę bezkarności - przekazał rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
"Okupanci tym samym dowodzą, że są prawdziwymi terrorystami. Grabieże, morderstwa, gwałty – teraz Rosjanie otrzymają pozwolenie na to wszystko na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy" - czytamy na łamach serwisu.
- 14:56
W związku z kolejnym zmasowanym atakiem rakietowym na Ukrainę tamtejszy operator operator energetyczny Ukrenerho ogłosił stan wyjątkowy. Przedsiębiorstwo podało, że krajowy system energetyczny stracił ponad 50 procent zużycia energii. Celem ostrzałów była infrastruktura elektroenergetyczna, w tym elektrociepłownie, elektrownie wodne, stacje linii energetycznych.
Według Ukrenerho, sytuacja pozostaje pod kontrolą, a krajowy system energetyczny "zachowuje stabilną częstotliwość napięcia 50 Hz i działa synchronicznie z siecią europejską".
- 14:21
W reakcji na agresję Rosji przeciwko Ukrainie, Unia Europejska formalnie przyjęła w piątek dziewiąty pakiet nowych sankcji mających na celu zwiększenie presji na Rosję i jej rząd.
- Putin wykorzystuje zimę jako broń, celowo pozbawiając miliony Ukraińców wody, prądu i ogrzewania. Unia Europejska reaguje na tę ostatnią eskalację i zbrodnie wojenne, wprowadzając dziewiąty pakiet dotkliwych sankcji - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Unijni przywódcy spotkali się w Brukseli
- 14:16
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 60 z odpalonych przez Rosję 76 pocisków rakietowych – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Terror rakietowy stosowany przez przeciwnika nie zmusi nas do złożenia broni – zapewnił.
Generał ujawnił, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę z rejonu Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego, atakując obiekty cywilnej infrastruktury. Odpalili przy tym 76 pocisków rakietowych, w tym 72 rakiety typu Ch-101, Ch-22 i Kalibr oraz cztery kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia typu Ch-59 i Ch-31P.
- 13:27
Od początku rosyjskiej inwazji Holandia przekazała Ukrainie 987 mln euro pomocy wojskowej - poinformowało ministerstwo obrony. Z listu przekazanego parlamentarzystom wynika, że do sierpnia 2022 roku pakiet pomocy wyniósł 520 mln euro i prawie się podwoił w ostatnich miesiącach.
Kwota pomocy obejmuje nie tylko bezpośrednią dostawę sprzętu wojskowego, ale także współpracę z innymi partnerami w ramach NATO, np. Holandia, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Czechami, przekazała Ukrainie czołgi T-72.
- 13:19
Negocjacje pokojowe Ukrainy z Rosją są obecnie mało prawdopodobne, bowiem żadna ze stron nie widzi w nich korzyści i obie dążą do pokonania przeciwnika w walce. Nie można wykluczyć, że wojna nabierze przewlekłego charakteru i będzie trwała przez wiele lat - ocenia portal Politico.
Pojawiające się w ostatnich tygodniach pogłoski, że kraje Zachodu, w tym USA, chciałyby skłonić Kijów do rozmów z Moskwą, nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Za podjęciem takich kroków mógłby przemawiać szereg czynników, np. wysokie ceny energii, spowolnienie gospodarcze i wyczerpujące się zasoby uzbrojenia na Zachodzie.
Ukraina i Rosja, choć nie mają obecnie środków umożliwiających szybkie zwycięstwo, liczą jednak na zmianę sytuacji na swoją korzyść w nadchodzących miesiącach. Dlatego nie usiądą do stołu, by szukać porozumienia - czytamy na łamach portalu.
- 13:11
Rząd Słowenii poinformował o zwiększeniu udziału Lublany w Misji Doradczej Unii Europejskiej w Ukrainie (EUAM Ukraine). W broniącym się przed rosyjską inwazją kraju ma przebywać do pięciu funkcjonariuszy słoweńskiej policji.
"Jesteśmy świadomi, że sytuacja bezpieczeństwa w Ukrainie pozostaje ryzykowna i nieprzewidywalna. Pomimo wysokiego poziomu ryzyka, misja EUAM Ukraine przeprowadziła szereg działań mających na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa jej członków" – napisano w oświadczeniu, cytowanym przez agencję STA.
EUAM Ukraine z siedzibą w Kijowie została powołana decyzją Rady UE z 22 lipca 2014 r. Celem misji, która składa się z ponad 350-osobowego zespołu Ukraińców i pracowników międzynarodowych, jest pomoc władzom ukraińskim w rozwoju praworządności, reformie sektora bezpieczeństwa cywilnego i poprawie standardów demokratycznych.
- 12:19
W rejonie Kijowa zarejestrowano podczas rosyjskiego ostrzału ponad 40 pocisków rakietowych, obrona przeciwlotnicza strąciła 37 pocisków - poinformował rzecznik wojskowych władz miasta Mychajło Szamanow.
Określił on piątkowy rosyjski ostrzał jako jeden z największych od początku inwazji rosyjskiej, rozpoczętej 24 lutego. Rzecznik ostrzegł przy tym, że nie jest wykluczone, iż nastąpi kolejna fala ataku.
W Kijowie nie działa transport elektryczny. Są problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ogrzewania i wody nie ma w budynku parlamentu Ukrainy - poinformowała na Twitterze parlamentarzystka Wiktoria Wojcicka.Mieszkańcy Kijowa chronią się na stacji metra podczas alarmu przeciwlotniczego
- 11:56
Rosyjski ostrzał rakietowy spowodował w piątek ogromne zniszczenia infrastruktury w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy. Uszkodzony jest głównie system energetyczny - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow.
"Dzisiaj wróg znów ostrzelał Charków. Zniszczenia infrastruktury, przede wszystkim systemu energetycznego są ogromne" - napisał Terechow na serwisie Telegram. Zapewnił, że służby komunalne wspólnie z energetykami przystąpiły już do naprawy szkód.
Mer zwrócił się także do mieszkańców, którzy w wyniku ostrzałów nie mają prądu, ogrzewania i wody o cierpliwość i o udanie się do punktów, gdzie mogą się ogrzać, dostać posiłek i naładować telefony komórkowe. - 11:14
Komentując piątkowy zmasowany atak rakietowy Rosji doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przypomniał, że jego krajowi potrzebne są środki obrony powietrznej i skrytykował sojuszników za zwlekanie z ich przekazywaniem.
"Kolejny zmasowany atak rakietowy na miasta Ukrainy - energetykę, domy mieszkalne" - napisał Podolak na Twitterze.
Zapytał następnie: "Kto jeszcze chce zaproponować 'uregulowanie pokojowe', by pozwolić (Władimirowi) Putinowi zachować twarz? Czy można jeszcze bardziej opóźniać proces przekazywania Ukrainie środków obrony powietrznej, by 'nie dopuścić do eskalacji'"? - 10:48
Rosja może obecnie usiłować tworzyć warunki do nowej ofensywy na Ukrainie na początku przyszłego roku, w tym do natarcia na Kijów, jednak szanse powodzenia ataku na stolicę są bardzo niewielkie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.
Eksperci zwracają uwagę, że do tej pory Władimir Putin, dążąc do swego głównego celu, jakim jest podporządkowanie Ukrainy, skupiał się na dwóch działaniach militarnych. Pierwsze z nich to trwająca ofensywa w Donbasie i próba zajęcia całego obwodu donieckiego i ługańskiego, drugie - to masowe ostrzały infrastruktury krytycznej Ukrainy. Oba działania mają na celu zmusić Ukrainę do poddania się bądź rozpoczęcia negocjacji na warunkach rosyjskiego dyktatora, co jednak się nie udało.
"Putin może więc tworzyć warunki do kolejnej, trzeciej próby militarnej - w razie, gdyby te dwa działania nie zapewniły mu osiągnięcia celu - przygotowując nową ofensywę przeciwko Ukrainie zimą 2023 roku" - ocenia amerykański think tank. Przytacza oceny dowódcy armii ukraińskiej generała Wałerija Załużnego, którego zdaniem taka ofensywa mogłaby przybrać postać ataku na Kijów z terytorium Białorusi. "Wiele obserwowanych wskaźników sugeruje, że siły rosyjskie mogą faktycznie przygotowywać się do nowej operacji ofensywnej. To m.in. konsolidowanie na nowo składu wojsk wzdłuż głównych osi natarcia i przemieszczanie na linię frontu ciężkiego sprzętu" - wskazuje ISW. - 10:02
Zmasowane rosyjskie ataki rakietowe w piątek rano uszkodziły obiekty infrastruktury energetycznej na wschodzie i południu kraju – poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Szef resortu ostrzegł, że możliwe są awaryjne wyłączenia prądu.
"Kolejna fala zmasowanych ostrzałów rosyjskich wycelowanych w obiekty infrastruktury energetycznej. Uszkodzone są obiekty zarówno na wschodzie jak i na południu kraju. Ostrzały trwają" – napisał Hałuszczenko na Facebooku. Minister uprzedził, że w związku z sytuacją stosowane będą awaryjne wyłączenia prądu. "Jak tylko będzie to możliwe, energetycy będą wznawiali dostawy" - zapewnił. - 10:01
Dwie osoby zginęły, a co najmniej pięć zostało rannych w piątek, po tym, jak rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny mieście Krzywy Róg na południu Ukrainy - poinormował gubernator regionu. Jak dodał, wśród rannych jest dwoje dzieci.
- 9:39
Rosyjski atak rakietowy na ukraińskie miasta. W całym kraju rozległy się syreny alarmowe
- 9:35
Rosyjskie ataki rakietowe, które trwają w piątek rano, spowodowały wstrzymanie ruchu pociągów metra w stolicy Ukrainy Kijowie. Wszystkie stacje są teraz wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze – przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko.
"Ruch metra został czasowo wstrzymany na wszystkich liniach. Podziemne stacje pracują jako schrony. Alarm przeciwlotniczy twa! Pozostawajcie proszę w schronach!" – napisał Kliczko w Telegramie. - 9:04
Użytkownicy sieci społecznościowych donoszą o trzeciej fali rakiet, odpalonych tego ranka przez wojska rosyjskie.
- 9:01
W wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy państwowy przewoźnik kolejowy Ukrzaliznycia poinformował w piątek o wyłączeniach prądu na trasach w kilku obwodach. Do pociągów podczepiane są awaryjnie lokomotywy spalinowe – przekazano.
'W związku z uszkodzeniem infrastruktury energetycznej szereg odcinków tras kolejowych w obwodach charkowskim, kirowohradzkim, donieckim i dniepropietrowskim pozbawiona jest prądu" – oświadczono na kanale Ukrzaliznyci na Telegramie.
"Na razie przewozy pasażerskie w tych regionach będą kontynuowane z użyciem rezerwowych lokomotyw spalinowych" – powiadomił przewoźnik. - 8:56
Miasto Połtawa w środkowo-wschodniej części Ukrainy całkowicie bez prądu - poinformowały miejscowe władze.
- 8:46
Wiceszef kancelarii prezydenta Zełenskiego przekazał, że rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny w Krzywym Rogu, w obwodzie dniepropetrowskim. Dodał, że pod gruzami mogą znajdować się ludzie.
- 8:41
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym ponoć widać rosyjską rakietę nad Kijowem.
Nie byliśmy w stanie zweryfikować autentyczności tego nagrania.
- 8:37
Charków całkowicie bez prądu po rosyjskim ataku rakietowym - donosi Reuters.
- 8:28
Władze Charkowa i Odessy donoszą, że w miastach trafiona została infrastruktura krytyczna. W wyniku rosyjskiego ataku w rejonie miasta Sumy pojawiły się przerwy w dostawach prądu - podaje Reuters.
"Okupanci przeprowadzili trzy uderzenia w infrastrukturę krytyczną obwodu charkowskiego. Według wstępnych informacji nie ma ofiar w ludziach" – napisał w Telegramie szef Charkowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeh Syniehubow.
- 8:28
Reuters: w Kijowie uruchomiony został system obrony przeciwpowietrznej. Mer miasta Witalij Kliczko poinformował, że w stolicy słychać było eksplozje.
Jak zapewniły władze – są pne następstwem działań obrony przeciwlotniczej.
"Kijów! Działa obrona przeciwlotnicza!" – oświadczyła Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
"Wróg w zmasowany sposób atakuje Ukrainę. Duże niebezpieczeństwo. Pozostajemy w schronach" – napisał z kolei na Telegramie szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksij Kułeba.
- 8:18
W trakcie porannego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było w piątek eksplozje. Nie wiadomo na razie, czy spowodowały je wybuchy rakiet czy też jest to wynikiem działalności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Miejsca wybuchów zaznaczono na mapie alarmów Ukrainy. Doszło do nich w obwodach: zaporoskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, kirowohradzkim, charkowskim oraz kijowskim.
Według użytkowników serwisu Telegram siły obrony przeciwlotniczej strąciły jedną rosyjską rakietę nad obwodem kijowskim oraz jedną nad samą stolicą Ukrainy. - 8:17
Po ogłoszeniu w piątek rano alarmu przeciwlotnieczego w Kijowie zamarło życie. Na jednej z ulic w centrum miasta niemal nie widać ludzi i nie jeżdżą samochody. Władze apelują do mieszkańców o ukrycie się w schronach.
- 7:54
Siedmiu cywilów zginęło, a siedmiu kolejnych zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. To jeden z najbardziej tragicznych dobowych bilansów w Donbasie w ostatnich tygodniach.
Dwie osoby poniosły śmierć w Bachmucie, dwie kolejne w miejscowości Nju-Jork. Odnotowano też po jednej ofierze śmiertelnej w Czasiw Jarze, Biłej Horze i Rozdoliwce - oznajmił gubernator w komunikacie na Telegramie. - 7:53
W ukraińskich miastach, w tym w Kijowie, rozległy się w piątek rano syreny alarmowe, sygnalizujące kolejny rosyjski atak rakietowy - donosi Reuters, powołując się na ukraińskich urzędników. Według nich Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę z użyciem rakiet, odpalanych z samolotów oraz okrętów na Morzu Czarnym.
Wiceszef kancelarii prezydenta Zełenskiego zaapelował do obywateli o pozostanie w schronach.
Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajkowskiego na południu Ukrainy, poinformował, że w ukraińskiej przestrzeni powietrznej wykryto 60 rosyjskich pocisków. "Część (przelatuje) już nad północnymi terytoriami Ukrainy. Sądzę także, że nasza obrona przeciwlotnicza strąci co najmniej 50" – napisał na Telegramie Kim.
Agencja donosi, że w Charkowie słychać było eksplozje.
Alarm przeciwlotniczy w Ukraniee ogłoszono po godzinie 8 (godz. 7 w Polsce). Najpierw objął on wschodnie obwody Ukrainy, by następnie przesunąć się aż do zachodnich granic kraju.
- 7:06
Według Mariusza Cielmy, redaktora naczelnego "Nowej Techniki Wojskowej", można powiedzieć, że Bachmut, który stał się miejscem najtrudniejszych i najbardziej intensywnych walk, jest obecnie krwawą bitwą o lokalne, symboliczne zwycięstwo.
- To jest jedyne miejsce na froncie, gdzie Rosjanie podejmują większe działania ofensywne. Owszem, można podejrzewać, że za upartymi próbami zdobycia Bachmutu stoi jakaś myśl taktyczna, np. chęć podejścia pod ukraińskie pozycje, zagrożenie liniom logistycznym. Cele, które Rosjanie mogą tam osiągnąć, są jednak bardzo ograniczone. Nawet po ewentualnym zdobyciu Bachmutu nie będzie mowy o wejściu głębiej w terytorium ukraińskie. Obserwujemy krwawą walkę o lokalne, symboliczne zwycięstwo, najwyraźniej jedyne możliwe teraz dla rosyjskiej armii na całym froncie – ocenia Cielma w rozmowie z PAP.
- Rosjanie zapędzili się w krwawą pułapkę. Są w w sytuacji, którą można określić jako "zwycięstwo albo śmierć". Przejście do obrony będzie oznaczało kolejną porażkę i pokaże, że wiele miesięcy walk było na marne. Nie mogą ani pójść dalej, ani się zatrzymać – ocenia w rozmowie z PAP ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
Komentatorzy porównują front pod Bachmutem do "piekła na ziemi", niektórzy przywołują bitwę pod Stalingradem. Zdjęcia spod Bachmutu od tygodni trafiają do mediów i sieci społecznościowych, i są zestawiane z czarno-białymi obrazami z okopów pierwszej wojny światowej.- Zalane błotem okopy i nieustanny ostrzał artyleryjski – to jest rzeczywistość ustabilizowanego frontu. Dookoła wszystko jest zniszczone i "wycięte" przez pociski – mówi Cielma.
- 6:21
Amerykański Senat przegłosował w czwartek budżet obronny USA, opiewający na rekordową kwotę 858 mld dolarów. Ustawa zobowiąże Pentagon do przeprowadzenia raportu na temat potencjalnego przesunięcia wojsk na wschodnią flankę i przeznaczy 800 mln dol. dla Ukrainy.
USA, Pentagon. Ogromny budżet obronny przyjęty przez Kongres
- 4:56
Rosja zamierza podwoić w przyszłym roku liczbę próbnych startów swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych z czterech do ośmiu - poinformowała agencja Reutera, cytując dowódcę rosyjskich strategicznych sił rakietowych Siergieja Karakajewa.
- 4:56
Uchylanie Rosji furtki to niebezpieczny sygnał ze strony kanclerza – komentuje portal tygodnika "Focus" wtorkowe przemówienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który powiedział, że po zakończeniu wojny współpraca z Rosją będzie znowu możliwa i ważne jest, aby przygotować się na ten czas.
- 4:56
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis napisał na piątek na Twitterze, iż dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji jest "straconą szansą".
- 4:56
"Unia Europejska pozostaje zaangażowana w zapewnianie Ukrainie wsparcia politycznego i wojskowego, w szczególności za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju i Misji Pomocy Wojskowej UE wspierającej Ukrainę, a także poprzez zwiększone wsparcie, w szczególności w dziedzinie obrony powietrznej i rozminowywania" - napisano w konkluzjach po czwartkowym szczycie UE..
Podkreślono, że Rada Europejska wspiera również wysiłki na rzecz zapewnienia pociągnięcia Rosji do pełnej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i inne ciężkie zbrodnie związane z agresywną wojną przeciwko Ukrainie.
Wśród nich wymienia się także dalsze prace mające na celu wykorzystanie rosyjskich aktywów zamrożonych w UE do odbudowy Ukrainy i naprawienia wyrządzonych jej szkód.
- 4:55
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję "Sytuacja praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie", dotyczącą sytuacji, która powstała wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinfom.
- 4:55
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że zamierza zadzwonić do Władimira Putina, aby wezwać go do zaprzestania bombardowań i ataków dronów na Ukrainie oraz nalegać na sfinalizować porozumienie w sprawie bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych.
- Zamierzam wezwać prezydenta Putina w tej sprawie, ponieważ bardzo wyraźnie te ataki (…) w dużej części są zbrodniami wojennymi, są one (celowane) w infrastrukturę cywilną, w samych cywilów – powiedział francuski prezydent.
- 4:54
Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), grupa zależna od Banku Światowego, specjalizująca się we wspieraniu prywatnych inwestorów, ogłosiła że opracowała pakiet pomocowy dla ukraińskiego sektora prywatnego na kwotę dwóch miliardów dolarów.
"Ta pomoc musi zaspokajać najpilniejsze potrzeby sektora prywatnego, który został zniszczony przez wojnę, i pomóc przygotować się do odbudowy" - napisano w oświadczeniu IFC.
- 4:54
Dzięki czeskiej prezydencji nasza propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została dziś przyjęta - powiedziała na konferencji po szczycie UE szefowa KE Ursula von der Leyen. - UE przoduje we wspieraniu swojego sąsiada (Ukrainy - PAP), tak jak powinna i tak pozostanie - dodała.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
- 4:54
Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej w Brukseli, że jeszcze niedawno nie było wiadomo, czy dziewiąty pakiet sankcji zostanie przyjęty. - Po tych dwóch turach negocjacji jesteśmy w punkcie takim, że te sankcje są do końca uzgodnione. To są sankcje, które pokazują, że jesteśmy wiarygodni z jednej strony, po drugie utrzymaliśmy jedność między państwami członkowskimi - powiedział szef rządu.
Morawiecki: sankcje są już do końca uzgodnione
Przyznał, że Rosja gra na zmęczenie Unii Europejskiej i podział wewnątrz Unii. - Nie dopuściliśmy do tego podziału - zapewnił.
- Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje na Rosję były rozpatrywane w cyklu dwunastomiesięcznym, żeby nie trzeba było co sześć miesięcy wracać do kwestii sankcji - powiedział. Na następnej Radzie Europejskiej zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. - To kolejny ważny krok w kierunku osłabienia siły Rosji - powiedział.
Jego zdaniem chodzi o to, "aby jak najszybciej zapanował pokój, ale dobry pokój, żeby to nie był pokój na zasadzie zwycięstwa Rosji nad Ukrainą".
- 4:53
Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Charles Michel
Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Unijni przywódcy potwierdzili pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej.
- 4:53
Siły USA rozpoczną wkrótce w Niemczech szkolenie ukraińskich jednostek o liczebności batalionów - ogłosił rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, spodziewa się, że co miesiąc szkolenie odbywać będzie 500 żołnierzy.
- 4:52
Ukraina jest obecnie w stanie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę, ale są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 r. - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Autorka/Autor:asty, momo, tas
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu