Rozmowa papieża z prezydentem Ukrainy. Franciszek "wyraził głęboki ból"

Autor:
aa//now
Źródło:
PAP, TVN24

Watykan po raz kolejny apeluje o pokój. "Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny" - powiedział papież. Franciszek rozmawiał w sobotę z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy podziękował za modlitwę i duchowe wsparcie.

Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w czwartek nad ranem. Dzień wcześniej papież apelował o "powstrzymanie się przed działaniami, które doprowadziłyby do dalszych cierpień". Z kolei w sobotę Franciszek rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy.

O tym, że taka rozmowa miała miejsce, poinformowała ambasada Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Jak napisała na Twitterze, papież "wyraził głęboki ból z powodu tragicznych wydarzeń rozgrywających się" w tym kraju.

Zełenski napisał na Twitterze: "Podziękowałem papieżowi Franciszkowi za modlitwę o pokój na Ukrainie i o zawieszenie broni. Naród ukraiński czuje duchowe wsparcie Jego Świątobliwości".

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Papież Franciszek: Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny

Również w sobotę papież po raz kolejny zaapelował o pokój. "Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny" - te słowa Franciszka zamieszczono na Twitterze także po rosyjsku i ukraińsku.

Na papieskim profilu społecznościowym Pontifex Watykan opublikował następujące słowa papieża wypowiedziane podczas środowej audiencji generalnej: "Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się Bożą bronią, modlitwą i postem".

Wizyta poza protokołem. Papież Franciszek poszedł do rosyjskiej ambasady

To nie pierwszy raz, gdy papież okazuje wsparcie Ukraińcom broniącym swej ojczyzny. Jak informował Reuters, w piątek rano, najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii, Franciszek udał się na pieszo do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej na rozmowę z ambasadorem Aleksandrem Awdiejewem. W jej trakcie wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie i prosił o otoczenie opieką dzieci i cierpiących.

Jeszcze tego samego dnia papież zadzwonił do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Światosława Szewczuka. Jak poinformował sekretariat arcybiskupa, Franciszek powiedział mu: "Zrobię wszystko, co w mojej mocy".

23 lutego Papież Franciszek ogłosił 2 marca dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:aa//now

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości