Zełenski: Rosjanie wątpią w swoją zdolność do rozbicia Ukrainy. Robimy wszystko, aby uzasadnić ich wątpliwości

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Mariupol. Doniesienia o zrzuceniu przez Rosjan "trującej substancji"
Mariupol. Doniesienia o zrzuceniu przez Rosjan "trującej substancji"TVN24
wideo 2/23
Mariupol. Doniesienia o zrzuceniu przez Rosjan "trującej substancji"TVN24

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że "cała ta gorączkowa działalność okupantów świadczy przede wszystkim o ich niepewności". Dodał, że nawet przy znacznych rezerwach sowieckiego sprzętu wojskowego i znacznej liczbie żołnierzy, rosyjska armia wątpi w swoją zdolność do rozbicia Ukrainy. - Robimy wszystko, aby uzasadnić ich wątpliwości - podkreślił. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Działania ofensywne armii ukraińskiej spowodowały przesunięcie linii frontu z rejonu Krzywego Rogu głęboko do obwodu chersońskiego - poinformował szef wojskowej administracji Krzywego Roku Ołeksandr Wiłkuł cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił, że ukraińskim wojskom udało się wyzwolić ponad 15 miejscowości.

> Do Rosji wywieziono już ponad 700 tysięcy Ukraińców - alarmuje rzeczniczka praw człowieka w Kijowie. Rada miejska Mariupola na południowym wschodzie kraju przekazała, że jego mieszkańcy "wywożeni są do najbardziej depresyjnych regionów Rosji".

> Jeden z najbogatszych Ukraińców i przyjaciel Władimira Putina, prorosyjski polityk Wiktor Medwedczuk, który w dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę 24 lutego zniknął z aresztu domowego pod Kijowem, został ponownie zatrzymany. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę mężczyzny na ukraińskich jeńców wojennych.

> Informacje wywiadowcze wskazują na możliwość użycia przez wojska rosyjskie broni chemicznej w Ukrainie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Zaznaczył jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić doniesień o użyciu broni chemicznej w Mariupolu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:13

    W Białym Domu prowadzono wstępne rozmowy na temat możliwej podróży wysokiej rangi urzędnika na Ukrainę – poinformowała w środę wieczorem stacja CNN. Urzędnicy mieli powiedzieć reporterom, że rozważano podróż sekretarza obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Antony’ego Blinkena.

  • 3:51

    Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmy transportowe SEVMASH i United Shipbuilding Corp.

    Sankcje w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę obejmą również firmę elektroniczną Ruselectronics, odpowiedzialną za produkcję około 80 proc. wszystkich rosyjskich komponentów elektronicznych, a także Koleje Rosyjskie - poinformowała minister spraw zagranicznych Marise Payne.

  • 3:29

    W Mariupolu część 36. Brygady Morskiej została wzięta do niewoli podczas próby przedostania się i dołączenia do pułku Azow – poinformował Ołeksij Arestowycz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że wbrew temu, jak informowali Rosjanie, do niewoli nie dostało się tysiąc osób, a „dużo mniej”.

  • 3:00

    Jedna z największych chińskich firm sektora naftowo-gazowego, CNOOC, zamierza wycofać się z Kanady, USA i Wielkiej Brytanii w związku z obawami, że może zostać dotknięta sankcjami w tych krajach – podały kanadyjskie media.

    Powodem są obawy Pekinu przed zamrożeniem aktywów China National Offshore Oil Corporation (CNOOC)w krajach zachodnich. Chodzi zarówno o naruszenia przez Chiny praw człowieka, jak i brak potępienia Chin rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podały kanadyjskie media powołując się na informacje agencji Reutera.

  • 1:33

    "W wyniku pożaru na krążowniku rakietowym Moskwa zdetonowała amunicja. Statek został poważnie uszkodzony" – przyznaje rosyjskie Ministerstwo Obrony.

  • 23:40

    Siły Zbrojne Ukrainy (USZ) na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa. Informację o trafieniu krążownika, który atakował na początku inwazji Wyspę Węży potwierdził szef odeskiej administracji Maksim Marczenko: "rosyjski rakietowy krążownik "Moskwa" został zaatakowany dwiema rakietami Neptun i został poważnie uszkodzony". Jak donoszą ukraińskie media na krążowniku wybuchł pożar.

    Krążownik Moskwa

  • 23:36

    Niemcy zajęły największy na świecie superjacht Dilbar należący do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, o czym poinformował na Twitterze Federalny Urząd Śledczy (Bundeskriminalamt - BKA) - przekazał Bloomberg. Pomimo wysiłków, które BKA określił "ukrywaniem spraw zagranicznych", ustalono że właścicielką jachtu jest siostra Usmanova, Gulbakhor Ismailova.

  • 23:07

    Szef Pentagonu Lloyd Austin próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu, ale strona rosyjska nie była zainteresowana rozmową - powiedział rzecznik resortu John Kirby. Dodał, że "linia dekonfliktowa" między wojskami obu krajów wciąż funkcjonuje.

    - Nie mam do ogłoszenia dziś żadnych rozmów z ministrem Szojgu. Nie wiem, kiedy podjęliśmy ostatnią próbę, ale nie było to zbyt dawno, mniej niż tydzień temu. I nie było zainteresowania ze strony Rosjan - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Dodał, że rozmów nie odbyli także najwyżsi dowódcy wojskowi obu krajów, gen. Mark Milley i Walerij Gierasimow.

    Rzecznik zaznaczył, że według jego wiedzy specjalna linia telefoniczna utworzona w celu zapobiegania konfliktowi wciąż działa, choć nie było żadnej potrzeby jej użycia.

  • 22:39

    Czterech cywilów mieszkających w Charkowie na wschodzie Ukrainy zostało zabitych, a dziesięciu zostało rannych w środę, gdy siły rosyjskie zintensyfikowały bombardowanie miasta - poinformowali lokalni urzędnicy.

  • 22:20

    Zełenski: robimy wszystko, aby uzasadnić ich wątpliwości

  • 22:19

    Zełenski: nawet przy znacznych rezerwach sowieckiego sprzętu wojskowego i znacznej liczbie żołnierzy rosyjska armia wątpi w swoją zdolność do rozbicia Ukrainy

  • 22:19

    Wołodymyr Zełenski we wpisie na Facebooku: cała ta gorączkowa działalność okupantów świadczy przede wszystkim o ich niepewności

  • 22:07

    W środę z obwodów ługańskiego, donieckiego i zaporoskiego ewakuowano 1567 osób - poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko w komunikacie opublikowanym w komunikatorze Telegram.

  • 21:45

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że w porcie handlowym Mariupola wojska rosyjskie zatrzymały składające się z Ukraińców i Syryjczyków załogi statków: Azburg pływającego pod banderą Dominiki i Lady Augusta pod banderą Jamajki.

  • 21:44

    Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmie między innymi 18 haubic 155mm, 200 transporterów opancerzonych M113, 11 śmigłowców Mi-17 i 300 dronów-kamikadze Switchblade, a także drony morskie - podał rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że kilka innych krajów wysłało Ukrainie czołgi T-72.

  • 21:34

    Ukraina walczy za Europę, za demokrację, za nas i wymaga niezwłocznej pomocy militarnej, a naszym obowiązkiem jest przekazanie jej broni - oświadczył prezydent Łotwy Egils Levits w Kijowie, gdzie obok prezydentów Polski, Litwy i Estonii spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  • 21:17

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie został oficjalnie poinformowany o planowanej wizycie w Kijowie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera - podaje agencja Reutera.

  • 21:16

    Zachodni politycy od lat przymykali oczy na zbrodnie Rosji, takie jak okupacja Gruzji, Krymu i Donbasu oraz użycie broni chemicznej w krajach UE - ocenił we wpisie na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. "Okupacja Gruzji, Krymu i Donbasu, zabójstwa polityczne, a nawet użycie broni chemicznej w krajach Unii Europejskiej. Politycy od lat przymykali oczy na rosyjskie zbrodnie. Stąd ludobójstwo w środku Europy. Dziesiątki tysięcy zabitych" - napisał Podolak.

  • 19:36

    Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie prowadzą działania psychologiczno-informacyjne, których celem jest przekonanie ludności do daremności oporu - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  • 19:25

    "Kontynuowaliśmy stały dialog z prezydentem USA Joe Bidenem. Oceniliśmy rosyjskie zbrodnie wojenne. Omówiliśmy dodatkowy pakiet wsparcia obronnego i ewentualnego wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy. Zgodziliśmy się zaostrzyć sankcje (wobec Rosji)" - napisał Zełenski.

  • 19:25

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że odbył rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowego pakietu wsparcia obronnego i ewentualnej pomocy makrofinansowej.

  • 19:18

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził uznanie dla wsparcia prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, którzy przebywają ze wspólna wizytą na Ukrainie. "Witam w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudę, Litwy Gitanasa Nausedę, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa. Ukraina czuje silne i niezawodne wsparcie od każdego z Was" - czytamy we wpisie Zełenskiego opublikowanym na Facebooku.

  • 19:10

    Stosowanie przez Rosję tzw. obozów filtracyjnych, przez które muszą przechodzić Ukraińcy, wywożeni m.in. z Mariupola, może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości - oświadczył ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter w odpowiedzi na pytanie PAP. Dyplomata stwierdził też, że prezydent Joe Biden, nazywając rosyjskie zbrodnie ludobójstwem, dokonał "moralnej oceny".

  • 19:02

    Każdy Ukrainiec jest celem ataku Rosji; celem nr 1 dla wroga jesteśmy my wszyscy – oświadczyła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wyemitowanym wywiadzie dla CNN. Małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opisywała zniszczenia w całym kraju, w tym wysiłki podejmowane dla ocalenia ukraińskich dzieci, co stało się dla niej jednym z głównych zadań.

  • 18:48

    Prezydent Andrzej Duda przebywał w Irpieniu w obwodzie kijowskim wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem - poinformowało BBN. "Prezydent Andrzej Duda w Irpieniu. Towarzyszą szefowie BBN Paweł Soloch oraz BPM KPRP Jakub Kumoch" - poinformowało BBN na Twitterze. Do wpisu dołączono cztery fotografie z polskim prezydentem na pierwszym planie, który ogląda zniszczony, ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołg i transporter opancerzony.

  • 18:21

    Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) opublikował w środę dane osobowe członków specjalnego oddziału Gwardii Narodowej (Rosgwardii) z Niżnego Nowogrodu, którzy mieli dokonywać zbrodni na narodzie ukraińskim. Służba poinformowała o tym na Facebooku.

  • 18:12

    Unia Europejska zatwierdziła zalecenie o wymianie banknotów hrywny na waluty państw członkowskich, które przyjmują uciekających przed wojną w Ukrainie. Celem jest dodatkowe wsparcie dla uchodźców, niemogących wymienić posiadanych banknotów na unijne waluty. Decyzja została podjęta w Brukseli na spotkaniu Komitetu Stałych Przedstawicieli. Zalecenie musi teraz zostać formalnie przyjęte przez Radę w procedurze pisemnej. Stanie się to prawdopodobnie 19 kwietnia.

  • 17:59

    W związku z kryzysem humanitarnym, będącym skutkiem niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji, Unia Europejska wprowadziła wyjątki od sankcji w celu ułatwienia działań humanitarnych na Ukrainie. UE podała, że niektóre kategorie organizacji humanitarnych są zwolnione z ograniczeń wywozowych i zakazu świadczenia usług "w ramach reżimu donieckiego i ługańskiego", gdy jest to konieczne do celów wyłącznie humanitarnych na niekontrolowanych przez rząd w Kijowie obszarach Doniecka i Ługańska.

  • 17:50

    Unia Europejska uzgodniła trzecią transzę wsparcia dla Ukrainy na kwotę 500 mln euro. W ten sposób łącznie przeznaczyła 1,5 miliarda euro na sfinansowanie dostaw sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie UE dla ukraińskich sił zbrojnych. Środki zostały przyjęte w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). - Dzięki tym nowym dodatkowym 500 milionów euro Unia Europejska przeznaczyła łącznie 1,5 miliarda euro na wsparcie dostaw sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie UE dla ukraińskich sił zbrojnych. Kolejne tygodnie będą decydujące. Ponieważ Rosja przygotowuje się do ofensywy na wschodzie Ukrainy, niezwykle ważne jest, abyśmy kontynuowali i zwiększali nasze wsparcie militarne dla Ukrainy w celu obrony jej terytorium i ludności oraz zapobiegania dalszym cierpieniom - powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa UE.

  • 17:38

    "Rosjanie liczyli na zajęcie Ukrainy w ciągu pięciu dni (...), ale nie mieli pojęcia, z kim się mierzą. Nie wiedzieli, jak bardzo cenimy naszą wolność. Bronimy się przed Rosją o wiele dłużej niż planowali najeźdźcy. Zniszczyliśmy więcej rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego niż jest w posiadaniu niektórych krajów euopejskich" - przekazał Wołodymyr Zełenski w nagraniu. Ukraiński prezydent po raz kolejny podkreślił, że obrona Ukrainy oznacza według niego obronę Europy i broń jest konieczna do ochrony "milionów Ukraińców, jak i milionów Europejczyków". - Jeśli nie dostaniemy tej broni, Putin będzie dalej poszerzał granice swojego imperium - zaznaczył. Dodał, że jeśli Ukraina upadnie, następnymi celami Rosji miałyby być Polska, Mołdawia, Rumunia i kraje bałtyckie. Podkreślił, że zbrodnie w Buczy i Mariupolu "ukazują prawdziwe rosyjskie zamiary".

  • 17:37

    Aby dalej bohatersko chronić świat przed rosyjską agresją, Ukraina potrzebuje konkretnego uzbrojenia, w tym artylerii, czołgów, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, bojowych wozów piechoty i samolotów - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zamieścił także nagranie, w którym wzywa Zachód do przysłania potrzebnej do walki z Rosją broni. Prezydent Ukrainy wymienił konkretną broń i sprzęt, który jest potrzebny Ukrainie. To: artyleria dużego kalibru i amunicja do niej, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe (Zełenski wymienił tutaj zarówno systemy produkcji radzieckiej - Grad i Uragan, jak i amerykańskiej - HIMARS), pojazdy opancerzone (bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone), czołgi (T-72 lub pojazdy produkcji amerykańskiej i niemieckiej), systemy obrony przeciwlotniczej (S-300, Buk oraz zachodnie odpowiedniki) i samoloty bojowe.

  • 17:12

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że na spotkaniu w Kijowie podziękował za wsparcie prezydentom Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prezydenci - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda, Egils Levits i Alar Karis są na Ukrainie ze wspólną wizytą. "Podziękowałem naszym przyjaciołom za stałe wsparcie i wszechstronną pomoc w przeciwstawianiu się agresji rosyjskiej. Razem zwyciężymy!" - napisał Szmyhal na Twitterze.

  • 17:01

    Biały Dom ma ogłosić wkrótce kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący między innymi drony morskie i haubice - podały amerykańskie media, w tym "Washington Post" i CNN. Nowa transza ma mieć wartość ok. 750 mln dolarów. Jak przekazał "Washington Post", nowe dostawy mają objąć drony przeznaczone do obrony wybrzeża oraz haubice, co byłoby pierwszą wysyłką broni artyleryjskiej na Ukrainę. Według NBC News rozważane są także rakiety przeciwokrętowe. Agencja Reutera poinformowała, że ostateczna zawartość nowej transzy wciąż jest ustalana. "Washington Post" podał, że pakiet miał pierwotnie obejmować też śmigłowce Mi-8, ale - jak twierdzi gazeta - ostatecznie zrewidowano tą decyzję. Jeszcze przed rosyjską inwazją USA przekazały Ukrainie pięć takich śmigłowców, które były serwisowane na Ukrainie, a pierwotnie zostały zakupione na potrzeby armii afgańskiej.

  • 16:42

    Naszym zadaniem jest zakończyć tę wojnę pokojem, ale pod warunkiem, że będziemy kontrolować całkowicie terytorium Ukrainy. Jeżeli tego nie zrobimy, to za jakiś czas Putin znowu będzie chciał powrócić do swoich pierwotnych planów odnowienia imperium rosyjskiego - powiedział Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce. Ambasador wziął udział w konferencji prasowej "Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna", która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Deszczyca podkreślił, że od momentu agresji rosyjskiej na Ukrainę jest pod wrażeniem tego, jak zachowuje się naród Polski wspierając naród ukraiński. - To, co mnie najbardziej zaskoczyło, to serdeczność, z którą Polacy przyjmowali Ukraińców, którzy uciekli od wojny, od ataków Rosji, od bestialstwa Armii Rosyjskiej. To warte podziwu. To jest prawdziwa chrześcijańska miłość - otwarte serca, a przy tym także otwarte drzwi domów. Czegoś takiego ja nie pamiętam, chociaż jestem historykiem, później dyplomatą, a teraz zajmuję się wojną - powiedział Deszczyca.

  • 16:41

    Szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak zaapelował w komunikatorze Telegram do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, aby ewakuowali się tak szybko, jak to możliwe, ponieważ bitwa z Rosją o te terytoria będzie ciężka. "Ludzie z obwodów ługańskiego i donieckiego naprawdę muszą dzisiaj się ewakuować. Popieram szefa władz obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja, który wezwał Ukraińców, aby wsiedli do autobusów (...) i udali się do bezpieczniejszych regionów" – czytamy we wpisie. Jermak podkreślił, że należy jasno rozumieć, że Rosja gromadzi siły i ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe. "Są gotowi tak po prostu zabijać cywilów, używać ich w charakterze żywych tarcz. Bitwa o obwód doniecki i ługański będzie ciężka, a cywile muszą wyjechać tam, gdzie mogą przeczekać eskalację, ratować dzieci i ułatwiać pracę Siłom Zbrojnym Ukrainy przeciwko wrogowi. Nie wahajcie się, władze robią wszystko dla ewakuacji" - przekonywał szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  • 16:40

    Ponad stu cywilów zginęło w obwodzie sumskim na północy Ukrainy; znajdowane są ciała ludzi, którzy zostali rozstrzelani, osób ze związanymi rękami, ze śladami tortur – powiedział szef władz obwodu Dmytro Żywycki, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. "Zginęło ponad 100 cywilów. Niestety, ta liczba zwiększa się z każdym dniem, bo znajdowane są ciała - ze związanymi rękami, ze śladami tortur, ludzi zabitych strzałami w głowę. To straszne rzeczy" - powiedział Żywycki. Opisywał, że wielu ludzi zaginęło bez wieści. Jeśli chodzi o tych, którzy są w niewoli, to w ich sprawie działa grupa negocjacyjna - wyjaśnił. Jednak, jak dodał, "jest bardzo wielu ludzi, o których losie niczego nie wiadomo".

  • 16:22

    Państwo rosyjskie prowadzi akcję propagandową w mediach społecznościowych, mającą na celu zachęcenie do emigracji Ukraińców z oblężonego Mariupola na Daleki Wschód Rosji; podobne działania były podejmowane za Stalina - napisała na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Daleki Wschód Rosji jest dołujący z powodu wyjątkowo niskiego poziomu życia i surowego klimatu. Poprzez wprowadzenie na te tereny obywateli Ukrainy okupant planuje zapełnić tamtejsze miejscowości i zmusić Ukraińców do pracy w nieludzkich warunkach. Podobne procesy zachodziły w Rosji w czasach stalinowskich" - napisała Denisowa.

  • 16:16

    Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda złożyli wizytę w podkijowskiej Borodziance - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. "Obejrzeli świat, który narodom wokół proponuje Rosja; nie ma na to słów" - dodał.

  • 16:08

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał z szefem dyplomacji Watykanu abp Paulem Richardem Gallagherem i że ponowił zaproszenie na Ukrainę dla papieża Franciszka, złożone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  • 16:00

    Zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską nie pozostaną bezkarne - zapowiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dodał że w Borodziance ciemna strona ludzkości pokazała swoje oblicze. Nauseda w środę bierze udział we wspólnej wizycie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.

  • 15:59

    Do środy wydano 846 tysięcy numerów PESEL obywatelom Ukrainy - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak poinformował, 60 tysięcy ukraińskich uchodźców podjęło w Polsce pracę na mocy przepisów specustawy pomocowej. Część osób podjęła pracę także w oparciu o przepisy ogólne - dodał.

  • 15:59

    Jesteśmy rozczarowani postawą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który odmówił nazwania "ludobójstwem" działań rosyjskich wojsk na Ukrainie, lecz powiedział, że narody Ukrainy i Rosji są jak bracia - przekazał rzecznik prasowy ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

  • 15:58

    Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas środowego wywiadu dla stacji France 2 nie nazwał rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie "ludobójstwem", określił również Ukraińców i Rosjan jako "braterskie narody". - Powiedziałbym, że Rosja jednostronnie rozpętała nadmiernie brutalną wojnę. Ustalono, że rosyjskie wojska dopuściły się zbrodni wojennych (...) musimy znaleźć winnych i pociągnąć ich do odpowiedzialności - powiedział francuski prezydent. Dodał, że "teraz jest ostrożny ze stosowaniem konkretnych słów". - Ludobójstwo ma konkretne znaczenie. Ukraińcy i Rosjanie to bratnie narody. To co się teraz dzieje to szaleństwo - mówił dalej Macron. Francuski prezydent podkreślił, że nadal ma zamiar robić wszystko co w jego mocy, by powstrzymać wojnę i przywrócić pokój. - Nie jestem pewien, czy słowna eskalacja służy naszej sprawie - zaznaczył.

  • 15:01

    Rosyjskie służby specjalne planują serię prowokacji, polegających m.in. na wysadzaniu w powietrze budynków mieszkalnych na swoim terytorium. Odpowiedzialnością byliby obarczeni Ukraińcy. Poinformował o tym w środę portal RBK, powołując się na szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

  • 14:51

    W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy strącono dwa samoloty rosyjskie - poinformował w środę szef władz tego regionu, Ołeh Syniehubow. Informację potwierdziło dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

  • 14:36

    We wstępnym sprawozdaniu misji ekspertów powołanej przez OBWE udokumentowano "katalog nieludzkich działań" rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, w tym zbrodni wojennych – oświadczył w środę przedstawiciel USA w OBWE Michael Carpenter.

  • 14:35

    Przewodniczący: Konferencji Kościołów Europejskich pastor Christian Krieger i Rady Episkopatów Unii Europejskiej COMECE kardynał Jean-Claude Hollerich w liście do prezydentów Rosji Władimira Putina i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zaapelowali o wielkanocne zawieszenie broni.

  • 14:33

    Prezydent Andrzej Duda w Kijowie.

  • 14:12

    Wielka Brytania nałożyła sankcje na kolejnych 206 osób i podmiotów z Rosji lub powiązanych z Rosją w odpowiedzi na napaść tego kraju na Ukrainę - poinformowało w środę MSZ w Londynie.

    Wśród osób objętych sankcjami są Wiktor Medwedczuk, prorosyjski polityk z Ukrainy, który dzień wcześniej został schwytany przez siły ukraińskie, a także rosyjski magnat naftowy i szef koncernu Łukoil Wagit Alekpierow.

    Ale zdecydowana większość - 178 osób i podmiotów - jest bezpośrednio związana lub zaangażowana we wspieranie separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja obecnie koncentruje swoje działania militarne. W tej grupie są m.in. były samozwańczy premier Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Ananczenko i obecny premier Ługańskiej Republiki Serhij Kozłow.

  • 13:47

    We wstępnym sprawozdaniu misji ekspertów powołanej przez OBWE udokumentowano "katalog nieludzkich działań" rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, w tym zbrodni wojennych – oświadczył w środę przedstawiciel USA w OBWE Michael Carpenter.

    "Raport dokumentuje katalog nieludzkich działań popełnianych przez siły Rosji na Ukrainie (…). Zawiera dowody na bezpośrednie celowanie w cywilów, ataki na instytucje medyczne, gwałcenie, egzekucje, szaber i przymusowe deportacje cywilów do Rosji” – przekazał w komunikacie Carpenter, cytowany przez Agencję Reutera.

  • 13:45

    Mieszkańcy zajętego przez rosyjskie wojska Chersonia na południu Ukrainy wyjeżdżają w kierunku Mikołajowa, Melitopola i na okupowany Krym. Trudno na to patrzeć, ponieważ miasto staje się puste - przekazał w środę podczas konferencji prasowej mer Chersonia Ihor Kołychajew.

    "Powstały specjalne grupy na komunikatorze Telegram. Ludzie skrzykują się tam po trzy-cztery osoby i wyjeżdżają na własne ryzyko" - przekazał mer, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Według Kołychajewa, w Chersoniu występują problemy z dostępnością lekarstw i przekazywaniem środków budżetowych na potrzeby miasta.

  • 13:41

    Rosyjscy żołnierze rozstrzelali we wtorek sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.

    "Okupanci zamierzali zatrzeć w ten sposób ślady zbrodni" - przekazano w komunikacie prokuratury.

  • 12:58

    Nuncjusz apostolski w Kijowie arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował, że przekazał do Watykanu reakcje na Ukrainie na decyzję o tym, że podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek krzyż przy jednej ze stacji będą razem nieść rodzina ukraińska i rosyjska. Przeciwko temu pomysłowi zaprotestował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

  • 12:37

    Mariupol jest oblężony, bombardowania nie ustają, a znalezienie wody i jedzenia jest prawie niemożliwe – powiedział ukraiński deputowany Dmytro Hurin, cytowany przez stację BBC. Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie porównał do tych popełnionych przez nazistów w Auschwitz.

  • 12:37

    Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda - są już w Kijowie - przekazała około południa Kancelaria Prezydenta RP. Przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  • 12:08

    Rosyjscy najeźdźcy chcą oczyścić centrum Mariupola ze zwłok i gruzu, by urządzić tam paradę wojskową na obchodzony w Rosji 9 maja Dzień Zwycięstwa, jeśli ich plan zdobycia miasta się powiedzie – podała agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Petra Andriuszczenkę.

  • 11:53

    Zwłoki ponad 1500 rosyjskich żołnierzy, których nikt nie chce odebrać, znajdują się w kostnicach miasta Dniepr – poinformował wicemer Mychajło Łysenko w wywiadzie dla portalu Nastojaszczeje Wriemia.

  • 11:33

    Dzisiaj na Ukrainie rosyjscy zbrodniarze robią podobne rzeczy jak w Katyniu w 1940 r., wolny świat nie może udawać, że zapomniał lekcji sprzed 80 lat, Polska wzywa do ustanowienia międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

  • 11:33

    Władze Rosji poleciły swym wojskom, aby niszczyły dowody zbrodni popełnionych na Ukrainie przez żołnierzy rosyjskich. Stało się to po międzynarodowym nagłośnieniu zbrodni w Buczy – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

  • 11:29

    Zełenski: Unia Europejska nie może być sponsorem wojny i deportacji cywilów. Wzywam do wdrożenia nowego pakietu sankcji UE wobec Rosji, obejmującego całkowitą blokadę rosyjskich banków i embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej.

  • 11:22

    Zełenski: Wizyta prezydentów Polski i krajów bałtyckich to ważny sygnał poparcia dla Ukrainy.

  • 11:15

  • 11:15

    W wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu ostatniej doby zginęło siedmiu mieszkańców obwodu charkowskiego, a 22 osoby zostały ranne - przekazał na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow. Nie zmieniła się sytuacja na froncie - ukraińskie wojska utrzymują swoje pozycje w okolicach Iziumu.

  • 11:13

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w parlamencie Estonii: Rosja używa przeciwko nam bomb fosforowych, to terror wymierzony w ludność cywilną Ukrainy.

  • 11:02

    Ukrainie trzeba przekazywać broń, jakiej najbardziej potrzebuje. To także sposób, by wesprzeć ją, by mogła samodzielnie zamknąć swą przestrzeń powietrzną– ocenili członkowie delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzili Polskę.

  • 10:45

    Żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniący Mariupola, przeprowadzili trudną i bardzo ryzykowną operację, dzięki której udało im się połączyć z pułkiem Azow - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

    "Siły obrony miasta zostały powiększone i wzmocnione" - ocenił.

  • 10:27

    Wieś Nowodanyliwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy została ostrzelana przez wojska rosyjskie pociskami fosforowymi. Doszło do pożaru – poinformował rzecznik władz obwodowych Iwan Arefjew.

  • 10:26

    Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk przekazał, że nie ma informacji o kapitulacji ukraińskiej brygady morskiej w Mariupolu.

    Wcześniej ministerstwo obrony Rosji podało, że w oblężonym południowym mieście portowym poddało się 1026 żołnierzy ukraińskiej 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.

  • 10:07

    Papież Franciszek podczas audiencji generalnej powiedział Polakom, że w tym roku obchodzą Wielki Tydzień w sposób szczególny, razem z wieloma gośćmi z Ukrainy. - Otwierając im wasze domy, staliście się ich rodziną - stwierdził. Mówił też wszystkim, że trwająca wojna to "obraza Boga".

  • 10:05

    Około 19 800 żołnierzy, a także 158 samolotów i 143 śmigłowce straciły siły rosyjskie od początku wojny przeciw Ukrainie – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Oprócz tego wojska rosyjskie straciły m.in.: 739 czołgów, 1964 transportery opancerzone, 358 systemów artyleryjskich, 115 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 64 systemy przeciwlotnicze, 1429 samochodów, 7 okrętów, 76 cystern z paliwem, 132 drony.

  • 9:45

    Minionej doby trwały walki z rosyjskimi wojskami w obwodach charkowskim, donieckim, ługańskim i chersońskim. Odnotowano ataki rakietowe na obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i połtawskim - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na władze regionów.

  • 9:33

    Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak: Jesteśmy wdzięczni USA za całą pomoc, jaką nam dotąd dostarczyły. Ale potrzebny jest nam program podobny do lend-lease, broń ciężka do obrony i zapobiegania rosyjskiemu barbarzyństwu.

  • 9:10

    Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,7 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

  • 9:07

    Wiktor Medwedczuk jest dla nas bardzo cennym "zasobem", ponieważ ma bezpośrednie kontakty z Rosją, z Władimirem Putinem. Opowie nam teraz wiele ciekawych rzeczy i to w szczegółach - zapowiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

  • 8:55

    Ponad 100 tysięcy ludzi wciąż czeka na ewakuację z Mariupola – powiedział w wystąpieniu telewizyjnym mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Wadym Bojczenko.

  • 8:50

    Rosja wysyła na wojnę "ochotników" i wprowadziła na obszarach przygranicznych żółty alert zagrożenia terrorystycznego, najpewniej po to, by zorganizować przerzut wojsk na Ukrainę – napisano w komunikacie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych.

  • 8:49

    Nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że Rosja użyła w Mariupolu broni chemicznej. Był to raczej incydent, który miał na celu przetestowanie reakcji społeczności międzynarodowej - ocenił we wtorek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

  • 8:36

    Żadne korytarze humanitarne nie zostaną otwarte w środę na Ukrainie – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie. Jak podkreśliła, żołnierze rosyjscy zablokowali w obwodzie zaporoskim autobusy mające służyć do ewakuacji, a w obwodzie ługańskim łamią zawieszenie broni.

  • 8:32

    Wyznaczenie przez Rosję generała armii Aleksandra Dwornikowa na dowódcę wojny na Ukrainie stanowi próbę scentralizowania dowodzenia i kontroli. Niezdolność do połączenia ze sobą i koordynacji działań wojskowych utrudniała dotychczasową inwazję Rosji. Podobnie jak wielu wyższych rangą rosyjskich generałów, Dwornikow ma wcześniejsze doświadczenie w dowodzeniu w Syrii. Ponadto od 2016 r. dowodzi on Południowym Okręgiem Wojskowym Rosji, graniczącym z ukraińskim Donbasem. W rosyjskim przekazie informacyjnym podkreślano ostatnio postępującą ofensywę w Donbasie, w miarę jak siły rosyjskie przekierowują swoją uwagę na wschód. Wybór Dwornikowa jest kolejnym dowodem na to, że zdecydowany opór ukraiński i nieskuteczne planowanie przed wojną zmusiły Rosję do ponownej oceny swoich działań - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

  • 8:24

    Co najmniej 191 dzieci zginęło, a 349 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

  • 8:23

    Zakłady Azowstal w Mariupolu

  • 8:08

    Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Port w południowo-zachodniej części miasta i zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie są obecnie dwoma najważniejszymi przyczółkami sił ukraińskich w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu – ocenił w poniedziałek amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • 7:21

    Z doniesień mediów i analizy zdjęć satelitarnych wynika, że Rosja gromadzi wojska w co najmniej trzech miejscach przy granicy z Ukrainą – podała stacja BBC. Eksperci i ukraińscy urzędnicy spodziewają się nasilonej rosyjskiej ofensywy na Donbas.

  • 7:10

    Ślady wybuchów wskazują, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło ponad 50 osób, został przeprowadzony przy użyciu zakazanej przez wiele krajów amunicji kasetowej – poinformowała brytyjska stacja BBC.

  • 7:05

  • 5:44

    Od rozpoczęcia inwazji wszczęto ponad 3050 postępowań karnych w związku ze zbrodniami popełnionymi przez Rosjan w obwodzie kijowskim - poinformował Andrij Niebytow, szef policji ukraińskiej w relacji agencji Ukrinform powołującej się na MSW Ukrainy.

    Według tego źródła policja wszczęła 233 postępowania karne za zamachy na integralność terytorialną i nienaruszalność terytorium Ukrainy. 1463 postępowania dotyczą pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych przez Rosjan.

    Jak poinformował Niebytow w rejonie Kijowa znaleziono i zbadano już ponad 720 ciał cywilów. Los dalszych 200 osób pozostaje nieznany. Ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponadto 150 przypadków grabieży, 35 osobom postawiono w związku z nimi zarzuty. Wykryto 30 przypadków kolaboracji z wrogiem, 5 osobom postawiono zarzuty.

  • 4:57

    Działania ofensywne armii ukraińskiej spowodowały przesunięcie linii frontu z rejonu Krzywego Rogu głęboko do obwodu chersońskiego i umożliwiły wyzwolenie ponad 15 miejscowości - poinformował szef wojskowej administracji Krzywego Roku Ołeksandr Wiłkuł cytowany przez agencję Ukrinform.

    Jak powiedział "wróg próbuje dokonywać kontruderzeń, ale nasi żołnierze niszczą jego sprzęt i personel". Według Wiłkuła niektóre z wyzwolonych wsi w obwodzie chersońskim były kontrolowane przez wroga przez tydzień, inne przez miesiąc. Ich mieszkańcy opowiadają przerażające historie.

    W obwodzie chersońskim siły rosyjskie blokowały "zielone korytarze" służące do dostarczania żywności i leków. Najeźdźcy porywali też członków miejscowych władz i lokalnych aktywistów. - Obecnie życie stopniowo wraca tam do normy - powiedział Wiłkuł.

    Zniszczenia w Ukrainie po rosyjskich atakach

  • 4:56

    Zdjęcia satelitarne wykazały, że Rosja koncentruje siły lotnicze na lotnisku w Lipiecku - poinformowało Radio Swoboda, na które powołuje się agencja Ukrinform. Liczba myśliwców i bombowców zwiększyła się tam, w porównaniu z końcem marca, dwukrotnie. Według tych źródeł na lotnisku wojskowym Lipieck-2 stacjonuje ponad 30 samolotów bojowych. Dowództwo ukraińskich sił lotniczych podało, że Lipieck-2 jest wykorzystywany do ataków na cele we wschodniej Ukrainie.

    Na zdjęciach satelitarnych z 11 kwietnia eksperci zidentyfikowali 6 wielozadaniowych myśliwców Su-27, 14 myśliwców bombardujących Su-30, 10 bombowców Su-24 i 4 samoloty nieokreślonego typu. Zdaniem ekspertów maszyny zostały przerzucone z lotnisk na Białorusi.

    Źródła rosyjskie podały wcześniej, że cywilne porty lotnicze w obwodzie lipieckim, podobnie jak w innych graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w pobliżu jej granic, zawiesiły działalność. Wskazuje się że informacje te należy wiązać ze spodziewaną ofensywą sił rosyjskich w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.

  • 4:56

    Rosyjskie wojsko w Mariupolu

  • 4:56

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński oświadczył, że jest dumny z postawy Ukraińców, którzy "protestują przeciwko agresji i wyrzucają okupantów jak tylko mogą". Nazwał ich bohaterami.

    Jak powiedział, ukraińscy mężczyźni i kobiety wykazują wysokie morale prawie codziennie w okupowanych przez Rosjan miastach i wsiach. Podkreślił, że konieczne jest "kontynuowanie walki, protestów i obrony ukraińskiej państwowości", a także karanie kolaborantów.

    Zełenski odniósł się też do wtorkowej oceny rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, iż "specjalna operacja wojskowa" - jak strona rosyjska określa inwazję na Ukrainę - przebiega dobrze. Zapytał, jak to jest możliwe i jak Putin mógł zaaprobować operację, która spowodowała, że tak wielu rosyjskich żołnierzy zginęło.

  • 4:56

    Prezydent USA Joe Biden zasugerował w przemówieniu, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. - Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo w stanie Iowa.

  • 4:56

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.

    - Cóż jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy, to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. Dodał, że "jest ważne, aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość".

    Wiktor Medwedczuk po zatrzymaniu przez SBU

  • 4:55

    Senat przyjął jednogłośnie tzw. ustawę sankcyjną, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Do ustawy izba wniosła poprawki o zakazie importu gazu LPG oraz o tym, że o wpisie na listę decydował będzie premier.

  • 4:54

    We wtorek wieczorem zakończył się nadzwyczajny szczyt prezydentów: RP Andrzeja Dudy, Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa, a także minister spraw zagranicznych Estonii Evy-Marii Liimets. Politycy omawiali sytuację bezpieczeństwa w Ukrainie i regionie, a także sposoby wsparcia dla Ukrainy. Spotkanie, które odbywało się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, trwało niespełna 4 godziny.

    Wcześniej Kancelaria Prezydenta na Twitterze przekazała krótki film z początku spotkania. "Liderzy Polski, Łotwy, Litwy i Estonii spotkali się dziś w Rzeszowie na nadzwyczajnym szczycie, by okazać solidarność z Ukrainą" - napisała.

  • 4:54

    Szef sztabu generalnego brytyjskiej armii powiedział ośrodkowi analitycznemu Policy Exchange, że siły rosyjskie znajdują się w stanie "operacyjnej pauzy", ponieważ przegrupowują się przed spodziewaną ofensywą na wschodniej Ukrainie.

    - Niezależnie, czy będzie to decydująca bitwa, czy nie, obecnie mierzymy tę kampanię w dniach. Powinniśmy się spodziewać, że będziemy ją mierzyć w miesiącach, a nawet, w całym układzie, w latach - mówił generał Mark Carleton-Smith.

    Jego zdaniem "najbardziej prawdopodobnym natychmiastowym i tymczasowym rezultatem jest militarny, taktyczny pat w Donbasie, który pozwoli rosyjskiemu reżimowi na przypisanie sobie pewnego sukcesu i który może posłużyć jako potencjalny punkt wyjścia do kolejnej kampanii". - Nie sądzę, aby społeczność międzynarodowa i oczywiście Europa były w stanie komfortowo żyć z zamrożonym konfliktem w Europie - dodał.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zelensky official/facebook

Tagi:
Raporty: