Rosja-Ukraina. Media: serie potężnych eksplozji słyszane w Charkowie i Mikołajowie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Trwa 46. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Charkowie położonym na północnym-wschodzie Ukrainy oraz w Mikołajowie w południowej części kraju słychać było serię potężnych eksplozji - podały wieczorem ukraińskie media. Od początku wojny w Ukrainie zginęło 1793 cywilów, a 2439 zostało rannych - poinformowało wcześniej Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Siły rosyjskie używają improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), by zwiększać straty i obniżać morale Ukraińców, a także atakują infrastrukturę, której zniszczenie niesie duże ryzyko ofiar cywilnych - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

> W sobotę obrona powietrzna Ukrainy zniszczyła 13 wrogich celów, w tym trzy samoloty, śmigłowiec i cztery pociski manewrujące - poinformowała agencja Ukrinform na podstawie meldunku dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy.

> W ciągu doby Rosjanie 50-krotnie ostrzelali dzielnice Charkowa i jego przedmieścia - poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

> W sobotę korytarzami humanitarnymi z oblężonych lub okupowanych przez wojska rosyjskie miast Ukrainy ewakuowano 4532 osoby - poinformował zastępca szefa biura (administracji) prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Dzień wcześniej udało się wywieźć 6665 ludzi.

> Przez ostatnie dwa dni Rosjanie atakują Charków bombami zrzucanymi na spadochronach - poinformował mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Ihor Terechow.

> Żołnierze rosyjscy uprowadzili już 106 mieszkańców obwodu zaporoskiego, w tym 21 przedstawicieli miejscowych władz i dwóch dziennikarzy – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

> Trwa akcja "Stand up for Ukraine", w której artyści apelują do światowych przywódców o wsparcie dla Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 2:56

    Rosja popełniła "poważny błąd strategiczny", ponieważ Finlandia i Szwecja mogą wstąpić do NATO już latem - informuje w poniedziałkowym wydaniu brytyjski dziennik "The Times".

  • 2:19

    - Ofensywa wojsk rosyjskich w najbliższym czasie nie obejmie tylko Mariupola, ale też inne ukraińskie miasta, w tym Kijów - stwierdził przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, cytowany przez agencję Reutera.

  • 2:14

    "Wojska rosyjskie kontynuują prace nad planem minimum dla wschodniej Ukrainy" - oświadczyła w nocy z niedzieli na poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar, poinformowała agencja Unian.

  • 1:50

    Po wycofaniu się Rosjan z północnej Ukrainy odkrywane są kolejne dowody domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych, nie ustają też zarzuty wobec rosyjskich żołnierzy, że dopuszczają się przemocy seksualnej - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 0:39

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę w swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku oświadczył, że w ostatnim czasie stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy.

    Ukraiński prezydent poinformował, że podczas niedzielnej rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiał o tym, jak postawić przed sądem wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne oraz jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji.

  • 22:46

    Jak podały w niedzielę wieczorem ukraińskie media, w Charkowie (na północnym-wschodzie Ukrainy) oraz w Mikołajowie (w południowej części kraju), słychać było serię potężnych eksplozji.

  • 22:27

    Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze i dary rzeczowe zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Organizowana jest także pomoc medyczna, prawna, opiekuńcza. Część inicjatyw skierowana jest na pomoc ukraińskim dzieciom. Polacy nie zapominają o zwierzętach przybywających wraz z uciekinierami z Ukrainy. Sprawdź, jak możesz pomóc.

    CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ >>>

  • 22:08

    Barykady w Kijowie (10.04.2022)

  • 21:50

    W wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło w niedzielę 10 cywilów, w tym dziecko – poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Ostrzeliwane były m.in. Bałaklija, Pisoczyn, Zołocziw i Dergacze.

    "Niestety, są ofiary śmiertelne i ranni wśród cywilów. Obecnie wiadomo o 11 osobach. Dziesięć z nich zginęło, wśród nich dziecko" – napisał Syniehubow na Telegramie.

    Służby prasowe obwodu, na które powołuje się portal Suspilne, podały, że wśród zabitych jest dwoje mieszkańców Pisoczyna, a jedna z tych osób to 7-letnie dziecko.

    Syniehubow poinformował również, że najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie miasta Izium, gdzie trwają zacięte walki. Obecnie nie ma potrzeby masowej ewakuacji mieszkańców Charkowa – zapewnił urzędnik.

  • 21:21

    Ukraińska parlamentarzystka Lesia Wasylenko przypomniała na Twitterze, że zniszczone w rosyjskim ataku lotnisko w Dnieprze zostało w zeszłym roku odremontowane. "Wszystkie inwestycje i wszystkie wysiłki kompletnie zrujnowane" – napisała.

  • 20:58

    Od początku wojny w Ukrainie zginęło 1793 cywilów, a 2439 zostało rannych - poinformowało w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

    "Większość odnotowanych ofiar cywilnych była spowodowana użyciem broni o szerokim obszarze rażenia, w tym ostrzałem z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także atakami rakietowymi i powietrznymi" – czytamy w komunikacie.

  • 20:50

    W niedzielę udało się ewakuować około 2,8 tys. osób z terenów zagrożonych lub okupowanych przez wojska rosyjskie, w tym ponad 200 osób wydostało się prywatnymi autami z oblężonego Mariupola. 202 osoby wywieziono z objętych walkami regionów obwodu ługańskiego – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    Do Zaporoża dotarło około 2,4 tys. osób z okupowanych miejscowości w obwodzie zaporoskim.

    Wereszczuk poinformowała, że żołnierze rosyjscy zatrzymali i przetrzymują na posterunku w Wasyliwce w tym obwodzie kolumny autobusów, wysłane tam przez stronę ukraińską.

    W obwodzie ługańskim wojska rosyjskie prowadziły ostrzał, łamiąc ustalenia dotyczące zawieszenia ognia - dodała wicepremier.

  • 20:35

    Spośród obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury dotychczas najbardziej ucierpiały w Ukrainie w wyniku rosyjskiej inwazji świątynie i pomniki żołnierzy sowieckich - powiedział w niedzielę ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

    - Właśnie w taki dziwny sposób odbywa się selektywne strzelanie – ocenił.

    Według ministra od początku wojny na Ukrainie ucierpiało około 170 zabytków. Niektóre z nich są całkowicie zniszczone, a niektóre tylko uszkodzone.

  • 20:17

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska.

    Przekazała w tym kontekście między innymi, że w Makarowie zakatowano brutalnie 80-letniego mężczyznę na oczach jego córki, w Irpieniu żołnierze rosyjscy zgwałcili ciężarną.

    "Terror, brutalne traktowanie i zabójstwa ludności cywilnej na okupowanych terytoriach to zbrodnie wojenne" – napisała Denisowa na Facebooku.

  • 19:47

    Ukraina poinformowała w niedzielę Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że przeprowadziła pierwszą od trzech tygodni rotację personelu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej - powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi. Dodał, że Agencja wyśle tam wkrótce misję, aby pomóc w powrocie do normalności.

  • 19:25

    Według przedstawiciela ukraińskiego prezydenta akcesja Ukrainy do UE jest możliwa w najbliższych latach. "Nie chcę mówić o konkretnych datach dziennych, ale to na pewno będzie w ciągu najbliższych kilku lat" – powiedział Żowkwa.

    Oficjel wskazał Polskę i trzy kraje bałtyckie jako te, które są najbardziej zaangażowanymi adwokatami ukraińskiego członkostwa w UE. Pytany o stanowisko Węgier i czy kraj ten w jakiś sposób blokuje starania Kijowa, Żowkwa powiedział, że "Ukraina nie widzi takich sygnałów i ma nadzieję, że ich nie będzie".

    Podziękował przy tym władzom Węgier za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, Mówił jednak, że kraj ten w dalszym ciągu nie zgadza się "nawet na tranzyt uzbrojenia przez swoje terytorium". "I (Węgry – red.) absolutnie nie są gotowe, by zająć konstruktywne stanowisko w kwestii nowych sankcji UE, zwłaszcza dotyczących gazu i ropy" – dodał Żowkwa.

  • 19:23

    Na czerwcowym szczycie unijnym zapadną decyzje w sprawie dalszych etapów drogi Ukrainy do Unii Europejskiej – oświadczył wiceszef biura prezydenta Ukrainy Ihor Żokwkwa, cytowany w niedzielę przez agencję Interfax-Ukraina.

    Żowkwa poinformował, że na posiedzeniu Rady Europejskiej w czerwcu powinna zapaść "stosowna decyzja", a dalej powinny się rozpocząć negocjacje o wstąpieniu Ukrainy do Wspólnoty – pisze Interfax-Ukraina, powołując się na wywiad Żowkwy dla Europejskiej Prawdy. Kijów, jak zaznaczył urzędnik, będzie się starał te procedury przyspieszyć.

  • 19:12

    Wojska rosyjskie próbują dokończyć przygotowania do ofensywy, której celem będzie zdobycie wschodniej części Ukrainy - poinformował w niedzielę w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Podejmowane są działania zmierzające do przegrupowania, budowy systemu dowodzenia i kontroli oraz wsparcia logistycznego wojsk wroga. Okupanci przenoszą batalionowe grupy taktyczne ze wschodnich i centralnych okręgów wojskowych do graniczących z Ukrainą obwodów biełgorodzkiego, woroneskiego i kurskiego" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

  • 18:55

    Na Litwie zostanie zorganizowane szkolenie ukraińskich żołnierzy - poinformował w niedzielę dowódca Litewskich Sił Zbrojnych generał Valdemaras Rupszys. Kwestię tę Rupszys omówił z goszczącym na Litwie szefem sztabu Wojsk Lądowych USA generałem Jamesem C. McConvillem.

    - Aby osiągnąć maksymalny efekt, wkrótce zorganizujemy szkolenie wojskowe dla ukraińskich żołnierzy tutaj, na Litwie, by mogli pracować ze sprzętem, z którym my pracujemy. (..) To szkolenie jest im niezbędne do prowadzenia operacji na Ukrainie - powiedział Rupszys na konferencji prasowej.

    Podczas niedzielnego spotkania z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA omówiono również zagrożenia dla regionu, zdolność NATO do odstraszania i obrony na wschodniej flance oraz dwustronną współpracę wojskową.

    Rupszys podkreślił, że dla Litwy "ważna jest obecność tu wojsk amerykańskich, czy to na zasadzie rotacji, czy na stałe". McConville wskazał, że "utworzenie takich baz jest teraz dyskutowane na szczeblu politycznym" i przypomniał o gotowości do obrony "każdego centymetra NATO".

  • 18:35

    Jak poinformował rzecznik austriackiego rządu, w poniedziałek kanclerz Austrii Karl Nehammer uda się do Rosji na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

    Planowane spotkanie z rosyjskim przywódcą – jak pisze Reuters - jest następstwem sobotniego wyjazdu Nehammera na Ukrainę, podczas którego austriacki kanclerz spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  • 18:22

    W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na miasto Dniepr, na środkowym wschodzie Ukrainy, rannych zostało w niedzielę sześcioro ratowników, w tym jedna kobieta, która jest w ciężkim stanie – informują miejscowe władze.

    "Sześcioro ratowników mamy rannych. Są w szpitalach. Jedna kobieta jest ciężko ranna, jest operowana" – przekazał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.

    Ludzie ci trafili pod ostrzał, gdy uczestniczyli w akcji ratunkowej po porannym uderzeniu rosyjskiej rakiety – oświadczył Rezniczenko.

    Według służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosjanie ostrzelali w Dnieprze międzynarodowe lotnisko. Do pierwszego ataku rakietowego doszło po godz. 10 rano, drugi nastąpił wczesnym popołudniem.

  • 18:04

    Prawie cały Siewierodonieck, miasto w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, jest w niedzielę pod rosyjskim ostrzałem – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

    "Rosjanie trafili w dwa budynki i prywatną przychodnię w Siewierodoniecku. Infrastruktura miasta jest niemal zniszczona" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.

    Dodał, że zniszczone są prawie wszystkie kluczowe obiekty infrastruktury, w tym socjalnej.

    Jak relacjonował Hajdaj, rano w niedzielę "armia rosyjska otworzyła ogień po całym Siewierodoniecku".

  • 17:50

    - Jest tak, że "Azow" atakuję kompanię elitarnego specnazu. Kiedy nasze dziewczyny gotują zupę z tego, co mają, to nie przechodzi ona przez usta, bo kilka przecznic dalej dziecko umiera z głodu, a ty nie możesz mu pomóc... To politycy, którzy mówią, że ‘wspieramy ich, jesteśmy w stałym kontakcie’, ale od ponad dwóch tygodni nikt nie odbiera telefonu i nikt się z nikim nie komunikuje – dodał Pałamar.

  • 17:50

    Zastępca dowódcy pułku "Azow" Swiatosław Pałamar opowiedział w niedzielę o sytuacji w Mariupolu i uczuciach, jakie targają ukraińskimi obrońcami miasta, atakowanego przez wojska rosyjskie.

    - Czy zastanawialiście się nad tym, jak to jest tutaj być, walczyć w takich warunkach, co czują obrońcy Mariupola? Jest tak, że jak wysyłają ci SMS-a z pytaniem 'jak się masz, przyjacielu?', to ty pięć minut wcześniej włożyłeś swojego towarzysza broni, którego znałeś przez siedem lat, do czarnej torby. A wczorajszy dowódca plutonu, który ma 22 lata, dziś dowodzi batalionem, dowodzi lepiej niż pułkownik, który całe życie otrzymywał od państwa pensję - mówił Pałamar w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

  • 17:23

    Cytowany przez CNN emerytowany generał David Petraeus, między innymi były dyrektor CIA - powiedział, że Ukraińcy mogą spodziewać się "sporej walki", ponieważ siły rosyjskie przygotowują się do "masywnego przełomu" we wschodniej Ukrainie.

  • 17:11

    Szef władz obwodu Ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj przekazał, że na Telegramie, że w mieście Siewierodonieck rosyjskie siły uderzyły szkołę i wieżowiec. "Na szczęście nie ma ofiar" – dodał.

  • 16:51

    Szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk przekazał, że w wyniku ataku na lotnisko w Dnieprze rannych zostało pięciu pracowników państwowej służby ratunkowej.

  • 16:32

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w niedzielę we wpisie na Facebooku, że ponad 400 byłych mieszkańców Mariupola, którzy zostali wywiezieni do Rosji, przebywa w obozie w obwodzie penzeńskim w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

    Denisowa przekazała, że o obozie dla mieszkańców Mariupola w rejonie Penzy dowiedziała się od Rosjan, którzy wspierają Ukrainę. Według tych doniesień ma to być ogrodzony i strzeżony obiekt typu zamkniętego z kilkoma budynkami. Ukraińcy mają zakaz opuszczania terenu placówki.

    "Nasi obywatele są w skrajnie trudnym i przygnębionym stanie. Nie wiedzą, jaki będzie ich los, do którego regionu Federacji Rosyjskiej i kiedy zostaną wywiezieni. Nie otrzymują żadnych informacji" – napisała Denisowa.

    Rzeczniczka praw człowieka dodała, że w obozie brakuje żywności dla niemowląt i artykułów higieny osobistej.

  • 16:13

    Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że spodziewa się, iż nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie generał Aleksandr Dwornikow będzie organizował kolejne zbrodnie na ukraińskiej ludności cywilnej.

    Według BBC generał Dwornikow przejął od niedawna dowództwo wojsk rosyjskich prowadzących inwazję na Ukrainę. Wcześniej był jednym z dowódców rosyjskiej operacji militarnej w Syrii.

  • 15:56

    Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji opublikowało listę 15 organizacji, które straciły możliwość legalnej działalności w tym kraju. Jedną z tych organizacji jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które od 32 lat wspiera Polonię i Polaków na świecie, w tym w Federacji Rosyjskiej.

  • 15:40

    Doradca Białego Domu: Prezydent USA Joe Biden rozmawia z europejskimi sojusznikami o mniejszej zależności od rosyjskiej ropy.

  • 15:40

    Jake Sullivan: USA będą nadal uciskać rosyjską gospodarkę.

  • 15:40

    Sullivan: Odpowiedzialność za ataki na cywilów na Ukrainie spada na Kreml.

  • 15:31

    Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin spotkają się 12 kwietnia. Miejscem rozmów będzie kosmodrom Wostocznyj w obwodzie amurskim - podał rosyjski portal RBK.

    Białoruski przywódca odwiedzi Rosję w Dniu Kosmonautyki. Rozmowy - jak podał RBK - będą dotyczyły nie tylko postępów w budowie kosmodromu Wostocznyj, ale także sytuacji w Ukrainie. Wcześniej Łukaszenka oświadczył, że Białoruś powinna być w gronie państw gwarantów bezpieczeństwa dla Ukrainy.

  • 15:23

    Sullivan: Zamierzamy przekazać Ukrainie broń, której potrzebuje.

  • 15:18

    Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Strategicznym błędem Niemiec i Francji był brak pozwolenia dla Ukrainy na dołączenie do NATO w 2008 roku. - Jeśli bylibyśmy członkiem NATO, ta wojna by się nie wydarzyła - powiedział w NBC.

  • 15:18

    Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan: Regularne celowanie w cywilów w Ukrainie przez Rosjan stanowi zbrodnie wojenne.

  • 15:06

    "Niestety ataki orków były dziś częste. W Zwoneckem (wieś na południe od miasta Dniepr – red.) trafili w obiekt infrastruktury. Pracują tam teraz ratownicy. Szczegóły dotyczące zniszczeń i ofiar są ustalane. I kolejny atak na lotnisko w mieście Dniepr. Nie ma już po nim śladu. Samo lotnisko zostało zniszczone, podobnie jak pobliska infrastruktura" - poinformował w niedzielę szef władz obwodu dniepropetrowskiego Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.

  • 14:46

    Kobieta stoi obok ruin swojego domu, Czernihów (10 kwietnia)

  • 14:13

    Rosyjskie polityczne elity i propaganda od lat dehumanizują Ukraińców - ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do międzynarodowej społeczności naukowej o zbadanie, co doprowadziło do tragedii w Buczy.


    "Bucza nie wydarzyła się w jeden dzień. Od lat rosyjskie elity polityczne i propaganda podżegają do nienawiści, dehumanizują Ukraińców, pielęgnują rosyjskie poczucie wyższości i przygotowują grunt pod te zbrodnie".

  • 14:12

    "Rozmawiałem przez telefon z Olafem Scholzem. Podkreśliliśmy, że wszyscy sprawcy zbrodni wojennych muszą być zidentyfikowani i ukarani" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

  • 13:02

    Aktywiści Greenpeace przez sześć godzin blokowali w porcie w Antwerpii w nocy z sobotę na niedzielę zacumowanie tankowca przewożącego rosyjską ropę. Protestujący przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę przykuli się łańcuchami do jednej ze śluz.

  • 12:59

    Władze Ukrainy zidentyfikowały 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne, a samych przypadków domniemanych zbrodni wojennych naliczyły do tej pory 5600 - powiedziała w brytyjskiej stacji Sky News prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

    - Dziś rano mieliśmy 1222 zabitych tylko w obwodzie kijowskim - powiedziała Wenediktowa, choć - jak dodała - teraz walki toczą się głównie we wschodniej części kraju.

    - To, co widzimy teraz na Ukrainie, to nadal walki we wschodniej części naszego kraju, absolutnie brutalne i agresywne. Obwody doniecki, ługański i charkowski były atakowane ostatniej nocy i widzimy, że rosyjskie wojska znowu zaczęły zajmować nasze terytorium i zabijać naszych ludzi – mówiła.

  • 12:53

    Na Łotwę nie wpuszczono ponad 150 rosyjskich i białoruskich ciężarówek w związku z unijnymi sankcjami - podała łotewska agencja informacyjna LETA.

  • 12:44

    Ukraina otrzymała niektóre rodzaje broni od zachodnich partnerów za późno – ocenił prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski w wywiadzie dla agencji AP, którego fragment zamieścił na swoim profilu na Facebooku.

    - To, co oni (tj. partnerzy Ukrainy) przysyłają, to dla niektórych rodzajów broni jest za późno. Weźmy na przykład Mariupol, gdzie zginęły tysiące ludzi. I co dalej? Widzę 100-procentowe poparcie od przywódców niektórych państw, a niektórzy liderzy europejscy zmienili postawę, ale widać cenę tych zmian – powiedział.

    Pytany, czy Ukraina dostała już dość broni, by osiągnąć przełom w przebiegu wojny, odparł: "jeszcze nie".

    Wyraził też przekonanie, że gdyby Ukraina było członkiem NATO, do tej wojny by nie doszło. - Wojna inaczej by przebiegała, mielibyśmy ramię bliskich sąsiadów, moglibyśmy razem walczyć. Ale mam przekonanie, że w ogóle by jej nie było – powiedział.

  • 12:04

    Papież podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie

  • 12:04

    Papież Franciszek zaapelował w Niedzielę Palmową o wielkanocny rozejm na Ukrainie. Na zakończenie mszy na placu Świętego Piotra powiedział: "Niech zostanie złożona broń, niech zacznie się wielkanocny rozejm, ale nie po to, by naładować broń i wznowić walki. Rozejm, by osiągnąć pokój".

    Zwracając się do tysięcy wiernych przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił, że "trwa wojna, której końca nie widać". - Wojna, która codziennie przynosi przed nasze oczy masakry i okrucieństwa, dokonane przeciwko bezbronnym cywilom - mówił.

  • 11:55

    Dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów Charkowa i miasta Dergacze w obwodzie charkowskim - oświadczył szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Facebooku.

  • 11:37

    Rosyjscy żołnierze zabijają cywilów w Mariupolu w obwodzie donieckim na ulicach, a nawet fotografują się z ich ciałami – oświadczył doradca mera miasta Petro Andriuszenko na Telegramie.

    Według niego wojska rosyjskie dokonują "czystki" cywilnych mieszkańców, którzy nie ulegli okupantom, i w tym celu stworzyli w mieście kilka posterunków.

  • 11:11

    Papież Franciszek podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową w Watykanie powiedział, że "w szaleństwie wojny znów krzyżuje się Chrystusa". - Po raz kolejny jest przybijany do krzyża w matkach, które opłakują niesprawiedliwą śmierć swoich mężów i dzieci. Jest krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach - mówił.

  • 11:01

    Po dwóch tygodniach ukraińskim ratownikom udało się wydostać spod gruzów wielopiętrowego budynku w Charkowie kota – poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Telegramie.

  • 10:59

    Rosyjscy wojskowi zabrali z laboratoriów w Czarnobylu radioaktywne materiały - podało Radio Swoboda, powołując się na ukraińską państwową służbę zarządzającą strefą wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

  • 10:56

    12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa (zdjęcia Maxar Technologies z 8 kwietnia)

  • 10:44

    Izrael otworzył most powietrzny, aby dostarczać pomoc humanitarną do Ukrainy - poinformował ambasador Ukrainy w Jerozolimie Mychajło Brodski. "W ciągu najbliższych kilku tygodni sześć samolotów transportowych przywiezie lekarstwa, żywność i inne niezbędne rzeczy. Pierwsza partia została już dostarczona na Ukrainę" – napisał na Twitterze.

  • 10:20

    Od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę straty Rosji wynoszą: 19 300 żołnierzy, 1911 pojazdów opancerzonych, 722 czołgi, 342 systemy artyleryjskie, 152 samoloty, 137 helikopterów, 108 wyrzutni rakietowych i 55 systemów obrony przeciwlotniczej - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 10:01

    12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa zarejestrowano na zdjęciach satelitarnych przeanalizowanych przez Maxar Technologies – poinformowała telewizja CNN.

    Na zdjęciach widać konwój przemieszczający się w sobotę przez miejscowość Wełyky Burłuk, leżącą w obwodzie charkowskim przy granicy z Rosją, nieco ponad 100 km na wschód od Charkowa.

    W skład konwoju wchodzą "pojazdy opancerzone, ciężarówki z systemami artyleryjskimi i dodatkowy sprzęt" – podał amerykański koncern Maxar Technologies.

  • 9:39

    Do 57 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie – poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko w telewizji Espreso.

    Według stanu na dziś mamy już 57 zabitych. 38 osób zginęło od razu na peronie dworca, a 19 niestety zmarło w naszych szpitalach, z czego pięcioro to dzieci.

  • 9:17

    Żołnierze rosyjscy okradli katolickie seminarium duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim na Ukrainie, zabierając także pamiątkowy kielich z mszy św., odprawionej tu w 2001 r. przez św. Jana Pawła II – poinformowała agencja Ukrinform.

    "Szabrownicy sforsowali bramę ciężkim sprzętem, żeby wjechać do środka i nie wyjechać z pustymi rękami. Wywieźli praktycznie wszystko, co można sprzedać. Od klimatyzatorów, przez pralki, komputery, routery, sprzęt kuchenny aż po stare adidasy ojca rektora, w których lubił biegać" – napisał biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki na Facebooku.

  • 8:52

    By podać pierwsze informacje w sprawie liczby ofiar rosyjskiej agresji w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim na Ukrainie, potrzeba jeszcze co najmniej dwóch tygodni - powiedział szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany przez portal Espreso.

  • 8:52

    Kilka miejsc w obwodzie dniepropetrowskim na południowym wschodzie Ukrainy zostało ostrzelanych w ciągu ostatniej doby – poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.

  • 8:23

    Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,6 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

  • 8:21

    Wskutek zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 177 dzieci, a co najmniej 336 zostało rannych - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  • 8:21

    Rosyjskie wojska próbują uzupełniać straty poniesione w walkach na Ukrainie powoływaniem z powrotem żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej oraz rekrutacją w Naddniestrzu w Mołdawii - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W odpowiedzi na rosnące straty rosyjskie siły zbrojne dążą do zwiększenia liczebności wojsk, wykorzystując personel zwolniony ze służby wojskowej po 2012 roku. Starania o zwiększenie siły bojowej obejmują również próby rekrutacji z nieuznawanego regionu Naddniestrza w Mołdawii.

  • 8:19

    Zniszczenia w miejscowości Buzowa

  • 7:46

    W miejscowości Buzowa w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono masowy grób z cywilami - poinformował przedstawiciel lokalnych władz Taras Didycz, cytowany przez agencję Unian.

    "Wracamy teraz do życia, ale mieliśmy podczas okupacji swoje 'gorące' punkty, zginęło wielu cywilów" - przekazał Didycz, szef władz dmytriwskiej hromady (gminy).

  • 7:26

    Prawie 2500 więźniów ewakuowano z zakładów karnych znajdujących się w pobliżu rejonów działań bojowych na Ukrainie – poinformował departament wykonywania kar ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości na Facebooku.

  • 7:25

    W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 6:43

    Rosjanie zostawiali ładunki wybuchowe w budynkach, gdzie mieszkali, nawet w pralkach – oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski w telewizji.

    Poinformował, że ładunki wybuchowe znajdowano w wykorzystywanych przez żołnierzy rosyjskich mieszkaniach obrońców praw człowieka, żołnierzy i pracowników służb ratunkowych. O tym, kto jest właścicielem mieszkania, dowiadywali się, gdy je okradali.

  • 6:25

    Rozpoczął się już pierwszy etap rosyjskiej ofensywy w Donbasie - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Jak dodał, przeciwnik będzie próbował atakować jednocześnie z północy i południa.

  • 6:24

    Na terenach czasowo okupowanych obywatele Ukrainy są mobilizowani do działań wojennych po stronie państwa agresora - poinformowała Ludmyła Denisowa, komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka.

  • 5:43

    Ukraina zakazała w sobotę importu towarów z Rosji i wezwała inne kraje do nałożenia surowszych sankcji gospodarczych na Moskwę.

    "Dzisiaj oficjalnie ogłosiliśmy całkowite zakończenie handlu towarami z państwem agresorem" – napisała minister gospodarki Julia Swirydenko.

  • 5:27

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rozmawiałem przez telefon z Justinem Trudeau (premierem Kanady - przyp. red.). Podziękowałem za wsparcie inicjatywy #StandUpForUkraine, za miliard dolarów kanadyjskich pomocy finansowej i 500 milionów dolarów amerykańskich dodatkowego wsparcia obronnego. Razem silniejsi!

  • 5:24

    Ukraińska Rada Ministrów wypowiedziała trzy umowy między rządami Ukrainy i Białorusi w dziedzinie oświaty i nauki - napisał na swoim koncie w Telegramie Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej.

  • 4:20

    Do tej pory wszczęto ponad 4200 postępowań karnych w związku z naruszeniem praw i zwyczajów wojennych. Obejmują one każdy ostrzał, każdą zabitą osobę – powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Obrońcy miasta Mariupola

Tagi:
Raporty: