Szef Pentagonu: USA dostarczają Ukrainie dane wywiadowcze do operacji w Donbasie
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już ponad sześć tygodni. Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał w czwartek, że USA dostarczają Ukrainie dane wywiadowcze, które pomogą jej w prowadzeniu operacji przeciwko wojskom rosyjskim w Donbasie. Wcześniej tego dnia przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział, że "należy oczekiwać poważnych walk na południowym wschodzie Ukrainy, w okolicach Donbasu, rejonu Doniecka, gdzie Rosjanie planują zgromadzenie wojsk i kontynuację ataków". W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.
> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nie udało się zająć stolicy. Rosyjskie oddziały wycofały się z obwodu kijowskiego.
> Miasteczko Borodzianka jest jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości w obwodzie kijowskim - powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. - To kolejny dowód na rosyjskie zbrodnie przeciwko ludzkości - oświadczył.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreśla, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełenski wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy.
> Rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że Ukraina z pewnością może odnieść zwycięstwo w wojnie z Rosją, a wskazuje na to przebieg konfliktu.
> Po tym, jak z miasta wycofały się rosyjskie wojska, w Buczy w obwodzie kijowskim odnaleziono masowy grób cywilów. Burmistrz miasta Anatolij Fedoruk powiedział, że rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 mieszkańców miasta.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:10
Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, komentując w Brukseli to, iż mimo twardych dowodów zbrodni popełnianych na Ukrainie Moskwa konsekwentnie im zaprzecza, powiedział, że "jeśli chodzi o prawdę, Rosjanie żyją w równoległym wszechświecie".
Hoekstra nie ukrywał swojej irytacji podczas spotkania z dziennikarzami w przerwie narady z ministrami państw NATO w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Przedstawicieli mediów poinformowano, że Holandia wezwała ostatnio już po raz czwarty rosyjskiego ambasadora w Hadze. - Chcieliśmy jasno powiedzieć, że obrazy, które widzieliśmy w Buczy to zbrodnie, na które nie ma przyzwolenia społeczności międzynarodowej – powiedział holenderski polityk.
Szef resortu spraw zagranicznych zapowiedział także zwiększenie holenderskiego wsparcia dla ukraińskiej armii, zaznaczył jednak, że nie może podać żadnych szczegółów, jaka broń będzie wysyłana do zaatakowanego kraju. - Byłoby to na rękę Rosjanom – tłumaczył minister. - 4:25
W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa - poinformował w czwartek Departament Skarbu.
Zgodnie z decyzją amerykańskich władz zamrożone zostały majątki obu firm w USA, a także zamknięto im dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.
USC jest głównym dostawcą okrętów wojennych dla rosyjskiej marynarki wojennej i odbiorców zagranicznych. W przypadku firmy Alrosa rząd USA nałożył na nią sankcję już na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, teraz restrykcje te zostały zaostrzone. - 3:08
Kanadyjska policja federalna rozpoczęła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie oraz zbrodni przeciw ludzkości – poinformowano w czwartek w komunikacie. "W odpowiedzi na okrucieństwa popełniane na Ukrainie, w ramach kanadyjskich programów zajmujących się zbrodniami przeciw ludzkości i zbrodniami wojennymi, prowadzona jest bliska współpraca z krajowymi i międzynarodowymi partnerami, w ramach globalnych wysiłków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed rosyjską inwazją" - napisano w komunikacie.
- 2:33
Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze. Atak rakietowy przeprowadzono z morza. Nie podano, co dokładnie było celem tego uderzenia i jaka jest skala zniszczeń.
- 2:06
Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.
- Zdjęcia z Buczy i innych miejscowości na Ukrainie, po wycofaniu się z nich wojsk rosyjskich, są przerażające - stwierdził Biden. - Wskazują na gwałty, tortury i egzekucję, a w niektórych przypadkach na bezczeszczenie zwłok. To obraza dla całej ludzkości - podkreślił amerykański prezydent. - 1:05
- Wszystkie doniesienia z naszego wywiadu mówią nam, że Rosja zmienia pozycję do kolejnego ataku. Potencjalnie będzie on jeszcze bardziej brutalny, jeszcze bardziej barbarzyński, jeszcze bardziej nielegalny niż to, co już widzieliśmy. Rosjanie się przemieszczają i są pełne podstawy, by przypuszczać, że wrócą, a Ukraina odczuje w pełni skutki tego, co Rosja przyniesie - powiedział dowódca brytyjskiego lotnictwa, marszałek Mike Wigston.
- 0:50
Oczekujemy powołania międzynarodowej komisji śledczej ws. ludobójstwa na Ukrainie i pilnego osądzenia zbrodniarzy wojennych; domagamy się zawieszenia Rosji w organizacjach międzynarodowych stojących na straży porządku prawnego i bezpieczeństwa - głosi uchwała przyjęta przez Sejm.
- 0:10
Kanclerz Olaf Scholz ponownie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie działań zbrojnych na Ukrainie. - Ta wojna musi zostać natychmiast zakończona. Konieczne jest zawieszenie broni. Rosja musi wycofać swe wojska z Ukrainy - powiedział w czwartek wieczorem szef niemieckiego rządu.
Scholz podkreślił, że Putin niszczy nie tylko Ukrainę, ale także "przyszłość własnego kraju". Poinformował, że rząd federalny przekaże 2 mld euro krajom związkowych RFN na pokrycie kosztów opieki i integracji uchodźców z Ukrainy. - 23:48
"Składam wyrazy uznania narodowi polskiemu za wszystko, co robi dla wsparcia Ukrainy. Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, by pomóc Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i militarnie. Solidarność" - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
- 23:22
Zdecydowana większość państw członkowskich wyraża gotowość do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami importu z Rosji ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
- To, co najważniejsze, to fakt, że zaczynamy zajmować się sektorem energetycznym. Objęty sankcjami zostanie import węgla z Rosji. To bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość państw członkowskich - zdecydowanej większości państw członkowskich - do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych – wskazał Sadoś. - 22:49
Sytuacja w Borodziance jest "o wiele bardziej przerażająca" niż w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.
Borodzianka jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Władze Ukrainy informowały wcześniej, że pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi.
- 22:38
- 22:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ jako "ważny krok". "Jestem wdzięczny sojusznikom za solidarność. Musimy kontynuować skoordynowaną presję na Rosję na wszystkich forach międzynarodowych" – napisał.
- 22:11
Z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast na Ukrainie w czwartek ewakuowano 4676 osób - poinformował tego dnia na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
"Korzystając z własnego transportu z Mariupola do Zaporoża dotarło 1205 osób, z Berdiańska, Wasylówki, Melitopola i miasteczka Połohy do Zaporoża wyjechało natomiast 2051 osób" - napisał Tymoszenko. "Z obwodu ługańskiego ewakuowano 1420 osób" – dodał.
Dzień wcześniej, w środę, korytarzami humanitarnymi ewakuowano blisko 4,9 tys. osób.
- 22:10
Wysokiej rangi przedstawiciel Pentagonu potwierdził w rozmowie z CNN, po wystąpieniu Austina przed komisją, że USA "nadal dostarczają użytecznych informacji i danych wywiadu siłom zbrojnym Ukrainy". "Skoro walki przenoszą się w stronę Donbasu, to dostosujemy we właściwy sposób nasze informacje" dla sił ukraińskich - dodał.
Biały Dom przyznał niedawno, że USA wysłały Ukrainie "znaczącą ilość szczegółowych i aktualnych danych wywiadowczych", dotyczących planów Rosji i ruchów jej wojsk.
- 22:10
Lloyd Austin zapytany przez komisję, czy Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie dane wywiadowcze pomagające jej w prowadzeniu działań wojennych w regionie Donbasu i na Krymie, odparł: - Dostarczamy im takie dane do przeprowadzenia operacji w Donbasie.
Nie odniósł się do pytania o Krym.
Minister obrony USA powiedział również komisji, że Pentagon wyśle jeszcze w czwartek "uaktualnione wytyczne" w tej sprawie, ale nie podał szczegółów.
- 22:09
Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w czwartek podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych amerykańskiego Senatu, że USA dostarczają Ukrainie dane wywiadowcze, które pomogą siłom ukraińskim w prowadzeniu operacji przeciwko wojskom rosyjskim w Donbasie.
CNN podkreśla, że po raz pierwszy przedstawiciel amerykańskiej administracji przyznał publicznie, jaka rolę odgrywają USA w operacjach wojsk ukraińskich w regionie, który usiłuje zawłaszczyć Rosja.
- 21:36
- 21:10
Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Wszystkie przykłady użycia siły potwierdzają, że dochodzi do tego wówczas, gdy Rosja czuje słabość drugiej strony. Wtedy właśnie wykorzystują swoją siłę i arogancję" - ocenił Zełenski w wywiadzie cytowanym w czwartek przez portal Ukraińska Prawda.
"Broń nuklearna nie jest tutaj wyjątkiem" - wyjaśnił prezydent. "Przy tym nie dojdzie do jej użycia dlatego, że ktoś nam pomaga, czy ktoś da nam samoloty czy czołgi" - dodał.
"Wszyscy, którzy rządzą Rosją, chcą żyć. Wszyscy kochają życie i nie chcą oddać władzy. Użycie broni jądrowej doprowadziłoby do tego, że straciliby wszystko, dlatego w to nie wierzę" - powiedział Zełenski.
- 20:50
"Wróg, z powodu swojej bezsilności, kontynuuje ostrzał osiedli mieszkalnych, wskutek którego w czwartek w regionie zginęła jedna osoba - kobieta - a 14 osób zostało rannych" - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
"W czwartek w obwodzie zniszczono również wyrzutnię rakiet Grad wraz z jej załogą" – przekazał.
Dodał, że do regionu nieprzerwanie dostarczana jest pomoc z innych części kraju oraz z zagranicy, a obrońcy miasta otrzymali w czwartek zestawy kamer termowizyjnych i inny sprzęt.
Syniehubow ostrzegł też, że Rosjanie będą próbować przerzucić dużą część sprzętu bojowego na odcinek iziumski.
- 20:25
"Według stanu na 6 kwietnia na Ukrainie oficjalnie zarejestrowano ponad 500 tysięcy nowych przymusowych uchodźców" - powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal. Agencja Ukrinform, która przekazała jego słowa, nie wyjaśnia bliżej tych danych, ale podała, że chodzi o uchodźców wewnętrznych.
Premier powiedział, że również około 500 tysięcy osób powróciło z zagranicy na Ukrainę, jednak "miliony Ukraińców wciąż pozostają w innych krajach".
- 20:10
Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths złożył w czwartek wizytę w podkijowskiej Buczy, gdzie oglądał masowy grób, w którym pochowane są osoby zabite przez wyparte z tego miasta kilka dni temu wojska rosyjskie. - Jestem zszokowany - powiedział.
Ocenił, że potrzebne będzie międzynarodowe śledztwo w tej sprawie. Wyraził nadzieję, że reprezentanci lokalnej społeczności będą zeznawać jako świadkowie.
- 20:01
Liczba osób zatrzymanych w okupowanym Melitopolu, na południu Ukrainy, przekroczyła już 100. Rosyjscy żołnierze i miejscowi kolaboranci aresztują m.in. pracowników naukowych uniwersytetu pedagogicznego - przekazał w czwartek na Facebooku mer Melitiopola Iwan Fedorow.
"W pobliżu miasta zatrzymano konwój humanitarny, autokary i mikrobusy nie są wpuszczane do Melitopola. (...) Najeźdźcom nie udało się przekonać do współpracy dyrektorów szkół. Obecnie próbują nakłonić do kolaboracji personel miejskich przedszkoli" - relacjonował Fedorow. - 19:56
Rada miasta Mariupol zamieściła na Telegramie porównanie zdjęć miasta przed i po rosyjskiej inwazji.
- 19:52
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do zawieszenia Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "Wobec horroru na Ukrainie nie było innej opcji. Ale to nie wystarczy" - napisał w czwartek na Twitterze szef polskiego rządu.
"Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swe monstrualne i kolosalne zbrodnie przeciw cywilom. Żądamy powołania międzynarodowej Komisji Śledczej ds. Zbrodni Rosji na Ukrainie" - głosi wpis premiera. - 19:43
- 19:37
Pod gruzami dwóch budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim znaleziono 26 ciał - podała w czwartek Agencja Reutera, powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy. W mieście trwa usuwanie zniszczeń, pod gruzami mogą znajdować się ciała setek ludzi.
- 19:26
Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy oraz przeprowadzenie ofensywy w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim i przedarcie się przez linie ukraińskiej obrony na południe, w kierunku Doniecka - informuje w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 19:19
Prezydent Rosji Władimir Putin zniszczył ideę wspólnej Euroazji, od Lizbony po Władywostok, dla swoich celów imperialnych - zauważa w czwartek portugalski dziennik online "Observador".
- 19:13
- 19:09
W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy na skutek ostrzałów rosyjskich zablokowane zostały trzy pociągi ewakuacyjne - poinformował w czwartek szef kolei ukraińskich Ołeksandr Kamyszin. Według jego słów zablokowana została "droga życia" dla cywilów.
"Wróg przeprowadził atak lotniczy na wiadukt koło stacji Barwinkowe, na donieckiej trasie kolejowej. To jedyny kontrolowany przez Ukrainę wyjazd drogą kolejową z takich miast jak Słowiańsk, Kramatorsk i Łyman" - napisał Kamyszin na komunikatorze Telegram, - 19:09
Te same konta, które mówiły o szkodliwości szczepionek, teraz dezinformują nt. Ukrainy, twierdząc, że nic złego się tam nie dzieje - powiedział w czwartek sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. Celem tej kłamliwej narracji jest dezintegracja społeczeństwa demokratycznego - dodał.
- 19:07
Szwajcaria przyjęła większość sankcji UE wobec Rosji, jednak wycofuje się ze środka, podjętego przez większość krajów europejskich po ujawnieniu zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie. Na środowym posiedzeniu Rada Federalna wypowiedziała się przeciwko wydaleniu rosyjskich dyplomatów – potwierdził w czwartek rzecznik Rady André Simonazzi.
- 19:07
Cała UE patrzy z podziwem i szacunkiem na Polskę i inne kraje graniczne, których mieszkańcy pokazują najlepszą stronę człowieczeństwa. Jestem pod wrażeniem ludzi hojnie otwierających domy i serca dla ukraińskich uchodźców oraz sprawnej organizacji pomocy na różnych poziomach - napisała na Twitterze unijna komisarz Elisa Ferreira.
"Moje najserdeczniejsze podziękowania za gościnę dla: Grzegorza Pudy, Władysława Ortyla, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Rafała Trzaskowskiego, Adama Struzika, Ewy Leniart, Konrada Fijołka i niezliczonych NGOs/wolontariuszy pracujących niestrudzenie na miejscu: Pokazujecie prawdziwe znaczenie unijnej solidarności" - dodała.
Komisarz była w Polsce w dniach 5-6 kwietnia. - 19:06
Polska z zadowoleniem przyjmuje rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ zawieszającą członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ - oświadczyło w czwartek MSZ.
- 19:05
- 19:00
W czwartek w Belgii ruszyła kampania "Mam wpływ!", w której rząd zachęca mieszkańców do oszczędzania energii. Aby wesprzeć Ukrainę, rząd zaleca kierowcom jazdę autostradą 100 km/h, a także sugeruje podgrzewanie żywności w kuchence mikrofalowej, zamiast na gazowej.
- 18:57
Rosjanie i Białorusini nie będą już mogli otrzymywać na Łotwie tzw. złotych wiz. Ich przyznawanie będzie zawieszone do 30 czerwca 2023 roku – postanowił w czwartek parlament w Rydze.
Jak pisze agencja dpa, tzw. złote wizy od lat budzą kontrowersje, ponieważ są kartą wjazdu do wszystkich krajów UE i dają prawo do swobodnego przemieszczania się po terytorium Wspólnoty. W liczącej 1,9 mln obywateli Łotwie mieszka duża mniejszość rosyjskojęzyczna. - 18:53
W piątek prezydent Andrzej Duda, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie: Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki spotkają się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą. Wśród tematów - inwazja Rosji na Ukrainę.
- 18:39
Japonia nałoży kolejne sankcje na Rosję za zbrodnie wojenne, popełnione na ludności cywilnej Ukrainy – ogłosił w czwartek premier Fumio Kishida. "Jestem głęboko wstrząśnięty. Zabijanie niewinnych cywilów to zbrodnia wojenna" - powiedział.
Premier po raz pierwszy nazwał mordy na Ukrainie "zbrodniami wojennymi" - zwraca uwagę agencja Kyodo. - 18:38
W porcie w Brugii (Zeebrugge) na północy Belgii zablokowano wysłanie ponad 8000 samochodów przeznaczonych dla rosyjskich odbiorców - przekazał w czwartek dyrektor portu Zeebrugge Marc Adriansens. Działanie ma związek z sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.
- 18:32
"Od początku wojny na Ukrainie białoruscy partyzanci dokonują licznych akcji sabotażowych na kolejach w całej Białorusi. To zakłóca działanie kolei, uniemożliwiając transport rosyjskiego sprzętu wojskowego. Nasze społeczeństwo dołączyło do Ruchu Antywojennego mimo zagrożenia przemocą i zatrzymaniami" - napisała liderka demokratycznej białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze.
- 18:31
Sejm przyjął tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję. Ustawa zakazuje także używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
- 18:30
Ukraina otrzymała od USA i innych sojuszników 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej - poinformował w czwartek przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.
- 18:27
"Właśnie zawieszono prawo Rosji do członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ. W organach ONZ zajmujących się obroną praw człowieka nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły stosowną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.
Kraje głosujące za zawieszeniem Rosji w Radzie "wybrały słuszną stronę historii" - dodał minister. - 18:25
Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło w tym kraju 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - poinformowało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).
- 18:22
Blinken: widzimy, co zostało po rosyjskim zalewie - śmierć i zniszczenie.
- 18:21
Blinken: nasze ekrany telewizyjne są pełne zdjęć z Ukrainy dzięki odważnym Ukraińcom i reporterom, a mimo to czasami ten ciągły przepływ zdjęć niemalże normalizuje te rzeczy, ale potem pojawia się coś mocnego, coś na tyle potwornego, jak Bucza, że ludzi to nagle uderza.
- 18:19
Blinken: utrzymujemy i budujemy presję wobec Rosji
- 18:18
Blinken: pojawia się coraz więcej wiarygodnych informacji o torturach, gwałtach i zabójstwach dokonanych przez Rosjan
- 18:17
Blinken: kiedy mowa o Buczy, o zbrodniach, odpowiedzialność sama z siebie jest rzeczą konieczną
- 18:14
Blinken: zapewniamy Ukrainie broń, którą będzie w stanie wykorzystać efektywnie
- 18:13
Blinken: widzieliśmy przez wiele lat, jak zwiększa się uzależnienie Europy, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu i ropy i słyszę, że trzeba zakończyć to uzależnienie, ale to nie jest kwestia pstryknięcia przyciskiem.
- 18:12
Blinken: obrzydzenie tym, co robi rząd Rosji, jest wyczuwalne
- 18:10
Blinken: jest ogromna determinacja, żeby stać ramię w ramię z Ukrainą
- 18:07
Blinken: prezydent Biden ogłosił, że USA gotowe jest przekazać kolejne środki na pomoc humanitarną
- 18:05
Blinken: Unia rozważa nowe środki, w tym zakaz importu rosyjskiego węgla
- 18:04
Sekretarz Stanu USA Blinken w Brukseli: Moskwa atakuje nie tylko jeden kraj, ale cały międzynarodowy porządek.
- 18:02
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek władzom Cypru za decyzję o zamknięciu portów tego kraju dla rosyjskich okrętów wojennych. Zełenski mówił o tym w wystąpieniu skierowanym do parlamentu cypryjskiego.
- Narodzie cypryjski! Jestem wdzięczny wam za pryncypialność, z jaką zareagowaliście, wraz z całą Unią Europejską, na inwazję Rosji - powiedział Zełenski. Niedopuszczenie okrętów wojennych Rosji do portów cypryjskich określił jako "mocną decyzję". Ocenił, że "wzmocni to bezpieczeństwo w całym regionie".
Zełenski podziękował także za pomoc finansową i humanitarną ze strony Cypru dla Ukrainy i za rezolucję wyrażającą poparcie dla Ukrainy, przyjętą przez parlament cypryjski. - 17:55
Po zwycięstwie w okolicach Kijowa, wojska ukraińskie czekają poważne walki z siłami rosyjskimi na południowym wschodzie kraju - powiedział w czwartek przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.
- 17:54
ONZ: Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka.
- 17:45
Były szef Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy Pyłyp Ilienko zaproponował w czwartek zmianę nazewnictwa dwóch stacji metra w Kijowie. Postuluje, by stację Mińska zamienić na Warszawską, a stację Plac Lwa Tołstoja wraz z nazwą samego placu - na Plac Adama Mickiewicza.
Pod przedstawiającym projekt wpisem Ilienki na Faceboku pojawiły się liczne komentarze chwalących pomysł mieszkańców Kijowa, którzy podkreślają, że w ten sposób chcieliby się odwdzięczyć Polakom za wsparcie Ukrainy i Ukraińców.
W latach 1919-23 imię Adama Mickewicza nosiła jedna z głównych ulic w centrum Kijowa (obecnie Wełyka Żytomyrska), przy której znajdowało się przedstawicielstwo RP w Ukraińskiej Republice Ludowej. Nazwa ulicy nie utrzymała się przez długi czas po zdobyciu miasta przez sowietów. - 17:43
Zrujnowane ostrzałami domy, świeże groby przy drodze, mieszkańcy wspominający strach, ostrzały i kradzieże - takie kadry z Czernihowa i obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy opublikowała w czwartek rosyjska redakcja BBC News.
- Jestem w leju po bombie. Ludzie opowiadają straszne rzeczy: piloci zniżali samoloty na bardzo małą wysokość, zrzucali po dwie bomby, zawracali, robili następny krąg i znów zrzucali bomby - opowiada na nagraniu wideo dziennikarz Dmytro Komarow. Przed wojną Komarow prowadził program o podróżach w telewizji ukraińskiej. Teraz jeździ z kamerą po zniszczonych wojną miastach Ukrainy.
Na kadrach z miasta widać mnóstwo świeżych grobów wykopanych wzdłuż drogi. - 17:33
Ambasador Litwy na Ukrainie Valdemaras Sarapinas w czwartek powrócił do Kijowa. Jest pierwszym ambasadorem, który na początku rosyjskiej inwazji opuścił stolicę Ukrainy, a teraz powrócił.
- 17:20
Senat USA przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy.
- 17:17
W obwodzie ługańskim nie ocalał ani jeden szpital, wszystkie zostały zniszczone przez rosyjskie wojska. W szpitalu w Rubiżnem okupanci nagrywają propagandowe materiały, próbując oskarżyć o to ukraińskich żołnierzy - przekazał w czwartek na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.
"Nowy, dobrze wyposażony szpital w Rubiżnem znajduje się w części miasta zajętej przez najeźdźców. (...) Ordynator okazał się zdrajcą. Uczestniczy w rosyjskiej inscenizacji i pomaga 'kadyrowcom', chociaż dobrze wie, kto i kiedy zrujnował obiekt" - dodał Hajdaj. - 17:16
Premier Morawiecki w Sejmie: Polska wzywa do powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania rosyjskich zbrodni na Ukrainie; w jej skład powinni wchodzić m.in. prawnicy i lekarze
- 17:16
Włochy i Holandia stanowczo potępiają masakry cywilów na Ukrainie i domagają się, by "w pełni wyjaśniono zbrodnie wojenne" - oświadczył włoski premier Mario Draghi po spotkaniu z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem w Rzymie w czwartek. - Moskwa musi wyjaśnić, co się stało - dodał włoski premier.
- 17:02
Ponad 100 tys. osób musi zostać pilnie ewakuowanych z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał w czwartek mer miasta Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że Mariupol doświadcza katastrofy humanitarnej.
W mieście pozostało ponad 100 tys. osób, które "modlą się o ratunek", potrzebna jest ewakuacja przeprowadzana "na pełną skalę" - alarmował mer położonego nad Morzem Azowskim Mariupola. - 17:01
Premier Słowacji Eduard Heger, który w czwartek wieczorem udaje się do Kijowa, zapowiedział, że zaproponuje tam wysłanie na Ukrainę ekspertów, mających pomóc w śledztwie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez wojska Rosyjskie. Zaoferuje też pomoc w eksporcie pszenicy.
- 17:01
W Kijowie w ciągu dwóch dni wykryto 16 grup dywersyjno-zwiadowczych - poinformował w czwartek generał Ołeksand Hruzewycz, zastępca szefa sztabu wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy. - Myśleliśmy, że jest spokojnie, ale przeciwnik jest tu obecny - powiedział Hruzewycz, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Poinformował, że w skład grup dywersyjnych wchodzili w większości zwerbowani przez Rosjan mieszkańcy obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
Generał dodał, że w celu dalszego wykrywania sabotażystów utrzymane zostaną w Kijowie punkty kontrolne na drogach. - 17:00
Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka nie jest opcją, lecz obowiązkiem - powiedział w czwartek ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia, otwierając obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.
- 16:50
Senat USA przegłosował odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej.
- 16:45
Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International opublikowała w czwartek zebrane w Ukrainie relacje mieszkańców, którzy opowiedzieli o przemocy, gwałtach i zabójstwach ludności cywilnej na terenach, gdzie wkroczyły wojska rosyjskie.
W Bohdaniwce w obwodzie kijowskim 9 marca bezbronny mężczyzna został zabity przez żołnierzy strzałem w głowę na oczach rodziny. W Worzelu 3 marca rodzice 18-letniej Kateryny Tkaczowej zostali zastrzeleni przed własnym domem. Mer Hostomla Jurij Pryłypko został zastrzelony 3 marca, gdy przewoził żywność i leki do schronów. Są to tylko niektóre z relacji zebranych przez AI w miejscowościach obwodu kijowskiego od świadków, w tym najbliższych krewnych zamordowanych. - 16:40
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zaprzeczył wypowiedziom minister obrony Christine Lambrecht na temat dostaw broni na Ukrainę. Lambrecht mówiła, że rząd nie wypowiada się na temat "rodzaju i liczby broni dostarczonej" Ukrainie, ponieważ Ukraina poprosiła o poufność. - To nieprawda - odpowiada Melnyk.
Zauważył, że "taką linię wybrała minister obrony”. - Niestety, nie prowadzimy otwartego dialogu na temat tego, czego potrzebujemy - podkreślił. Tymczasem, jak powiedział ambasador, każdy dzień kosztuje "o wiele za dużo istnień ludzkich" na Ukrainie. - Potrzebujemy czołgów, artylerii i wielu wyrzutni rakiet – zaapelował Melnyk.
- 16:39
Budujemy we Lwowie miasteczko dla uchodźców, którzy przybywają z obszarów Ukrainy objętych działaniami wojennymi - przekazał w czwartek mer miasta Andrij Sadowy, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. W tymczasowych kontenerach, ofiarowanych przez polski rząd, będzie mogło mieszkać około 850 osób - dodał.
- 16:39
509 głosami za, przy 3 przeciw i 47 wstrzymujących się, Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której przypomina o różnych instrumentach niezbędnych do ochrony dzieci i młodzieży uciekających przed konfliktem oraz ułatwienia ich integracji w społecznościach krajów przyjmujących.
- 16:38
Szwajcaria zamroziła jak dotąd aktywa warte 7,5 mld franków szwajcarskich w ramach sankcji na Rosję - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej szef szwajcarskiej rządowej komisji ds. stosunków gospodarczych Erwin Bollinger.
- 16:38
Ukraiński minister powiedział również dziennikarzom po posiedzeniu ministrów, że bitwa o Donbas, będzie przypominała II wojnę światową, z dużymi operacjami i tysiącami czołgów, samolotów i transporterów opancerzonych. Władze ukraińskie i zachodnie od kilku dni informują o przegrupowywaniu się sił rosyjskich zaznaczając, że ich celem jest skoncentrowanie się na nowej ofensywie w Donbasie.
Kułeba przekazał również, że wziął udział w spotkaniu ministrów grupy G7, podczas którego rozmawiano o nowych formach wsparcia wojskowego, ekonomicznego i humanitarnego dla Ukrainy.
"Ukraina proponuje uczciwą umowę: świat dostarczy nam wszelką pomoc, której potrzebujemy; my będziemy walczyć i pokonamy Putina na Ukrainie" - napisał na Twitterze. - 16:36
Kułeba: masakra w Buczy jest czubkiem góry lodowej
- 16:36
Kułeba: broń jest jak pieniądze, one lubią ciszę i nie mam zamiaru wchodzić w szczegóły, ale nie mam wątpliwości, że Ukraina będzie miała broń konieczną do walki z Rosją, pytanie kiedy
- 16:34
Kułeba: zrozumiałem, że aby zapobiec kolejnej Buczy, musimy rozmawiać.
- 16:34
Kułeba po szczycie NATO: mam jedno pytanie do Rosjan - kim oni są, skąd się wzięli, że nie mają empatii?
- 16:33
Na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim łódź z cywilami, zabijając cztery osoby, w tym dziecko - poinformował w czwartek na Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
Na komunikatorze Telegram Heraszczenko opublikował zdjęcia zabitych i ich dowody osobiste. Wśród zabitych była kobieta, z zawodu adwokat. Odnaleziono jej dokument z zezwoleniem na wykonywanie zawodu. - 16:32
"Po raz kolejny odkryłem, że Stolica Apostolska jest poważnym partnerem Ukrainy w tym, by uczynić wszystko, co możliwe, aby zatrzymać wojnę"- napisał na Twitterze ukraiński ambasador przy Watykanie Andrij Jurasz, który w czwartek złożył listy uwierzytelniające na ręce papieża Franciszka.
Ambasador stwierdził w tweecie, że przeprowadził "inspirującą i nadzwyczaj motywującą" rozmowę z papieżem oraz z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. - 16:29
Prawie 90 proc. zabitych w Buczy cywilów zostało rozstrzelanych - powiedział Anatolij Fedoruk, mer znajdującego się w obwodzie kijowskim miasta, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
- 16:25
Rau: nie pamiętam, żeby kwestię zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą ktoś podnosił
- 16:20
Rau: Ukraina została zaatakowana i ma prawo oczekiwać pomocy od państw trzecich
- 16:19
Rau: na pewno od wszystkich sojuszników nie będzie takiego samego wsparcia wojskowego, ale jestem przekonany, że od zdecydowanej większości będzie
- 16:18
Rau: jeśli bronimy wartości najbardziej podstawowych, które nas łączą, to trzeba ich bronić w Ukrainie, tam, gdzie toczy się wojna
- 16:17
Rau: najprawdopodobniej pula koordynowanej przez NATO pomocy może się zwiększać
- 16:17
Rau po szczycie NATO w Brukseli: apel ministra Kułeby spotkał się ze zrozumieniem
- 16:16
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w czwartek wezwał ambasadora Rosji Aleksieja Mieszkowa po wpisie kierowanej przez niego placówki, sugerującym, że w Buczy nie doszło do ludobójstwa, lecz że była to tzw. ustawka medialna.
- 16:15
Mechanik samochodowy Ołeksij cudem przeżył rosyjskie bombardowanie Mariupola, a następnie zorganizował misję ewakuacyjną, wywożąc swoim autem w bezpieczne miejsce 175 mieszkańców oblężonego miasta - informuje w czwartkowym reportażu Sky News.
Według brytyjskiej telewizji w 1988 roku mężczyzna przeżył trzęsienie ziemi w Spitaku w sowieckiej Armenii. Nauczył się tam koordynowania pomocy humanitarnej na obszarach katastrof. - Zostaliśmy pogrzebani pod gruzami zbombardowanego domu w Mariupolu - ja, moja matka, żona i syn. Cudem udało nam się wydostać na powierzchnię. (...) Później wraz z całą rodziną ukrywaliśmy się w ciemnej piwnicy na obrzeżach Mariupola. Również tam spadły bomby i musieliśmy uciekać z miasta pod ostrzałem. Wyjechaliśmy starym sowieckim samochodem marki Wołga - relacjonuje Ołeksij.
Następnego dnia mechanik powrócił do miasta, gdzie ujrzał przerażonych mieszkańców, próbujących wydostać się z Mariupola. - Jestem człowiekiem. Zrozumiałem, że muszę ich ratować - opowiada. W ciągu następnych dni Ołeksij zorganizował szereg misji ewakuacyjnych, wywożąc swoim samochodem 175 osób i dostarczając do Mariupola pomoc humanitarną. - 16:14
Zakończyła się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga.
- 16:13
Stoltenberg: jeśli wojna będzie się przedłużać to ryzyko jest przede wszystkim ryzykiem dla Ukrainy, dla ludzi, którzy będą cierpieć i to jest odpowiedzialność Putina, aby tę wojnę zakończyć, ale tak długo jak ta wojna trwa, istnieje ryzyko eskalacji poza Ukrainę
- 16:10
Stoltenberg: jesteśmy gotowi zapewnić większe wsparcie Ukrainie
- 16:08
Stoltenberg: gruziński minister spraw zagranicznych był dziś na spotkaniu, mieliśmy też spotkanie dwustronne, wydaje mi się to dość istotne, że mamy takie bliskie kontakty
- 16:06
Stoltenberg: nie widzimy, żeby Rosjanie się wycofywali
- 16:05
Stoltenberg: NATO nie będzie bezpośrednio angażować się w ten konflikt, ale zapewniamy wsparcie Ukrainie na wiele różnych sposobów
Autorka/Autor:asty/kg
Źródło: TVN24, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu