Wybory we Włoszech. Kandydat partii Giorgii Meloni zawieszony za wychwalanie Hitlera

Autor:
KS/kab
Źródło:
BBC Reuters

Bracia Włosi, skrajnie prawicowe ugrupowanie, prowadzące w sondażach przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech, zawiesiło we wtorek jednego ze swoich kandydatów - donosi BBC.

W poście na jednym z portali społecznościowych z 2014 roku Calogero Pisano, lokalny lider partii w Agrigento na Sycylii, porównał liderkę formacji Giorgię Meloni do "wielkiego męża stanu sprzed 70 lat". Dodał, że miał na myśli "Niemca", a nie Benito Mussoliniego - pisze BBC.

"Mają bardzo wielką ochotę zagłosować na 'dobrą zmianę'". Meloni mówi o "lobby LGBT" i budowaniu murów

Post zyskał popularność po kilku latach od publikacji za sprawą artykułu we włoskim dzienniku "La Repubblica", który wzbudził sensację i protesty względem kandydatury Pisano - komentuje sprawę Reuters. Ruth Dureghello, przewodnicząca rzymskiej gminy żydowskiej, skrytykowała wpisy polityka, mówiąc, że "pomysł, że ktoś, kto wychwala Hitlera, może zasiadać w następnym parlamencie, jest nie do przyjęcia” - donosi z kolei włoska agencja informacyjna Ansa.

Calogero Pisano zawieszony

Partia zakomunikowała, że Pisano nie reprezentuje jej już na żadnym szczeblu. Sam Pisano - jak informuje Reuters - przeprosił za swoje zachowanie. - Lata temu napisałem rzeczy, które były głęboko błędne - napisał, dodając, że usunął swoje posty już jakiś czas temu. Zawieszony Calogero Pisano wyraził również w 2014 roku poparcie dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - podała włoska agencja Ansa.

Od lewej Silvio Berlusconi, Giorgia Meloni i Matteo SalviniJacopo Landi/NurPhoto/Getty Images

Skrajna prawica zmierza po władze

Partia Braci Włochów prowadzi w sondażach przed niedzielnym głosowaniem, obiecując obniżki podatków i twardą linię w kwestii imigracji.

Założone w 2012 roku ugrupowanie ma swoje polityczne korzenie we Włoskim Ruchu Społecznym, który wyłonił się z faszyzmu po drugiej wojnie światowej. Partia zachowała logo powojennych, skrajnie prawicowych partii - trójkolorowy płomień - postrzegany często jako ogień płonący na grobie Mussoliniego.

Przyjmując motto "Bóg, ojczyzna i rodzina”, Meloni mówi, że chce obniżki podatków i wyboru prezydenta Włoch w głosowaniu powszechnym. Prowadzi również kampanię przeciwko prawom osób LGBT, chce blokady morskiej Libii, wielokrotnie ostrzegała także przed muzułmańskimi migrantami.

Zaślepka materiału TVN24GO
Chce być premierem. Krytycy ostrzegają przed "drugimi Węgrami"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Meloni zdecydowanie odrzuca faszystowską narrację, mówiąc, że "przeszła do historii".

W ostatnich wyborach we Włoszech w 2018 roku jej partia otrzymała niewiele ponad 4 procent głosów, teraz jest faworytką do zwycięstwa. Sondaże wskazują na uzyskanie w obu izbach parlamentu większości przez trzy prawicowe ugrupowania. Oprócz Braci Włochów jest to także Liga Matteo Salviniego oraz Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS/kab

Źródło: BBC Reuters

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/GiorgiaMeloni

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości