70 osób oskarżonych o członkostwo lub współpracę z jedną z najpotężniejszych grup przestępczych we Włoszech, kalabryjską mafią 'Ndrangheta, zostało w sobotę skazanych na kary więzienia. Sześciu oskarżonych otrzymało maksymalny wyrok, jakiego domagała się prokuratura - 20 lat więzienia. To największy proces sądowy włoskiej mafii od dekad - podkreśla BBC.
Proces zwany "Rinascita-Scott" ruszył w styczniu tego roku. Zarzuty usłyszały setki podejrzanych, wśród nich politycy, policjanci, urzędnicy cywilni, ale także osoby podejrzane o członkostwo w kalabryjskiej 'Ndranghetcie.
Na liście świadków widnieje blisko tysiąc osób. Głównym oskarżycielem w sprawie jest włoski prokurator 62-letni Nicola Gratteri, który spędził dekady walcząc z włoską mafią i w konsekwencji od ponad 30 lat żyje pod stałą ochroną policji.
Na potrzeby przeprowadzenia procesu włoskie władze przystosowały jeden z budynków w mieście Lamezia Terme w Kalabrii. Wewnątrz sali sądowej przygotowano cele, w których przetrzymywani są najgroźniejsi podejrzani. Budynek jest silnie strzeżony przez służby.
70 wyroków skazujących
Sobotnia rozprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Spośród 91 oskarżonych, którzy do tej pory stanęli przed sądem, skazano 70 osób. To m.in. Domenico Macri z wojskowego skrzydła organizacji, Pasquale Gallone, prawa ręka domniemanego ojca chrzestnego 'Ndranghety Luigiego Mancuso oraz Gregorio Niglia, który miał zajmować się pozyskiwaniem broni i wymuszeniami.
Gratteri powiedział, że około jedna trzecia z oskarżonych otrzymała wyrok co najmniej 10 lat pozbawienia wolności. Sześciu usłyszało wyrok 20 lat więzienia, a więc maksymalny wymiar kary, o który wnioskowali prokuratorzy. 21 oskarżonych zostało uniewinnionych, w tym siedmiu na wniosek prokuratury.
Pozostałych 355 osób, na których ciążą zarzuty, stanie przed sądem w późniejszym terminie. Wśród nich jest domniemany przywódca klanu, 67-letni Luigi Mancuso nazywany "Wujkiem". To najwyżej postawiona osoba, której postawiono zarzuty. Cały "maksiproces" ma potrwać łącznie dwa lata.
Jedna z największych włoskich organizacji przestępczych
'Ndrangheta jest uważana za jedną z najpotężniejszych organizacji przestępczych na świecie. Według włoskiej policji kontroluje około 80 procent międzynarodowego handlu kokainą. 'Ndrangheta ma kupować narkotyki bezpośrednio w Kolumbii i sprowadzać je do Europy zarówno poprzez pośredników w Afryce, jak również przez holenderskie porty.
Obok sycylijskiej Cosa Nostry oraz działającej w Neapolu Camorry 'Ndrangheta to największa włoska mafia.
Szacowana wartość zysków, jakie mafijna organizacja czerpie z handlu kokainą, to 40 miliardów euro. Jednak, jak zwraca uwagę BBC, długa lista zarzutów wykracza poza obrót narkotykami. Pojawiają się bowiem oskarżenia o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, morderstwa, usiłowania zabójstwa, wymuszenia, lichwę, ujawnianie tajemnic urzędniczych oraz nadużywanie stanowisk.
Źródło: BBC, Guardian