Największy mafijny proces od dekad. Wyroki usłyszało 70 członków 'Ndranghety

Źródło:
BBC, Guardian

70 osób oskarżonych o członkostwo lub współpracę z jedną z najpotężniejszych grup przestępczych we Włoszech, kalabryjską mafią 'Ndrangheta, zostało w sobotę skazanych na kary więzienia. Sześciu oskarżonych otrzymało maksymalny wyrok, jakiego domagała się prokuratura - 20 lat więzienia. To największy proces sądowy włoskiej mafii od dekad - podkreśla BBC. 

Proces zwany "Rinascita-Scott" ruszył w styczniu tego roku. Zarzuty usłyszały setki podejrzanych, wśród nich politycy, policjanci, urzędnicy cywilni, ale także osoby podejrzane o członkostwo w kalabryjskiej 'Ndranghetcie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na liście świadków widnieje blisko tysiąc osób. Głównym oskarżycielem w sprawie jest włoski prokurator 62-letni Nicola Gratteri, który spędził dekady walcząc z włoską mafią i w konsekwencji od ponad 30 lat żyje pod stałą ochroną policji.

Na potrzeby przeprowadzenia procesu włoskie władze przystosowały jeden z budynków w mieście Lamezia Terme w Kalabrii. Wewnątrz sali sądowej przygotowano cele, w których przetrzymywani są najgroźniejsi podejrzani. Budynek jest silnie strzeżony przez służby.

Czytaj także: "Chodzący trup" oskarża "ludzi honoru". Drugi taki proces w historii włoskiej mafii 

70 wyroków skazujących

Sobotnia rozprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Spośród 91 oskarżonych, którzy do tej pory stanęli przed sądem, skazano 70 osób. To m.in. Domenico Macri z wojskowego skrzydła organizacji, Pasquale Gallone, prawa ręka domniemanego ojca chrzestnego 'Ndranghety Luigiego Mancuso oraz Gregorio Niglia, który miał zajmować się pozyskiwaniem broni i wymuszeniami.

Gratteri powiedział, że około jedna trzecia z oskarżonych otrzymała wyrok co najmniej 10 lat pozbawienia wolności. Sześciu usłyszało wyrok 20 lat więzienia, a więc maksymalny wymiar kary, o który wnioskowali prokuratorzy. 21 oskarżonych zostało uniewinnionych, w tym siedmiu na wniosek prokuratury.

Pozostałych 355 osób, na których ciążą zarzuty, stanie przed sądem w późniejszym terminie. Wśród nich jest domniemany przywódca klanu, 67-letni Luigi Mancuso nazywany "Wujkiem". To najwyżej postawiona osoba, której postawiono zarzuty. Cały "maksiproces" ma potrwać łącznie dwa lata.

Jedna z największych włoskich organizacji przestępczych

'Ndrangheta jest uważana za jedną z najpotężniejszych organizacji przestępczych na świecie. Według włoskiej policji kontroluje około 80 procent międzynarodowego handlu kokainą. 'Ndrangheta ma kupować narkotyki bezpośrednio w Kolumbii i sprowadzać je do Europy zarówno poprzez pośredników w Afryce, jak również przez holenderskie porty.

Obok sycylijskiej Cosa Nostry oraz działającej w Neapolu Camorry 'Ndrangheta to największa włoska mafia.

Szacowana wartość zysków, jakie mafijna organizacja czerpie z handlu kokainą, to 40 miliardów euro. Jednak, jak zwraca uwagę BBC, długa lista zarzutów wykracza poza obrót narkotykami. Pojawiają się bowiem oskarżenia o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, morderstwa, usiłowania zabójstwa, wymuszenia, lichwę, ujawnianie tajemnic urzędniczych oraz nadużywanie stanowisk.  

Mafijne klany we WłoszechPAP

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: BBC, Guardian