Jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch zyska własne lotnisko

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Włochy. Wybrzeże Amalfi
Włochy. Wybrzeże AmalfiReuters Archive
wideo 2/2
Włochy. Wybrzeże AmalfiReuters Archive

Malownicze włoskie Wybrzeże Amalfitańskie doczeka się własnego lotniska. Dotychczas, aby dostać się na nie, najbliższym dostępnym lotniskiem było to w oddalonym o 1,5 godziny jazdy Neapolu. Rejon Amalfi jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów za sprawą swoich urokliwych zakątków, stromych klifów i pięknych plaż.

W wakacje otwarte zostanie lotnisko Salerno-Costa d'Amalfi na włoskim Wybrzeżu Amalfitańskim, informuje stacja CNN. 11 lipca mają wylądować na nim pierwsze samoloty obsługiwane przez hiszpańskie linie lotnicze Volotea. Lotnisko powstaje w odległości 45 km od miasta Amalfi oraz 21 km od miasta Salerno.

Otwarcie nowego lotniska ma poprawić komfort dla podróżnych udających się w tę "oszałamiająco piękną i jedną z najbardziej obleganych przez turystów część Włoch". Jednocześnie ma odciążyć najbliższe dostępne dotąd lotnisko, znajdujące się w oddalonym o niespełna półtorej godziny jazdy samochodem Neapolu.

ZOBACZ TEŻ: Oto "najbardziej upragniony" cel podróży w Europie

Nowe lotnisko we Włoszech

W rzeczywistości jest to ponowne otwarcie tego działającego już w przeszłości obiektu. Po raz pierwszy lotnisko w Amalfi otwarto w 1926 roku. Przez niemal sto lat wykorzystywane było naprzemiennie jako lotnisko wojskowe, obiekt do ćwiczeń dla szkół lotniczych oraz przez właścicieli prywatnych samolotów. W 2007 roku lotnisko zostało rozbudowane, by umożliwić również rejsowe loty komercyjne - wydłużono pas startowy i i wybudowano cztery stanowiska do odprawy. Mimo planów wykorzystania lotniska w ruchu turystycznym obiekt został ostatecznie całkowicie zamknięty w 2016 roku.

Teraz, w związku z planowanym ponownym otwarciem lotniska, obiekt został wyremontowany i rozbudowany. Ponownie wydłużono pas startowy, a na lata 2026-2027 planowane jest wybudowanie nowego terminala o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych. Przebudowa ma zostać całkowicie ukończona dopiero w 2043 roku - wtedy lotnisko chce obsługiwać już 6 mln pasażerów rocznie.

W związku z rozłożonymi na lata pracami na razie ograniczona będzie liczba kierunków, do których będą obsługiwane połączenia. Na początek, od lipca do Amalfi dolecimy bezpośrednio z Nantes we Francji i Cagliari na Sardynii. We wrześniu dodane zostaną dwa włoskie miasta - Werona i Katania. Wszystkie cztery kierunki będzie obsługiwać linia Volotea, ale jak przekazał rzecznik firmy GESAC zarządzającej portem lotniczym, trwają już rozmowy z kolejnymi przewoźnikami. Carlos Muñoz, prezes Volotei określił otwarcie lotniska "ważnym momentem dla regionu Amalfi".

ZOBACZ TEŻ: Florencja porównana do "nierządnicy". Oburzenie we Włoszech

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lina Harb/Shutterstock