Karabinier i polityk próbowali sprzedać akta śledztwa w sprawie ojca chrzestnego mafii Matteo Denaro

Źródło:
PAP
Włoska policja. Wideo archiwalne
Włoska policja. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Włoska policja. Wideo archiwalneReuters Archive

Karabinierzy przeszukali dom fotografa i paparazzo, który miał otrzymać poufne akta ze śledztwa w sprawie szefa mafii Matteo Messiny Denaro. Akta wykradł karabinier, a pośrednikiem w sprzedaży był polityk z Trapani - podają włoskie media.

W czwartek w nocy karabinierzy przeszukali mediolański dom fotografa i paparazzo Fabrizio Corony, który miał otrzymać 786 poufnych akt dotyczących śledztwa w sprawie ojca chrzestnego mafii Matteo Messiny Denaro.

Akta wykradł karabinier Luigi Pirollo, a pośrednikiem w sprzedaży był polityk z Trapani, Giorgio Randazzo - podały w czwartek włoskie media.

Policja we WłoszechReuters Archive

Oskarżenia wobec karabiniera i polityka

Karabinier nielegalnie dostał się do tajnego systemu informacyjnego i skopiował 786 poufnych akt dotyczących śledztwa w sprawie ojca chrzestnego mafii Matteo Messiny Denaro, aresztowanego 16 stycznia. Akta te dostarczył politykowi Giorgio Randazzo.

Dwaj podejrzani planowali zarobić dziesiątki tysięcy euro na sprzedaży skradzionych akt. Zwrócili się do mediolańskiego fotografa Fabrizio Corony. Fotograf wysłał ich do przyjaciela, Moreno Pisto, dyrektora internetowej gazety "Mow". Pisto opowiedział jednak o sprawie koledze, a następnie policji.

Pirollo jest oskarżony o nielegalne włamanie się do systemu komputerowego karabinierów i naruszenie tajemnicy służbowej. Randazzo o handel tajnymi materiałami. Śledztwo koordynują prokuratorzy z Palermo.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Connect