Uratował migrantów i przekazał libijskim służbom. Został prawomocnie skazany

Źródło:
PAP
Włochy: Nagranie z akcji wyciągania migrantów z morza
Włochy: Nagranie z akcji wyciągania migrantów z morzaGuardia Costiera
wideo 2/5
Włochy: Nagranie z akcji wyciągania migrantów z morzaGuardia Costiera

Sąd Najwyższy we Włoszech utrzymał wyrok wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów, przekazał ich libijskim służbom. Jak zaznaczył w uzasadnieniu sąd, mężczyzna nie mógł jednak tego zrobić, ponieważ Libia nie jest bezpiecznym krajem.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z lipca 2018 roku, gdy kapitan statku holowniczego, należącego do platformy wiertniczej, udzielił pomocy 101 migrantom z dryfującego pontonu, a następnie przekazał ich libijskiej Straży Przybrzeżnej. W poprzednich instancjach kapitan został skazany na rok pozbawienia wolności.

Czytaj też: Płynęli z Libii do Włoch. Utonęło 17 osób Według włoskiego Sądu Najwyższego, który wyrok ten utrzymał, kapitan naruszył procedury przewidziane przez konwencję w sprawie bezpieczeństwa życia na morzu oraz dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej, dokonując aktu "zbiorowego odepchnięcia do portu libijskiego, uważanego za niebezpieczny".

Ponadto, jak orzekł sąd, włoski kapitan miał obowiązek zweryfikować wcześniej, czy migranci chcą ubiegać się o azyl oraz przeprowadzić konieczne kontrole dotyczące osób małoletnich bez opieki.

Będzie pozew zbiorowy przeciwko włoskiemu rządowi

Wyrok ten, zaznaczyła agencja ANSA, ma nie tylko znaczenie polityczne, ale może mieć też istotny wpływ na inne trwające postępowania sądowe dotyczące niesienia pomocy migrantom na morzu. Jak zaznaczono, niektóre organizacja pozarządowe zaangażowane w takie akcje ratownicze zapowiedziały już pozew zbiorowy przeciwko rządowi Włoch i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w związku z memorandum Włochy-Libia w sprawie zwalczania nielegalnej imigracji.

Włoski działacz Luca Casarini z organizacji pozarządowej Mediterranea Saving Humans, który w zeszłym roku na zaproszenie papieża Franciszka był gościem synodu biskupów w Watykanie, oświadczył, że sobotni wyrok stwierdza jasno, że libijska Straż Przybrzeżna nie może koordynować akcji ratowania migrantów, ponieważ – jak dodał - "nie jest w stanie zagwarantować poszanowania praw człowieka".

Autorka/Autor:mm/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ELIO DESIDERIO/EPA/PAP