"Odkrycie o nadzwyczajnym znaczeniu" w Rzymie

Źródło:
PAP
Antyczne pozostałości w Rzymie
Antyczne pozostałości w Rzymie
Reuters Archive
Antyczne pozostałości w RzymieReuters Archive

Urząd nadzoru nad zabytkami w Rzymie informuje, że podczas prac archeologicznych na dziedzińcu Kamienicy Penitencjarzy odkryto prawdopodobnie pozostałości teatru Nerona. Prace prowadzone są dalej, a dotąd w ich rezultacie znaleziono różne przedmioty z okresu od Republiki Rzymskiej w VI wieku przed naszą erą do XV stulecia.

Wszystko wskazuje na to, że w Rzymie znaleziono pozostałości teatru Nerona. Urząd nadzoru nad zabytkami poinformował w środę, że odkryto je podczas prac archeologicznych na dziedzińcu Kamienicy Penitencjarzy, gdzie znajduje się siedziba Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Niezwykłego znaleziska dokonano w miejscu nadzwyczajnym, przy via della Conciliazione, prowadzącej do Watykanu. Archeolodzy natrafili tam na strukturę i dekoracje, które według nich zapewne były częścią słynnego teatru cesarza, panującego w I wieku naszej ery.

To między innymi pozostałości majestatycznych kolumn z marmuru, wyrafinowane ozdoby pokryte warstwą złota oraz pomieszczenia, wykorzystywane jako magazyny kostiumów i elementów scenografii. Wszystko to należy zdaniem badaczy uznać za resztki Theatrum Neronis.

- To odkrycie o nadzwyczajnym znaczeniu, miejsce, w którym odbywały się poetyckie i muzyczne występy Nerona, znane ze źródeł starożytnych, ale nigdy nie znalezione - powiedziała Daniela Porro z urzędu nadzoru nad rzymskimi zabytkami.

Prace archeologiczne w Rzymie

Wykopaliska zaczęły się tam w 2020 roku. Także niedaleko Watykanu znaleziono wcześniej resztki Ogrodów Agrypiny.

Prace prowadzone są dalej, a dotąd w ich rezultacie znaleziono różne przedmioty z okresu od Republiki Rzymskiej w VI wieku przed naszą erą do XV stulecia - szklane kielichy, ceramikę, oznaki pielgrzymów, fragmenty instrumentów, różańce.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fabio Caricchia/soprintendenzaspecialeroma.it