Królowa Elżbieta II wiedziała, że gazety należące do wydawnictw Ruperta Murdocha szpiegowały jej rodzinę i przyjaciół. Monarchini miała upoważnić swój personel do "wytyczenia granicy" w tej sprawie - wynika z ujawnionej w pozwie księcia Harry'ego treści maila z Pałacu Buckingham.
Harry pozwał należące do magnata medialnego Ruperta Murdocha wydawnictwo News Group Newspapers za bezprawne, jego zdaniem, zbieranie informacji o nim. Wydawnictwo wypłaciło miliony funtów w ramach ugód zawartych z ponad tysiącem osób, których poczty głosowe w telefonach były zhakowane i podsłuchiwane przez lata przez dziennikarzy "The Sun" i zamkniętego po wyjściu na jaw tej sprawy tabloidu "News of The World".
W 2007 roku Clive Goodman, ówczesny królewski korespondent "News of The World", został skazany za nielegalne przechwytywanie wiadomości telefonicznych rodziny królewskiej.
Teraz News Group Newspapers chce odrzucenia roszczeń Harry'ego. Wydawca uważa, że książę powinien podjąć działania wcześniej.
Harry, młodszy syn króla Karola III, twierdzi z kolei, że nie wniósł pozwu wcześniej z powodu "tajnego porozumienia" kierownictwa wydawnictw Murdocha z przedstawicielami Pałacu Buckingham, na podstawie którego prawne roszczenia członków rodziny królewskiej miały zostać odroczone. News Group Newspapers zaprzecza zawarciu takiego porozumienia, Pałac z kolei nie odniósł się do sprawy.
Prawnicy Harry'ego oświadczyli, że jego starszy brat William miał w 2020 roku zawrzeć po cichu prywatną ugodę z wydawnictwem, na mocy której otrzymał "bardzo dużą kwotę". W przedstawionych przez nich dokumentach nie jest sprecyzowane, o jaką kwotę chodziło ani jakie były warunki domniemanej ugody.
Ujawnione wiadomości
Jak opisuje teraz Reuters, e-mail z Pałacu Buckingham z 2017 roku, przekazany do sądu przez zespół prawny Harry'ego i opublikowany w czwartek, opisuje, jak personel dworu królewskiego chciał, przy wsparciu królowej, zakończyć sprawę szpiegowania.
Nadszedł czas, aby "wyznaczyć granicę" sporu - miała napisać dyrektor biura ds. komunikacji Sally Osman do Roberta Thomsona, dyrektora generalnego należącego do Murdocha przedsiębiorstwa News Corp., do którego należy m.in. News Group Newspapers.
"Fakt, że możemy przeprowadzić tę rozmowę, przy pełnej wiedzy królowej, zdając sobie sprawę ze skali i skutków działań hakerskich i inwigilacji rodziny królowej, jest ważny z punktu widzenia najbliższej przyszłości" - napisała Osman.
W innej wiadomości, przesłanej na początku 2018 roku, Osman pisała Thompsonowi i Rebece Brooks, szefostwu brytyjskiej filii przedsiębiorstwa Murdocha, o "rosnącym poczuciu frustracji z powodu braku odpowiedzi lub chęci zaangażowania się w znalezienie rozwiązania" w tej sprawie.
Pozew Harry'ego jest jedną z czterech spraw, które młodszy syn Karola III wytoczył swojej rodzinie.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock