Monarchowie

Monarchowie

Jerzy Fryderyk, książę pruski, głowa dynastii Hohenzollernów, przegrał proces o zamek Rheinfels w Nadrenii-Palatynacie. Domagał się zwrotu tej dawnej siedziby rodzinnej nad Renem, ale sąd w Koblencji odrzucił we wtorek jego roszczenia.

Księżna Meghan i książę Harry spotkali się z dziennikarzami i pokazali swoje nowo narodzone dziecko. Chłopiec, który jest siódmy w kolejce do brytyjskiego tronu, przyszedł na świat wczesnym rankiem w poniedziałek.

Pogrzeb emerytowanego wielkiego księcia Jana, byłego władcy Luksemburga, odbył się w sobotę w Wielkim Księstwie z udziałem około 30 przedstawicieli rodzin panujących, w tym między innymi księżniczki Anny, córki brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Córka króla Hiszpanii Filipa VI, Eleonora, odbyła w sobotę pierwszą oficjalną wizytę jako następczyni tronu. Dwunastoletnia reprezentantka dynastii Burbonów odwiedziła Asturię, której jest księżniczką.

33-letnia Ines Zorreguieta, młodsza siostra królowej Niderlandów Maksymy, została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Buenos Aires. Jak podają argentyńskie media, najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo.

Michał I Hohenzollern-Sigmaringen zmarł we wtorek w swej rezydencji w Aubonne w Szwajcarii w wieku 96 lat - poinformował w oświadczeniu dwór byłego monarchy.

Brytyjskie media poinformowały w niedzielny wieczór o śmierci kuzynki królowej Elżbiety II. Margaret Rhodes miała 91 lat. Była jedną z najbardziej zaufanych osób brytyjskiej monarchini.

Niezwykła zażyłość będąca wyrazem "specjalnej więzi" łączącej Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone pod koniec XX wieku to zdaniem dziennika "Guardian" najbardziej uderzające wrażenie, jakie wypływa z odtajnionych przez Waszyngton transkrypcji rozmów Billa Clintona z Tonym Blairem z lat 1997-2000. Jedna z najbardziej poruszających rozmów odbyła się dzień po śmierci księżnej Diany.

Królowa Elżbieta II w swoim bożonarodzeniowym przemówieniu stwierdziła, że światło chrześcijańskiej wiary może zatriumfować nad mrokiem niespokojnych czasów. Brytyjskie media piszą, że była to aluzja do motywowanych dżihadem zamachów terrorystycznych, do których dochodziło na całym świecie w ciągu ostanich 12 miesięcy.