Świat

Więcej samolotów NATO w krajach bałtyckich

Świat

Aktualizacja:
Wikipedia Amerykanie wyślą nad państwa bałtyckie 10 myśliwców F-15

NATO od maja zwiększy do 12 liczbę samolotów patrolujących niebo nad państwami bałtyckimi w celu wzmocnienia obrony Europy Wschodniej z powodu napięć z Rosją w sprawie Ukrainy - poinformował przywoływany przez agencję Reutera wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii pilnowały dotychczas cztery samoloty NATO. Jednak Amerykanie, którzy są obecnie odpowiedzialni za patrolowanie tamtejszego nieba, z powodu kryzysu ukraińskiego wysłały 10 myśliwców F-15. Według agencji Reutera zwiększenie w maju liczby maszyn do 12 jest częścią planu, mającego na celu wzmocnienie sił powietrznych, lądowych i morskich w należących do Sojuszu krajach Europy Środkowej i Wschodniej, nad którym dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove, pracuje od 15 kwietnia.

Od maja polska misja

1 maja misję patrolowania nieba nad krajami bałtyckimi przejmie lotnictwo polskie. Realizować ją będą cztery MiG-i 29.

Dotychczas główną bazą lotniczą operacji Baltic Air Policing było miasto Szawle na Litwie. Niedawno NATO zgodziło się na przygotowanie drugiego centrum operacyjnego w estońskim Amari. Dodatkowy udział w misjach Sojuszu nad państwami bałtyckimi zadeklarowały siły powietrzne Niemiec, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii. Francja ponadto zaoferowała wykorzystanie swego samolotu zwiadowczego AWACS, a Turcja wsparcie samolotów-cystern.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia