Wiadomo, gdzie będą sądzić Amerykanina oskarżonego o szpiegostwo

Źródło:
PAP
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w RosjiReuters
wideo 2/4
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w RosjiReuters

Rosyjska prokuratura przekazała, że amerykański dziennikarz "Wall Street Journal" Evan Gershkovich będzie sądzony Jekaterynburgu. Rosyjskie służby oskarżyły go o szpiegostwo i od ponad roku trzymają w areszcie. O uwolnienie dziennikarza apelowali przedstawiciele ponad 40 państw.

Rosyjska prokuratura powiadomiła w czwartek, że dziennikarz amerykańskiego "Wall Street Journal" Evan Gershkovich, przebywający w areszcie od marca zeszłego roku, będzie sądzony za szpiegostwo w Jekaterynburgu - poinformowała agencja AP. "Dziennikarzowi zarzucono zbieranie tajnych informacji o fabryce zbrojeniowej" - przekazał prokurator generalny w oświadczeniu.

"W trakcie śledztwa ustalono i potwierdzono dokumentacją, że Gershkovich, amerykański dziennikarz 'The Wall Street Journal', na zlecenie CIA, w marcu 2023 roku zbierał w obwodzie swierdłowskim tajne informacje na temat prowadzonej w zakładach zbrojeniowych NPK Uralwagonzawod JSC produkcji i napraw sprzętu wojskowego" - poinformowała rosyjska prokuratura. "Gershkovich działał nielegalnie, stosując żmudne metody konspiracyjne" - podały rosyjskie służby.

Evan GershkovichThe Wall Street Journal

Apel o uwolnienie dziennikarza

Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu w marcu zeszłego roku. Amerykańska administracja uznała zatrzymanie reportera za "bezprawne" i domagała się jego zwolnienia.

Pod apelem o uwolnienie dziennikarza, który w ubiegłym roku przygotowała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, podpisali się przedstawiciele ponad 40 państw. Domagali się uwolnienia osób przetrzymywanych z powodów politycznych oraz "zakończenia drakońskich represji przeciwko wolności słowa, w tym wymierzonych w przedstawicieli mediów".

Zagraniczne media likwidują biura w Rosji

Niezależny rosyjski portal Insider, analizując sytuację zachodnich korespondentów w Rosji po zatrzymaniu Gershkovicha, zauważył, że po wprowadzeniu przez Kreml represyjnej ustawy o "fake newsach" wiele mediów zagranicznych zlikwidowało swoje biura w Rosji.

Portal, powołując się na zachodnich korespondentów w Moskwie, oceniał, że aresztowanie Gershkovicha "pociągnie za sobą stopniowe odejście mediów zachodnich z Rosji"

W razie wyroku skazującego dziennikarzowi grozi do 20 lat więzienia. Gershkovich jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem oskarżonym przez Moskwę o szpiegostwo od 1986 roku, czyli od schyłkowych lat ZSRR.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Wall Street Journal