Pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna Viktora Orbana po zwycięstwie w wyborach

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban uda się do Watykanu z pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną po wygranej w wyborach parlamentarnych. W czwartek zostanie przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji – poinformował rzecznik szefa rządu Bertalan Havasi.

Planowana na czwartek wizyta w Watykanie to pierwsza oficjalna podróż zagraniczna premiera Węgier po wygranych przez jego konserwatywny Fidesz 3 kwietnia wyborach parlamentarnych. Będzie to zarazem jego pierwsza oficjalna wizyta w Watykanie. Audiencja rozpocznie się o godz. 11.00.

Franciszek i szef węgierskiego rządu widzieli się we wrześniu zeszłego roku w Budapeszcie podczas krótkiej papieskiej wizyty z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Zwycięstwo Fideszu

W wyborach parlamentarnych rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej uzyskała ponad 54 procent głosów i zdobyła 135 mandatów w 199-osobowym parlamencie.

Ogłaszając swoje zwycięstwo, Orban oznajmił, że "podczas tych wyborów koalicja rządząca musiała walczyć z najsilniejszymi wiatrami przeciwnymi: lewicą w kraju, międzynarodową lewicą dookoła, brukselskimi biurokratami, wszystkimi pieniędzmi i organizacjami (finansisty) Gyoergya Sorosa, międzynarodowymi mediami głównego nurtu, i wreszcie z prezydentem Ukrainy".

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP