Viktor Orban w Moskwie. Rozmowy z Władimirem Putinem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, vesti.ru

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban w czasie wizyty w Moskwie ocenił, że w kwietniu wygra wybory parlamentarne w swoim kraju. Swój pobyt w Rosji nazwał "misją pokoju" i zapewnił, że nikt w Unii Europejskiej "nie chciałby wojny i konfliktów". Władimir Putin na wspólnej z Orbanem konferencji prasowej wyraził przekonanie, że Zachód ignoruje zasadnicze obawy Moskwy dotyczące między innymi rozszerzenia NATO.

Zapowiadano, że wizyta Viktora Orbana w Moskwie dotyczyć będzie współpracy gospodarczo-handlowej. Orban i Władimir Putin mieli także omówić kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Węgierski polityk w czasie wtorkowego spotkania na Kremlu podzielił się jednak także refleksją na temat własnej przyszłości politycznej. - Mówiąc szczerze, nie planuję odchodzić. W kwietniu są wybory, mam nadzieję na wygraną - powiedział Orban. Dodał, zwracając się do Putina: - Mam wobec tego uzasadnione przypuszczenia, że będziemy współpracować przez wiele lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Orban: misja pokoju

- Moja obecna wizyta jest poniekąd misją pokoju. Chciałbym zapewnić, że żaden z przywódców Unii Europejskiej, krajów członkowskich, nie chciałby wojny i konfliktów. Opowiadamy się za decyzjami politycznymi i wzajemnie korzystnymi uzgodnieniami - oznajmił w Moskwie Orban.

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem uznał, że rozbieżności stanowisk między Rosją i NATO są znaczne, ale możliwe do przezwyciężenia. - Porozumienie jest możliwe i mam nadzieję, że rozmowy w najbliższych tygodniach do tego doprowadzą - powiedział.

Putin: Zachód lekceważy obawy Rosji

Prezydent Rosji powiedział na tej samej konferencji, że Moskwa analizuje odpowiedź USA i NATO na rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa, ale już teraz jest jasne, że Zachód zignorował zasadnicze obawy Moskwy dotyczące m.in. rozszerzenia NATO.

- Nie zobaczyliśmy adekwatnego uwzględnienia naszych trzech kluczowych żądań dotyczących niedopuszczenia do rozszerzenia NATO, rezygnacji z rozmieszczania systemów ofensywnych w pobliżu granic rosyjskich, a także powrotu infrastruktury wojskowej NATO w Europie do stanu z 1997 roku - powiedział Putin.

O rosyjskich żądaniach i odpowiedzi Zachodu rozmawiali we wtorek telefonicznie szefowie dyplomacji USA i Rosji, Antony Blinken i Siergiej Ławrow.

Orban - Putin. 13 lat, 12 spotkań

Premier Węgier przypomniał, że po raz pierwszy spotkał się z Putinem 13 lat temu. - To dużo czasu – stwierdził Orban, dodając, że "z biegiem lat większość jego kolegów przywódców państw UE już nimi nie jest". Wtorkowe spotkanie Orbana i Putina było dwunaste.

Szef węgierskiego rządu mówił, że "Europa przeżywa teraz kryzys energetyczny" i przypomniał, że jego kraj podpisał z Rosją długoterminowe kontrakty na dostawy gazu. - W trakcie dzisiejszego spotkania chciałbym osiągnąć cel, jakim jest zwiększenie dostaw - zapowiedział.

Rosja "docenia działalność Orbana"

Putin zauważył, że kontrakt, podpisany w 2021 roku, obowiązuje do 2036 roku. Zapewnił, że Węgry kupują od Rosji surowiec "pięciokrotnie taniej niż (wynoszą) ceny rynkowe w Europie".

Odnosząc się do zapewnień węgierskiego premiera w sprawie kwietniowych wyborów parlamentarnych, odpowiedział, że "Rosja będzie współpracować z każdym kierownictwem na Węgrzech, ale docenia działania Orbana".

- Zwykle w przypadkach, kiedy nasi partnerzy mają wybory, mówimy, że będziemy współpracować z każdym wybranym kierownictwem. Muszę jednak zauważyć, że w wyniku pana pracy wiele zostało zrobione w interesie narodu węgierskiego i w interesie Rosji. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana – powiedział Putin.

Viktor Orban kremlin.ru

Ocena szefa węgierskiej dyplomacji

"Wtorkowe spotkanie premiera Węgier Viktora Orbana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie będzie najważniejsze z dotychczasowych" - ocenił wcześniej na Facebooku szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

"Z dwóch powodów: po pierwsze my, Węgrzy, nauczyliśmy się, że jeśli dochodzi od konfliktu między Wschodem i Zachodem, to mieszkańcy Europy Środkowej zawsze na tym tracą, tak więc w strategicznym interesie naszego bezpieczeństwa narodowego leży to, by obecny konflikt został rozwiązany na drodze rozmów" - wyjaśnił Szijjarto.

Zaznaczył, że przed spotkaniem z Putinem Orban skonsultował się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem jako że Francja sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Później rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi powiedział, że Orban przeprowadził też rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, podczas której omówili sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy i opowiedzieli się za rozwiązaniem kryzysu na drodze dialogu.

Władimir Putin kremlin.ru

Szef dyplomacji Węgier chwali współpracę z Rosją

"Drugi powód, dla którego obecne spotkanie jest bodaj najważniejsze, to fakt, że zeszły rok był najbardziej udany z punktu widzenia dwustronnej węgiersko-rosyjskiej współpracy" – oznajmił Szijjarto.

Szef dyplomacji Węgier wspomniał, że jego kraj kupił od Rosji szczepionkę przeciw COVID-19 Sputnik, zawarł z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu, a także Rosja pomogła w ewakuacji z Kazachstanu zagrożonych węgierskich obywateli.

Dodał, że na bieżący rok też są plany dwustronnej współpracy i jeśli zostaną zrealizowane, "Węgrzy mogą znów bardzo skorzystać na tym, że prowadzimy politykę zagraniczną opartą o respektowanie powiązań sojuszniczych, a jednocześnie przywiązujemy duże znaczenie do powodzenia stosunków dwustronnych, na przykład w odniesieniu do Rosji".

Jak podkreślił, minione lata pokazały, że "można utrzymywać z Rosją kulturalne i pragmatyczne stosunki, a jednocześnie przestrzegać naszych zobowiązań sojuszniczych".

Węgry chcą zwiększenia ilości gazu z Rosji

Szijjarto przekazał, że we wtorek będą omawiane przede wszystkim sprawy energetyczne i gospodarcze, np. Węgry chcą zwiększyć ilość gazu przewidzianą w umowie długoterminowej. "W obecnej sytuacji kryzysu zaopatrzenia w energię w Europie zastanawiam się, co by było, gdybyśmy słuchali tych, którzy nam odradzali zawarcie długoterminowej umowy z Rosjanami. Na szczęście je zawarliśmy, zagrożenie dostaw nas zatem nie dotyczy" - stwierdził.

Sam Szijjarto spotkał się we wtorek w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Autorka/Autor:asty, tas//rzw

Źródło: PAP, vesti.ru