TVN24 | Świat

Węgierska książka z bajkami ma zmienić okładkę. "Wzory zachowania odbiegające od tradycyjnych ról płciowych"

TVN24 | Świat

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP

Węgierska książka dla dzieci "Baśniowa kraina dla wszystkich" ma zmienić okładkę – orzekły węgierskie władze. Ich zdaniem wydające publikację stowarzyszenie Labrisz dopuściło się "nieuczciwej praktyki handlowej" przez niezamieszczenie na okładce informacji, że książka zawiera m.in. wątki homoseksualne. Stowarzyszenie zapowiada zaskarżenie tej decyzji.

Węgierskie władze uznały - jak podaje dziennik "Magyar Hirlap" - że stowarzyszenie Labrisz, które wydało książkę, dopuściło się nieuczciwej praktyki handlowej, ponieważ określiło publikację jako książkę z bajkami, ale nie zaznaczyło, iż pojawiają się w niej "wzory zachowania odbiegające od tradycyjnych ról płciowych". Oceniono, że nabywcy mogą przez to zdecydować o kupnie na podstawie mylących informacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rządowy nakaz wymaga, aby stowarzyszenie zamieszczało zastrzeżenia o treści publikacji na okładkach wszystkich swoich książek. Labrisz zapowiedziało już kroki prawne i zaskarżenie decyzji urzędu. Uznało wymóg zamieszczenia pełnej informacji mogącej wpływać na decyzję o zakupie książki za dyskryminujący.

Budząca kontrowersje książka

Książka "Baśniowa kraina dla wszystkich" zawiera opowieści m.in. o łani, która chce zostać kozłem, czy o księciu, który pobiera się z innym księciem. Ale są w niej też historie przedstawiające w pozytywnym świetle Romów czy ludzi niepełnosprawnych. Labrisz podkreśla, że książka ma uczyć dzieci szacunku dla różnych osób.

W październiku samorząd miejscowości Mezoekoevesd zakazał używania książki w przedszkolach na swoim terenie. W grudniu jednak urząd rządowy komitatu Borsod-Abauj-Zemplen, na terenie którego leży miejscowość, orzekł, że zakaz ten jest niezgodny z prawem. Działaczka skrajnie prawicowej partii Mi Hazank (Nasza Ojczyzna) Dora Duro zorganizowała jesienią konferencję prasową, na której przepuściła kilka stron książki przez niszczarkę.

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock