Węgry o Szwecji w NATO: nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas

Autor:
jr//mm
Źródło:
PAP
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/4
Jacek Tacik/Fakty TVNSzwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?

Nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas - stwierdził marszałek Zgromadzenia Krajowego (parlamentu) Węgier Laszlo Kover, odnosząc się do szwedzkiego filmu edukacyjnego dla uczniów, w którym krytykowany jest stan węgierskiej demokracji. - Nie jest pewne, że musimy głosować za przystąpieniem Szwecji do NATO – oznajmił na antenie HirTV.

- Myślę, że nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas i naszym patriotyzmie, jakie odzwierciedla ten film – stwierdził Kover, odnosząc się do krótkiego szwedzkiego filmu edukacyjnego dla uczniów, w którym krytykowany jest stan węgierskiej demokracji.

Aktywista Marton Gulyas: demokracja na Węgrzech stopniowo zanika

W filmie występuje m.in. węgierski lewicowy aktywista Marton Gulyas, który mówi, że od 2010 roku, czyli od dojścia Viktora Orbana do władzy, demokracja na Węgrzech stopniowo zanika. Na film zareagowali już wcześniej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas oraz minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji wysłał list otwarty do swojego szwedzkiego odpowiednika, w którym ocenił, że domaganie się od parlamentu w Budapeszcie ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO oraz ataki na węgierską demokrację stoją ze sobą w sprzeczności.

Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji

Spośród wszystkich członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej politycy rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP mówili, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas jesiennej sesji parlamentu. Jednak jak pod koniec sierpnia dziennik "Nepszava" zauważył, w programie sesji, która rozpocznie się 25 września, nie ma odpowiedniego punktu.

Czytaj też: Węgry nadal blokują akcesję Szwecji do NATO. Posłowie zbojkotowali sesję parlamentu w tej sprawie

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock