Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się w sobotę z papieżem Franciszkiem. Głównymi tematami rozmowy była pandemia COVID-19, migracja, zmiany klimatyczne i sytuacja na Bliskim Wschodzie - poinformował Watykan po audiencji.
Szefowa Komisji Europejskiej podarowała papieżowi kopię Deklaracji Schumana z 9 maja 1950 roku, czyli planu przedstawionego przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji. Dotyczył on propozycji integracji sektorów produkcji stali i wydobycia węgla państw założycielskich oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co było zalążkiem przyszłej Unii Europejskiej.
Ponadto Ursula von der Leyen wręczyła Franciszkowi dwa tomy historii integracji europejskiej. Od papieża otrzymała Orędzie na Dzień Pokoju oraz dokument na temat braterstwa, a także medal z brązu z wybitymi słowami z Księgi Izajasza: "Pustynia stanie się sadem".
O pandemii, klimacie i Bliskim Wschodzie
Watykan w komunikacie poinformował, że przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiała z papieżem Franciszkiem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.
Wśród tematów rozmów wymieniono między innymi inicjatywy z okazji 50. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Wspólnotami Europejskimi.
Ponadto rozmawiano o rozpoczętej niedawno Konferencji o przyszłości Europy, społecznych konsekwencjach pandemii, o migracji, zmianach klimatycznych i rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie - ogłosiło watykańskie biuro prasowe.
Ursula von der Leyen odwiedziła papieża dzień po Globalnym Szczycie na temat Zdrowia, który odbył się w Rzymie i był poświęcony walce z pandemią oraz kwestii dostępności szczepień przeciw COVID-19.
Źródło: PAP