Oczekiwaną od kilku lat reformę Kurii Rzymskiej wprowadza nowa konstytucja apostolska papieża Franciszka. Dokument, bez zapowiedzi, został w sobotę opublikowana przez Watykan. Jeden z zapisów mówi, że "papież, biskupi i inni wyświęceni kapłani nie są jedynymi ewangelizatorami w Kościele", a każdy ochrzczony katolik świecki, także kobieta, może kierować dykasterią - wydziałem Kurii - lub innym jej organem. Nowe przepisy wejdą w życie w czerwcu.
Na mocy dokumentu każda osoba świecka, także kobieta, może stanąć na czele watykańskiego urzędu. Do tej pory większość wydziałów watykańskich była kierowana przez duchownych płci męskiej, zazwyczaj kardynałów. Opublikowany w sobotę 54-stronicowy dokument "Praedicate Evangelium" (Głoście Ewangelię) ukazał się w 9. rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, w uroczystość świętego Józefa. Postanowienia konstytucji apostolskiej wejdą w życie 5 czerwca. Zastąpi ona poprzednią, "Pastor Bonus" (Dobry Pasterz) św. Jana Pawła II z 1988 roku.
Papież Franciszek pracował nad reformą razem z Radą Kardynałów, pierwszym takim organem doradczym w Watykanie.
Także kobieta może stanąć na czele watykańskiego urzędu
W preambule papież napisał: "Misyjne nawrócenie Kościoła ma na celu jego odnowę zgodnie z wizerunkiem misji miłości właściwej Chrystusowi". "Jego uczniowie i uczennice są zatem wezwani do tego, by być światłem świata" - podkreślił Franciszek. Wskazał: "W kontekście misyjności Kościoła wprowadza się także reformę Kurii Rzymskiej".
Wśród wymogów podkreślił skromność życia i miłość do ubogich. Jedna z części preambuły konstytucji mówi: "Papież, biskupi i inni wyświęceni kapłani nie są jedynymi ewangelizatorami w Kościele", dodając, że świeccy mężczyźni i kobiety "powinni pełnić rolę rządzenia i odpowiedzialności".
Część konstytucji poświęcona zasadom mówi, że "każdy wierny może kierować dykasterią (wydziałem Kurii) lub urzędem", jeśli papież uzna, że dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje i ją mianuje. Nie ma rozróżnienia między świeckimi mężczyznami i świeckimi kobietami.
Źródło: PAP/Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock