Viktor Orban próbował pocałować Maię Sandu w rękę. Nagranie hitem internetu

Autor:
wac//az
Źródło:
twitter.com/Gerashchenko, gazeta.policja.pl, tvn24.pl

Viktor Orban, witając się z prezydentką Mołdawii Maią Sandu, próbował pocałować ją w rękę. Nagranie ze szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie stało się hitem sieci. Udostępnił je i skomentował m.in. doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. "Tego chyba nie było w protokole?" - napisał na Twitterze.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas drugiego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie 1 czerwca. Widać na nim Viktora Orbana, który idzie po czerwonym dywanie w kierunku prezydentki Mołdawii Mai Sandu. Kiedy ta wyciąga rękę na powitanie, premier Węgier ściska jej dłoń i schyla się, by ją ucałować. Wtedy Sandu zdecydowanie odsuwa rękę, wyraźnie dając do zrozumienia, że sobie tego nie życzy.

ZOBACZ TEŻ: Pięć rewolucji, w tym trzy Mai Sandu

Opublikowane w mediach społecznościowych nagranie obejrzały setki tysięcy osób. Portal Nexta skomentował przywitanie jako "niezręczne dla Orbana". "Ta kobieta ma więcej godności niż kilka rządów UE, tak powstają legendy!" - napisał jeden z mołdawskich użytkowników Twittera. Z kolei doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko odnotował, że takiego zachowania Orbana "chyba nie było w protokole?".

Całowanie w rękę - kiedy jest dopuszczalne

"Całowanie kobiet w rękę na powitanie to w sytuacjach służbowych i zawodowych absolutne faux pas" - wskazał znawca i wykładowca protokołu dyplomatycznego i dobrego obyczaju prof. dr hab. Michał Iwaszkiewicz w tekście "O sztuce powitania" opublikowanym kilka lat temu na portalu "Gazety Policyjnej". "Dopuszczalne jest pocałowanie w rękę kobiety, której składa się gratulacje i wręcza kwiaty z powodu awansu czy jubileuszu" - dodaje.

Szczyt EWP w Mołdawii

Maia Sandu była gospodarzem zorganizowanego w stolicy Mołdawii szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Tłem spotkania, na które zaproszono 47 szefów państw i rządów oraz przewodniczących instytucji unijnych, była inwazja Rosji na Ukrainę i destabilizacja europejskiego bezpieczeństwa. Wśród tematów wymieniano wspólne wysiłki na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, odporność i transformację energetyczną, a także rozwój połączeń infrastrukturalnych.

Pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej odbył się 6 października 2022 roku w Pradze i wzięły w nim udział 44 państwa. Kolejne szczyty odbywają się na przemian w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach partnerskich. Europejska Wspólnota Polityczna to organizacja, która wzmacnia współpracę państw europejskich, podzielających wartości demokratyczne.

ZOBACZ TEŻ: Doradca Zełenskiego o "absurdalnym stanowisku" Orbana. "To celowe usprawiedliwienie agresora"

Autor:wac//az

Źródło: twitter.com/Gerashchenko, gazeta.policja.pl, tvn24.pl