V Flota USA odpowiada Iranowi: Zero tolerancji

Aktualizacja:
 
Teheran grozi zamknięciem cieśniny Ormuz, V Flota odpowiadanavy.mil

"Każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane" - to odpowiedź amerykańskiej V Floty operującej na wodach Zatoki Perskiej na irańskie groźby zablokowania cieśniny Ormuz. Również Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu mimo gróźb Teheranu.

Każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane V Flota

Na irańskie groźby zareagowali amerykańscy wojskowi. "Wolny przepływ towarów i usług przez cieśninę Ormuz jest żywotny dla regionu i światowego dobrobytu" - dodało dowództwo stacjonującej w Bahrajnie floty w komunikacie przekazanym agencji Reutera. W rejonie Zatoki Perskiej działają amerykańskie okręty z V Floty oraz okręty kilku państw, patrolujące wody m.in. Zatoki Adeńskiej, gdzie grasują piraci uprowadzający dla okupu statki.

Unia nie zrezygnuje

Także Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu, mimo gróźb Teheranu, który zapowiada, że zareaguje na takie naciski zamknięciem cieśniny Ormuz.

UE planuje kolejną serię sankcji wobec Iranu i nie mamy zamiaru rezygnować z tego projektu rzecznik Catherine Ashton, Michael Mann

- Ewentualna decyzja w sprawie następnych sankcji gospodarczych wymierzonych w republikę islamską może zostać podjęta już podczas najbliższego zebrania europejskich ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia w Brukseli - wyjaśnił Mann.

Kraje europejskie nie są zgodne

Gotowość do nałożenia kolejnych sankcji na Iran, jeśli nie zrezygnuje on ze swego programu budowy broni nuklearnej, UE zapowiedziała już w grudniu. Kraje europejskie nie są zgodne co do konieczności zastosowania embarga na import ropy z Iranu.

Projektu zakazu importu irańskiego surowca bronią Paryż i Berlin, lecz kilka innych krajów jest temu przeciwnych. Teheran sprzedaje Europejczykom około 450 tys. baryłek ropy dziennie, czyli 18 proc. swego całkowitego eksportu tego surowca. Głównymi odbiorcami są Włochy, Grecja i Hiszpania.

Francja: Nie ingerujcie w swobodę ruchu statków

Wzywamy władze irańskie, by szanowały prawo międzynarodowe i w szczególności swobodę żeglugi po międzynarodowych wodach i cieśninach rzecznik francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych Bernard Valero

- Cieśnina Ormuz jest cieśniną międzynarodową. W związku z tym wszystkie statki bez względu na ich przynależność państwową korzystają tam z prawa tranzytu zgodnie z konwencją ONZ z 1982 roku o prawie morza oraz międzynarodowymi zwyczajami żeglugowymi - dodał rzecznik.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: navy.mil