Jak podało w porannym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), w związku z dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podjął w piątek decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru w Kłodnicy. Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry.
Wojewoda śląski reaguje na zagrożenie w rzekach
"W dniu 04.07.2025 roku wojewoda śląski wydał rozporządzenie porządkowe w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego. Zakaz został wprowadzony na okres od 5 lipca 2025 roku do 31 lipca 2025 roku" - podało WZCK.
Według ekspertów duża liczebność złotej algi była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku, która skutkowała masowym śnięciem ryb. Były one wówczas notowane przez około 1,5 miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton martwych ryb. Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece złotych alg, co może wiązać się między innymi z wysokim stopniem zasolenia wody.
Martwe ryby były wyławiane z Odry także w kolejnych latach. Zdaniem specjalistów dla odbudowy ekosystemu Odry kluczowe jest ograniczenie zrzutu zasolonych wód kopalnianych. Eksperyment prowadzony latem 2024 roku na Kłodnicy potwierdził, że nadtlenek wodoru (H2O2) skutecznie zwalcza złotą algę.
ZOBACZ W TVN24+: Odra "została zamordowana", "przyczyna leży po stronie człowieka".
Autorka/Autor: SK/ tam
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcie ilustracyjne/Jarek Praszkiewicz/PAP