Potężny atomowy lotniskowiec na Morzu Japońskim

Lotniskowiec USS Ronald Reagan na Talisman Saber 2017
Lotniskowiec USS Ronald Reagan na Talisman Saber 2017
DVIDSHUB
USS Ronald Reagan może pomieścić na pokładzie nawet 70 maszynDVIDSHUB

Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan przeprowadził z japońskim niszczycielem i dwoma indyjskimi okrętami wojennymi trzydniowe manewry na Morzu Japońskim - poinformowały we wtorek japońskie morskie siły samoobrony.

W ćwiczeniach, które zakończyły się w poniedziałek, uczestniczyło w sumie pięć jednostek. Manewry odbyły się w sytuacji wzmożonego napięcia w regionie w związku z ostatnimi próbami rakiet balistycznych i próbą nuklearną Korei Północnej.

Trzeci lotniskowiec w regionie

"Manewry przyczyniły się do poprawienia zdolności bojowych oraz pogłębiły współpracę z Indiami" - poinformowały w komunikacie japońskie morskie siły samoobrony.

Lotniskowiec Ronald Reagan, który stacjonuje w Japonii, ma wyporność ponad 100 tys. ton i dysponuje napędem atomowym. Na jego długim na ponad 300 i szerokim na 40 metrów pokładzie może pomieścić się około 70 samolotów i śmigłowców bojowych.

Jednostka ta dołączy do dwóch innych lotniskowców na Zachodnim Pacyfiku - USS Nimitz i USS Theodore Roosevelt - żeby przypomnieć władzom w Pjongjangu o zdolności szybkiej mobilizacji sił militarnych - poinformowali wcześniej agencję Reutera przedstawiciele amerykańskich władz.

W połowie września lotniskowiec Ronald Reagan przez kilkanaście dni prowadził ćwiczenia z japońskimi okrętami wojennymi na wodach na południe od Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywoła ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim. 12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | US Navy