Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

Źródło:
PAP
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnejReuters Archive
wideo 2/2
Kwestia broni palnej w USAReuters Archive

Zakaz sprzedaży nakładek na karabiny półautomatyczne, pozwalających na zmianę ich w broń automatyczną, zniósł w piątek amerykański Sąd Najwyższy. Regulacje były wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa między innymi po masakrze w Las Vegas w 2017 roku, w której zginęło 60 osób.

W USA zniesiono wprowadzone w 2017 r. regulacje, które klasyfikowały karabiny z tzw. bump stockami - nakładkami na karabiny półautomatyczne pozwalającymi na zmianę ich w broń automatyczną - jako zakazane karabiny maszynowe i zakazywały posiadania akcesoriów pod karą do 10 lat więzienia.

Zniesiony zakaz nakładek na karabiny

Sędziowie przychylili się do skargi wniesionej przez właściciela sklepu z bronią w Teksasie. Za zniesieniem zakazu zagłosowała cała szóstka konserwatywnych sędziów, a przeciwko byli trzej pozostali, liberałowie. W wydanym orzeczeniu sędzia Clarence Thomas stwierdził, że specjalne nakładki na kolbę karabinu, które wykorzystują odrzut karabinu do automatycznego naciskania spustu, nie zmieniają w istocie karabinu półautomatycznego w karabin maszynowy. Porównał działanie nakładki do "strzelca z błyskawicznym palcem" naciskającego spust.

Liberalna sędzia Sonia Sotomayor w zgłoszonym zdaniu odrębnym ostrzegła, że decyzja sądu będzie miała "zabójcze skutki". "Kiedy widzę ptaka, który chodzi jak kaczka, pływa jak kaczka i kwacze jak kaczka, nazywam tego ptaka kaczką" - napisała sędzia, argumentując że ponieważ bump stocki pozwalają na automatyczne oddawanie serii strzałów, to według niej wyczerpuje to definicję karabinu maszynowego.

Sztab Joe Bidena: nie ma miejsca na broń bojową na ulicach

Decyzję sądu skrytykował sztab kampanii prezydenta Joe Bidena. "Nie ma miejsca na broń bojową na ulicach Ameryki, ale sędziowie Sądu Najwyższego Trumpa (w sądzie zasiada trzech sędziów nominowanych przez Trumpa - red.) zdecydowali, że lobby strzeleckie jest ważniejsze od bezpieczeństwa naszych dzieci i naszych społeczności" - napisano w oświadczeniu.

O akcesoriach tych stało się głośno po masakrze w Las Vegas w 2017 r., jednej z największych masowych strzelanin w ostatnich latach. Zainstalowane na karabinach sprawcy zbrodni bump stocki pozwoliły mu na oddanie w krótkim czasie ponad tysiąca strzałów z okna pokoju hotelowego do uczestników koncertu. W rezultacie zabił 60 osób i ranił 869 kolejnych. Administracja Trumpa wprowadziła zakaz posiadania nakładek po innej masakrze, w szkole w Parkland na Florydzie.

Ograniczenia w dostępie do broni

Piątkowa decyzja była już kolejnym wyrokiem sądu w obecnym składzie, która zniosła część ograniczeń dotyczących prawa do posiadania broni palnej. W 2022 r. ci sami sędziowie zdecydowali o zniesieniu części stanowych procedur ubiegania się o pozwolenie na broń.

Autorka/Autor:pp//mm

Źródło: PAP