Zaprzysiężenie Joe Bidena. Programy specjalne w tvn24.pl i TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Program specjalny "Prezydent Joe Biden" w środę w TVN24
wideo 2/2
Program specjalny "Prezydent Joe Biden" w środę w TVN24

Zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych już dziś. Od godziny 16 portal tvn24.pl i od godziny 17 TVN24 pokażą programy specjalne w związku z uroczystością. Jak po szokujących wydarzeniach na Kapitolu będzie przebiegać uroczystość? Co do zgromadzonych powie 46. prezydent USA?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z WYDARZENIAMI W USA. SPECJALNY SERWIS "AMERYKA WYBIERA"

Joe Biden 20 stycznia obejmie najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych, zastępując na tym stanowisku Donalda Trumpa. Listopadowy wybór demokraty na 46. prezydenta zatwierdziło w grudniu ubiegłego roku Kolegium Elektorów, a 7 stycznia – Kongres.

Uroczyste zaprzysiężenie Joe Bidena przez prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Johna Robertsa rozpocznie się o godzinie 18 polskiego czasu, chwilę wcześniej zaprzysiężona zostanie Kamala Harris. Od godzinie 17 na antenie TVN24 widzowie będą mogli oglądać program specjalny, który w Warszawie poprowadzą Jolanta Pieńkowska i Piotr Kraśko, a z Waszyngtonu Marcin Wrona i Michał Sznajder.

Od godziny 16 przygotowania do zaprzysiężenia z perspektywy m.in. Warszawy, Waszyngtonu i Florydy, gdzie będzie dziennikarz TVN24 Jan Pachlowski, pokażemy w programie specjalnym dostępnym wyłącznie w portalu tvn24.pl. Poprowadzi go Monika Tomasik.

Szczegółowy plan dnia:

14.00 (czas polski) - Donald Trump opuszcza Biały Dom 16.30 - przyjazd Joe Bidena i Kamali Harris na Kapitol 17.15 - początek uroczystości 17.45 - złożenie przysięgi - najpierw Kamala Harris, potem Joe Biden 19.00 - prezydent podpisuje dokumenty nominacyjne 19.40 - przegląd wojsk 20.15 - złożenie wieńców na cmentarzu w Arlington - J. Biden, K. Harris w towarzystwie byłych prezydentów Baracka Obamy, George'a W. Busha i Billa Clintona 21.15 - przejazd do Białego Domu 21.30 - wejście do Białego Domu 02.00 - koncert "Celebrating America", prowadzi Tom Hanks, wystąpią między innymi: Foo Fighters, Justin Timberlake, Jon Bon Jovi, Bruce Springsteen

W portalu można oglądać także m.in. film dokumentalny "Prezydent Biden" czy rozmowę z Charliem LeDuffem, amerykańskim dziennikarzem, zdobywcą Pulitzera, który tłumaczy przyczyny frustracji wyborców Donalda Trumpa.

Ze względu na pandemię COVID-19 i z obawy przed kolejnymi zamieszkami, w tym roku ceremonia odbędzie się bez udziału tłumów – na miejscu świadkami wydarzenia ma być zaledwie kilkaset osób. Przed zaprzysiężeniem amerykański hymn odśpiewa Lady Gaga. Uroczystość poprzedzą wydarzenia upamiętniające Martina Luthera Kinga i ofiary pandemii.

Podczas zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie obowiązywać będzie nadal stan wyjątkowy. W mieście będzie ponad 26 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej, około połowa z nich w stanie gotowości. Centrum Waszyngtonu będzie odcięte, a ulice, mosty i metro zamknięte.

W tym roku po ceremonii nie odbędzie się także uroczysty bal, za to Amerykanie będą mogli zobaczyć gwiazdorski program, który poprowadzi Tom Hanks, a w którym udział wezmą tacy muzycy, jak Jon Bon Jovi, Demi Lovato, Justin Timberlake czy Ant Clemons. Komitet inauguracyjny prezydenta elekta Joe Bidena podkreślił, że impreza uczci "początek nowej drogi narodu ku zjednoczonej Ameryce" i "zaprezentuje wytrzymałość, bohaterstwo i wspólne zaangażowanie Amerykanów w zjednoczenie się narodu w celu uzdrowienia i odbudowy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Podczas uroczystości zaprzysiężenia na Kapitolu obecni będą byli prezydenci Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton wraz z małżonkami. Ustępujący prezydent Donald Trump zapowiedział, że nie weźmie udziału w inauguracji Joe Bidena. W tym czasie, jak podają amerykańskie media, planuje przebywać wraz z rodziną na Florydzie. Tym samym będzie pierwszym prezydentem od czasów Andrew Johnsona, kończącego kadencję 1869 roku, który nie stawi się na zaprzysiężeniu swego następcy.

Autorka/Autor:bb

Źródło: tvn24.pl