"Washington Post": przez rosyjski system zagłuszania nowoczesna broń jest mniej skuteczna

Źródło:
PAP
"Pierwsze strzelanie" z wyrzutni HIMARS
"Pierwsze strzelanie" z wyrzutni HIMARS
TVN24
"Pierwsze strzelanie" z wyrzutni HIMARSTVN24

Rosyjskie systemy zagłuszania sygnałów sprawiają, że mniej skuteczne stają się nawet tak nowoczesne rodzaje broni jak sterowane przez GPS pociski artyleryjskie Excalibur, czy systemy artylerii rakietowej HIMARS – przekazał "Washington Post", powołując się na poufny ukraiński raport.

"Washington Post" dotarł do ukraińskiego raportu przygotowanego między jesienią 2023 a kwietniem 2024 roku – wynika z niego, że Rosjanie tak dobrze rozwinęli systemy zagłuszania sygnałów satelitarnych, takich jak GPS, że udało im się zmniejszyć celność nawet bardzo zaawansowanej broni.

Zakłócanie sygnału sprawia, że mniej skuteczne stają się nawet tak nowoczesne rodzaje broni jak sterowane przez GPS pociski artyleryjskie Excalibur, czy systemy artylerii rakietowej HIMARS. Celność Excaliburów spadła w ciągu kilku miesięcy do niespełna 10 proc. trafień. Kijów zmuszony był zwrócić się do Pentagonu o przekazanie przez producentów broni aktualizacji do ich systemów kierowania.

Zdolność Rosjan do prowadzenia tak skutecznej walki radioelektronicznej ma daleko idące implikacje zarówno dla Ukrainy, jak i jej zachodnich sojuszników - pisze "WP".

Ukraiński HIMARS pod Chersoniem (listopad 2023)HANNIBAL HANSCHKE/EPA/PAP

Inwazja na Ukrainę stała się "polem testów"

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział dziennikowi, że Rosja "stale udoskonala wykorzystanie walki radioelektronicznej". - A my musimy stale ewoluować i zabiegać o to, by potencjał Ukrainy pozostawał skuteczny - dodał.

Inwazja na Ukrainę stała się przy tym "polem testów" dla broni, która nigdy wcześniej nie była używana przeciw wrogowi mającemu takie możliwości zagłuszania sygnałów satelitarnych jak Rosja - podkreśla "WP".

Nie tylko amerykańskie uzbrojenie jest "oślepiane" przez systemy elektronicznego zakłócania; kierowane pociski kalibru 155 mm dostarczane Ukrainie przez innych sojuszników, z których część korzysta z innych sygnałów niż GPS, również stały się mniej skuteczne.

Działania Rosji zagrażają również ukraińskim pilotom, ponieważ zakłócane są systemy nawigacyjne samolotów. Niewiele można zrobić, by rozwiązać ten problem, a najlepszym wyjściem jest dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16, które są na tyle nowoczesne, że mogłyby odepchnąć skutecznie rosyjskie siły powietrzne i otworzyć pole walki dla uzbrojenia o dalekim zasięgu i zdolności do omijania systemów zakłócania sygnałów - podsumowuje "Washington Post".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: HANNIBAL HANSCHKE/EPA/PAP