Wagony z amunicją z Korei Północnej miały trafić do Rosji. USA pokazały zdjęcia

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Stany Zjednoczone pokazały w piątek zdjęcia satelitarne, które mają dowodzić, że Korea Północna dostarcza Rosji uzbrojenie. Na fotografiach widać rosyjskie wagony kolejowe, które w połowie listopada załadowane zostały północnokoreańską amunicją, a następnie trafiły w ręce najemników z Grupy Wagnera. 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu John Kirby w trakcie briefingu pokazał zdjęcia z 18 listopada 2022 roku, które - jak opisał - mają przedstawiać pięć wagonów kolejowych przemieszczających się z Rosji do Korei Północnej. Rzecznik podał, że Pjongjang dostarczał rakiety i pociski do Rosji do użytku wagnerowców.

- 19 listopada Korea Północna załadowała do wagonów kontenery transportowe, a pociąg wrócił do Rosji - powiedział. - Chociaż oceniamy, że materiały dostarczone Grupie Wagnera nie zmieniły dynamiki na ukraińskim polu bitwy, to spodziewamy się, że grupa nadal będzie otrzymywać północnokoreańskie systemy uzbrojenia - dodał.

Kirby ogłosił, że Stany Zjednoczone wysłały ekspertom ONZ dowody na otrzymywanie przez Grupę Wagnera rakiet z Korei Północnej. Oznacza to, że Korea Północna złamała sankcję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Pjongjang i wagnerowcy zaprzeczają

W ubiegłym miesiącu Waszyngton przekazał, że Grupa Wagnera otrzymała od reżimu w Pjongjang dostawę broni, co może świadczyć o rosnącej pozycji wagnerowców w wojnie w Ukrainie.

Resort spraw zagranicznych Korei Północnej odrzucił te doniesienia, nazywając je bezpodstawnymi. Pjongjang potępił również USA za dostarczanie broni Ukrainie. Przekazywanym przez Amerykanów informacjom zaprzeczył także szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, który określił je jako "plotki i spekulacje".

Autorka/Autor:akw, ft/kab

Źródło: CNN, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: