Złote Medale Kongresu za obronę Kapitolu

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę przyznającą Złote Medale Kongresu policji za obronę budynków Kongresu podczas szturmu na amerykański parlament 6 stycznia. Jak mówił podczas uroczystości, ten dzień był wydarzeniem historycznym w dziejach Stanów Zjednoczonych.

6 stycznia 2021 roku doszło do ataku na Kapitol. Do budynku wtargnęli sympatycy kończącego kadencję prezydenta Donalda Trumpa, którzy wcześniej otoczyli budynek. Doszło do brutalnych zamieszek. Posiedzenie Kongresu Stanów Zjednoczonych, który zebrał się, aby zatwierdzić wyborczą wygraną Joe Bidena, zostało na pewien czas przerwane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Biden: prawda zwyciężyła kłamstwa

W czwartek prezydent Joe Biden podpisał ustawę przyznającą Złote Medale Kongresu policji Kapitolu (USCP) oraz waszyngtońskiej policji (MPD) za obronę budynków Kongresu.

Jak mówił prezydent USA, 6 stycznia był wydarzeniem historycznym w dziejach USA, bo nawet podczas wojny secesyjnej gmach Kongresu nie został zaatakowany tak, jak stało się tego dnia.

- Tłum ekstremistów i terrorystów przeprowadził brutalny i śmiercionośny atak na dom ludu i święty rytuał zatwierdzenia wyników wyborów - powiedział prezydent. Jak dodał, było to "egzystencjalne zagrożenie" i "sprawdzian tego, czy demokracja przetrwa".

- Nasza demokracja przeżyła. Prawda zwyciężyła kłamstwa. To dzięki mężczyznom i kobietom z policji Kapitolu i waszyngtońskiej policji metropolitalnej - oznajmił Biden.

Wiceprezydent Harris: policjanci obronili demokrację

- Jak wielu Amerykanów patrzyłam w absolutnym szoku, jak nasz Kapitol znalazł się pod oblężeniem, a ludzie w środku bali się o własne życie. Wiemy że podczas tego ataku zdarzyły się niezliczone akty odwagi - powiedziała podczas ceremonii podpisania ustawy wiceprezydent Kamala Harris, która wzięła udział w uroczystości. Jak stwierdziła, policjanci, którzy bronili Kapitolu, "obronili demokrację".

- To są bohaterowie. To są patrioci - dodała.

Wedle ustawy wybite zostały cztery medale: po jednym dla stołecznej policji oraz policji Kapitolu oraz dwa inne, zawierające nazwy wszystkich agencji biorących udział w wydarzeniach 6 stycznia, które mają być wystawione w kompleksie muzealnym Smithsonian Institution oraz wewnątrz Kapitolu.

Czterech policjantów popełniło samobójstwa

Przyznanie Złotych Medali Kongresu policjantom - jednego z najwyższych odznaczeń w USA - uchwalił mocą ustawy w sierpniu amerykański parlament. O ile w Senacie ustawę przyjęto jednogłośnie, 21 deputowanych republikanów głosowało przeciwko. Część z nich uzasadniała swój głos sprzeciwem wobec zawartego w ustawie terminu "insurekcja" na określenie wydarzeń z 6 stycznia.

Podczas zamieszek zginął jeden funkcjonariusz policji Kapitolu, Brian Sicknick, a ponad 240 odniosło obrażenia. Czterech funkcjonariuszy w tygodniach po tych wydarzeniach popełniło sambójstwa.

- Wiemy, że jest wielu funkcjonariuszy którzy nadal zmagają się z obrażeniami, widocznymi i niewidocznymi. Chcemy, żebyście wiedzieli, że nie jesteście sami - powiedziała Harris.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP