Szef CIA: perspektywy rozmów pokojowych na Ukrainie zależą od tego, jak w najbliższych miesiącach potoczą się walki

Źródło:
PAP

Dyrektor CIA William Burns powiedział w Kongresie USA, że najbliższe 4-6 miesięcy na polu bitwy na Ukrainie będą miały kluczowe znaczenie dla perspektyw poważnych negocjacji pokojowych. Podkreślił, że Zachód powinien przekonać Władimira Putina, że jest gotowy do wytrzymania długotrwałej wojny.

- Najbliższe cztery, pięć, sześć miesięcy będą kluczowe na polu walki na Ukrainie. Myślę, że jakiekolwiek perspektywy poważnych negocjacji z prezydentem Putinem będą zależeć od postępów na polu bitwy - powiedział dyrektor CIA William Burns, zastrzegając, że nie uważa, żeby rosyjski przywódca był gotowy na nie dzisiaj.

- Więc, analitycznie rzecz biorąc, to, co jest ważne, to dostarczenie Ukraińcom całej pomocy, jaką tylko możliwie jesteśmy w stanie (...) kiedy oni przygotowują się do znaczącej ofensywy na wiosnę - dodał Burns, występując podczas corocznego wysłuchania na temat światowych zagrożeń przed komisją Izby Reprezentantów do spraw wywiadu.

Jak dodał, równocześnie Zachód powinien długoterminowo wzmacniać ukraińską obronność, by zapewnić, że nie dojdzie do powtórnej napaści ze strony Rosji.

Szef CIA: Rosjanie nie poczynią znaczących postępów terytorialnych

Burns zaznaczył, że z powodu problemów, z którymi zmagają się Rosjanie - wymienił tu niedobór amunicji i żołnierzy, problemy z morale i konflikty między rosyjskimi dowódcami - nie będą w stanie poczynić żadnych znaczących postępów terytorialnych w tym roku.

Szef CIA podkreślił jednak, że Putin liczy na to, iż za pomocą długotrwałej wojny na wyniszczenie będzie w stanie przeczekać zarówno Ukrainę, jak i determinację Zachodu. - Dlatego myślę, że wyzwaniem jest przebicie tego przekonania - skonkludował Burns.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP