Irański test rakiety balistycznej? USA "podejmą stosowne kroki"

Iran pokazuje swoją tajną bazę rakietową
Iran pokazuje swoją tajną bazę rakietową
IRINN
Irańskie próby rakietowe naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZIRINN

USA sprawdzają doniesienia o testach rakiety balistycznej w Iranie - poinformowała we wtorek ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Samantha Power. W poniedziałek pojawiły się informacje, że Iran przeprowadził test rakiety balistycznej średniego zasięgu.

- USA prowadzą poważne dochodzenie w sprawie tego incydentu - powiedziała dziennikarzom Power. Dodała też, że jeśli doniesienia w sprawie próby rakiety balistycznej potwierdzą się, to Waszyngton przedłoży tę sprawę Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Również Departament Stanu poinformował, że w sprawie tej podjęto "poważne śledztwo". Rzecznik resortu John Kirby zastrzegł jednak, że nie może potwierdzić, czy Iran mógł w istocie przeprowadzić testy rakiety balistycznej.

USA podejmą "stosowne kroki"

Kirby dodał, że jeśli Teheran dokonał takiej próby, to USA podejmą "stosowne kroki".

O testach rakiety poinformowała w poniedziałek telewizja Fox News, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze. Próba miała się odbyć 21 listopada w pobliżu portowego miasta Czabahar przy granicy z Pakistanem.

Irańskie próby rakietowe naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 9 czerwca 2010 roku, zakazującą Iranowi prowadzenia jakiejkolwiek działalności związanej z rakietami zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej, między innymi przeprowadzania prób z użyciem pocisków balistycznych.

Wystrzelenie 10 października pocisku przez Iran było pierwszą próbą rakietową od lipca, kiedy zawarto porozumienie między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy), którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.

Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Jednak sankcje przestaną obowiązywać dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Autor: PM//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Vahid alpha

Tagi:
Raporty: