Szef ukraińskiej dyplomacji poleci do Waszyngtonu

Źródło:
PAP

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken spotka się w przyszłym tygodniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą w Waszyngtonie - poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Rzecznik oznajmił, że rozmowy będą okazją do "wzmocnienia naszych zobowiązań i pomocy dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji".

Szefowie dyplomacji Ukrainy i USA spotkali się już w sierpniu 2021 rokuFreddie Everett/state.gov

Wizyta Dmytro Kułeby nie ma bezpośredniego związku z obserwowanymi w ostatnim czasie ruchami rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Będzie to spotkanie w ramach reaktywowanej Komisji Partnerstwa Strategicznego, które zaplanowano już podczas wizyty ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu na początku września. Oba kraje mają podpisać nowy statut Komisji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaplanowane na 10 listopada rozmowy będą już kolejnym kontaktem na linii Waszyngton-Kijów w ostatnim czasie. Podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow Zełenski spotkał się we wtorek z Blinkenem. Jak potem powiedział, przedmiotem rozmowy były "napięta sytuacja w Donbasie, współpraca wojskowo-obronna i wyzwania w sektorze energii".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Freddie Everett/state.gov