Dwa rosyjskie samoloty zwiadowcze pojawiły się w pobliżu Alaski. Wykryło je i śledziło Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Poinformowało równocześnie, że maszyny nie naruszyły przestrzeni powietrznej USA ani Kanady.
Od poniedziałku do środy dwa rosyjskie samoloty wleciały w strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Stanów Zjednoczonych w pobliżu Alaski - powiadomiło na Twitterze Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).
Do podobnej sytuacji doszło 9 marca 2020 roku. Wtedy NORAD przechwycił w pobliżu Alaski dwa rosyjskie samoloty rozpoznawcze Tu-142, które wleciały w strefę identyfikacji ADIZ.
Rosyjskie samoloty nie naruszyły przestrzeni powietrznej USA i Kanady
"W dwóch niepowiązanych zdarzeniach, w ciągu ostatnich dwóch dni (jednostki) NORAD w regionie Alaski wykryły, śledziły i zidentyfikowały rosyjskie samoloty zwiadowcze wlatujące i operujące w obrębie strefy ADIZ Alaski. Maszyny nie naruszyły przestrzeni powietrznej USA ani Kanady" - czytamy w komunikacie Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej opublikowanym na Twitterze.
Dowództwo nie podało, jakiego typu były rosyjskie samoloty.
Co to jest strefa identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ)
NORAD odpowiada za obronę przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wspólne dowództwo zostało utworzone w 1958 roku przez władze w Waszyngtonie i Ottawie. Dowódcę tej struktury wyznaczają prezydent USA i premier Kanady.
Strefa identyfikacji obrony powietrznej to przestrzeń nad lądem lub wodą, w której dane państwo zastrzega sobie prawo identyfikowania i śledzenia samolotów zbliżających się do jego terytorium. Nie jest ona zdefiniowana przez jakąkolwiek umowę międzynarodową.
Estonia o naruszeniu jej przestrzeni powietrznej przez Rosję
W środę MSZ Estonii poinformowało o wezwaniu ambasadora Rosji w Tallinie w celu zaprotestowania przeciwko naruszeniu estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec. Do incydentu miało dojść na południowym wschodzie kraju, w pobliżu posterunku granicznego Koidula.
Źródło: PAP