TVN24 | Świat

Szybkie przyjęcie pomocy dla Ukrainy przez amerykański Senat zablokowane przez jednego senatora

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP, Washington Post
Załadunek amerykańskich haubic M777
Załadunek amerykańskich haubic M777Reuters
wideo 2/21
Reuters Załadunek amerykańskich haubic M777

Natychmiastowe przyjęcie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy przez Senat USA zostało zablokowane przez senatora Partii Republikańskiej Randa Paula. Polityk, uważany za "fiskalnego jastrzębia", sprzeciwia się wysokości wydatków pomocowych, sięgających 40 miliardów dolarów. Pakiet został we wtorek przyjęty przez Izbę Reprezentantów. Jego procedowanie w Senacie przełożono, ze względu na sprzeciw Paula, na przyszły tydzień.

Ustawa o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy została uchwalona przez Izbę Reprezentantów w przyspieszonym trybie. Do jej jak najszybszego przyjęcia przez wyższą izbę Kongresu wezwali zarówno lider demokratycznych senatorów Chuck Schumer, jak i jego odpowiednik z Partii Republikańskiej Mitch McConnell. Taka zgoda obu partii zdarza się niezwykle rzadko.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Przeprowadzenie ustawy przez Senat zostało jednak zablokowane w czwartek przez senatora Partii Republikańskiej Randa Paula z Kentucky, który sprzeciwia się proponowanej wysokości wydatków. Paul, uważany jest za "fiskalnego jastrzębia", nawołuje do pilnego przyjrzenia się wydatkom na pomoc dla Ukrainy - informuje agencja. - To drugi pakiet pomocowy dla Ukrainy w ciągu dwóch miesięcy. Ale ten jest trzy razy większy niż pierwszy. Kongres po prostu chce wydawać i wydawać - powiedział Paul. Senator domaga się zmiany przepisów dotyczących nadzorowania wydatków na Ukrainę.

Jak wyjaśnia "Washington Post", Paul może samodzielnie blokować dalsze losy ustawy, ponieważ Senat musi być jednogłośny, jeśli ścieżka procedowania projektu ma być przyspieszona. Jeśli nie jest, stosowane są zwyczajowe procedury. Z powodu Paula nie jest.

Senator Rand Paul Al Drago/Bloomberg/POOL/PAP/EPA

Dalsza procedura uchwalania pomocy w Senacie została przesunięta na przyszły tydzień. - Pakiet pomocowy jest gotowy, popiera go ogromna większość senatorów po obu stronach - podkreślił Schummer. Dodał, że "jeśli senator Paul będzie upierał się przy swoich lekkomyślnych żądaniach to osiągnie jedynie to, że w pojedynkę opóźni udzielenie Ukrainie bardzo potrzebnej pomocy".

Przesunięcie na przyszły tydzień procedowania ustawy w Senacie może spowodować problemy natury legislacyjnej. Administracja prezydenta Bidena poinformowała, że do 19 maja skończą się dostępne fundusze, możliwe do wykorzystania w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi zezwolić na przekazywanie broni bez zgody Kongresu, w odpowiedzi na sytuację kryzysową.

Amerykańska pomoc dla Ukrainy

Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy obejmuje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie. 8,7 mld dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 mld dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

Ponadto ustawa zezwala na dalsze przeznaczenie 11 mld dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług bez zgody Kongresu w odpowiedzi na "nieprzewidzianą sytuację kryzysową". Pakiet obejmuje również pomoc humanitarną – 5 mld dolarów na rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie z powodu konfliktu i prawie 9 mld dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft

Źródło: PAP, Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: Al Drago/Bloomberg/POOL/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: